مهارت های تندخوانی
در این مقاله در مورد تکنیک های تندخوانی و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و تقویت حافظه صحبت خواهد شد.

تقویت حافظه با فراگیری مهارت تندخوانی

جهان ما به سرعت در حال تغییر و پیشرفت است و ما برای همراه شدن با این تغییرات نیاز داریم که با سرعت بیشتری بخوانیم و یاد بگیریم. ازآنجایی که خواندن بخش جدایی ناپذیر فرایند یادگیری است بنابراین لازم است تا با تکنیک های تندخوانی آشنا شویم. 

تندخوانی مجموعه ای از تکنیک های عملی است که برای بهبود توانایی فرد در افزایش سرعت مطالعه مورداستفاده قرار می گیرد. یک بزرگ سال به طور متوسط می تواند 200 کلمه در دقیقه بخواند این در حالی است که میانگین سرعت خواندن کسی که با مهارت های تند خوانی آشناست 1000 تا 1700 کلمه در دقیقه است! آیا می دانید این تفاوت در چیست؟

بکار بردن تکنیک های تندخوانی و تمرین آن ها می تواند در افزایش تمرکز و تقویت حافظه بسیار مؤثر باشد. یک فرد با فراگیری تکنیک های تندخوانی یاد می گیرد زمان خواندن تمرکز خود را حفظ کند و از وقت خود برای درک مفاهیم به صورت بهینه استفاده کند در این صورت سرعت مطالعه وی تا 1000 کلمه در دقیقه افزایش می یابد. درواقع با مهارت های تندخوانی یاد می گیرید که از توانایی مغز خود به طور کارآمد بهره برده و اطلاعات را به طور مؤثر جذب و آن ها را به خاطر بسپارید. 

چرا تندخوانی به تقویت حافظه کمک می کند؟

یکی از راه هایی که برای کسب دانش و اطلاعات مورداستفاده قرار می گیرد خواندن است. به گفته محققان اغلب افراد فقط از 10 درصد توانایی مغز خود برای یادگیری استفاده می کنند درصورتی که به کمک تکنیک های یادگیری سریع نظیر تندخوانی می توان از بالاترین سطح توانایی مغز برای جذب دقیق تر و کارآمدتر اطلاعات استفاده کرد. آشنایی افراد با مهارت های تندخوانی به آن ها کمک می کند تا بتوانند حجم زیادی از اطلاعات را در مدت زمان کوتاه مطالعه کنند.
مغز بخشی عضله ای شکل در بدن است که می توان عملکرد آن را با آموزش و تمرین تقویت کرد.
 
تندخوانی و یادگیری اطلاعات، تمرینی برای مغز است که منجر به تقویت حافظه و افزایش تمرکز در افراد خواهد شد. تکنیک های تندخوانی شما را قادر می سازند تا از تمام تمرکز و توجه خود برای خواندن و درک مطلب استفاده کنید. به عبارتی تندخوانی ورزشی برای حافظه است تا بتواند بیش تر تمرکز کند زیرا زمانی که با سرعت چیزی را می خوانید درواقع در حال انجام چند کار به طور هم زمان هستید.

آشنایی با مهارت های تندخوانی برای تقویت حافظه

تندخوانی

یکی از تکنیک های تندخوانی استفاده از انگشت یا اشاره گر برای هدایت چشم به سمت کلمات خاص است که با عنوان Meta Guiding شناخته می شود و به نوبه ی خود به افزایش سرعت حرکت چشم در طول یک متن یا عبارت کمک می کند. 

دید زدن یا Skimming  یکی دیگر از تکنیک های تندخوانی است که به شما می آموزد با نگاه کردن به متن صفحه، جملات مهم و سرنخ را جستجو کنید و از اطلاعات یا کلمات غیرضروری صرف نظر کنید. با این تکنیک یاد می گیرد که وقت خود را برای مطالب کم اهمیت تلف نکرده و در عوض بر مطالب مهم تمرکز کنید.

تحقیقات نشان می دهد که مغز انسان قادر است که مفهوم گروه کلمات را نیز همانند تک کلمه ها درک کند لذا تکنیک دیگری که در تندخوانی می تواند مورداستفاده قرار می گیرد افزایش زاویه دید است. در این روش با دسته بندی کلمات به صورت شبه جمله قادر خواهید بود کلمات و جملات بیشتری را در یک زمان درک کنید. این تکنیک سبب افزایش تمرکز در مطالعه خواهد شد و قدرت درک مفاهیم را برای افراد ساده تر خواهد کرد. بنابراین این تصور که تندخوانی سبب کاهش تمرکز و توانایی درک مطالب خواهد شد کاملاً اشتباه است.

حرکت سریع و پیاپی چشم از دیگر تکنیک های تندخوانی است که شامل حرکات گسترده ای از کلمات است که با افزایش توجه چشم و تمرکز بر کلمات می تواند در خواندن سریع مطالب به شما کمک کند.

تندخوانی فانتوم یکی از مهارت های فوق پیشرفته در دنیای رقابتی امروز است که توسط مرکز آموزش های پیشرفته و کاربردی مطالعه شریف ارائه شده است و  این امکان را برای افراد فراهم ساخته تا یکسری ترفندهای تندخوانی را بیاموزند و بر آن مسلط شوند. دوره های رایگان تندخوانی و تقویت حافظه مطالعه شریف به شما کمک می کنند تا با مهارت های تندخوانی آشنا شده و از آن ها برای یادگیری مطالب در مدت زمان اندک بهره ببرید. 

با تندخوانی حافظه خود را تقویت کنید

4.820
این مطلب مفید بود ؟191
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی