تنیس روی میز
“تنیس روی میز” (پینگ پنگ) یکی از مفرح ترین ورزش هاست که بر روی میز انجام میشود و پیشینه ای تاریخی دارد، با قوانین و روش انجام این ورزش بیشتر آشنا شوید.

ورزش تنیس روی میز و آشنایی با قوانین و تجهیزات بازی پینگ پنگ

تنیس روی میز (پینگ پنگ) ورزش مفرح و شادی است که بر روی میز انجام میشود وپیشینه ای تاریخی دارد. ریشه این ورزش به انگلستان بر می گردد ، آن هنگام که شاهزادگان انگلیسی برای فراراز آفتاب سوزان وانجام فعالیت بدنی در خانه به فکر اختراع ورزشی افتادند که بتوانند آن را در فضای سر پوشیده یا خانه نیز انجام دهند ، بنابراین آنها پینگ پنگ را از روی تنیس راکتی اختراع کردند.

در این ورزش افراد می توانند با استفاده از راکت و یک توپ به صورت انفرادی ( تک به تک ) یا گروهی ( دو به دو ) به انجام آن بپردازند. با تهیه ابزارلازم و دانستن قوانین ساده این بازی که در ادامه این بخش از ورزش نمناک توضیح خواهیم داد میتوانید به انجام آن بپردازید. در این بخش از نمناک سعی داریم شما را با وسایل تنیس روی میز، قوانین پینگ پنگ، روش صحیح سرویس زدن در پینگ پنگ، مدت زمان بازی و روشهای امتیازگیری آشنا کنیم.

تنیس روی میز (پینگ پنگ )

آشنایی بهتر با ورزش تنیس روی میز

ابزار مورد نیاز برای ورزش پینگ پنگ

1. میز پینگ پنگ

سطح میز پینگ پنگ یا سطح بازی مستطیلی به ابعاد ( طول آن 2.74 متر و عرض آن 1.52 متر و ارتفاع میز از سطح زمین 76 سانتیمتر) است که در قسمت کنارههای میز، موازی با طول و عرض آن نواری سفید با عرض 2 سانتیمتر وجود دارد.رنگ سطح میز پینگ پنگ تیره و یکنواخت و بدون بازتاب نوراست و بوسیله یک تور عمودی به دو قسمت مساوی تقسیم شده است که هر قسمت نیزبا یک خط به عرض سه میلیمتر به دو بخش مساوی به نام (نیمه زمین) تقسیم شده است.

تنیس روی میز (پینگ پنگ )

میز  تنیس روی میز (پینگ پنگ )

2. تور

مجموعه ی تور شامل تور، ضمائم آن، پایه ها و گیرنده هایی است که مجموعه ای توررا به میز متصل می کند.تور بوسیله دو پایه عمودی به میز متصل میشود و ارتفاع تور از سطح میز 15.25 سانتیمتر است.

3. توپ

توپ پینگ پنگ ، کروی شکل و از جنس سلولوئید یا مواد پلاستیکی با رنگ سفید یا نارنجی مات و بدون بازتاب نوربه قطر 40 میلی متر و وزن 2.7 گرم است.

 تنیس روی میز (پینگ پنگ )

توپ و راکت تنیس روی میز (پینگ پنگ )

4. راکت

راکت پینگ پنگ ، دارای تیغه و سطح صاف و محکم و اندازه و وزن مشخص است به طوری که هر راکتی با هر اندازه و وزنی نمیتواند مورد استفاده قرار بگیرد. سطح راکت یکنواخت و دارای ضخامت یکسانی است .جنس چوب راکت از چوب طبیعی می باشد که برای استحکام آن از الیاف کربن و الیاف شیشه یا کاغذ فشرده استفاده میشود.

رنگ یک طرف راکت قرمزمات و طرف دیگر آن مشکی مات است که هر دو طرف نور را بازتابش نمیکنند و قسمتهایی از راکت که بوسیله آنها ضربه نواخته میشود دارای یک پوشش لاستیکی آج دار است.

روش انجام بازی تنیس روی میز یا پینگ پنگ

برای آغاز بازی فرد آغاز کننده باید با استفاده از راکت اولین ضربه (سرویس) را طوری به توپ بزند که توپ یک بار در زمین خودی و یک بار نیز در زمین حریف برخورد کند اما در ضربههای بعدی توپ باید فقط یک بار در زمین حریف برخورد کند. ورزش پینگ پنگ یک داور و یک کمک داور دارد که در لحظات ویژه و حساس کمک داور به داور کمک میکند.

تنیس روی میز (پینگ پنگ )

روش انجام ورزش تنیس روی میز (پینگ پنگ )

ترتیب بازی

بازی پینگ پنگ میتواند هم به صورت تک نفره و هم بصورت دو نفره انجام شود.

روش تک نفره بازی پینگ پنگ

ابتدا یک بازیکن سرویس را آغاز می کند و بازیکن حریف جواب سرویس را میدهد سپس دو بازیکن شروع به نواختن ضربات خود به صورت متناوب مینمایند تا زمانی که یک نفر خطا کرده و بازی متوقف شود.

تنیس روی میز (پینگ پنگ )

روش تک نفره ورزش تنیس روی میز (پینگ پنگ )

روش دونفره بازی پینگ پنگ

در روش دو نفره بازی پینگ پنگ یک نفر سرویس را اجرا میکند و یک نفر از تیم حریف جواب سرویس را میدهد سپس نفر دوم از تیم زننده سرویس به توپ ضربه میزند و پس از او نیز نفر دوم از تیم حریف این حرکت را انجام میدهد تا هر چهار نفر به توپ ضربه زده باشند. در این بازی ضربات به صورت پی در پی ادامه پیدا میکند تا اینکه یک تیم دچار خطا شود و بازی متوقف گردد.

تنیس روی میز (پینگ پنگ )

قوانین ورزش تنیس روی میز (پینگ پنگ ) 

روش اجرای صحیح سرویس ورزش تنیس روی میز

در ابتدا برای زدن سرویس باید بازیکن سرویس زننده توپ را در کف دست آزاد یعنی در دستی که راکت قرار ندارد ، بگیرد و سپس توپ را بدون چرخش تا ارتفاع حداقل 16 سانتیمتر نسبت به دست آزادش به هوا پرتاب کند سپس با دستی که راکت در آن قرار دارد طوری به توپ بزند که توپ ابتدا یک بار در زمین خودی و بعد ازعبورازتور یک باردرزمین حریف به زمین بخورد. در بازیهای دو نفره هنگام نواختن سرویس توپ باید ابتدا در نیمه راست زمین خودی سپس در نیمه راست زمین حریف برخورد کند.

تنیس روی میز (پینگ پنگ )

روش زدن سرویس در ورزش تنیس روی میز (پینگ پنگ )

مدت زمان بازی پینگ پنگ

هر بازی پینگ پنگ از پنچ گیم، 11امتیازی تشکیل شده است وبرنده بازی تیم یا بازیکنی است که زودتر به امتیاز 11 برسد البته اگردر امتیاز 10 برابر شوند برنده تیم یا بازیکنی است که بتواند با اختلاف دو امتیاز از بازیکن یا تیم حریف پیش بیافتد.

روشهای امتیاز گیری در بازی پینگ پنگ

تنیس روی میز (پینگ پنگ )

چگونه در  ورزش تنیس روی میز (پینگ پنگ ) از حریف امتیاز بگیرید

بازیکن در موارد زیر می تواند یک امتیاز کسب کند:

  • در صورت درست اجرا نکردن سرویس توسط بازیکن حریف
  • در صورت درست نزدن ضربه برگشتی توسط بازیکن حریف
  • در صورت برخورد دست آزاد بازیکن حریف به سطح میز بازی
  • در صورت برخورد بدن بازیکن حریف به سطح میزو جابجایی آن
  • در صورت برخورد دست یا بدن بازیکن حریف به تور
  • در صورت ضربه زدن بازیکن حریف بیش از یک بار به توپ
  • در صورت قرار دادن مانعی غیر از راکت توسط بازیکن بر سر راه توپ

ورزش تنیس روی میز و آشنایی با قوانین و تجهیزات بازی

4.2451
این مطلب مفید بود ؟38269
منبع : بخش ورزش نمناک / ن / ف
وبگردی