سلامت اسپرم
برای اینکه بتوانید سلامت اسپرم را افزایش دهید باید تغذیه و سبک زندگیتان را تغییر دهید و از کارهای مضر برای اسپرم نیز دوری کنید.

برای سلامت اسپرم ها چه اقداماتی لازم است؟ 

چالش های باروری می تواند دشوار باشد و بر روی احساسات و روابط تاثیرگذارد سلامت اسپرم از لحاظ تاریخی به مفهوم مردانگی مرد وابسته بوده است با وجود این که این موضوع صادق نیست، می تواند سلامت اسپرم را در زاد و ولد دچار مشکل کند اما پیشی گرفتن در مورد سلامت اسپرم از همیشه مهم تر است.

تحلیل سال 2017 ، 43000مرد نشان داد که تعداد اسپرم در سراسر جهان از سال 1973 تا 2011 کاهش یافته است. رابطه زناشویی ، باروری و بارداری یک فرآیند دشوار و وابسته به عوامل بسیاری است. انجام اقداماتی برای اسپرم سالم تنها یک گام کوچک اما مثبت برای رشد خانواده است.

در این بخش از سلامت نمناک برخی تغییرات وجود دارند که می توانید شروع به اجرای صحیح آن بکنید تا اسپرم را قوی نگه دارید.

آزمایش اسپرم

چه چیزی سلامت اسپرم را به خطر می اندازد؟

چرا اسپرم سالم و سلامت اسپرم مردان اهمیت دارد 

ناباروری تنها مشکل زنان نیست: در حدود یک سوم از اوقات مرد هم به عنوان یک فاکتور علت ناباروری معرفی شده است.واضح است که داشتن اسپرم سالم مهم است. اما سلامت اسپرم از بارداری فراتر می رود.

کیفیت اسپرم نیز در سلامت کل بارداری و احتمالا کودک نقش دارد: مطالعات روی موش ها، استرس و چاقی در موش های نر، ژن های منتقل شده در اسپرم را تغییر داد. این باعث شد بچه موش های آن ها اضافه وزن و استرس داشته باشد. با این حال، مطالعات انسانی بیشتری برای بررسی این پیوند احتمالی مورد نیاز است.

 مقدار (حجم): اسپرم سالم حدود 15 میلیون یا بیشتر برای هر (میلی لیتر)منی دارد .هر چه بیشتر منی داشته باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که یکی از آن ها از طریق سیستم تناسلی زن به یک تخمک تبدیل شود.

 حرکت : نه همه اسپرم به طور موثر یا حتی در کل حرکت نمی کنند، اما این طبیعی است. تنها حدود 40 درصد یا بیشتر باید حاصل خیز شوند.

 شکل (مورفولوژی): اسپرم سالم سرهای گرد و دم های بلند و قوی دارد. این اسپرم احتمال بیشتری دارد که آن را به تخم تبدیل کند.بر روی چندین چیز کنترل دارید که نشان می دهند اسپرم شما چقدر سالم است.

افزایش میلیونی اسپرم

علت اهمیت سلامتی اسپرم 

با این روش ها از سلامت اسپرم در مردان مطمئن شوید

1. تغذیه مناسب برای داشتن اسپرم سالم

 افرادی که رژیم غذایی خوبی دارند از نظرقوای جسمی و جنسی بهتر عمل می کنند ؛ ویتامین ب - 12 این ویتامین در گوشت، ماهی و لبنیات پیدا می شود. تمام انواع اثرات مثبت را در بدن شما دارد. در میان چیزهای دیگر، ویتامین ب - 12 از اسپرم خود در برابر التهاب و استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد مضر در بدن خود محافظت می کند.

 ویتامین ث :خوردن پرتقال، توت ها، سیب زمینی، گوجه فرنگی و اسفناج می تواند به تعداد اسپرم بزرگ تر کمک کند. در برخی موارد، حتی بعد از چند ماه می تواند آن را دو برابر کند.

 آجیل:آجیل مدت هاست با بهره مندی از سلامت جنسی همراه بوده است و مطالعه سال 2018 روی 119مرد نشان داد رژیم غذایی حاوی بادام، گردو در طول یک دوره 14 هفته ای اسپرم را تا 16 درصد افزایش می دهد.

 لیکوپن :هندوانه و گوجه که رنگ قرمز ی دارند غنی در لیکوپن هستند. می تواند انواع اکسیژن انفعالی را در بدن نیز کاهش دهد. و به دی ان ای و اسپرم صدمه بزند. 4 تا 8 میلی گرم لیکوپن در روز برای بهبود تعداد اسپرم و حرکت اسپرم خوب است.

غذای اسپرم

مواد غذایی سالم برای سلامت اسپرم 

تقویت سلامتی اسپرم با این کارها

2. به طور مرتب ورزش کنید، اما زیاده روی نکنید 

چنانچه پیش از این در بخش سلامت جنسی نمناک گفته شد حتی ورزش سبک می تواند میزان اسپرم، حرکت و شکل اسپرم را افزایش دهد.مطالعه سال 2005 نشان داد که ترکیب فعالیت کم و شاخص توده بدنی بالا مستقیما به کیفیت ضعیف منی کمک کرده است. اضافه وزن یا چاقی می تواند میزان تستوسترون بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد که می تواند محرک جنسی شما را کاهش دهد.

 ورزش کردن و کاهش وزن می تواند در عرض چند هفته باعث افزایش تعداد و کیفیت اسپرم شود. سعی کنید ک پیاده روی 20 دقیقه ای داشته باشید، شنا روی زمین انجام دهید . هورمون های اضافی، اندورفین و جریان خون نیز می توانند محرک جنسی شما را افزایش دهند.

 پس به حرکت ادامه دهید. فعالیت های فیزیکی شدید، به ویژه دوچرخه سواری، پیاده روی و کوهنوردی با کاهش کیفیت منی مرتبط هستند.

این ممکن است ناشی از آسیب از صندلی دوچرخه یا حرکت پوست بیضه یا تغییر هورمون استرس باشد. یک مطالعه در سال 2003 نشان داد که موش های نر در ارتفاعات بالا نیز شمار اسپرم خود را کاهش داده اند.

تاثیر ورزش بر مردان

چه چیزی سلامت اسپرم را تضمین می کند؟

سلامت اسپرم با نوع پوشش

3- شلوارک یا شورت : 

یک مطالعه در سال 2016 تفاوت چندانی در نوع لباس زیر و تعداد اسپرم نداشت. اما پس از آن، مطالعه سال 2018 مشخص کرد مردانی که شلوارک می پوشیدند، 17 درصد اسپرم بیشتر نسبت به مردانی دارند که شورت می پوشیدند.

اما با این حال محققان مطالعه سال 2018 هشدار دادند که نتایج کاملا قطعی نیستند زیرا آن ها عوامل دیگری را اندازه گیری نمی کنند که بر شمارش اسپرم تاثیر می گذارد مانند نوع شلوار یا مواد زیر ، و همچنین نشان می دهد بدن شما ممکن است با آزاد کردن هورمون و تحریک کردن هورمون ، گرمای اضافی را در بیضه جبران کند.

شورت یا شلوارک

تاثیر پوشش بر سلامت اسپرم 

مواد از بین برنده سلامت اسپرم

4-از مواد شیمیایی و محصولات خاص اجتناب کنید 

مواد شیمیایی آلوده به هورمون نیز ممکن است در محل کار شما، در هوا، و شاید حتی در محصولات مراقبت شخصی شما، وجود داشته باشند.این مواد شیمیایی به عنوان خطرات باروری شناخته می شوند. مراکز کنترل بیماری ها یک لیست جامع را نگه می دارند. آن ها می توانند بر هر جنبه از اسپرم تاثیر بگذارند:شمارش، حجم، حرکت و شکل.

 موارد اصلی که باید از آن ها دوری کنید عبارتند از:

 سرب: در لوله ها، رنگ، گرد و خاک، به خصوص در خانه های قدیمی یافت می شود.

 استیرن و استون: پلاستیک در غذاهای پلاستیکی، بسته بندی، عایق و مصالح ساختمانی متداول یافت می شود.

 بخار جیوه: در ذرات صنعتی و ذرات فلزی یافت می شود.

 دی بروموکلروپروپان: در برخی آفت کش ها و تجهیزات تحقیق یافت می شود.

 بیشتر این مواد شیمیایی در غلظت های بالا در کارخانه ها یا سایر محل های کار صنعتی سنگین یافت می شوند. اما برخی از آن ها در خانه ها هستند یا مواد تشکیل دهنده صابون، و ظروف پلاستیکی اند.

مواد مضر اسپرم

چه موادی سلامت اسپرم را از بین می برد؟

چه کار می توانید بکنید؟ 

مواد لازم را قبل از خرید هر محصول، مصرفی و یا در غیر این صورت مطالعه کنید.هر گونه محصولاتی را که حاوی این مواد شیمیایی اند با محصولات طبیعی تعویض کنید. سعی کنید آیتم های پلاستیکی خود را با جایگزین ها، مانند شیشه، فولاد ضد زنگ، سیلیکون، یا حتی پلاستیک های زیست تخریب پذیر جایگزین کنید. 

آسیب دیدگی اسپرم ها ناشی از چیست؟

عوامل زیادی می تواند سبب آسیب دیدگی اسپرم ها و ناباروری شود که این عوامل عبارتند از :

شرایط محیطی و دمای بدن در صورتی که اسپرم ها به مدت طولانی تری در بیضه ها باقی بمانند سبب آسیب دیدگی بیشتر اسپرم ها و ناباروی می شوند.

فعالیت زناشویی مستمر و مداوم با کاهش تعداد اسپرم های خارج شده در هر انزال می تواند سبب کاهش قدرت باروری می شود.

افزایش سلامت اسپرم

چرا سلامتی اسپرم در خطر می افتد؟

مسائل ریز و درشتی که سلامت اسپرم را به خطر می اندازد

رفتن به جکوزی ها ، حوضچه های آب گرم ، وان های پر از آب داغ حمام روی تعداد و کیفیت اسپرم ها، تاثیر می گذارد و باروری مردان را کم می کند.

افزایش سن سبب کاهش تعداد اسپرم ها و کیفیت آنها می شود. کیفیت اسپرم ها از 40 سالگی به بعد رو به زوال می رود.

غذاهای مصرفی، داروهای مصرفی بر عملکرد اسپرم تاثیر منفی میگذارند.

بیماری های مقاربتی نظیر عفونت به باکتری سوزاک می تواند سبب آسیب دیدن و مسدود شدن مسیر حرکت اسپرم می شود.

بیماری مقاربتی

عامل کاهش دهنده سلامت اسپرم

سلامت اسپرم با چه چیزی یا کاری کم می شود؟

وجود سابقه عفونت پروستات یا عفونت های ناحیه تناسلی سبب آسیب به اسپرم می شوند.

سابقه ضربه به بیضه ها یا چرخش بیضه ها سبب آسیب به اسپرم می شود.

بیماری هایی مانند دیابت، ایدز، حملات قلبی، نقص کلیه و کبد، سندرم کوشین و آنمی در باروری مردان اثر گذار است.

تماس با مواد سمی در حین کار نظیر مس، کادمیوم و جیوه، اکسید اتیلن، کلرید وینیل، مواد رادیو اکتیو و اشعه بر روی اسپرم تاثیر منفی می گذارد.

دلیل اسپرم ضعیف

نابود کننده کیفیت اسپرم و سلامتی آن

مخرب های اسپرم و راز سلامتی آن

یکی از مواردی که سبب کاهش تعداد و قدرت حرکت اسپرم ها می شوند ، مصرف مواد مخدر، نوشیدن زیاد الکل و سیگار کشیدن است.

آلودگی هوا و میزان سرب موجود در هوای تنفسی در آسیب به اسپرم موثر است.

درمان سرطان بیضه و سایر سرطان ها مانند شیمی درمان و رادیودرمانی می تواند سبب کاهش قابل توجه کیفیت و تعداد اسپرم و حتی تخریب اندام ها و غدد تولید مثلی گردد.

سابقه بلوغ زودرس یا دیررس سبب آسیب به اسپرم می شود.

اسپرم ضعیف

سلامت اسپرم را چگونه حفظ کنیم؟

سلامت اسپرم چطور کاهش می یابد؟

ابتلا به واریکوسل ، بیماری سیستیک فیبروزیس موجب کاهش اسپرم می شود.

مصرف دخانیات، قرارگیری ناحیه تناسلی در شرایطی با دمای بالا، ترمیم فتق، بیضه نزول نکرده، داروهای مورد استفاده در درمان زخم ها یا پسوریازیس، دیابت، بیماری سیستیک فیبروزیس و آلودگی هوا و میزان سرب موجود در هوای تنفسی در تقویت اسپرم موثر است.

تنش های جسمی، ذهنی و استرس های عاطفی می تواند تعداد اسپرم ها را کم کند.

 

راه مهم داشتن اسپرم قوی و سلامت اسپرم مردان

4.6123
این مطلب مفید بود ؟1149
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : اسپرم
وبگردی