تولد
ته چین مرغ

طرز تهیه ته چین مرغ خانگی با طعمی فوق العاده خوشمزه

کد مطلب : 13800تعداد نظرات : 36 نظرزمان مطالعه : 6 دقیقه
“ته چین مرغ” طرز تهیه ساده اما به شدت خوشمزه ای دارد همراه ما باشید تا شما را با نکات پخت آن که شاید هرگز نمیدانستید آشنا کنیم.

طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی

ته چین مرغ خانگی ، با رسپی های مختلفی از سوی آشپزها تهیه می شود ، این وعده غذایی ایرانی فوق‌العاده خوشمزه و لذیذ می باشد که در کنار قورمه سبزی و زرشک پلو با مرغ و ... در میان غذاهای رسمی و مخصوص مهمانی ها دیده می شود که یکی از موارد جالب ته چین این می باشد که می توان این غذای دلچسب را با گوشت نیز تهیه نمود به همین جهت دارای انواع مختلفی از جمله ته چین گوشت و ته چین قارچ و همچنین ته چین آلو اسفناج و چندین نوع دیگر از این غذا می باشد.

جدول کالری مواد لازم ته چین مرغ
ماده غذاییکالریپروتئینچربی

برنج:

هر100گرم

1302.70.3
سینه مرغ پخته شده180

26

9
پیاز:100 گرم40 1.100.10
ماست :100 گرم 613.473.25
تخم مرغ :1 عدد7165
زعفران :100گرم31011٫435٫85
کره:یک قاشق 717 0.981.1
زرشک:100 گرم3163.603.50
قارچ :100 گرم 222.18

0.34

اطلاعات اولیه دستور تهیه
  • این دستور تهیه برای 6 نفر می باشد
  • زمان مورد نیاز برای پخت این غذا 1 ساعت می باشد

در بخش از آموزش آشپزی وبسایت نمناک تلاش کرده ایم که بهترین طرز تهیه ته چین مرغ ساده و خانگی خوشمزه را برای کاربران این بخش آماده کنیم همراه با ما تا آخر طرز تهیه همراه باشید تا گام به گام بهترین ته چین را در خانه درست کنیم.

مواد لازم برای ته چین مرغ خانگی

مواد لازم گفته شده در جدول زیر برای 6 نفر در نظر گرفته شده است که شما با توجه با تعداد افراد مدنظرتان می توانید حجم آن را افزایش و یا کاهش دهید.

مواد لازممقدار لازم
برنجچهار پیمانه
ماست سفت و شیرین1 پیمانه
سینه مرغ یک عدد
گلاب 3 قاشق غذاخوری
خلال پستهپنجاه گرم
خلال بادام پنجاه گرم
تخم مرغ پنج عدد
زعفران دم کشیده به میزان لازم
پیاز یک عدد
روغن مایعنصف پیمانه 
برگ بوچند عدد
هویج یک عدد
کرفس یک شاخه
زرشک نصف پیمانه

کره

 به میزان لازم

بدون تخم مرغ بهترین ته چین را درست کنید

دستور پخت ته چین مرغ خوشمزه و مجلسی

مرحله اول :

برای تهیه ته چین مرغ ساده  ابتدا باید مرغ را بپزید بدین منظور سینه مرغ را در قابلمه ای به همراه سه پیمانه آب روی حرارت قرار دهید.

مرحله دوم :

در ادامه یک عدد پیاز و یک عدد هویج را شسته و پوست بگیرید سپس پیاز را خلالی و هویج را به صورت حلقه حلقه برش دهید و به مرغ اضافه کنید.

مرحله سوم : 

هنگام افزودن هویج و پیاز برای گرفتن بوی بد مرغ  یک شاخه کرفس و چند عدد برگ بو به مرغ اضافه کنید. ادویه هایی که برای پخت مرغ نیاز دارید شامل(نمک ، زرد چوبه و فلفل قرمز) می شود این ادویه ها به مرغ در حال پخت اضافه نمایید.

مرحله چهارم :

در ادامه برای پخت ته چین مرغ ماهیتابه ای در اندازه ای مناسب با حجم مواد انتخاب کنید و روی حرارت گاز قرار دهید سپس درون تابه یک قاشق غذا خوری روغن مایع و یک قاشق غذاخوری کره اضافه کنید. پس از آن با کمک یک کفگیر چوبی کره و روغن را روی شعله ملایم هم بزنید تا خوب حل شوند.

مواد لازم برای ته چین مرغ

مرحله پنجم :

 در این مرحله باید زرشک را تمیز کرده سپس بشویید در ادامه زرشک های شسته شده را آبکشی کنید تا آب آن گرفته شود سپس زرشک ها را به کره آب شده اضافه کنید توجه داشته باشید که حرارت گاز را کم کنید تا زرشک ها نسوزد زرشک ها را تفت دهید تا کاملا روغن و کره به خورد زرشک  برود. حواستان باشد تا زرشک ها بیش از اندازه سرخ نشوند و حالت پفکی به خود نگیرند فقط در حدی که کمی خامی آن ها گرفته شده باشد تفت دهید.

طرز تهیه مرغ ته چین

مرحله ششم :

خلال پسته و خلال بادام را به زرشک های تفت داده شده اضافه کنید و هم بزنید تا با یکدیگر خوب مخلوط شوند. در ادامه این مرحله دو قاشق از زعفران دم کشیده تان را به زرشک ها و خلال ها اضافه کنید و هم بزنید تا خوش عطر و بو شود همچنین رنگ لعاب بهتری به خود بگیرند.

ته چین مرغ

مرحله هفتم :

زرشک های آماده شده را کنار بگذارید در همین تابه و یا ماهیتابه دیگری یک قاشق غذا خوری روغن مایع بریزید سپس مرغ های پخته شده تان را یا به حالت ریش ریش و یا به حالتی که ما در این مطلب آماده کرده ایم برش بزنید و درون تابه بریزید.اگر مرغ ها را به همان شیوه که ما به شما گفته ایم بپزید مرغ دیگر بوی زهم نخواهد داد.

ته چین خانگی

مرحله هشتم :

مرغ هایی را که در تابه ریخته اید تفت دهید تا مرغ کمی گرم شود سپس زعفران دم کشیده را به مرغ های درون تابه تان اضافه کنید و حدود یک دقیقه مرغ ها را با زعفران تفت دهید تا زعفران کاملا به خورد تکه های مرغ برود و رنگ و طعم زعفران را به خود جذب کند.

ته چین مرغ در فر

مرحله نهم :

در این مرحله از تهیه ته چین مرغ باید کاسه ای گرد و بزرگ بردارید سپس یک عدد تخم مرغ کامل و چهار عدد زرده تخم مرغ را در کاسه بریزید. تخم مرغ های درون ظرف را با استفاده از یک همزن به خوبی هم بزنید تا با یکدیگر کاملا ترکیب شوند.برای این کار می توانید هم از همزن برقی. هم از همزن دستی استفاده کنید.

طرز تهیه ته چین مرغ

مرحله دهم :

در ادامهبه تخم مرغ های هم زده شده 3 قاشق غذا خوری زعفران دم کرده اضافه کنید و دوباره هم بزنید این کار باعث می شود تا هم بوی زهم تخم مرغ گرفته شود همرنگ تخم مرغ ها نارنجی‌تر شود. سپس یک قاشق چای خوری نمک نیز به تخم مرغ ها افزوده و هم بزنید.

طرز تهیه ته چین مرغ

مرحله یازدهم :

به تخم مرغ های هم زده شده سه قاشق غذا خوری گلاب و یک پیمانه ماست سفت شده اضافه کنید و با کمک همزن شروع به همزدن بکنید خوب هم بزنید تا یک مایه صاف و یکدست داشته باشید مایه ته چین باید رنگ زعفرانی خوبی داشته باشد پس به همین دلیل باید در مصرف این ماده غذایی دست و دل باز باشید البته این یک کار سلیقه ای می باشد.

علت وا رفتن ته چین چیست؟

طرز تهیه ته چین مرغ

مرحله دوازدهم :

 زمانی که مایه ته چین رنگ دلخواه  شما را گرفت. نصف پیمانه  از روغن را به مایع ته چین اضافه کنید سپس با استفاده از یک همزن خوب هم بزنید تا روغن کاملا به خورد مایه ته چین تان برود.

طرز تهیه ته چین مرغ

مرحله سیزدهم

برنجی را که آبکش کرده اید را به مایه ته چین اضافه کنید،  نکته ای که در این مرحله مهم است میزان پخت برنج های آبکش شده است. دانه های برنجتان نباید له شود به اصطلاح باید برنج هایتان را کمی زنده‌تر بردارید،  زیرا هنگام پخت ته چین، ماست باعث می شود تا برنج هایتان کمی نرم تر شود در نتیجه سریع تر به پخت می رسند. نکته حائز اهمیت دیگر این است که سعی کنید برنجی که سرد شده است را به مواد ته چین اضافه کنید.در این مرحله پس از افزودن برنج به آرامی هم بزنید تا برنج و مایع ته چین کاملا ترکیب شوند.

طرز تهیه ته چین مرغ

مرحله چهاردهم :

برنج را زمانی به مایع اضافه کنید که نه خیلی سفت باشد و نه خیلی شل باشد، زیرا این باعث می شود تا آن فرم ظاهری که می خواهید را به دست بیاورید در ادامه ظرفی که می خواهید درون آن ته چین را تهیه کنید را با کمی روغن چرب کنید سپس نصف مایه ته چینی که آماده کرده اید را درون ظرف بریزید و با کمک یک لیسک روی برنج را صاف کنید.

طرز تهیه ته چین مرغ

مرحله پانزدهم :

پس از صاف کردن برنج ، مرغ ها را روی برنج بریزید زمانی که دارید مرغ ها را روی لایه اولیه برنج میریزید حواستان باشد که مرغ ها نباید از دیواره های اطراف ظرف دیده شوند، پس به همین دلیل مرغ را کمی وسط تر بریزید.

طرز تهیه ته چین مرغ

مرحله شانزدهم :

پس از اینکه مرغ را روی برنج ریختید مخلوط زرشک و خلال ها را روی مرغ بریزید. مخلوط زرشک هم نیز مانند مرغ نباید از اطراف دیده بشود پس آن را نیز وسط مایع ته چینتان بریزید.

طرز تهیه ته چین مرغ

مرحله هفدهم :

بعد از اینکه مواد میانی ته چین را درست کردید ادامه مایه برنج و ته چین تان را با آرامش روی مواد میانی بریزید و با کمک گرفتن از یک قاشق مواد را پرس کنید تا کاملا مواد میانی پوشیده شود.

طرز تهیه ته چین مرغ

مرحله نهایی:

بعد از اینکه مواد را خوب فشار دادید تا فضای خالی میان مواد باقی نماند روی ظرف را با استفاده از یک فویل کاملا بپوشانید و با کمک یک چاقو چند عدد سوراخ روی آن ایجاد کنید.

فر را روشن کنید و آن را روی درجه 380 درجه فارنهایت یا 160 درجه سانتی گراد قرار بدهید تا کمی گرم شود سپس ظرف ته چین را درون فر قرار بدهید و بگذارید تا حدود یک ساعت یا یک ساعت و نیم درون فر بماند البته باید در این بین ته چین را چک کنید تا زمانی که کف ظرف ته چین نارنجی رنگ شود. اگر مواد به رنگ نارنجی در آمد یعنی ته چین آماده است.

برای تزئین روی آن می توانید از زرشک و خلال استفاده کنید. تزئین این ته چین عالی و خوشمزه کاملا سلیقه ای می باشد.

طرز تهیه ته چین مرغ

نکات تکمیلی در مورد ته چین مرغ

و زمان پخت و انتظار آن در حدود 1 ساعت میباشد .
ته چین مرغ را می توانید در وعده نهار - شام - سرو کنید .
همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان سحری - میل کرد .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 6 نفر مناسب میباشد .

طرز تهیه ته چین مرغ خانگی با طعمی فوق العاده خوشمزه

4.63745
این مطلب مفید بود ؟3459286
منبع : youtube / بخش آشپزی نمناک /م.ح
36 نظر به ثبت رسیده است
sara1398-08-04
البته به نظر من اگه حدود یک ساعت قبل زرشک ها رو در آب خیس کنیم بهتره
3927
م.معماری1398-02-09
بله با قابلمه هم میشه درست کرد من انجام دادم داخل قابلمه نسوز
3715
آشپز1398-01-23
میشه با قابلمه روی گاز درست کرد
7114
الهام1397-05-16
سلام.ممنون از مطالبتون.من قبلا درست کردم.ولی برای یاداوری هم خواستم دوباره مروری کنم.واسه تولد به صرف شام میخوام درست کنم.به نظر من با تابه دوطرفه یا همون رژیمی درست کنید.قبلا درست کردم عالی دراومده بود.
3018
hana1397-05-03
دستورش عالیه و بدون نقص من چند بار درست کردم خوب شدقابلمه هم چدن بود که خیلی راحت در اومد
3617
ترانه1397-04-17
با ماست پرچرب و توی پلوپز درست کنید عالی میشه توی پلوپز حدود نیم ساعت کافیه
2819
لیدا1397-04-15
حتما از ماستی استفاده کردید که آب زیادی داشته حتما سعی کنین توی این غذا ماست چکیده بریزید
217
سبحان1397-04-10
ته چین من لابه لاش خیلی خیلی برنجش نرم شد اصلا دوست نداشتم راهنمایی کنید لطفا.ممنون!!
6119
ستایش 1397-03-15
من خودم که درست کردم توی این قابلمه های نسوز درست کردم ته دیگش طلایی شد و خیلی عالی درومد
3415
ستایش1397-03-15
خوب توی یه ظرف نسوز که بیشتر مغازه ها دارن میتونی یه پخت بهتر و ته دیگ طلایی تری داشته باشی اینطوری خیلی بهتر و اسون تر و کم دردسر تره
2714
هدیه1397-06-04
خیلی مهمه که از قابلمه ی نچسب استفاده کنید و دور تا دور و دیواره های قابلمه رو چرب کرده باشید
258
ناشناس1397-03-03
یه سوال من اینو تو چه ظرفی بپزم ک ته دیگش خوب بشه
4813
معصومه1397-02-31
عالی بود.ممنونم که کار ما عروسهای تازه کار راحت کردید و دستور پخت براحتی در دسترس مون میگذارید.ممنونم
5724
samin1398-08-04
اگه داخل قابلمه بخوایم بپزیم چقدر باید منتظر بشیم تا خوب در بیاد؟
10121
marziye1398-08-04
گلاب رو موقع زدن تخم مرغ ها بریزید قاطی تخم مرغ هاتون
3410
سارا1398-07-30
سلام داخل نکات گفته شده از گلاب استفاده کنید گلابو کی اضافه کنیم؟
3312
سپیده1397-07-29
آره دقیقا ماست ترش عالیش میکنه خیلی طعم جالبی به ته چین میده واقعا
3313
زهرا1397-07-18
اگر ماست یکم ترش باشه و ابش رو بگیرید خوشمزه تر میشه
4116
فاطمه1397-03-16
شاید ماستی که استفاده کردید بدمزه بوده
4427
Fariba1397-01-22
من به همین روش پیش رفتم و ته چینم مثل قالب برگشت اما مزه ش هیچ فرقی بابرنج ساده نداشت
6524
کیمی1396-10-20
سلام ممنون از دستورتون یک سوال داشتم تو دم کردن برنج بعد ۱۰ دقیقه هنوز برنجم آب داره یعنی هنوزم موادی که به برنج اضافه کردم کاملا خشک نشده تا برنج دم بکشه نمیدونم چیکار کنم
14967
راحله1396-10-04
سلام میتونید مقدار رو با ضزب و تقسیم کردن مقدار های داده شده پیدا کنید
5734
علی1396-07-09
من سوالی دارم برای حدودا 100 نفر چقدر تخم مرغ و ماست نیاز است
292101
مینا1396-07-15
مقدار روغن رو همینجوری حسی میشه زد در آخر کره آب شده روش بریزین و لعد بذارین دم بکشه عالیه
8140
محمد رضا1397-03-10
سلام.برین بازار ی ظرف تفلون یا گرانیتی مخصوص ته چین بخرین راحت و بی دردسر.ی ظرف کوچیک ک عمق داده ولی پهناش زیاد نیست
9341
ناشناس1396-05-18
بخوایم تو پلو پز بپزیم میشه
365116
سمیه1400-09-03
بله میشه و به راحتی
21
حسنا1400-09-03
من اصلا دوست ندارم خلال بادوم و پسته موقعه غذا خوردن لای دندونم بیاد واسه همین حذفشون میکنم
81
رحمانی1400-09-03
این دستور پخت رو با گوشت گوسفندی ریش ریش شده هم میتونیم درست کنیم تا مجلسی تر بشه؟
52
مسلم1400-09-04
موقعه ریختن مواد میانی باید دقت کنید که به کناره ظرف نیاید و تقریبا چند سانتی از دیواره ظرف فاصله داشته باشد تا نسوزد
02
مریم1400-09-04
برای تزیین ته چین از ماست چکیده استفاده کنید که بسیار هم لذیذ میشود
02
آزیتا1400-09-10
آگه تو قابلمه درست کنیم چطوری دو طرفش برشته بشه؟
1210
آزیتا1400-09-10
مرغ تکه ای باشه بهتره یا ریش ریش شده؟
42
الهام1400-09-14
کاش ترفندای بیشتری واسه گرفتن بوی زهم تخم مرغ میذاشتید
92
مهسا1400-09-14
اگه بخوایم دو طرف ته چین ته دیگی بشه باید مثل کوکو برش گردونم؟
83
مرضیه1401-01-11
سلام من ازدارچین و جوزهندی واسه عطربوش استفاده کردم عالی میشه
10
وبگردی