جاذبه های گردشگری ایران
مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری ایران به دلیل معماری جذاب و بی نظیر ایرانی انتخاب بسیاری از توریست ها از سراسر جهان می باشد.

پربازدید ترین مکانهای تاریخی و جاذبه های گردشگری ایران

بر همگان محرز است که معماری مکان های تاریخی ایران در دنیا حرف اول را میزند و بر هیچ کسی پوشیده نیست با ما باشید تا با 20 مکان تاریخی پرطرفدار و جذاب آشنا شوید.

برترین مکان های تاریخی در ایران

بافت فرهنگ پارسی و داستان های طولانی ایران به کمک معماری ایرانی با تاریخ غنی بهتر و بیشتر نمایان شده است. به طوری که در طول قرن ها نشانه های معماری ایرانی همچون شاهکاری های مهندسی و کاشی کاری های تزیینی زبان زد عام و خاص بوده است.

از آنجایی که معماری تاریخی از تنوع بسیار بالایی برخوردار است به نوعی خیره کننده جلوه می کند ما در این بخش از گردشگری نمناک شما عزیزان را با 20 مکان تاریخی ایران آشنا می کنیم.

20 جاذبه گردشگری و اماکن تاریخی پربازدید ایران:

شاه چراغ شیراز

کاشی های شیشه ای و براق که از همه جهات نور را بازتاب می کنند فضای خارجی زیارتگاه را احاطه کرده است قدمت این مکان تاریخی و ارزشمند متعلق به قرن چهاردهم می باشد و بعد از زلزله بازسازی های بسیاری روی آن انجام گرفته است و جالب اینجاست که به هیچ عنوان مداخلاتی که روی آن صورت گرفته چیزی از زرق و برق آن کم نکرده و با این حال هر فردی را به هنگام ورود به داخل بنا شگفت زده و متحیر میکند.

جاذبه های گردشگری ایران

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

این مسجد با عظمت و باشکوه که یک شاهکار معماری ایرانی در دوره صفویه محسوب می شود قدمت آن به قرن هفدهم میلادی تعلق دارد و محبوبیت و شهرت اش را به خاطر وجود کاشی کاریهای ظریف و کربل های پیچیده کسب کرده است. نکته بسیار جالبی که در این میان حائز اهمیت میباشد هارمونی بسیار دقیقیست که در کل ساختمان حاکم است.

دره ستارگان قشم

از مناطق دیدنی قشم می توان به دره ی ستارگان اشاره کرد. این صخره ها از ماسه سنگ و مارل (سنگ آهک رس دار) تشکیل شده اند و بر اثر فرسایش طی سالیان دراز به اشکال عجیب وغریبی درآمده اند که اگر از قوه تخیل بالایی برقرار باشید آنها را شبیه چیزهایی همچون حیوانات، صورت، دست یا ... خواهید دید .

پرسپولیس، شیراز

پرسپولیس پایتخت سلسله ی هخامنشی و نمونه ی بارز معماری آن دوره است. بقایای باستانی ، حضور این شهر را تا سال 515 قبل از تصلب مسیح نشان می دهند. ساختمان های عظیم الجثه و مجسمه های غول پیکردر این شهر نشان دهنده معماری باستانی ایرانی است.

پل های اصفهان

سی و سه پل و پل خواجو ازمعروف ترین پل های اصفهان هستند که از روی زاینده رود می گذرند و از شاهکارهای معماری ایرانی محسوب می شوند. هر ساله افراد زیادی برای دیدن این پل ها به اصفهان سفر می کنند.

سی و سه پل اصفهان

باغ و کاخ ارم در شیراز

با وجود این که باغ ارم احتمالاً در قرن یازدهم ساخته شده اما کاخی که داخل آن ساخته شده است قدمت آن به قرن سیزدهم میلادی برمیگردد. کاخی که با ساختمان سه طبقه به قدری حس خوب و همیشگی در ذهن هر شخصی پدیدار می کند که بازگو کردن کمی دشوار است ، جریان هوا در این ساختمان در طبقات پایین تر به حداکثر می رسد. استخری در آن وجود دارد زیباییهای بی بدیل کاشی های رنگارنگ در کنار باغ های سرسبز را منعکس می کند.

مسجد جامع اصفهان

یکی از قدیمی ترین ابنیه مذهبی ایران مسجد جامع اصفهان می باشد که زمان ساخت آن از قرن هفتم تا بیستم به طول انجامیده است و سبک معماری آن به صورت چهار ایوان و با قرار دادن چهار در روبروی هم ساخته شده است این بنای تاریخی در سال 2012 در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

بازار یزد

بدون شک همه به موضوع واقف هستید که منحصر بفرد ترین معماری ایرانی در شهر یزد حاکم است و این نتیجه سال ها انطباق با محیط بیابانی می باشد. سیستم خاص و منحصر به فردی از بادگیر ها به جهت تهویه در مرکز تاریخی شهر که بازار را هم در بر گرفته تعبیه شده است.

حمام سلطان امیر احمد در کاشان

تاریخ ساخت این حمام عمومی سنتی به قرن شانزدهم برمی گردد جالب اینجاست که بدانید این بنا دید بسیار عجیب و باورنکردنی به زندگی روزمره عموم مردم در ایران باستان می دهد.

تزیینات بسیار خیره کننده ای همچون آجرکاری ، کاشی کاری های فیروزه ای و طلایی نقاشی های هنری و سنتی در این بنای تاریخی کار شده است که جذابیت آن را صد چندان کرده تا جایی که امروزه این حمام به عنوان یک موزه معرفی شده است.

حمام سلطان امیر احمد در کاشان

برج و قلعه بندر کرمان

یکی دیگر سایت های میراث جهانی یونسکو شهر کویری باستانی بم در جنوب استان کرمان می باشد. می توان گفت بزرگترین بنای خشتی جهان ارگ بم با قدمت 2 هزار سال که به زمان امپراتوری اشکانی بازمی گردد هست. پس از حمله افغانها این شهر تا سال 1722 تا حدودی به حالتی رها شده بود اما به مرور زمان جمعیت آن رو به افزایش گرفت.

ارگ بم

ارگ بم، بزرگ ترین بنای خشتی جهان است که از زمان اشکانیان و از دوران هخامنشی تا دوره قاجار قابل سکونت بود. این بنا در مجاورت جاده قدیمی ابریشم در کنار شهر بم قرار دارد اما در سال 1382 در اثر زلزله خسارات فراوانی دید و به همین دلیل در فهرست میراث جهانی در خطر درآمد، اما بازسازی و همکاری 12 کشور خارجی برای حفظ و مرمت آن، باعث شد ارگ بم در سال 1392 از فهرست میراث در خطر بیرون بیاید.

مسجد نصیرالملک شیراز

همانطور که به صورت مجزا در بخش دیگری از گردشگری نمناک گفتیم هر صبح بازی نور و رنگ در این مسجد که همچون جعبه جواهری پر زرق و برق است به نمایش گذاشته می شود ، باید بدانید قدمت این شاهکار معماری متعلق به قرن نوزدهم می باشد و جدا از دارا بودن شیشه های رنگی ، به خاطر کاشی کاری های خیره کننده اش نیز معروف است در حقیقت همین کاشیهای رنگ رز که فضای مسجد را احاطه کرده است لقب مسجد صورتی به آن داده است.

گنبد کاووس گلستان

گنبد قابوس یا گنبد کاووس فعلی در سال 375 هجری شمسی در زمان سلطنت «شمس المعالی قابوس بن وشمگیر» از پادشاهان زیاری در شهر هیرکانی بنا شده است. گنبد قابوس هم در سال 1391 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. سبک معماری بلندترین برج تمام آجری جهان سبک رازی است. بلندی این برج به همراه پی آن، 72 متر و بلندی گنبد آن 18 متر است.

زیباترین مناطق ایران

تخت جمشید شیراز

سبک معماری که در این شهر باستانی به کار گرفته شده است نمونه ای از سبک تشریفاتی امپراتوری را به رخ می کشد. با بررسی ها و تحقیقات اساسی باستان شناسان قدمت این بنای تاریخی را به 515 سوال پیش ارتباط دادند. مجسمه ها و ساختمان عظیمی که آثار به جا مانده از معماری ایران باستان راه معرفی می کند.

خانه های تاریخی کاشان

در شهر کاشان منازل تاریخی وجود دارند که بسیار زیبا هستند و حیف است حیاط های درخت کاری شده و تزئینات داخلی شان را از نزدیک نبینید. بهترین زمان سفر به کاشان در فصل بهار است، زیرا می توانید در جشنواره ی گلاب گیری نیزشرکت کنید.

قلعه رودخان

قلعه رودخان یکی از مکان های زیبا و تاریخی شمال کشور است که گردشگران زیادی را جذب خود می کند . این قلعه دژ نظامی مستحکمی است که در دوران ساسانیان بنا شد و چند قرن پس از ساخت اولیه مجددا بازسازی شد که به آن «قلعه ی هزار پله» نیز می گویند زیرا برای رسیدن به قلعه باید از هزار پله بالا بروید.

غار کَتَله خور زنجان

این غار که در استان زنجان قرار دارد ، کمتر از یک قرن پیش کشف شد، اما کاوش های به عمل آمده نشان داد که قدمت این غار به دوران ژوراسیک می رسد. گمان می رود که این غار به غار علی صدر در همدان وصل باشد .

غار کَتَله خور زنجان

زیگورات چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل از دوران حکومت عیلامی ها با مرکزیت شهر باستانی شوش به جای مانده است که در چهل و پنج کیلومتری جنوب شهر باستانی و تاریخ شوش و سی و پنج کیلومتری شهر شوشتر قرار دارد و به دست «اونتاش گال»، پادشاه عیلام حدود 1250 پیش از میلاد به منظور ستایش رب النوع گال و اینشوشیناک ساخته شده است.

این سازه به شکل مربع و در ابعاد 105 متر در 105 متر است و بلندی آن در ابتدای ساخت 52 متر و در پنج طبقه بوده است، اما ارتفاع آن امروز 25 متر است و تنها دو طبقه از آن باقی مانده است. بنای چغازنبیل در فهرست میراث جهانی قرار دارد و در سال 1348 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

طاق بستان کرمانشاه

از طاق بستان به عنوان یکی از ارزشمندترین آثار تاریخی ایران و حتی جهان یاد می کنند که مجموعه ای از سنگ نگاره ها و سنگ نوشته های مربوط به دوره ساسانی است که در محله طاق بستان در شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد.

ایجاد این محوطه به قرن سوم میلادی باز می گردد و از مهمترین آثار تاریخی ایران و حتی جهان است که بیش از 2000 سال قدمت دارد. اولین تابلوی سنگی با رعایت قاعده و اصول نقاشی در جهان را در این مجموعه می بینید.

کاخ گلستان

جزو قدیمی ترین آثار تاریخی تهران به شمار می رود کاخی که از مجموعه سلطنتی سابق سلسله قاجار می باشد. باید بدانید به طور کلی تمامی باغ ها ، مجموعه صنایع دستی ایرانیان و ساختمان های سلطنتی از قرن 18 و 19 پدیدار شدند.

این نکته قابل ذکر است که متاسفانه تعداد زیادی از بناهای مجموعه توسط رضا شاه در سالهای 1925 تا 1945 تخریب شدند چرا که این احساس را داشت که معماری قدیمی با مدرنیزه شدن ایران تضاد داشته و یکی از موانع آن است.

پربازدیدترین جاذبه های گردشگری و تاریخی ایران کجاست ؟

3.984
این مطلب مفید بود ؟6519
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی