باورهای خرافی
یکی از معضلات همیشگی جوامع، مخلوط شدن حقایق و باورهای خرافی و کج فهمی ها می باشد. چه بسا باورهایی که پشتوانه ی مشخص و صحیحی نداشته، ولی مرور زمان آن را تا مرز یک اعتقاد مقدس پیش برده است.

آشنایی با بامزه ترین باورهای خرافی در گوشه و کنار جهان

باورهای خرافی، به معنای عادات و باورهای باطل و بی اساسی است که فاقد مبنای عقلی و علمی بوده و با موازین شریعتْ سازگار نباشد، اگرچه با استفاده از نمادهای دینی و ظاهری مقدس به میدان آمده باشد. به عبارت دیگر، هر نوع اندیشه ی باطل و خلاف واقع است. به طور معمول در خرافه، رویدادها و حوادثی که با هم ارتباط منطقی ندارند، به یکدیگر ربط داده می شوند و یا علت و معلول یکدیگر دانسته می شوند.
به نظر می رسد ظهور عصرهای نوین تکنولوژی و دانش مدرن هم نتوانسته براحتی این نوع باورهای غیرعلمی را به طور کل ریشه کن کند و هنوز که هنوز است، باورهای خرافی حتی در کشورهای پیشرفته، طرفداران خاص خود را دارد. در اینجا چند عمل خرافه را که در کشورهای مختلف در ارتباط با غذا و خوراکی صورت می گیرد، برای شما برمی شماریم تا از آنها مطلع شوید.

باورهای خرافی در مورد غذا و خوراکی در کشورهای مختلف

گردنبندی از چیلی

ایتالیا:واژهcornicello یعنی فلفل چیلی در زبان ایتالیایی در اصل به معنی شاخ کوچک بوده و احتمالاً این نامگذاری به دلیل ظاهر این فلفل است. این اعتقاد درمیان مردم منطقه کالابریا که در قسمت نوک چکمه ایتالیا قرار دارد رایج است که کسی که گردنبندی با مدال چیلی داشته باشد، از چشم بد در امان خواهد بود.

اهمیت به تورتیلا در مکزیک

مردم مکزیک بر این باورند که اگر تکه ای نان تورتیلا از دستشان رها شود و بر زمین بیفتد، بزودی مهمان ناخوانده یا کسی که دوستش ندارند از راه می رسد و آنها باید او را تحمل کنند. معلوم نیست این باور خرافی از کجا آمده، اما در هر صورت مکزیکی ها در حین حمل تورتیلا بشدت مراقبند.

حفظ کیک عروسی در آمریکا

عروس و دامادهای آمریکایی، قسمت بالای کیک عروسی را برش می دهند و در فریزر نگاه می دارند تا سال بعد در سالگرد عروسی بخورند. در این که طعم و خاصیت مواد تشکیل دهنده کیک به طور کلی برهم می ریزد شکی نیست، اما در هر صورت آنها اعتقاد دارند، این قطعه کیک موجب خوشبخت شدنشان می شود و از این رو به انجام آن پایبندند.

باورهای خرافی

باورهای خرافی در جهان

رشته های دراز در چین

چینی ها طول رشته و نودل را به مثابه طول عمر می پندارند و به همین دلیل، هرگز آن را به تکه های کوتاه تر تقسیم نمی کنند. اگر به رستوران چینی رفتید، چاقو و چنگال نخواهید و با استفاده از چوب مخصوص نودل، شروع به خوردن کنید.

سروته نبودن نان در فرانسه

مردم فرانسه نان را به صورتی روی میز قرار می دهند که سمت روی آن قابل دیدن باشد. آنها هرگز نان را پشت و رو به روی میز قرار نمی دهند. ریشه این خرافه به دوران قرون وسطی برمی گردد. زمانی که نانواها نان مخصوص جلادها را سروته می گذاشتند و همه مردم مراقب بودند به آن نان دست نزنند، مبادا که سر خود را بابت یک قرص نان از دست بدهند. قرن ها از این ماجرا گذشته اما این باور در میان مردم باقی مانده که نان سروته خوردن به معنی از دست دادن سر است.

آدامس نجویدن در ترکیه بعد از غروب

در ترکیه، کسی پس از غروب آفتاب آدامس نمی جود، زیرا بر این باورند که جویدن آدامس در این زمان، مترادف با جویدن گوشت بدن مرده است. مهم نیست که علم آن را رد می کند یا نه. در هر صورت، کسی در ترکیه میلی به جویدن آدامس پس از غروب آفتاب ندارد.

جالب ترین باورهای خرافی در گوشه و کنار دنیا

51
این مطلب مفید بود ؟10
برگرفته از جام جم -/ر
وبگردی