اسلیو معده
در جراحی اسلیو با کوچک کردن معده اشتهای فرد کم شده و همین امر باعث می شود شخص طی یک سال و نیم نزدیک به 90 درصد کاهش وزن داشته باشد.

آیا جراحی اسلیو معده به درد من می خورد؟ پاسخ به سوالات مربوط به جراحی چاقی

عمل جراحی اسلیو معده یک روش محدود کننده ای است که به شما در کاهش وزن کمک می کند. این کار میزان غذایی که می توانید بخورید را با کاهش اندازه معده تان محدود می کند.در جراحی اسلیو معده بخش بزرگی از معده برداشته می شود و شکم کوچک تر و نوتر می شود و در حدود به اندازه یک موز جا می ماند.

اندازه معده مقدار غذایی که می توانید بخورید را محدود می کند. تنها می توانید یک وعده غذایی کوچک بخورید و برای مدت طولانی احساس سیر بودن خواهید داشت و غذا به روش عادی جذب خواهد شد.

sleeve surgery

از اسلیو معده چه می دانید؟ 

_عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

همانطور که در بخش قبلی تناسب اندام و ورزش نمناک توضیح داده شد در جراحی اسلیو معده، جراحی شما یک تکه کوتاه را با استفاده از دستگاه پیچش نگه داشته می شود و بقیه معده شما برای همیشه از بین می رود.

اندازه معده شما در حدود 75 درصد کاهش خواهد یافت. این می تواند یک روش منفرد برای کاهش وزن باشد و یا می تواند اولین قدم قبل از دیگر روش های جراحی برای کاهش وزن مانند بای پس معده باشد.

سوالات اسلیو معده

عمل اسلیو یا کوچک کردن معده چگونه انجام می شود؟ 

_چه چیزی در روش اسلیو معده مشارکت دارد؟

قبل از جراحی اسلیو معده، یک داروی بی هوشی عمومی به شما داده خواهد شد که بخوابید. در اسلیو معده معمولا از یک دوربین کوچک به نام لاپاروسکوپی استفاده می شود که در معده قرار می گیرد و به جراح اجازه می دهد داخل معده را ببینید.

 جراحی دو تا پنج برش کوچک در شکم ایجاد می کند و لاپاروسکوپ و ابزارهای دیگر مورد نیاز برای انجام عمل جراحی را از طریق این دریچه ها رد می کند. آن ها بخش بزرگی از معده شما را برمی دارند و بخش های باقیمانده معده را به هم متصل می کنند.

این کار باعث ایجاد یک لوله عمودی بلند یا معده ای به شکل موز می شود. این روند بین 60 تا 90 دقیقه طول می کشد.

مرگ با عمل اسلیو معده

همه چیز درباره عمل جراحی اسلیو معده 

_ تاریخچه جراحی اسلیو معده:

جراحی اسلیو معده اولین بار در سال 1988 به عنوان درمان چاقی مفرط معرفی شد. اسلیو گاسترکتومی، اولین قدم در این روش دو مرحله ای، نتایج عالی برای کاهش وزن را نشان داد و منجر به پیشنهاد این جراحی به عنوان یک روش منفرد شد.

در نتیجه، از سال 2003، جراحی اسلیو معده به عنوان یک جراحی منفرد اعلام شد. 

_آیا جراحی اسلیو معده گزینه مناسبی برای من است؟

اگر شما ایده عمل جراحی برای کاهش وزن را ترجیح می دهید تا کمک کند وزن خود را با محدود کردن مقدار غذایی که می خورید، کاهش دهید و با جذب غذای شما تداخل نداشته باشد و شامل داشتن یک شی خارجی در بدن نباشد، پس جراحی اسلیو معده می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. 

باید به خاطر داشته باشید که وزن معمولاً آهسته تر از دیگر روش ها مثل بای پس معده کم می شود و برای از دست دادن وزن باید ورزش کنید و برنامه تغذیه داشته باشید.

عمل جراحی اسلیو معده باید به عنوان یک روش دایمی به رسمیت شناخته شود، چون نمی تواند برعکس شود. 

می تواند این باشد که BMI فرمان می دهد که شما نمی توانید روش جراحی دیگری را در ابتدا داشته باشید و در این نمونه، جراح ممکن است توصیه کند که اسلیو معده در از دست دادن وزن اضافی به شما این امکان را می دهد تا بعد از آن برای دومین بار عمل جراحی کاهش وزن را انجام دهید.

وزن برای اسلیو

چه کسی می تواند عمل اسلیو معده انجام دهد؟ 

_ آیا من واجد شرایط عمل جراحی اسلیو معده هستم؟

اگر نتوانید مقدار زیادی وزن کم کنید و یا مدت طولانی رژیم بگیرید؛ یا اگر مشکلات سلامتی جدی ناشی از چاقی داشته باشید، می توانید جراحی اسلیو معده را انجام دهید.

این روش در صورتی توصیه می شود که شاخص جرم بدن (BMI 40 ) یا بیشتر داشته باشید، چون نشان می دهد که شما حداقل 100 پوند وزن بیشتر دارید. هم چنین در صورتی این جراحی ممکن است به شما توصیه شود که BMI 35 یا بیشترداشته باشید و همچنین یک وضعیت پزشکی جدی، که ممکن است با کاهش وزن شما بهبود یابند.

برخی از این شرایط عبارتند از:آپنه خواب، دیابت نوع 2 و مشکلات قلبی. جراحی اسلیو معده نیز می تواند برای درمان افراد مبتلا به چاقی مفرط (با BMI 60 یا بالاتر) مورد استفاده قرار گیرد.

کوچک کردن معده

اسلیو معده برای چه کسانی مناسب است؟ 

_مزایای جراحی اسلیو معده:

جراحی اسلیو معده به شدت جذب کالری را کاهش می دهد.

شما می توانید به طور معمول غذا بخورید، اما میزان کوچک تری خواهید خورد. این می تواند منجر به کاهش چشمگیر وزن در یک دوره نسبتاً کوتاه شود. در بررسی های بالینی، بیماران به طور متوسط 66 درصد از وزن اضافی خود را از دست می دهند. 

با کم کردن وزن، بیماران نیز راحت تر راه می روند و فعالیت های معمول روزمره شان را بهتر انجام می دهند. 

همانطور که این عمل جراحی پیلوروس را حفظ می کند، دریچه ای که خالی کردن شکم را کنترل می کند، به غذا اجازه می دهد مدتی در شکم بماند و باعث می شود تا بیشتر احساس سیری کنید.

جراحی اسلیو معده بر جذب غذا تاثیر نمی گذارد، بنابراین وجود کمبودهای غذایی زیاد محتمل نیستند. 

بخشی از معده که شامل سلول هایی است که مسئول تولید اشتها و هورمون گرلین است، در طول عمل جراحی برداشته می شود و در نتیجه گرسنگی شما در این روش بیش از دیگر روش های جراحی کاهش می یابد.

 از دست دادن وزن بعد از عمل جراحی اسلیو معده می تواند بسیاری از مشکلات پزشکی که ممکن است داشته باشید را بهبود بخشد. مشکلاتی که ممکن است مبتلا به آسم، دیابت نوع 2، ورم مفاصل، فشار خون بالا، آپنه خواب و کلسترول بالا شود.

فایده اسلیو معده

جراحی اسلیو معده و فواید آن 

 خطرات جراحی اسلیو معده کدامند؟

همانند هر روش جراحی، برای کاهش وزن، خطرات بالقوه ای دارد و مهم است که قبل از جراحی از آن ها اطلاع داشته باشید.

بسیاری از بیماران بعد از جراحی اسلیو معده دچار مشکل نمی شوند، با این حال پیچیدگی هایی می تواند رخ دهد و به وضعیت سلامتی شما بستگی دارد. 

مشکلات بالقوه ویژه جراحی اسلیو معده:

*نشت مواد گوارشی از خط برش اصلی که می تواند منجر به عفونت جدی شود. 

* آسیب به ارگان های مجاور مانند معده و روده در طول عمل جراحی. 

* گاستریت (التهاب معده)، سوزش سردل و یا زخم معده

* زخم درون معده که می تواند منجر به انسداد روده در آینده شود. 

* استفراغ ناشی از خوردن بیش از میزان معده.

زخم های درون معده

مشکلات پس از عمل جراحی اسلیو معده 

آماده شدن برای جراحی اسلیو معده:

زمانی که برای هر جراحی برای کاهش وزن آماده می شوید، باید قادر باشید که تعهد مادام العمرتان را به تغییرات اساسی در رژیم غذایی و سبک زندگی تان داشته باشید. 

* همیشه به جراح خود بگویید که چه نوع دارو، ویتامین، گیاهان و سایر مکمل هایی را مصرف می کنید. ممکن است از شما خواسته شود قبل از عمل جراحی آن ها را متوقف کنید. 

* سعی کنید در هفته های منتهی به عمل، سبک زندگی سالم را شروع کنید. این برای این است که به تغییر در سبک زندگی عادت کنید که می تواند منجر به کاهش وزن بیشتر، بعد از عمل جراحی شود. 

* حتما در هنگام خروج از بیمارستان، یک منبع آماده نوشیدنی، سوپ رقیق و پوره داشته باشید. 

* حتما تمام داروهای لازم را بعد از جراحی در صورت نیاز به صورت مایع بخورید.

سوپ رقیق

بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم؟ 

اقدامات بعد از جراحی اسلیو معده:

بهتر است مرخصی بگیرید و بعد از 2 - 3 روز از جراحی تان به خانه برگردید. شما قادر به نوشیدن مایعات در روز بعد از عمل جراحی هستید و تا چند روز خوردن مایعات را ادامه دهید. پزشک یک رژیم سخت برای شما پیشنهاد خواهد کرد.

در نهایت وعده های غذایی باید از کشش شکم باقی مانده کوچکتان اجتناب کند.

کیسه معده کوچک شما به سرعت پر می شود و باید بعد از خوردن مقدار بسیار کمی غذا احساس سیری داشته باشید. 

زمانی که به خانه می روید، احتمالاً مسکن مصرف خواهید کرد.

در اولین روز بعد از جراحی باید استراحت کنید.

شما باید از اعمال هر گونه فشار بر روی زخم عمل خود اجتناب کنید. 

مطمئن شوید که کسی را دارید که می تواند به شما در خانه کمک کند تا کارهایتان را تا مدتی انجام دهد.

بارداری بعد از اسلیو معده

بعد از عمل اسلیو معده چه کنیم؟ 

چه افرادی باید جراحی چاقی اسلیو انجام دهند؟

جراحی چاقی اسلیو به درد افرادی با وزن های بسیار بالا (بالای 150 تا 160 کیلو) ،دارای ریزه خواری شدید و اجتناب ناپذیر،مبتلا به بیماری های خاص و طولانی مانند دیابت می خورد اما اسلیو گزینه اول جراحی نیست.

چقدر وزن با جراحی چاقی اسلیو کم می شود؟

با انجام عمل جراحی اسلیو هر فرد طی 18 ماه 45 کیلو وزن کم می کند یعنی بین 70 تا 90 درصد وزن خود را از دست می دهد.

لاغر شدن

مقدار کاهش وزن با عمل لاغری اسلیو معده

عوارض جراحی چاقی و اسلیو چیست؟

عوارض مهم عمل جراحی اسلیو، آمبولی، خونریزی و نشت از محل جراحی که قابل پیشگیری هستند و به میزان تحرک بیمار بعد از عمل و انجام مشاوره های قبل از عمل بستگی دارند . از دیگر عوارض عمل جراحی اسلیو که تنها مختص به این عمل نیست و ممکن است در عمل های دیگر نیز پیش آید ، عفونت محل زخم، حساسیت به نخ بخیه و ... است که با توجه به روش لاپاراسکوپیک و کوچک بودن محل برش ها احتمال بروز کمتری دارند .

احتمال سرطان معده با جراحی اسلیو افزایش می یابد؟

جراحی اسلیو معده سبب ایجاد یا پیشرفت سرطان معده نمی شود مگر اینکه فرد قبل از جراحی ضایعه سرطانی در معده یا عامل مستعد کننده داشته که بعد از عمل تشخیص داده نشده باقی بماند و به پیشرفت خود ادامه دهد.اسلیو به علت کاهش وزن از بروز خیلی بسیاری از سرطان ها مانند سرطان تخمدان جلوگیری می کند.

اسلیو و سرطان معده

اسلیو معده چه ارتباطی به سرطان دارد؟

بعد از عمل اسلیو در صورت لزوم می توان آندوسکوپی از معده انجام داد؟

بعد از عمل اسلیو در مسیر گوارشی تغییری ایجاد نمی شود و فقط معده کوچک می شود اما می توان آندوسکوپی مانند حالت عادی انجام داد .

معده دوباره بعد از اسلیو گشاد می شود؟

اگر بعد از جراحی اسلیو نکات تغذیه ای رعایت نشود ، 10 تا 15 درصد حجم معده افزایش می یابد اما به دلیل کاهش 80 درصدی حجم معده حین عمل، این تغییر بسیارکم است.

ممکن است وزن با عمل اسلیو کم نشود؟

پس از جراحی اسلیوهمیشه مقدار زیادی وزن کم می شود اما رسیدن به وزن دلخواهتان به همکاری شما با پزشک خود طی پیگیری های پس از جراحی بستگی دارد.

لاغری با اسلیو معده

آیا ممکن است اسلیو معده بی فایده باشد؟

بعد از اسلیو دوباره باید رژیم بگیرم؟

بعد از انجام عمل جراحی اسلیو، میل شما به خوردن بیش از اندازه خوراکی های مختلف کم خواهد شد و تنها کافی است این رژیم غذایی خود را تا چند سال پس از عمل حفظ کنید.

بعد از جراحی اسلیوباید کیفیت و نوع غذاهای مصرفی شما توسط پزشک با توجه به اینکه قادر به خوردن خوراکی های محدودی هستید ، به دقت تنظیم شود و در صورتی که این رژیم رعایت نشود و فرد غذاهای قندی مصرف می کند و به ریزه خواری می اورد، کاهش وزن او با سرعت کمی انجام می گیرد و در طولانی مدت افزایش تدریجی وزن و ایجاد ضعف خواهد داشت.

علائم بعد از جراحی اسلیو تا کی ادامه دارد ؟

پیش از این هم در بخش تناس باندام و ورزش نمناک گفته شد که علائم بعد از عمل جراحی اسلیو عبارتند از :تهوع، سوزش معده، استفراغ و درد در ناحیه معده در دوره ای کوتاه (یک تا سه ماه) پس از عمل که در افراد مختلف ،میزان این علائم متفاوت است اما پس از طی یک دوره کوتاه پس از عمل این علائم رفع می شوند.

اگر پس از انجام عمل جراحی ، رژیم های غذایی خاصی که پزشک برای شما تجویز می کند و دارای تنوع و کیفیت است ، کاملا رعایت کنید ، عوارض گوارشی پس از عملبه حداقل می رسد. مثلا در دو هفته اول پس از جراحی باید به مصرف غذاهای نرم شده و پوره ها به دلیل التهاب موضع عمل و سازگار نشدن دستگاه گوارش با جراحی، پرداخت و بعد از مدتی رژیم غذاهای جامد به برنامه غذایی تان اضافه می شود.

رژیم غذایی اسلیو معده

رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده و ماندگاری علائم عمل

بارداری بعد از اسلیو امکان پذیر است؟

امکان بارداری پس از کاهش وزن دلخواه و مناسب پس از عمل جراحی وجود دارد اما لازم است افراد تا 18 ماه پس از جراحی اسلیو اقدام به بارداری نکنند. افرادی که باردارهستند بهتر است یک سال و نیم پس از زایمان صبر کرده و بعد به جراحی اسلیو اقدام کنند.

عملکرد جنسی بعد از اسلیو چگونه است؟

عملکرد جنسی فرد پس از جراحی اسلیو به علت کاهش وزن بهبود می یابد و توان و میل جنسی بالا می رود. در افراد چاق سلول های چربی مقدار زیادی هورمون لپتین (LEPTIN) تشرح می کنند که موجب کاهش میل و توانایی جنسی می شود؛ این عمل به کاهش بافت چربی و کاهش هورمون لپتین و افزایش بافت عضلانی و توانایی فیزیکی بدن کمک می کند و توانایی جنسی را بالا می برد.

میل جنسی بعد اسلیو

افزایش تمایلات جنسی با عمل اسلیو معده

آیا لازم است بعد از جراحی اسلیو ، جراحی پلاستیک انجام شود؟

با توجه به کاهش وزن زیاد در مدت زمان کوتاه پس از جراحی، پوست کاملا با چربی های زیرین تطابق نمی یابد و پوست افتادگی پیدا می کند ، در صورتی که افتادگی های پوستی بیش از حد باشد، جراحی پلاستیک برای اصلاح آنها ضروری خواهد بود البته انجام ورزش های خاص قدرت تطابق را بالا می برد و افتادگی های پوستی را به حداقل می رساند.

افتادگی های پوستی پس از جراحی اگر به اندازه و کافی مایعات، مصرف نکنیم ، بیشتر می شود. بخشی از افتادگی ها با استفاده از تکنیک آر.اف درمان می شود.

خوردن مولتی ویتامین بعد از عمل اسلیو معده اشتها را زیاد نمی کند؟

مصرف برخی مکمل ها و ویتامین ها در بسیاری از افراد در شش ماه اول پس از جراحی اسلیو مورد نیاز است . گرچه مصرف داروهای مولتی ویتامین در افراد عادی ، مقداری اشتها را زیاد می کند اما در افرادی که جراحی اسلیو کرده اند افزایش میل بسیار کم است، زیرا میل به غذا خوردن در این افراد بسیار کم است.

میزان مرگ و میر ناشی از عمل اسلیو معده؟!

کمتر از نیم درصد در جراحی اسلیو احتمال مرگ و میروجود دارد ، این درصد از مرگ و میر ممکن است در هر جراحی اتفاق افتد. 

 

جراحی چاقی ، همه چیز درباره جراحی چاقی و قبل و بعد عمل اسلیو مع

4.8143
این مطلب مفید بود ؟1376
منبع : todaysdietitian / asmbs / ethicon / nhs / nhs / بخش ورزش و تناسب اندام نمناک /ن /آ
برچسب : لاغری شکم
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی