کوچک شدن مغز
کوچک شدن مغز در پیری در اکثر افراد مشاهده میشود اما با استفاده از این رژیم غذایی مدیترانه ای در سنین بالا حجم کمتری از مغز از دست میرود.

رژیم غذایی مدیترانه ای بر روی سلامت مغز و حافظه تاثیر می گذارد ؟

رژیم مدیترانه ای حاوی مقادیر زیادی از سبزیجات ، میوه ها، حبوبات ، گندم کامل ، روغن زیتون ، دانه های خوراکی و ادویه ها است و همچنین شامل ماهی ، غذاهای دریایی ، تخم مرغ و گوشت سفید است و به شما توصیه می کند که کمتر از گوشت قرمز و شیرینی جات استفاده کنید. رژیم مدیترانه ای سعی بر کاهش وزن ندارد ، بلکه طریقه ای از غذا خوردن می باشد و به مانند رژیم غذایی افرادی است که نزدیک دریای مدیترانه زندگی می کنند. این رژیم دارای مزایایی است که در این قسمت از نمناک به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد پس با دقت همراه ما باشید.

رژیم مدیترانه ای

فواید رژیم مدیترانه ای برای سلامت مغز

عملکرد های ذهنی را بهبود می بخشد.

تحقیقات نشان داده است زنانی که به طور مداوم از رژیم مدیترانه ای پیروی می کنند ، عملکرد ذهنی بهتری از خود نشان داده اند اما این تحقیقات از طرفی نتیجه گرفته است که این نوع از رژیم نمی تواند از زنان در برابر مشکلات ذهنی بعدی محافظت کند.

تحقیقی دیگر دریافته است که پیروی از رژیم مدیترانه ای با سلامت ذهنی در زنان و مردان بالای 65 سال، ارتباط دارد و باعث کند شدن روند کاهش ذهن نیز خواهد شد.

ریسک بیماری آلزایمر را کاهش می دهد.

تحقیقات چندگانه ارتباطی بین پیروی از رژیم مدیترانه ای و کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر را نشان داده اند.

رژیم غذایی مدیترانه ای

ریسک ابتلا به صدمه ی ذهنی خفیف را کاهش می دهد.

تحقیقات همچنین نشان داده اند که ریسک ابتلا به آسیب ذهنی خفیف در افرادی که از رژیم مدیترانه ای پیروی می کنند ، کم تر است. آسیب ذهنی خفیف وضعیتی است که ممکن است در آینده به از دست دادن حافظه و یا آلزایمر منجر شود.

احتمال پیشرفت آسیب ذهنی خفیف به زوال عقل را کاهش می دهد.

تحقیقاتی که در مجله ی آلزایمر انجام شده است ، به این نتیجه دست یافته است که احتمال پیشرفت آسیب ذهنی خفیف و تبدیل آن به زوال عقلی ، در افرادی که رژیم مدیترانه ای دارند ، کم تر است.

رژیم مدیترانه ای

کدام اول به وجود آمده است، مرغ یا تخم مرغ ؟

تحقیقی پی برده است که میزان هوش افراد در سنین پایین پیش بینی می کند که فرد در سنین میانی به چه میزان از رژیم غذایی سالم استفاده می کند و همچنین میزان عملکرد ذهن او در سنین بالا چگونه است. محققین نتیجه گرفته اند که میزان هوش ابتدایی بیشتر از اینکه رژیم غذایی که هوش میانسالی و دیگر توانایی های ذهن در اواخر عمر را نشان دهد ، فعالیت های ذهنی در اواخر زندگی را پیش بینی می کند.

آیا مصرف گوشت تغییری حاصل می کند ؟

تحقیقی جالب اثرات گوشت های مختلف در رژیم مدیترانه ای را در نظر گرفته است. این تحقیقات کشف کرده اند که رژیم مدیترانه ای به عنوان یک چیز کلی خیلی قابل توجه نبوده است اما وقتی غذاهای متفاوت از رژیم مدیترانه ای در نظر گرفته شده اند ، متوجه شده اند که مصرف میزان کم گوشت و محصولات گوشتی ارتباط مهمی با اجرای بهتر تست های ذهنی و افزایش قدرت مغز داشته است.

اگرچه تحقیقات با همه ی جوانب امر موافق نیست ، اما این گونه به نظر می رسد که یک رژیم سالم مانند رژیم مدیترانه ای هم برای سلامت مغز در حال حاضر و هم کاهش احتمال ابتلا به زوال عقل ، موثر است.

جلوگیری از کوچک شدن مغز با رژیم مدیترانه ای + فواید

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : سلامت مغز
وبگردی