کودک

جملاتی با اثر مخرب بر روی کودک

کد مطلب : 49892زمان مطالعه : 2 دقیقه
کودک و شما با هم در طول روز جملات بسیاری رد و بدل می کنید که گاهی شما ناخواسته جملاتی به فرزندتان می گویید که هرگز نباید گفته شوند چرا که این جملات اعتماد به نفس کودکتان را تخریب می کند.

از بکار بردن «من را تنها بگذار» به کودکتان خودداری کنند

کودک شما هر آنچه را که از شما می شنود در دنیا خود تحلیل و تفسیر می کند و جملاتی که شما به کودکتان می گویید تبدیل به باورهای محکم در ذهن و قلب آنها می شود پس مراقب باشید تا هرگز این جملات را به فرزندتان نگویید

برای تربیت صحیح کودک حتما باید به این موارد توجه ویژه کرد.
یک دکترای روانشناسی کودک و نوجوان با تاکید بر اینکه کودکان حرف های والدین را خیلی خوب درک می کنند و آنها را می پذیرند گفت:شاید والدین از زدن حرفی منظور خاصی نداشته باشند اما فرزندان حرف آنان را جدی می گیرند و خود را با آن برچسبی که به او نسبت داده می شود، می شناسند.
ایشان با اشاره به اینکه همه ما گاه در مواقع عصبانیت یا ناراحتی حرف هایی را به فرزندانمان می زنیم که موجب رنجش آنها می شود گفت:برخی نیز به تکرار این حرف ها عادت کرده اند و متوجه ناراحتی فرزندشان نمی شوند.

کودک

جملاتی با اثر مخرب بر روی کودک

وی با تاکید بر اینکه باید از گفتن حرف هایی در مقابل فرزندان خودداری کرد گفت:والدین باید از بکار بردن «من را تنها بگذار» خودداری کنند. پدر یا مادری که فرصتی برای استراحت و تمرکز نداشته باشند، نمی توانند به وظایف خود به درستی عمل کنند.
پدر و مادر به عنوان یک انسان احتیاج به زمان برای تنهایی و تجدید قوا دارند ولی اگر والدین به فرزند بگویند ما را تنها بگذارد یا مزاحم نشو، کودک به مرور احساس می کند، صحبت کردن با آنان نه تنها فایده ای ندارد، بلکه موجب آزار نیز می شود. اگر والدین از همان ابتدا و کودکی فرزند این رویه را در پیش گیرند، در آینده که وی دچار مشکلات جدی تری می شود نیز نمی توانند با وی صحبت و یا حتی مشورت کند.
این دکترای روانشناسی کودک و نوجوان گفت:اگر والدین زندگی پر مشغله ای دارند باید از راه هایی برای کاهش فشار در زندگی استفاده کنند.
گفتن جملاتی مانند «تو چرا آنقدر بد اخلاق هستی؟»، «تو چرا آنقدر خجالتی هستی؟»، «تو چرا اینقدر بازیگوش هستی؟» موجب کاهش اعتماد به نفس در کودکان می شود.
کودکان حرف های والدین را خیلی خوب درک می کنند و آنها را می پذیرند. شاید والدین از زدن حرفی منظور خاصی نداشته باشند اما فرزندان حرف آنان را جدی می گیرند و خود را با آن برچسبی که به او نسبت داده می شود می شناسند.

جملاتی با اثر مخرب بر روی کودک

4.715
این مطلب مفید بود ؟141
وبگردی