حلزون تراپی
حرکت حلزون های زنده روی پوست برای جوان سازی پوست و استفاده از خاصیت ضد پیری حلزون ها ابتکاری است جدید در ژاپن که به تازگی رواج یافته است.

حلزون تراپی چیست و چه خواص و اثراتی روی پوست صورت دارد؟

در بسیاری از کشورهای آسیایی حلزون تراپی روی صورت افراد برای داشتن پوستی زیبا انجام می شود. هم چنین یکی از محبوب ترین مواد در زمینه مراقبت از پوست در کشور کره است و بیشتر مردم دست کم یک محصول حاوی حلزون را در برنامه روتین خود دارند.

آلوئه ورا، عسل،اسید هیالورونیک ، چای سبز، روغن درخت چای، عصاره ریشه شیرین بیان تنها برخی از ترکیبات خاصی هستند که جز محصولات پوست کره ای بشمار می روند.

همان طور که حلزون روی پوست می خزد، مخاط را روی پوست ترشح می کند و مانند ماسک عمل می کند. روش درمانی حلزون تراپی به ترمیم پروتئین ها، اسیدهیالورونیک، الاستین،ضد میکروب ، پپتیدها ، گلیکول اسید و آنتی اکسیدان ها روی پوست کمک می کند.

ازمخاط حلزون در دوران یونان باستان برای کمک به ناخوشی های داخل بدن، مانند سوء هاضمه یا سرفه، و همچنین التهاب پوست کاربرد داشته است. 

تاریخچه حلزون تراپی :

حلزون درمانی از 2000 سال پیش و در زمان بقراط نیز رونق داشته است. در آن زمان بقراط حلزون ها را قطعه قطعه کرده و در شیری ترش مزه مخلوط می کرد. سپس آن را به عنوان ضماد بر روی زخم ها و محل های آسیب دیده پوست قرار می داد. 

مخاط حلزون :

حلزون معمولا دارای دو نوع مخاط اصلی هستند:یکی سطح را پوشش می دهند و در امتداد آن حرکت می کنند و نوع دیگر که بدن فرد را محافظت می کند.

به اعتقاد دانشمندان در زمینه آرایشی ، مخاط حلزون غلظت بالای پروتئین و دیگر پلیمرهای محلول در آب را دارد که وقتی خشک می شوند کوچک شده و پوست را می کشند. علاوه بر حلزون، سفیده تخم مرغ نیز این اثر را دارد.یکی از دلایل مهم استفاده از سفید تخم مرغ برای پوست نیز همین است و برای مدت های مدید به عنوان یک کرم ضد چین و چروک، مورد استفاده قرار می گرفته است. 

حلزون تراپی چیست ؟ 

چنانچه در بخش سلامت پوست و موی نمناک گفته ایم حلزون تراپی جز درمان های زیبایی منحصر به فرد بشمار می رود و برای پوست مفید است. این روش درمانی در درجه اول یک درمان ضد چروک است. در طی حلزون تراپی، حلزون روی صورت می خزد.حرکت حلزون زنده بر روی پوست بدن انسان سبب جوان سازی و ترمیم بافت های آسیب دیده آن می شود. آن ها این شیوه را حلزون تراپی یا Snail Therapy نامیده اند. حلزون درمانی در واقع به کار بردن ترشحات حلزون های مخصوص و درمانگری است که برای از بین بردن سلول های مرده ، رفع چین و چروک و کاهش منافذ پوست استفاده می گردد.

حلزون درمانی  

مزایای ماده چسبناک حلزون برای پوست صورت : 

ماده چسبناک حلزون یک سری فواید برای پوست از جمله ترمیم لکه ها و صاف کردن چین و چروک دارد. این مخاط به رفع چین و چروک و حتی آکنه کمک می کند. دلیل استفاده از این روش درمانی نسبت به دیگر درمان های دیگر این است که ماده چسبناک حلزون توانایی تولید الاستین و کلاژن در پوست را دارد. 

حلزون درمانی یک روش طبیعی برای بهره وری از حلزون در مقایسه با کرم آرایشی و لوسیون ها است. 

متخصصان آرایش وزیبایی بر این باورند که حلزون تراپی در ژاپن، چین و غرب بسیار محبوب است. اما حتی پس از تاییدیه و محبوبیت این درمان ها معمولا توسط بسیاری از افراد پذیرفته نمی شود، دلیل ناراحتی آن ها خزیدن این موجودات بود. از طرف دیگر، کرم و لوسیون های زیبایی حاوی ماده چسبناک توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرد و مشهور است . 

مخاط حلزون برای درمان آکنه خوب است: 

حلزون یک جز تشکیل دهنده عالی است اگر مبتلا به بیماری های پوستی مثل آکنه هستید، همانطور که گفته شد مخاط حلزون به طور طبیعی خواص ضد میکروبی دارد که به دور نگه داشتن باکتری کمک می کند. با این حال، اسید گلیکولیک در مخاط حلزون به جلوگیری از آکنه با لایه برداری پوست کمک می کند (و در نتیجه سلول های مرده پوست و منافذ پوست را از بین می برد). 

مخاط حلزون نیز می تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند - که به نوبه خود بروز آکنه را به حداقل می رساند. این به خاطر ترکیبات هیالورونیک اسیدی است، به این ترتیب که مولکول های آب جذب لایه بیرونی پوست می شود وپوست را مرطوب نگه می دارد.

 مخاط حلزون برای رفع هایپرپیگمانتاسیون آماس - التهابی خوب است: 

مخاط حلزون خاصیت دیگری دارد که به محو شدن هایپرپیگمانتاسیون کمک می کند و هم چنین برای درمان زخم آکنه و قرمزی پوست بسیار عالی است، اما به نظر نمی رسد که در محو کردن انواع دیگر هایپرپیگمانتاسیون (مانند لکه های پوستی یا ملاسما بسیار موثر باشد. ماده فیلتر حلزونی حاوی بسیاری از ترکیبات (از جمله پروتیین ها، پپتید و الاستین)است که به درمان زخم آکنه و سرعت التیام کمک می کند و اغلب بر روی سطوح ناهموار حرکت کنند .

البته همان طور که قبلا ذکر شد، اسید گلیکولیک نیز به نرم کردن پوست که سلول های مرده پوست را از بین می برد و سلول های جدید را نشان می دهد، کمک می کند. 

چگونگی تأثیر حلزون تراپی بر روی پوست حلزون به هنگام حرکت از خود ماده ای به نام موکوس بر جای می گذارد. موکوس سرشار از کلاژن و الاستین و دیگر پروتئین هایی است که در تولید و ترمیم سلولهای پوستی نقش بسیاری دارد. در این میان شکل ظاهری پوست به اندازه کلاژن بستگی داشته و الاستین هم سبب کشسانی و ارتجاعی شدن پوست می گردد. 

از طرفی دیگر موکوس حلزون حاکی آنتی اکسیدان و هایولارونیک اسید است که این مواد در کاهش التهابات پوستی و آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد و جوان سازی پوست تأثیر به سزایی دارند. 

طریقه استفاده از حلزون بر روی پوست 

برای حلزون تراپی پوست باید صورت را کاملا تمیز کرده و چند حلزون تازه که از صدف بیرون آمده است را روی پوست صورت یا گردن یا هرجای دیگر بدن بگذارید. حلزونهای در حال حرکت حدودا 35 دقیقه روی تمام قسمتهای مورد نظر رفته و با تولید ژل مخصوص یک ماسک طبیعی روی پوست بوجود می آورند که حاوی پروتئین مخصوص می باشد. با جذب این ژل توسط پوست ، انواع چین و چروک برطرف شده و جوانی را به شما باز خواهد گرداند. 

تجربه نشان داده است که با حرکت حلزون ، فرد یک جریان خفیف الکترونیکی روی سطح پوست خود احساس می کند. اما پس از پایان کار و برداشتن حلزون ها پوستی شاداب و باطراوات را حس خواهد کرد.

حلزون تراپی  

فواید استفاده از حلزون زنده برای پوست: 

وقتی حلزون تراپی روی پوست پاکسازی شده انجام میشود مواد ترشح شده با سلول های پوستی شما ترکیب می شود و اثرات زیر را به همراه دارد:

  • فرآیند درمان طبیعی آسیب های پوستی را تحریک می کند.
  • التهابات پوستی را کم می کند.
  • باعث بهبود تیرگی،کدورت و لکه های پوست می شود.
  • نوسازی سلول های پوستی را افزایش می دهد.
  • سلول های آسیب دیده پوست را حل می کند و باعث ایجاد سلول های جدید و سالم می شود.در حقیقت کلاژن حلزون باعث تجدید پوست می شود.
  • جای جوش و زخم های پوستی و ترک های پوستی را کم می کند.
  • با استفاده مداوم از حلزون تراپی ، سطح پوست شفاف و درخشان می شود
  • سبب ترمیم سلول های آسیب دیده پوستی توسط اشعه ماورای بنفش نور خورشید می شود.
  • باعث رشد و تکامل مولکول های کربوهیدراتی نگهدارنده آب در پوست می شود.در نتیجه باعث حفظ رطوبت و نرمی پوست می گردد.
  • توانایی پوست را در تولید مواد ضد میکروبی بهبود می بخشد،در نتیجه با عفونت های پوستی مبارزه می کند. 

هرچند وقت یکبار می توان حلزون تراپی انجام داد ؟

طبق توصیه کارشناسان افراد بالای 30 سال هر شش ماه یک بار و افراد بالا چهل سال هر 4 ماه یک بار می توانند این عمل جوانسازی پوست را انجام دهند. 

احتیاط:

ترکیبات فعال در هر حلزون بسته به مخاطی که ترشح می کند فرق دارد ، بنابراین ثبات زیادی وجود ندارد. شرایط محیطی و روشهای استخراج بر کیفیت مخاط حلزون تاثیر خواهد گذاشت، بنابراین سطح توانمند سازی آن ها مشخص نیست.

با اینکه استفاده از حلزون خطر خاصی ندارد اما توصیه ما این است توسط افراد متخصص این کار را انجام دهید. اگر خود مایل به انجام این کار هستید در ابتدا مقدار کمی از آن را امتحان کرده و در صورت عدم حساسیت بطور کلی استفاده کنید. 

سولات متداول در مورد جوانسازی پوست با روش حلزون تراپی 

حلزون برای پوست شما چه کاری انجام می دهد؟

مخاط حلزون موجب آبرسانی پوست می شود، از پیری جلوگیری می کند و به بهبود چین و چروک و جای زخم می پردازد. همچنین مخاط باقی مانده از حلزون دارای مواد مغذی مانند اسید هیالورونیک، آنزیم های گلیکوپروتئین و پپتیدها می باشد.

صورت صاف

آیا کِرِم حلزون برای چین و چروک مفید است؟ 

این کِرِم برای جلوگیری از پیری، چین و چروک های ریز، جوش و آکنه کاربرد فراوانی دارد. همچنین کِرِم حلزون ، خاصیت الاستیسیته و شفافیت پوست را باز می گرداند و به عنوان یک مرطوب کننده روزانه بسیار مناسب است. 

آیا مخاط باقی مانده از حلزون خطرناک است؟ 

اگرچه این مخاط موجب مسمومیت نمی شود ، اما مخاط باقی مانده از حلزونهای غول پیکر آفریقایی قادر به انتقال برخی بیماری ها به انسان هستند. 

چه بیماریهایی از حلزون منتقل می شود؟ 

شیستوزومیازیس ، تب حلزون و بیلاریزی، بیماری است که ناشی از کرم های مسطح انگلی به نام شیستوزوم است. مجاری ادراری یا روده ممکن است آلوده شود. علائم آن شامل درد شکم ، اسهال ، مدفوع خونی یا خون در ادرار است. 

آیا ژل حلزون واقعا موثر است؟ 

ژل حلزون حاوی خواص ضد پیری دمی باشد. برخی از مطالعات نشان داده اند استفاده از مخاط حلزون در درمان آسیب های ناشی از آفتاب موثر است و موجب بهبود سطح پوست می شود. اما باید این نکته را در نظر گرفت که ژل حلزون تاثیر چندانی بر روی چین و چروک های عمیق پوست نخواهد داشت اما می تواند تأثیر مثبتی روی خطوط ریز داشته باشد. 

آیا حلزون سمی است؟

حلزونهای باغی معمولاً سمی نیستند، و حتی خوردن آنها مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال، حلزون مخروطی دریایی یکی از قدرتمندترین سموم موجود در طبیعت را دارد. این سم طوری طراحی شده است که فوراً ماهی را فلج کرده و انسان را می کشد. 

آیا حلزون ها گاز می گیرند؟ 

حلزون ها دندان هایی دارند که از آنها برای خوردن استفاده می کنند ، بنابراین بله می توانند گاز بگیرند. با این حال، حلزون ها معمولا انسان ها را گاز نمی گیرند.به دلیل قوی نبودن فک آنها در صورت گاز گرفتن ، تاثیر زیادی روی پوست بر جای نخواهند گذاشت.

هرآنچه باید قبل از حلزون تراپی بدانید و رعایت کنید + فواید

4.4459
این مطلب مفید بود ؟40752
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : sciencebeautyga / koreanskincaretips / calyxta / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی