جویدن آدامس
به گفته پزشکان و محققان، جویدن آدامس فواید بسیار زیادی برای بدن انسان دارد که می توان از خواص آن به کاهش وزن، سلامت دندان ها و تقویت حافظه نیز اشاره کرد.

جویدن آدامس خوب یا بد؟

هزاران سال است که مردم مشغول جویدن آدامس هستند. ابتدا صمغ اصلی از شیره درخت، مانند درخت صنوبر یا مانیلکارا ساخته شده بود اما اکثر آدامس های مدرن از لاستیک های مصنوعی ساخته می شوند. این بخش از سلامت نمناک فواید سلامتی و خطرات بالقوه آدامس را بررسی می کند.

آدامس چیست؟ ترکیبات آن چیست؟

آدامس، نرم و لاستیکی است که برای جویدن طراحی شده است، نه قورت دادن. دستورالعمل هایی برای آدامس می تواند بین برندها تغییر کند، اما همه آنها این مواد اولیه زیر را دارند:

  • صمغ: پایه غیرقابل هضم و لاستیکی که آدامس دارد، کیفیت جویدنی آن است.
  • رزین: معمولا برای محکم شدن و نگه داشتن آدامس اضافه می شود.
  • پرکننده ها: پرکننده هایی مانند کربنات کلسیم یا تالک، برای دادن بافت آدامسی مورد استفاده قرار می گیرند.
  • مواد نگهدارنده: اینها برای افزایش طول عمر آدامس اضافه می شوند. رایج ترین انتخاب یک ترکیب آلی به نام هیدروکسی پرولین است.
  • نرم‌کننده ها: اینها برای حفظ رطوبت و جلوگیری از سفت شدن آدامس استفاده می شوند. می توانند از موم هایی مانند پارافین و یا روغن های گیاهی استفاده کنند.
  • شیرین کننده ها: آدامس های بدون قند از الکل های شکری، مانند زایلیتول و شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام استفاده می کنند.
  • طعم دهنده ها: اضافه کردن طعم های مورد نظر آنها می توانند طبیعی یا مصنوعی باشند.

اکثر تولید کنندگان آدامس، مواد اولیه دقیق خود را مخفی نگه می دارند. آنها اغلب به ترکیب ویژه خود از صمغ، رزین، پرکننده، نرم‌کننده ها و آنتی اکسیدان ها به عنوان "پایه" اشاره می کنند. تمام موادی که در پردازش آدامس مورد استفاده قرار می گیرند، باید "خوراکی" باشند و برای مصرف انسان مناسب باشند.

ترکیبات آدامس

آدامس از چه موادی ساخته می شود؟

آیا مواد موجود در آدامس بادکنکی ایمن هستند؟

به طور کلی جویدن آدامس، ایمن در نظر گرفته می شود با این حال، برخی از برندها حاوی مقادیر کمی از مواد مضر هستند؛ حتی در این موارد، مقادیر معمولاً بسیار پایین‌تر از مقادیر مورد نظر برای آسیب هستند.

هیدروکسی پرولین باتلاقی:

یک آنتی اکسیدانی است که در بسیاری از غذاهای فراوری شده به عنوان نگهدارنده، اضافه می شود. این کار مانع جلوگیری از فاسد شدن چربی ها می شود. استفاده از آن بحث برانگیز است، چرا که برخی مطالعات بر روی حیوانات نشان داده اند که دوزهای بالایی از این ماده می توانند باعث سرطان شوند. با این وجود، در دوزهای پایین حدود 0.11 میلی گرم در هر کیلو گرم (0.25 میلی گرم در هر کیلوگرم)، به طور کلی توسط FDA و EFSA ایمن تلقی می شود.

دی اکسید تیتانیوم:

دی اکسید تیتانیوم یک افزودنی غذایی رایج است که برای سفید کردن محصولات به کار می رود و به آن بافت صافی می دهد؛ برخی مطالعات بر روی حیوانات مقادیر بسیار بالایی از دی اکسید تیتانیوم را با سیستم عصبی و آسیب ارگان های موش های صحرایی مرتبط می‌دانند. با این حال، مطالعات نتایج متفاوتی ارائه کرده اند و اثرات آن در انسان ها نسبتاً ناشناخته هستند. در حال حاضر مقدار و نوع دی اکسید تیتانیوم که در معرض مواد غذایی قرار دارند، به طور کلی ایمن تلقی می شوند با این وجود، تحقیقات بیشتری برای تعیین حد مصرف ایمن مورد نیاز است.

آسپارتام:

آسپارتام یک شیرین کننده مصنوعی است که عموماً در غذاهای عاری از شکر یافت می شود. این ماده به شدت بحث برانگیز است و ادعا می شود که باعث بروز مشکلاتی از سردرد، تا چاقی و سرطان می شود.

با این حال، در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که آسپارتام، موجب سرطان یا افزایش وزن می شود.

نکته: جویدن آدامس با هر گونه عوارض سلامتی جدی مرتبط نیست، اما مواد غذایی اضافه شده به برخی از انواع آدامس جویدنی بحث برانگیز است.

خواص و فواید جویدن آدامس

1. برای بدن و ذهن عالی می باشد:

اکنون که ما به طور فزاینده ای به فن آوری تکیه می کنیم، به راحتی با تمام مقالات و تصاویر به صورت آنلاین پریشان می شویم با این حال، یک آدامس را در دهان بگذارید تا به شما کمک کند بیشتر تمرکز کنید.

تکرار و جویدن یکنواخت به ذهن افراد کمک می کند هوشیار باشند؛ تحقیقات نشان داده اند افرادی که آدامس می جوند، زمان واکنش سریع تر و توانایی فوق‌العاده ای برای به یاد آوردن حقایق با توجه به مطالعه نشان داده اند.

2. جلوگیری از داشتن دهان خشک:

از آنجا که جویدن آدامس، می تواند به تحریک غدد شما برای تولید بزاق بیشتر کمک کند، این روش بسیار خوبی برای درمان اثرات دهان خشک است. آدامس های زیادی وجود دارند که ساده، عاری از قند هستند و می تواند بدن شما را بهتر کند؛ بنابراین یک تکه آدامس بردارید و بجوید.

3. محافظت و سفید شدن دندان ها:

جویدن آدامس، تولید بزاق را نیز افزایش می دهد، که به پاک کردن ذرات غذا کمک می کند و می توانند بین دندان ها را آلوده کنند؛ با این حال، آدامس شیرین می تواند به طور بالقوه اثرات منفی بر روی دندان داشته باشد و هر کسی که درد فک را تجربه می کند، باید از جویدن آدامس خودداری کند.

4. شما را آگاه و بیدار نگه می دارد:

جویدن آدامس ماهیچه های صورت شما را تحریک می کند، این باعث افزایش جریان خون در اطراف بدن می شود، زیرا این یک واکنش بدنی ارادی، مانند پلک زدن نیست. جریان خون، حالت آماده باش شما را حفظ خواهد کرد و زمانی که کاری طولانی و خسته کننده مانند رانندگی در مسافت های دور انجام می دهید، متمرکز تان خواهد نگه داشت.

5. کنترل وزن:

آدامس بدون شکر یک روش عالی برای جلوگیری از نیاز به خوردن غذا است، زیرا به عنوان یک اسنک غذای، عاری از کالری عمل می کند که می توانید ساعت ها آن را بجوید. آنها همچنین بر خستگی و اعتیاد بسیار مؤثر هستند و باعث می شوند که مقاومت در برابر وعده های ناسالم آسان تر شود.

اگر چه این کار به شما کمک نخواهد کرد که به تنهایی وزن قابل توجهی از دست بدهید، اما می تواند به شما کمک کند تا وعده های کمتری بخورید که منجر به عادت های سالم تر خواهد شد.

کنترل وزن

جویدن آدامس مفید برای کاهش وزن

6. نفس تازه و خوشبو:

زمانی که نیاز دارید نفس خود را تازه کنید، اما یک مسواک را دم دست ندارید، آدامس آسان ترین و موثرترین راه است. طعم نعناع در اغلب آدامس ها، هر بوی ناخوشایند را پوشش می دهد، در حالی که بزاق اضافی به پاک کردن هر غذای اضافی که می تواند موجب بوی عجیب و غریب شود، کمک می کند.

7. تقویت حافظه:

توانایی ذکر شده در متن بالا برای بهبود تمرکز ما نیز می تواند به حافظه کوتاه مدت ما کمک کند. جویدن، همچنین جریان خون را بهبود می بخشد، زیرا ماهیچه هایتان درگیر هستند، بنابراین به این معنی است که خون بیشتری به مغز تزریق می شود!

خاصیت آدامس جویدن

بهبود تمرکز و حافظه با جویدن آدامس

8. بهبود هضم و گوارش:

این را اشتباه نگیرید. یک بار جویدن آدامس به سیستم گوارشی شما کمک نمی کند اما بزاق دهانتان که از جویدن آدامس تولید می شود، اسید را در معده شما ایجاد می کند و این کار به هضم غذا در بدن شما کمک می کند.

9. مبارزه با رفلاکس اسید معده:

آدامس نعناع یک روش قدیمی برای درمان تهوع است. عطر موجود در آدامس های استاندارد به التیام احساس سرگیجه کمک می کند، در حالی که بزاق دهان می تواند به دفع مواد غذایی که می تواند در وهله اول موجب آن شود، کمک کند.

10. ترک اعتیاداتی خاص:

جویدن آدامس می تواند راه خوبی برای پرت کردن حواستان از نیاز به سیگار کشیدن با نوع متفاوتی از نیاز دهانی باشد. همچنین انواع مختلفی از آدامس نیکوتینی وجود دارد که شما می توانید برای کمک به کم کردن انگیزه خود برای کشیدن سیگار از آنها کمک بگیرید. همچنین به سیر کردن ولع و نیاز غذا کمک می کند که به سختی می توان آن را بیان کرد.

11. مبارزه با استرس:

برخی مطالعات نشان داده اند که آدامس جویدن هورمون استرس را کاهش می دهد.

خواص جویدن آدامس

کاهش هورمون استرس با جویدن آدامس

12. خلاص شدن از شر "کرم گوش":

اگر چه این قطعاً مهمترین شیوه پزشکی نیست، اما چیزی است که تقریباً همه ما در یک زمان متحمل شده ایم. "کرم گوش" زمانی است که یک آهنگ در سرتان گیر می کند و مدام مشغول خواندن و فکر کردن به آن و یا خواندن شعر خاصی می شوید.

مطالعات نشان می دهند که بخش های مشابهی از مغز شما که آهنگی را تکرار می کند، توسط جویدن مکرر آدامس، گیج می شوند؛ بنابراین می توانید آن آهنگ را از سرتان بیرون بیاورید!

جویدن آدامس برای سلامت بدن مضر است یا مفید؟

4.7198
این مطلب مفید بود ؟18810
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : littlethings / healthline / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : آدامس
وبگردی