سن ازدواج در ایران

حداقل سن ازدواج پسران و دختران در ایران چقدر است؟

تاریخ انتشار : 2 شهریور 1397کد مطلب : 70990تعداد نظرات : 2 نظر
طیبه سیاوشی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی از تحویل طرح افزایش سن ازدواج دختر و پسر با قید یک فوریت به مجلس خبر داد.

حداقل سن ازدواج در ایران

ایلنا: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت:در طرح افزایش سن ازدواج که با قید یک فوریت تحویل مجلس شده، دختران بین 13 تا 16 سال برای ازدواج باید حکم قانونی از دادگاه دریافت کنند و ازدواج دختران زیر 13 سال نیز ممنوع خواهد شد. 

طبق آخرین آمار رسمی ثبت شده در سال های 1391 تا ،1395 از 4.9 تا 5.6 درصد (حدود 40 هزار) کل ازدواج های ثبت شده در کشور در گروه سنی 10 تا 14 ساله قرار دارد؛ هرچند در این گروه سنی در کنار این آمار باید وجود آمار غیررسمی را نیز در نظر گرفت؛ ازدواج های ثبت نشده ای که بین مهاجران، اتباع غیرایرانی و کودکانی که دارای مادر ایرانی و پدر غیرایرانی هستند، روی می دهد. 

از طرفی مدیرکل ثبت احوال کردستان اعلام کرده است که از 4 هزار و 520 وقایع ازدواج ثبت شده در استان کردستان در 4 ماهه سال جاری 970 مورد معادل 21 درصد زنان کمتر از 18 سال و در آقایان هم 36 مورد معادل 8 دهم درصد کمتر از 18 سال بوده است.این آمار درحالی اعلام شده است که در روزهای اخیر کارشناس مسئول مرکز بهداشت استان مرکزی نیز آمار قابل تاملی از کودک همسرهای یکی از شهرستان های استان مرکزی اعلام کرده و گفته است؛ در این شهرستان 35 دختر زیر 10 الی 13 سال عقد شده اند. 

طیبه سیاوشی (نماینده مردم تهران مجلس شورای اسلامی) در رابطه با این آمار اعلام شده گفت:در این قبیل اتفاقات بحث فقر و فرهنگ سنتی برخی مناطق مطرح است. 

او تاکید کرد که بسیاری با افزایش سن ازدواج موافق نیستند و به همین خاطر باید در این رابطه تلاش بسیاری انجام داد و روی این موضوع کار کرد. 

نماینده مردم تهران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح افزایش سن ازدواج با قید یک فوریت تحویل مجلس شده است، اظهار امیدواری کرد که به زودی در مجلس در این رابطه بحث خواهد شد. 

نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که در این طرح حداقل سن ازدواج برای دختران 16 سال و برای پسران 18 سال پیش بینی شده است؛ در حالی که در حال حاضر حداقل سن ازدواج برای دختران 13 سال است و دختران زیر 13 سال تنها با مجوز دادگاه امکان ازدواج دارند؛ اما در طرح جدید دختران بین 13 تا 16 سال برای ازدواج باید حکم قانونی از دادگاه دریافت کنند و ازدواج دختران زیر 13 سال ممنوع خواهد شد.

 عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفـت:با توجه به اینکه این طرح با قید یک فوریت تقدیم مجلس شده است، در هفته آینده فرصتی بررسی این طرح در مجلس اختصاص می یابد.

انتهای پیام/م

حداقل سن ازدواج دختر و پسر در ایران چند سال است؟

4.719
این مطلب مفید بود ؟181
2 نظر به ثبت رسیده است
رسول حسینی 1397-07-10
به نظرم دختر 18 الی۲۰ سالگی ازدواج کنه بهتره چون میتونه مشکلات زندگیشو خودش هل کنه به پیچ هم نمیخوره
95
محسن1397-07-18
بنظر من دختر وپسر باید ب سنی برسن ک از زندگی چیزی بفهمن بچه بازی نباشه بعدازدواج کنن و دختر ازسن 17وپسر20به بعد ازدواج کنن
134
وبگردی