نخوردن نان و برنج

آیا نخوردن برنج و نان باعث لاغری میشود؟ حقیقت چیست؟

کد مطلب : 35043تعداد نظرات : 2 نظرزمان مطالعه : 3 دقیقه
برای اغلب افراد این موضوع سوال است که آیا نخوردن برنج و نان موجب لاغری و کاهش وزن می شود؟ در ادامه متوجه خواهید شد که مصرف نکردن برنج و نان باعث لاغری می شود یا خیر.

آیا نخوردن برنج و نان باعث لاغری می شود ؟

آیا حذف مصرف برنج و نان از رژیم غذایی برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند موثر است ؟ اگر چنین باشد چه چیزی در این غذاها وجود دارد که آن ها را بد کرده است؟ متوقف کردن مصرف نان، سیب زمینی، برنج و ماکارونی می تواند به کاهش وزن کمک کند بدان دلیل که بدن این چهار ماده غذایی را پردازش می کند و زمان تجزیه کربوهیدرات ها باعث می شود به قند هوس شدیدی پیدا کنید. با نخوردن این مواد غذایی می توانید هوس را کاهش داده و در نتیجه کمتر غذا خورده و وزن کم کنید.

نخوردن نان و برنج و کاهش وزن؟

غلات موجود در نان سفید، ماکارونی، برنج و سیب زمینی طی یک فرایند تصفیه می شوند و از لایه سبوس خود جدا می شوند تا بافتی ظریف تر پیدا کنند. پس از این فرایند، این غذاها حاوی مقداری بیشتر کربوهیدرات می شوند که بدن آن ها را با سرعت و به راحتی هضم خواهد کرد.

مشکل اصلی برنج، نان، سیب زمینی و ماکارونی آن است که سبب ولع غذایی می شوند، پس از خوردن آن ها قند ناگهانی در خون آزاد می شود. بدن نیز با آزاد کردن انسولین به این قند اضافی پاسخ می دهد. انسولین هورمونی در پانکراس است که اجازه می دهد قند وارد سلول ها شده و میزان قند خون را کاهش می دهد.

از آن جا که سطح قند خون پس از خوردن این غذاها به سرعت بالا می رود بدن به انسولین بیشتری نیاز دارد. انسولین اضافی سبب می شود تا قند خون پایین تر از حد طبیعی خود آید و هنگامی که بدن قند خون را کم می کند سبب می شود تا کربوهیدرات بیشتری مصرف کنید که با مصرف آن ها این چرخه مجددا شروع می شود در نتیجه بیشتر غذا خواهید خورد.

نخوردن نان و برنج در لاغری  

علاوه بر این، هرچه بیشتر این غذاها خورده شوند بدن باید تمام قند اضافی را پردازش کند، اگر چه مقداری از آن به عنوان انرژی سوخته می شود اما بیشتر آن ها به چربی تبدیل شده و منجر به افزایش وزن خواهند شد.

برای پیشگیری از این چرخه معمولا به افرادی که قصد کاهش وزن دارند توصیه می شود تا دو هفته مصرف نان، برنج، سیب زمینی و ماکارونی را متوقف کنند سپس آن ها را در مقادیر کم و معقولانه دوباره به رژیم غذایی خود اضافه کنند. این دو هفته می تواند دشوار باشد زیرا بدن برای مصرف مجدد آن ها ولع شدیدی خواهد داشت اما طی این زمان، ولع به تدریج کاهش خواهد یافت.

خوردن پروتئین گیاهی چون آجیل، لوبیا و عدس می تواند موثر باشد. گوشت و ماهی بدون چربی نیز منبع خوبی از پروتئین هستند که می توان به جای برنج، نان، ماکارونی و سیب زمینی در رژیم غذایی گنجاند.

به خاطر داشته باشید که اگر دیگر غذاها در حد اعتدال مصرف شوند حذف این غلات می تواند گزینه سالمی باشد زیرا لایه سبوس جدا شده از آن ها منبع غنی از فیبر و سایر مواد مغذی چون سلنیوم، پتاسیم و منیزیم بوده است.

نخوردن لاغری و برنج 

نکته ی مهم درباره نخوردن نان و برنج برای لاغری

اگر چه پرهیز از مصرف نان، برنج، ماکارونی و سیب زمینی می تواند گامی مفید در جهت کاهش وزن باشد اما باید به عنوان بخشی از یک برنامه سالم که شامل یک رژیم متعادل به همراه ورزش است استفاده شود. به منظور راهنمایی درباره کاهش وزن خود می توانید با یک متخصص تغذیه و یا پزشک خود صحبت کنید.

در واقع برای کاهش وزن هرگز نباید برنج و نان و یا این دسته مواد غذایی را به طور کامل از برنامه غذایی حذف کرد بلکه بایستی با مشورت و تشخیص متخصص رژیم درمانی میزان مصرف آن را تغییر داد.

آیا نخوردن برنج و نان باعث لاغری میشود؟ حقیقت چیست؟

4198
این مطلب مفید بود ؟16038
منبع : mayoclinic / بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ح.ب/ن
برچسب : لاغری
2 نظر به ثبت رسیده است
میلاد1397-05-18
حذف برنج و نون خیلی خیلی از وزنتون کم میکنه ولی اینو باید یادتون باشه اگر برنج حذف میکنید با غذا حداقل یه نصفه نون بخورید یا اگر خورشت میخورید با نون بخورید اینجوری هم سیر مشید وهم از برنج استفاده نکردید یه عادت بشدت بد اینه که ما با همه غذا هامون باید برنج بخوریم اینم بگم اگر سالاد میخورید غیر از روغن زیون و آبلیمو و فلفل سیاه چیزی دیگه ای اضافه نکنیند بعضی ها دیدم برنج حذف کردن میشنن یه ظرف پر سالاد با سس میخورن اینکه فایده نداره نتیجه اینکه برنج حذف نون با وعده صبحانه ناهار و شام یه نصفه نون ساندویجی هم اگر دوست دارید خیلی کم این روش یه ماه برید ببینید چی میشه این همه برنج خوریدن با نخوردن برنج تو یه ماه هیچیتون نمیشه خیالتون راحت فقط برای کاری که میخواید بکنید تصمیم بگیرید عملی میشه..مرسی
14010
علیرضا 1397-03-28
من قدم ۱۷۸ و با کم کردن برنج توی یک ماه از وزن ۹۱ به 86 رسیدم ،وعده های غذایی : لوبیا چیتی ،عدسی و تخم مرغ و سینه مرغ و تن ماهی و تخم مرغ بوده ،آب زیاد، چای سبز و.....برنج هم یک بار در هفته در وعده ناهار مصرف کردم ،روش خوبیه ؟ این کاهش وزن بدون بازگشت خواهد بود یا نه ؟
15023
وبگردی