تخمک

تولید جنین بدون نیاز به تخمک !

تاریخ انتشار : 25 شهریور 1395کد مطلب : 36693زمان مطالعه : 2 دقیقه
دانشمندان دانشگاه بث انگلستان برای نخستین بار موفق شده اند بچه موش های سالم را بدون نیاز به تخمک و تنها با اسپرم تولید کنند.

حذف تخمک از فرآیند باروری

نتایج یک تحقیق جدید جنجالی مدعی است که در آینده می توان نوزادانی را بدون نیاز به تخمک جنس مونث تولید کرد. این تحقیقات که روال طبیعی تولید جنین را برهم زد مدعی حذف جنس مونث از چرخه تولید مثل است . در روال طبیعی تولید مثل ،جنین از لقاح تخمک و اسپرم تشکیل میشود و در رحم جنس مونث رشد میکند که این دانشمندان مدعی تولید جنین به شیوه ای نوین ، تنها با اسپرم و بدون نیاز به تخمک شده اند.

دانشمندان دانشگاه بث انگلستان برای نخستین بار موفق شده اند بچه موش های سالم را بدون نیاز به تخمک و تنها با اسپرم تولید کنند.

پیش از این تصور می شد که تنها سلول های تخمک می توانند اسپرم را برای تولید جنین برنامه ریزی مجدد کنند.

این نخستین بار است که دانشمندان از تکنیک های بارورسازی غیررایج استفاده کرده اند. پیش از این، آن ها توانسته بودند تخمک ها را به گونه فریب دهند که بدون نیاز به اسپرم، جنین تولید کنند. البته جنین های بدست آمده در این روش چند روز بعد مردند.

 تخمک

حذف جنس مونث از چرخه تولید مثل

طبق این یافته ها که در مجله Nature Communications منتشر شده، یکی از هر چهار بچه موش متولد شده با اسپرم تنها، زنده مانده و به موش های بالغ سالم تبدیل شدند. به گفته محققان، با این دستاورد در آینده دور شاید بتوان جنس مونث را از فرآیند تولیدمثل حذف کرد.

در این تحقیق، دانشمندان از یک تخمک بارور نشده استفاده کرده و با به کارگیری مواد شیمیایی، آن را فریب دادند تا به یک شبه جنین تبدیل شود.

اگرچه دانشمندان در این آزمایش از یک سلول تخمک استفاده کردند، اما معتقد نیستند که نیازی به آن برای انجام بارور سازی باشد. در حالت نظری، این تکنیک می تواند با انواع سلول های بدن انجام شود زیرا در ابتدای آزمایش، نیمی از کرومزوم ها حذف شدند تا بتوانند با کرومزوم های اسپرم ترکیب شوند.

این جنین های جعلی از اشتراکات زیادی با سلول های عادی مانند سلول های پوست برخوردار بودند، به این معنی که آن ها نیز تکثیر شده و دی ان ای خود را کنترل می کردند.

محققان به این نتیجه رسیدند که اگر تزریق اسپرم به شبه جنین های موش بتواند کودکان سالم را تولید کند، پس شاید بتوان در آینده نتایج مشابهی را با استفاده از سلول های غیر تخمک در انسان ها بدست آورد.

به گفته دکتر تونی پری، سرپرست این تحقیق، این اولین بار است که چیزی غیر از تخمک با اسپرم ترکیب و منجر به تولد نوزاد شده است.

بچه موش ها حاصل از این آزمایش، از سلامت کامل برخوردار بوده، طول عمر عادی داشتند و توانستند بچه های سالمی به دنیا بیاورند.

حذف تخمک از فرآیند باروری می تواند تاثیر گسترده ای در جامعه داشته باشد. به گفته دکتر پری، در آینده شاید بتوان از سلولهای عادی بدن برای ترکیب با اسپرم و تولید جنین بهره برد.

این کشف می تواند در آینده برای درمان ناباروری کاربرد داشته باشد.

تولید جنین بدون نیاز به تخمک !

53
این مطلب مفید بود ؟30
برگرفته از پارسینه / م.ف
وبگردی