تولد
حفظ احترام به والدین
والدینتان واقعاً ارزش احترام و قدرشناسی شما را دارند ، آنها شما را به دنیا آورده، بزرگ کرده و مراقبتان بوده اند پس دستورات دین را رعایت کرده و برای حفظ احترام به والدین بکوشید.

راهکارهایی برای حفظ احترام به والدین

احترام گذاشتن به والدین یعنی قدرت و توانایی آنها را بشناسید و این یعنی بدانید که آنها در مقامی بالاتر از شما قرار دارند و حق دارند برای شما قانون تعیین کنند و مجبورید از این قوانین پیروی کرده و به آنها احترام بگذارید.در این مطلب راهکارهایی برای حفظ احترام به والدین ارائه کرده ایم با آنها آشنا شوید.

حفظ احترام به والدین چگونه باید باشد

چطوری می تونم به پدر و مادرم احترام بگذارم و به خواسته هاشون پاسخ بدم؟ والدین تون میگن که اندازه ی کافی بهشون احترام نمی گذارید؟ باهاشون اختلاف نظر دارید؟ درسته، این اختلاف نظرها ممکنه باعث ناراحتی و دلخوری پدر و مادر عزیزتون بشه. حتی ممکنه شما رو هم ناراحت و عصبی کنه. می خواهید بدونید که چطوری این حس رو از بین ببرید و احترام والدین رو حفظ کنین؟

فراموش نکنید!
به یاد داشته باشید که والدین شما زمان بیشتری زندگی کردن و تجربیات زیادی در زندگی دارند که شما هنوز هیچکدام را تجربه نکرده اید. اگر والدین تان از شما می خواهند که بعضی از کارها را انجام ندهید، سعی کنید درباره ی این کارها و دلایلی که پدر و مادرتان دارند، فکر کنید.
والدین اغلب دلایل منطقی و خوبی برای این گونه مسائل دارند که ممکن است شما در ابتدا متوجه این دلایل نشوید. اما به مرور و با کسب تجربه متوجه مخالفت یا موافقت شان خواهید شد. پس بهتر است از این تجربیات بکر پدر و مادر استفاده کنید و این طوری احترام والدین خودتون رو حفظ کنین.

نقطه نظرات متفاوت
به این نکته توجه داشته باشید که هیچ کسی در دنیا خالی از خطا نیست و گاهی ممکن است شما هم اشتباه کنید. به هیچ عنوان با پدر و مادرتان جروبحث نکنید. سعی کنید با آنها منطقی صحبت کنید، شاید یکی از شما پذیرفت که حق با دیگری است. حرف های منطقی، قابل بررسی و پذیرش است.

حفظ احترام به والدین

راهکارهایی برای حفظ احترام به والدین

جروبحث نکنید!
به جای جروبحث کردن با والدین تان، با حفظ آرامش به نقطه نظرات شان گوش کنید. اگر آنها عصبانی شدند، اجازه ندهید گفتگوی شما به جنگ و فریاد تبدیل شود. اگر والدین تان می گویند که خودشان درست می گویند و شما اشتباه می کنید، به نظرشان احترام بگذارید. با این حال اگر موافق نیستید، خودتان را مجبور به انجام آن کار نکنید. این درست است که شما حق دارید نظرات خود را داشته باشید اما انجام دادن کار مدنظر والدین تان بسیار ارزشمند است.

بی احترامی ممنوع!
تحت هیچ شرایطی به والدین تان بی احترامی نکنید. اگر والدین تان شما را مجبور می کنند که حتما در زمان مشخصی بخوابید، حتما این کار را بکنید. حتی اگر از شما می خواهند بعضی کارها را اصلا انجام ندهید، حتما به حرفشان عمل کنید. به یاد داشته باشید، مخالفت با آنها به قیمت از دست دادن اعتمادشان ارزش ندارد.

دوستان شما چگونه اند؟
مراقب دوستانی که با پدر و مادرتان مخالف هستند، باشید. به رفتار این گونه دوستان دقت کنید. از شما می خواهند به نظرات والدین تان بی اهمیت باشید؟ آیا از شما میخواهند چیز خاصی مصرف کنید؟ یا دیگر به مدرسه نروید؟ آیا مطمئن هستید که آنها یک الگوی خوب برای شما هستند؟

حفظ احترام به والدین

نیکی کردن به والدین یکی از راههای حفظ احترام به والدین

مهربان باشید و احترام بگذارید
همواره به خاطر داشته باشید که والدین شما هم انسان هستند و از فضا نیامده اند. آنها موجودات بدجنسی نیستند که بخواهند شما را از هرگونه تفریحی و لذتی دور کنند. آنها پدر و مادری هستند که عاطفه دارند و عاشق شما هستند. پدر و مادرها اغلب دلایل خوبی برای انجام دادن یا ندادن یک کار دارند. با آنها با مهر و محبت رفتار کنید. درست همانطور که دوست دارید در آینده فرزندانتان با شما رفتار کنند.

احترام انبیاء نسبت به والدین:
از بعضی آیات این درس مهم را از انبیاء می آموزیم خداوند در مورد یحیی ـ علیه السلام ـ می فرماید:«وَ بَرًّا بِوالِدَیْهِ»[7] و در مورد عیسی می فرماید:«وَ بَرًّا بِوالِدَتِی وَ لَمْ یَجْعَلْنِی جَبَّاراً شَقِیًّا»[8] «خداوند مرا نسبت به مادرم نیکوکار قرار داده است و جبار و شقی قرار نداده است.
در سال های آغاز بعثت پیامبر اسلام ـ صلّی الله علیه و آله ـ بود. روزی آن حضرت:فرشی پهن فرموده بود و روی آن نشسته بود که در این موقع شوهر حلیمه به حضور آن حضرت آمد، پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ به یاد مهربانی های او، برخاست و او را احترام زیادی کرد و گوشه ای از فرش خود را گسترد و پدر رضاعی خود را روی آن نشاند طولی نکشید که مادرش حلیمه وارد شد، حضرت گوشه دیگر فرش را برای او پهن کرد و او را روی آن نشانید و محبت فراوانی به مادر رضاعی خود کرد.

برای حفظ احترام به والدین چه راههایی وجود دارد؟

4.6114
این مطلب مفید بود ؟1068
برگرفته از روز چین /
وبگردی