حق اولاد کارگران

شرایط پرداخت حق اولاد به کارگران متاهل

تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1399کد مطلب : 36104زمان مطالعه : 2 دقیقه
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران گفت: حق اولاد به تمام کارگرانی که فرزند دارند پرداخت نمی شود و دارای شرایط و ضوابط خاصی است.

میزان: ناصر چمنی در خصوص شرایط پرداخت حق اولاد به کارگران اظهار کرد:حق اولاد برای خانوارهای با یک فرزند 10 درصد حداقل دستمزد کارگران است و به صورت ماهانه پرداخت می شود. 

وی افزود:این حق هر سال با افزایش حداقل دستمزد بیشتر می شود همچنین میزان حق اولاد معادل 3 برابر حداقل مزد روزانه کارگر ساده برای هر فرزند در هر ماه است. 

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران بیان کرد:حق اولاد برای کارگران که دو فرزند دارند، برابر با 20 درصد حداقل دستمزد کارگران است که این حق در سال جاری برابر با 367 هزار تومان است. 

چمنی ادامه داد:البته حق اولاد برای تمام کارگرانی که فرزند دارند واریز نمی شود، و کارگر باید حداقل 720 روز (دوسال) سابقه پرداخت حق بیمه به تامین اجتماعی داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد:حق اولاد طبق قانون تا سن 18 سال پرداخت می شود و درصورتی که فرزند از 18 سال به بعد قصد ادامه تحصیل داشته باشد، سرپرست خانوار با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل فرزند خود می تواند حق اولاد را تا مادامی که تحصیل وی ادامه داشته باشد، دریافت کند. 

رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگران خاطر نشان کرد:در صورتی که فرزند در حال تحصیل، اقدام به ازدواج کند و پس از ازدواج نیز به تحصیل خود ادامه دهد، حق اولاد قطع نخواهد شد و به کارگر پرداخت می شود. 

به گفته وی؛ در قانون کار محدودیت زمانی برای تحصیل اولاد مشخص نشده است و تا زمانی که گواهی اشتغال به تحصیل فرزند اعتبار داشته باشد، حق اولاد پرداخت می شود. 

چمنی افزود:در اجرای مواد 86 و 87 قانون تامین اجتماعی، زن و شوهری که در یک کارگاه و یا در کارگاه های جداگانه اشتغال بکار داشته باشند در صورت داشتن شرایط مذکور (پرداخت 2 سال حق بیمه) حق اولاد به هر دو والدین پرداخت می شود. 

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران تصریح کرد:پرداخت حق اولاد به جنسیت فرزند بستگی ندارد و برای تمام فرزندها یکسان است.

انتهای پیام/م

شرایط پرداخت حق اولاد به کارگران متاهل

51
این مطلب مفید بود ؟10
وبگردی