خارش دوران بارداری
در دوران بارداری مادران دچار خارش های شدید پوستی می شوند این خارش ها تا حدی عادی هستند ولی ممکن است نشانه پاپول باشد که می توان آن را در خانه درمان کرد.

راههای درمان و تسکین خارش دوران بارداری یا پاپول و پلاک های کهیری خارش دار دوران حاملگی

خارش دوران بارداری به خصوص خارش شکم گاهی غیرقابل تحمل است . به گفته برخی خارش پوست در دوران حاملگی طبیعی است اما به عقیده برخی باید خارش ها را جدی گرفت و با روش های مناسب درمان کرد.

بارداری ممکن است بسیاری از مشکلات پوستی را به همراه داشته باشد:آکنه, رشد موی غیرمعمول, و تجمع رنگ دانه ها. شایع ترین چیز نه چندان خوبی که در میان آن ها وجود دارد, پاپول های کهیری خارش دار و پاپول های حاملگی (PUPPP) یا جوش های چند ریختی بارداری (PEP) است. 

پاپول (PUPPP ) های حاملگی چیست؟

پاپول های کهیری خارش دار و پاپول های حاملگی یک کهیر معمولی است - مثل جوش پوستی که به شدت خارش دارد و باعث ناراحتی شدید مادر می شود.همچنین به عنوان اریتما سمی بارداری، بثورات توکسین و بثورات توکسمیک بارداری شناخته می شود.

جوش های PUPPP از هر 300 بارداری 160 مورد را تحت تاثیر قرار می دهد و معمولاً در سه ماهه سوم بارداری رخ خواهد داد. این مشکل عموماً در اولین بارداری و چند بارداری تجربه می شود. خارش یک هفته طول می کشد، اما خارش مدام در حال ظهور است. 

گاهی اوقات، خارش حتی بعد از رفتن جوش ها باقی می ماند. PUPPP معمولاً برای مادر یا نوزاد خطرناک نیست. 

علائم جوش های PUPPP چیست؟ 

خارش، بدترین بخش PUPPP است. علاوه بر علامت های قرمزی که در ناحیه شکم ایجاد می شوند، علائم دیگری نیز وجود دارند که باید دنبال آن ها بگردید: 

 • کش آمدن، که نشانه اولیه است
 • جوش های خارش زا
 • تاول های کوچک
 • قرمزی
 • اگزما مثل ضایعات 

معمولا PUPPP به صورت برامدگی هایی کوچک و خارش دار ظاهر می شود و به رنگ قرمز و برجسته تر به نظر می رسد.

آن ها در ابتدا شبیه علامت های دراز روی شکم هستند و هر چه زمان می گذرد، بزرگ تر می شوند و به سمت اندام هایی مثل شکم، قفسه سینه، دست ها، زیر بغل، عقب و پا گسترش می یابند و رشد می کنند با این حال، جوش پوستی به صورت، کف دست ها و کف پاها پخش نمی شود. شما هم چنین هیچ وقت چنین جوش هایی را در ناحیه ناف نخواهید دید.

پاپول در بارداری

خارش بدن زن باردار نشانه چیست؟ 

علل PUPPP چیست؟

علت دقیق PUPPP مشخص نیست. با این حال، مطالعات نشان می دهد که یک زن باردار ممکن است به دلایل زیر، یک جوش پوستی داشته باشد: 

1. کشش شکم:

نوزادان سنگین یا بزرگ فشار زیادی بر روی پوست می گذارند و به بافت ارتباطی آسیب می زنند. این کار با علامت های دراز شروع می شود و بعداً باعث التهاب پوست می شود و در نهایت منجر به خارش پوستی می شود.

 2. سیستم پرکار اعصاب:

کبد، دستگاه دفع سموم اولیه بدن است. اما هنگامی که مواد سمی بیش از حد مصرف می شود، نشانه هایی از تغییر رنگ پوست و جوش ها را به همراه دارد. کلیه ها خون بدن را تصفیه می کنند و مشهور هستند که نقش حیاتی در از بین بردن جوش ها ایفا می کنند.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهند پاک سازی خون درمان PUPPP را به همراه دارد. اگر کلیه ها قادر به انجام این کار بالقوه نباشند، ممکن است باعث خارش پوست شود. 

3. انتقال سلول های جنینی:

سلول های Fetal به بخش های مختلف بدن مادر از جمله پوست انتقال می یابند. گاهی اوقات پوست شما با این سلول های جنینی به عنوان مواد خارجی رفتار می کند و باعث ایجاد واکنش می شود و خارش پوست را به همراه دارد.

انتقال سلول های پوست به احتمال زیاد در جنین های مذکر رخ می دهد.مشخص شد که 60 % تا 70 % زنانی که حارش پوستی دارند، دارای DNA مردانه در جوش پوستی شان هستند. به غیر از علل فوق انگلی، عوامل ویژه ای وجود دارند که PUPPP را افزایش می دهند.

 

عوامل خطر ابتلا به PUPPP چیست؟

 

به دلایل زیر ممکن است که PUPPP را در صورت شما بیشتر شود: 

_برای اولین بار حامله شدن 

_چندقلو باردار بودن 

_باردار بودن پسر 

_فشار خون (فشار خون بالا

_اضافه وزن 

_آسیایی و سفید پوستی 

برخی از زنان علی رغم عوامل ریسک بالا، این خارش پوست را تجربه خواهند کرد. و درمان آن تنها در زمانی امکان پذیر است که شما از این وضعیت مطمئن باشید.

برای اطلاع از تشخیص خود به خواندن ادامه این بخش مهم از بارداری و نوزاد در نمناک دهید.

کهیر در بارداری

چه چیزی باعث خارش یا پاپول در دوران بارداری می شود؟ 

جوش های PUPPP چگونه است؟

این نوع جوش PUPPP با توجه به عفونت پوست بعد از انجام نمونه برداری و یا انجام آزمایش ها دیگر تعیین می شود. 

پزشک شما برخی از آزمایش ها را پیشنهاد خواهد کرد:

_شمارش کامل خون (CBC) 

_تست عملکرد کبد 

_سرم hCG (گونادوتروپین کوریونی انسان) 

_سرم کورتیزولاگر تمام بیماری های پوستی مانند هاری و عفونت های قارچی حذف شوند و دکمه شکم هیچ تاثیری نداشته باشد, این می تواند جوش PUPPP پوست باشد. 

PUPPP چطور درمان می شود؟

جوش های PUPPP در عرض یک یا دو هفته پس از زایمان ناپدید می شود.با این حال, درمان هایی برای تسکین علائم وجود دارد. 

درمان پزشکی برای خارش دوران بارداری

درمان های پزشکی برای جوش PUPPP عبارتند از: 

مرطوب کننده:

آن ها ابتدا خارش را کم می کنند و ناراحتی را از بین می برند.شما می توانید از مرطوب کننده های حاوی ویتامین E, کره کاکائو, کره, کلاژن و الاستین استفاده کنید.از مرطوب کننده ای استفاده کنید که شامل رتینول, سالیسیلیک اسید, ویتامین a, اسید آبسزیک گرم و پارا پالمیتات است. 

استرویید موضعی:

هر نوع لوسیونی با یک درصد هیدروکورتیزون به کاهش خارش کمک می کند.

آنتی هیستامین خوراکی:

درمان های خوراکی گاهی برای تسکین درد و خارش تجویز می شوند. آن ها خارش را تسکین می دهند و در دوران بارداری ایمن هستند.

 مشکلات با درمان های متداول:

طب سنتی عمدتاً بر مدیریت علایم و علایم تمرکز دارد, اما مشکل واقعی نیست. بیشتر تیمارها فقط خارش و سوزش را تسکین می دهند. استروئیدها در کل مضر هستند و هیچ مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد استروئیدها در دوران بارداری و شیردهی ایمن هستند. استروئیدهای موضعی با وزن کم تولد در نوزادان ارتباط دارند.

 این امر ما را به گزینه درمان های جایگزین می رساند. 

درمان های خانگی برای خارش دوران بارداری:

داروهای گیاهی می توانند خارش پوست را با حداقل عوارض جانبی تسکین دهند. با این حال قبل از امتحان کردن هر کدام از این نسخه های گیاهی و طبیعی نمناک با پزشک خود مشورت کنید.

 1. آب گیاهان:

آب گیاهان، سموم بدن را تصفیه و دفع می کند. با وجود عدم کافی بودن مدارک آب سبزیجات می توانند PUPPP را درمان کند، تئوری هایی در این زمینه وجود دارد. بنابراین هر روز آب میوه تازه بنوشید، مخصوصاً در سه ماهه سوم بارداری. 

ممکن است بخواهید از چغندر اجتناب کنید چون بسیار قوی است. 

2. ریشه قاصدک یا چای برگ گزنه:

ریشه قاصدک و برگ گزنه روش های سنتی برای خالص سازی کبد و خون هستند.بسیاری از زنان مبتلا به PUPPP توسط چای یا کپسول های این گیاه با موفقیت درمان شده اند.

ریشه گل قاصدک از عملکرد کبد حمایت می کند و همچنین دارای آنتی هیستامین, ضد التهابی و ضد کم خونی است. 

شما می توانید از چای های گیاهی کیسه ای, ریشه قاصدک یا برگ گزنه استفاده کنید, آن ها را در آب جوش به مدت 10 دقیقه تا یک ساعت بخیسانید و سپس مصرف کنید.

خارش در هفته های آخر بارداری

چه چیزی برای رفع خارش دوران بارداری خوب است؟ 

 خارش دوران بارداری را چگونه درمان کنیم؟

3. گیاهان دارویی ضد التهاب:

کاربرد موضعی عصاره بابونه، گل همیشه بهار و اسکاکپ چینی باعث کاهش التهاب پوستی می شود. آن ها می توانند با آلوئه ورا, عنبر سائل و یا هر لوسیون ملایم ترکیب شده و در هر روز سه بار در روز اعمال شوند.

 4. وان حمام جو:

خیس خوردن در وان جو, خارش را تسکین می دهد، پوست را رطوبت رسانی و نرم می کند.یک فنجان جو و یک فنجان چای بابونه را بردارید و آن را در پارچه ای قرار دهید و ببندید. آن را در یک وان پر از آب ولرم رها کرده و بگذارید تا برای چند دقیقه بماند.

قبل از وارد شدن, می توانید پارچه را فشار دهید تا عصاره جو مایع شیری را در آب حمام بریزید. 

5. ادپتوژنیک:

ادپتوژنیک حاوی داروهای گیاهی مانند جینسینگ, ریشه شیرین بیان, ریحان و غیره می باشد. این داروهای گیاهی سیستم ایمنی را تقویت می کنند.ریشه شیرین بیان یکی از این ترکیبات است که می توان آن را برای مصرف توام کرد.مصرف منظم می تواند جوش ها را نیز درمان کند. 

6. روغن دانه کتان:

روغن کتان در تسکین درد و کاهش اثر سوختگی موثر است.دو قاشق چای خوری روغن را به یک فنجان شیر و نوشیدنی اضافه کنید و سپس بنوشید. 

7. اعصاب آرام:

و PUPPP باعث بی قراری می شود, به خصوص در شب.چای بابونه و اسطوخودوس می تواند به استراحت و ارتقای خواب خوب شب کمک کند.نوشیدن هر کدام دو بار در روز به شما کمک می کند.

 8. کمپرس سرد:

کمپرس سرد تسکین دهنده است.فقط یک حوله یا پارچه نخی را در آب سرد خیس کنید, آب اضافی را فشار دهید و آن را روی پوست خارش دار اعمال کنید. 

مهم است به یاد داشته باشید که برخی افراد نسبت به بابونه، به ویژه آن هایی که به این عناصر آلرژی دارند، حساسیت داشته باشند:

 • آفتاب گردان
 • ابروسیا
 • گل داودی
 • گل جعفری 

هر کسی که شک دارد باید پیش از امتحان محصولی که عصاره بابونه داشته باشد با پزشک صحبت کند. 

7. نعناع:

نعناع شامل دوزهای بالای متانول است. بیشتر تحقیقات نشان می دهد که متانول می تواند خارش در هنگام مصرف در یک مخلوط رقیق را کاهش دهند و یا به طور مستقیم به پوست در محصولات موضعی اعمال شوند.

مشکلات پوستی در بارداری

درمان خارش پوست در بارداری با طب سنتی 

عوامل ریسک و پیش گیری از خارش دوران بارداری

علت اساسی PUPPP هنوز مشخص نشده است، بنابراین شناسایی عوامل خطر ابتلا دشوار است. بسیاری از زنانی که PUPPP را پرورش می دهند برخی از ویژگی ها را به اشتراک می گذارند و مهم تر از همه برای اولین بار باردار می شوند. 

بسیاری از زنانی که در دوران بارداری اولین بارداری خود را تجربه می کنند، دوباره آن را توسعه نمی دهند و اگر این اتفاق بیفتد، به نظر می رسد که این بار ملایم تر باشد.

 دیگر عوامل خطر ممکن برای PUPPP عبارتند از: 

 • افزایش وزن
 • چند قلو بودن بچه
 • یک جنین پسر را با خود حمل می کرد 

تشخیص:

تنها راه تشخیص PUPPP این است که عوامل بالقوه دیگر را مشخص کنید. 

عوامل زیر می توانند به تشخیص جوش از مشکلات پوستی مشابه کمک کنند: 

 • ا PUPPP معمولاً باعث تاول زدن نمی شود.
 • ا PUPPP معمولاً بر صورت، کف دست ها و یا کف پاها گسترش پیدا نمی کنند.
 • معمولاً در عرض 15 روز از بین می روند. 

یک پزشک هم چنین ممکن است برای رد کردن شرایط دیگر از آزمایش ها استفاده کند.

آن ها ممکن است درخواست کنند: 

 • آزمایش شمارش کامل خون
 • آزمایش تابع کبد
 • پنل متابولیک جامع
 • آزمایش اسید صفرا، برای خارج کردن کلستاز از بارداری
 • تست سرم کورتیزول
 • آزمون کوریوگونادوتروپین انسان سرم
 • آزمون فلوئورسانس غیر مستقیم 

پزشک هم چنین ممکن است نمونه بافت کوچکی از جوش را برای معاینه بیشتر داشته باشد. 

این می تواند شامل یک تست ایمونوفلورسانس مستقیم باشد که شامل اعمال کردن رنگ ها به نمونه بافت برای بررسی آنتی بادی است که به آن آسیب می زند.

 

علل خارش دوران بارداری و درمان گیاهی پاپول شکم حاملگی

4.1147
این مطلب مفید بود ؟12225
وبگردی