خانواده همسر
اگر می خواهید با خانواده همسر خود دچار چالش نشوید باید نکاتی را رعایت کنید.در این بخش از نمناک با این نکات آشنا شوید.

با رعایت این نکات از چالش با خانواده همسر پیشگیری کنید

در ابتدای زندگی مشترک دو زوج جوان می پندارند که فقط باید با یکدیگر اختلافی نداشته باشند و ارتباط با خانواده همسر اهمیت چندانی ندارد اما رفته رفته پس از ازدواج با خانواده همسر خود دچار چالش می شوند . ما در این مطلب نکاتی برای پیشگیری از چالش با خانواده همسر ارائه کرده ایم با ما همراه شوید.

نکاتی برای پیشگیری از چالش با خانواده همسر

ازدواج در ایران به معنی پیوند دو فرد نیست؛ پیوند دو خانواده  است. به همین دلیل باید قبل از ازدواج درخصوص خانواده شریک انتخابی تان حساسیت به خرج دهید.
اختلاف فرهنگی و تفاوت در ارزش ها یکی از دلایلی است که باعث می شود بین شما و خانواده جدیدتان، یعنی خانواده همسرتان فاصله بیفتد. آنها ممکن است کم حرفی شما را به غرور تشبیه کنند و مهارت های فردی تان را پز دادن و خودنمایی تلقی کنند. برای آن که در ازدواج، به چالش با خانواده همسرتان دچار نشوید، این توصیه ها را بخوانید:

خانواده همسر

راههای پیشگیری از چالش با خانواده همسر

سبک سنگین کنید
خاستگاه همسرتان را کشف کنید ببینید در چه خانواده ای و با چه نوع ساختاری بزرگ شده است. بهتر است این مساله قبل از ازدواج صورت گیرد. بسیار مهم است که قبل از ازدواج، در دوره آشنایی بتوانید شناخت کلی کسب کرده و تفاوت های فرهنگی موجود میان خود و همسرتان را ارزیابی کنید. شما بعد از ازدواج، وارد خانواده ای می شوید که معیارها و فرهنگ شان هر قدر هم که به شما نزدیک باشد باز دارای تفاوت هایی است. این تفاوت ها را بپذیرید تا بعد با همسرتان دچار مشکل نشوید. البته عروس و داماد هر دو باید سعی کنند با شرایط جدید کنار بیایند.
یادتان باشد در شرایطی که تفاوت های بسیار عمده بین بافت فرهنگی عروس و داماد وجود دارد، مواردی که باید آنها را بپذیرید، تبدیل به مواردی می شوند که باید آنها را تحمل کنید. اگر شما فردی هستید که در خانواده ای مرفه در یک کلانشهر بزرگ شده اید، بسیار دشوار است که بتوانید در خانواده ای ضعیف از یک روستا که پایبند قواعد سنتی هستند، احساس راحتی کنید. بنابراین چنانچه تفاوت هایتان در شکل و فرهنگ خانواده زیاد است، برای ازدواج کمی بیشتر تامل کنید.

مشاوره را جدی بگیرید
معیارهایی که برای انتخاب همسر دارید، اولویت بندی کنید؛ با علم به اینکه تفاوت هایی در فرهنگ همسرتان با فرهنگ شما وجود دارد، به دلیل معیارهایی که اولویت بیشتری برایتان دارد، با این تفاوت ها کنار بیایید و آنها را بپذیرید و صبر و تحمل به خرج دهید. البته همه اینها در شرایطی است که فرد پیش از ازدواج به همه این شرایط و تفاوت ها فکر کرده باشد. در مواردی که فرد بعد از ازدواج متوجه این تفاوت ها می شود و همین فاصله های فرهنگی باعث بروز مشکلات و سخت شدن زندگی می شود، توصیه این است که حتما از مشاوران حوزه سلامت روان کمک بگیرد تا با کمک او متوجه شود ایراد کار کجاست.
گاهی هم نیاز است مهارت حل مسئله را یاد بگیرد؛ یعنی بتواند مشکلش را با خانواده همسرش مطرح کند تا شاید هرکدام از دو طرف با کاهش سخت گیری ها، زندگی آرام تری را تجربه کنند در نهایت زوج با سپری کردن دوره و آموزش ها و مهارت هایی که به دست می آورند، برخوردهای کمتری خواهند داشت و می توانند زندگی بهتری داشته باشند.
گاهی تفاوت ها مشکلاتی در زندگی زوج ایجاد می کنند که به راحتی قابل حل نیستند اما اگر دو طرف، هم زوج جوان و هم خانواده همسرهایشان، بتوانند خویشتن داری کنند و سخت گیری چندانی به خرج ندهند، قاعدتا آرامش خانواده بهتر حفظ می شود

خانواده همسر

چگونه از چالش با خانواده همسر پیشگیری کنیم

تفاوت هایی که حل نمی شوند
گاهی تفاوت ها مشکلاتی در زندگی زوج ایجاد می کنند که به راحتی قابل حل نیستند اما اگر دو طرف، هم زوج جوان و هم خانواده همسرهایشان، بتوانند خویشتن داری کنند و سخت گیری چندانی به خرج ندهند، قاعدتا آرامش خانواده بهتر حفظ می شود.
گاهی به دلیل این تفاوت ها، ممکن است از رفتار طرفین سوء برداشت شود؛ مثلا اگر عروس خانم کم حرف باشد و خانواده همسرش زودجوش، ممکن است تصور کنند عروسشان آنها را تحویل نمی گیرد و ... اما چنین روش های برخوردی درست نیست و خانواده فرد باید همسر او را با همان ویژگی هایی که دارد، بپذیرند.
نمی توان فردی را مجبور کرد الگوی رایج خانواده همسرش را بپذیرد. برای یک زندگی مسالمت آمیز در کنار هم، افراد باید تفاوت های یکدیگر را بپذیرند. البته وقتی تضادها زیاد می شوند، مشکلات هم افزایش می یابند و برخوردها بیشتر. برای جلوگیری از این برخوردها باید پیش از ازدواج اقدام شود. مثلا وقتی خانواده ای معیارهای خاصی برای خودشان دارند، مسلما همه فرزندان در جریان این معیارها هستند و موقع انتخاب همسر می توانند به آنها توجه کنند. وقتی هم می بینند فردی که برای زندگی مشترک انتخاب کرده اند، این معیارها را ندارد، دو راه دارند؛ اگر معیارهای خود فرد برایش مهم تر از معیارهای خانواده اش است و برای این ازدواج اصرار دارد، خانواده را راضی به پذیرش فرد کند اما اگر می بیند مشکلات بعدی، زندگی مشترک با آن فرد را برایش غیرممکن می کند، از خیر ازدواج با او بگذرد.

ازدواج و تلاقی فرهنگ های متضاد
1 ـ ما همیشه برای هر کاری، خودمان تصمیم گرفته ایم، روی پای خودمان ایستاده ایم، فکر کرده ایم و انتخاب کرده ایم، حالا روش شما را نمی فهمم این یعنی چی باید با پدرم مشورت کنم، مگر خودت عاقل و بالغ نیستی مگر استقلال فکری نداری... .

هر خانواده ای به نوبه خود یک دولت کوچک است با روش خاص خود، با قوانین منحصربه فرد، با شیوه های تربیتی و شیوه های مقابله ای ویژه در برخورد با مشکلات. به یقین طبیعی است وقتی اعضای دو خانواده ای که قوانین شان از زمین تا آسمان با هم متضاد و متفاوت است بخواهند با هم وصلت کنند، مشکلاتی ایجاد شود؛ مثلا در خانواده ای که حمایت و پشتیبانی در نهایت است و در خانواده ای دیگر استقلال و فردگرایی بسیار مورد تاکید است، بی تردید تلاقی این دو سیستم متضاد بسته و باز مشکلاتی را موجب می شود که دامن هر سه خانواده را می گیرد. هم خانواده دو نفره و هم خانواده همسران درگیر مسائلی می شوند که شاید پیدا کردن نقطه اشتراکی کوچک بین آنها مانند جستجوی لنگه کفش در بیابان است.

روشهای پیشگیری از چالش با خانواده همسر

51
این مطلب مفید بود ؟10
وبگردی