خرج عزاداری
این دهه محرم که آمد باز بازار نذری ها داغ شد، گاهی با یک شله زرد داغ و خوشمزه پذیرایی می شدیم و گاه در این هوای سرد کسی با لیوانی شیر یا چایی داغ وجودمان را گرم می کرد .

چرا خرج هزینه عزاداری و نذری امام حسین (ع) را برای کمک به فقرا و محرومین نکنیم

مردم امسال هم سنگ تمام گذاشتند، همه برای امام حسین علیه السلام دوست دارند که کاری بکنند اگر شده به اندازه شستن چند استکان در هیئت عزاداری باشد، یا جفت کردن کفش عزاداران، کسی هم کسی را مجبور نمی کند، هیچ اجباری هم در کار نیست همه عشق است و اشتیاق.

اما گویی این عاشقی به مذاق خیلی ها خوش نمی آید، با نگاهی از بلندای کوه های غرور به این عشق مردمی دهن کجی می کنند و می گویند:"در میان این همه فقر و بیکاری و اعتیاد این همه خرج چه معنایی دارد چرا این پول ها را جایی دیگر هزینه نکنیم؟

با گسترش فضای مجازی برخی افراد مغرض که قصد فریب عموم مردم و کمرنگ کردن عقاید مذهبی جامعه را دارند با ایجاد دوگانه ای دروغین بین دو کار خوب میخواهند مردم را از یکی از آن دو کار خوب باز دارند.
مسلما به موارد متعددی از این دست شبهه ها برخورده اید جایی که بدون دلیل مشخصی دو کار خوب را در برابر هم قرار می دهند. برای مثال این افراد کارهایی مانند دعا کردن در برابر کمک کردن، حج واجب و خرج عزاداری امام حسین (ع) و نذری محرم در برابر کمک به فقرا و حتی روزه گرفتن در برابر سلامتی و باز هم یاری به مستمندان را با ترفندهایی در برابر هم جلوه می دهند. در حالی که همه اینها را می توان در کنار هم انجام داد و هرکدام در جای خود آثار خوبی دارد.

علت خرج عزداری امام حسین

فتوا در مورد خرج عزاداری امام خمینی

بر همین اساس با فرارسیدن ماه محرم افرادی که چشم دیدن شکوه عزاداری سید الشهدا (علیه السلام) را ندارند با انتشار پست هایی مغرضانه قصد تشکیک و فریب مردم را دارند.
در مقابل نیز جواب های مستند و منطقی متعددی به این شبهه افکنی ها داده می شود. در این میان حجت الاسلام هاشم فروزش، امام جماعت سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران تصویر جواب خواندنی امام خمینی (ره) به استفتائی درباره خرج هزینه عزاداری و نذری امام حسین (ع) برای کمک به فقرا و محرومین را منتشر کرد که متن آن در ادامه آمده است:

"س :36- سنواتی است که بیست شب آول محرم الحرام مراسم سوگواری حضرت سیدالشهداء به طور معمول انجام میگیرد، و سه شب هم اطعام برگزار می شود، آیا اجازه میفرمائید کلیهٔ مخارج مراسم به حساب شمارهٔ 100 یا 200 واریز و یا به مصارف خانوادهٔ شهداء و مجروحین انقلاب برسد؟ و یا اینکه باید مراسم سوگواری برحسب معمول اجراء گردد؟
ج:مراسم سوگواری سید مظلومان ترک نشود "

گفتنی است؛ حجت الاسلام هاشم فروزش از جانبازان امر به معروف و نهی از منکر است که در سال نود در حین نجات یک دختر جوان از دست اراذل و اوباش چشم راست خود را از دست داد.

فتوای امام خمینی (ره)درباره خرج عزاداری یا کمک به فقرا

4.314
این مطلب مفید بود ؟122
برگرفته از باشگاه خبرنگاران-/ ر
وبگردی