خرید شب عید
خرید عید نیز از آن دست سنت های دیرینه ای است که تا کنون ادامه یافته است برای اینکه خرید شب عید خوبی داشته باشید باید به برخی نکات هنگام خرید توجه کنید.

راهنمای کامل و مفید برای خرید شب عید

با نزدیک شدن به فصل بهار و ایام عید، میان مردم جنب و جوش زیادی برپا می شود. از خانه تکانی و خرید عید تا برنامه ریزی برای مسافرت، همه حال و هوای نوروزی را در کشور به وجود می آورد. رسیدن سال نو سنت های دیرینه ای را از دیر باز برای مردم یادآوری می کند که بسیاری از مردم به آنها پایبند هستند. یکی از این سنت ها، خرید کردن است. فصل بهار یکی از فصول مناسب برای خرید لباس عید است زیرا با توجه به آب و هوای بسیار مناسب، گزینه های بسیاری برای انتخاب لباس وجود دارد. کیف، کفش و همین‏طور میوه و آجیل و شیرینی از اقلام دیگری هستند که در روزهای پایانی سال رونق زیادی دارند. چنانچه در نمناک گفته ایم بسیاری از افراد اعتقاد دارند که خرید لوازم ضروری عید را باید در فرصت مناسب مثلا از یک ماه قبل آغاز کرد. زیرا در روزهای پایانی سال، خیابان ها و مراکز خرید بسیار پر تردد می شوند و نمی توان دقت و تمرکز کافی برای خرید عید داشت.

خرید عید

خرید شب عید خوب است

برخی از افراد تصور می کنند که خرید کردن کار مناسبی نیست. چرا که باعث خالی شدن جیب انسان می شود و سودی ندارد. اما در حقیقت خرید کردن هم برای خریدار و هم برای فروشنده سودآور است.

خرید کردن به نفع جامعه نیز می باشد زیرا موجب اشتغال و کار می شود و بیکاری را تا حدود بسیاری برطرف می نماید. بنابراین در این شرایط از بروز آسیب های اجتماعی جلوگیری می کند. به طور کلی خرید، یک رفتار مثبت ارزیابی می شود؛ البته خرید صحیح و مناسب و مورد نیاز.

خودتان را از لذت خرید محروم نکنید

خرید کردن ارتباطی به جنسیت ندارد زیرا یکی از فعالیت های اجتماعی است که همه انسان ها آن را انجام می دهند.

روان شناسان می گویند:

در خرید کردن به دلیل تهیه کالایی جدید ، افراد نیاز مادی و روحی خود را برطرف می کنند و یا حتی فقط به دلیل انجام دادن چنین فعالیتی، حس خوبی را تجربه خواهند کرد. بنابراین علاوه بر تاثیر در روابط اجتماعی، موجب تغییر خلق و خوی آنها نیز می شود.

برخی از آقایان به خرید کردن مانند خانم ها علاقه مند هستند اما در مجموع افراد برونگرا بیشتر به این موضوع گرایش دارند. در مقابل کسانی هم نه تنها از آمدن به خیابان صرفا برای خرید لذت نمی برند، بلکه احساس کلافگی و خستگی می کنند.

خرید کردن

یکی از روان شناسان می گوید:

تمایل نداشتن و عدم لذت از خرید بستگی به جنبه شخصیتی افراد دارد که نسبت به حضور در جامعه بی تمایل هستند.البته برخی از شرایط مانند مسایل اقتصادی یکی از مسائل بازدارنده در این زمینه است.

افرادی که به خرید و گشت و گذار در فروشگاهها و همچنین روابط اجتماعی علاقه ای ندارند ، معمولا کالاهای مورد نیازشان را به صورت تلفنی تهیه میکنند و تا می توانند از خانه خارج نمی شوند. برخی از افراد نیز به دلیل ترس های اجتماعی از خرید کردن خودداری می نمایند .این گروه از افراد به دلیل داشتن ترس و اضطراب نمی توانند با فروشنده صحبت کرده و ارتباط برقرار کنند. همچنین برخی از افراد نیز به دلیل کمبود اعتماد به نفس نمی توانند به تنهایی خرید کنند و همیشه باید کسی در انتخاب وسایل، به آنها کمک کند. اما به طور کلی خرید کردن برای تمامی افراد، حس خوشایندی ایجاد می کند که نباید از آن محروم شد.

خرید از تولیدات داخلی

تمام سازمانهای مسئول باید کاری کنند تا کالا و تولیدات داخلی، با کیفیت بیشتری تولید شوند تا نیازهای مردم از کشورهای دیگر وارد نشود. با تولیدات مرغوب، خریدارن نیز به خرید کالاهای تولید داخل، بیشتر ترغیب می شوند. بنابراین با افزایش میزان خرید مردم، اقتصاد کشور نیز شرایط بهتری پیدا می کند به شرط اینکه این خرید از کالاهای تولید داخل انجام شود. با کاهش خرید مردم و عدم تمایل آنها به اجناس و کالاهای داخلی، مشکلاتی مانند بیکاری، طلاق و نابسامانی های دیگر بیشتر می شود.

خرید از تولیدات داخلی

خرید کردن با برنامه

خریدهای شب عید و ازدحام جمعیت در بازارها، منجر به ترافیک خیابانها و ازدحام جمعیتی می شود که در فروشگاهها به دنبال کالای مورد نیاز خود هستند. در این میان افرادی هستند که با بلاتکلیفی، هدف خود را از بیرون آمدن نمی دانند. در این شرایط باید از قبل برنامه ریزی انجام شود تا سردرگمی به وجود نیاید. بهتر است قبل از خرید، با توجه به شرایط اقتصادی و شناخت نیازهای مهم خود، لیستی تهیه کنید و بعد از آن راهی فروشگاه ها شوید.

برخی از افراد هر چیزی را که می بینند بدون توجه به قیمت وآن و بودجه خود، آن را خریداری می کنند. بنابراین بهتر است برآوردی از قیمت ها و کالای مورد نیاز خود را داشته باشید تا به هنگام حضور در فروشگاه دچار سردرگمی نشوید و بدون فکر و هدف کالایی بخرید که بعد از خرید آن پشیمان شوید.

خرید در ساعات مشخص

برای خرید کردن، ساعات ابتدایی روز را انتخاب کنید. چون هم خیابان ها خلوت تر هستند و هم فروشندگان با حوصله بیشتر، وقت کافی در اختیار شما می گذارند. نکته مهمتر این است که در ترافیک های سنگین خیابان ها، اعصاب شما به هم نمی ریزد. برای خرید عید حتما به مراکز خرید مناسب و معتبر مراجعه کنید و به فروشگاه های بی نام و نشان و غیرمعتبر اطمینان نکنید.

زمان مناسب خرید

عجله نکنید

برای خرید فرصت مشخصی را در نظر بگیرید و با عجله به خرید نروید. کالاهایی را در اولویت قرار دهید که انتخاب آنها به زمان بیشتری نیاز دارد و بعد برای اجناس جزیی تر وقت بگذارید.

به طور کلی خرید کردن خوب است اما باید با توجه به شرایط اقتصادی و بر اساس نیازهای اساسی صورت بگیرد . همچنین اگر نمی توانید کالای خاصی بخرید، از جایگزین های آن استفاده کنید تا همان احساس لذت را تجربه نمایید.

راهنمای خرید آجیل

آجیل یکی از خوراکی های پرطرفدار است که در عید خریداری می شود. آجیل فواید بسیاری برای سلامتی دارد مانند، کاهش کلسترول و کاهش بیماری های قلبی و عروقی. این خشکبار حاوی پروتئین و ویتامین های مختلف و مواد معدنی است. در تهیه آجیل از مقدار زیادی نمک استفاده می شود که در صورت مصرف بیش از اندازه ،ممکن است عوارضی را به خصوص برای بیماران قلبی عروقی، افراد مبتلا به فشار خون و بیماران کلیوی به همراه داشته باشد.

هنگام خرید آجیل به نکات زیر توجه نمائید

خرید از فروشگاه های معتبر:

اجتناب از خریداری کردن از دستفروش ها

خرید آجیل

توجه به تازگی آجیل:

بوی ماندگی، بوی تند و یا بوی ترشیدگی نشانه ناسالم بودن آجیل است.

کنترل رنگ آجیل با دست:

در صورت رنگی شدن دست، احتمال دارد که از رنگهای غیر مجاز خوراکی استفاده شده باشد.

اجتناب از خرید پسته های خندان:

چرا که فروشندگان پسته ها را درون آب جوش ریخته و سپس خیلی سریع در آب سرد قرار می دهند تا با شوکی که وارد می شود پسته ها باز شوند. این کار کیفیت پسته ها را پائین می آورد.

اجتناب از خرید گردوی کهنه:

روغن گردو در اثر کهنه شدن، تغییر حالت داده و طعم نامطبوعی به گردو می دهد.

آجیل و خشکبار بسته بندی شده از وجود نوعی قارچ سمی به نام آفلاتوکسین بررسی می شوند اما در محصولات سنتی آجیل و خشکبار که به صورت باز و فله ای عرضه می شود، این ماده سمی آزمایش نمی شود.

برای نگهداری طولانی مدت آجیل، آن را درون ظرف در بسته و در محلی خشک و خنک قرار دهید.

از خرید آجیل شور تا حد ممکن خودداری کنید.

گردو

راهنمای خرید شیرینی عید

برای خرید شرینی ، سلیقه خود و ذائقه مهمانان رادر نظر بگیرید. همچنین بودجه ای را که برای خرید شیرینی کنار گذاشته اید انتخاب شما را محدود می کند.به طور کلی شیرینی های عید را می توان از یکی از گروههای زیر و یا مخلوطی از آنها را انتخاب کنید:

1. شیرینی های فانتزی:

مافین شکلاتی ،تارت ها ،پای سیب ،گل محمدی (دانمارکی)، ناپلئونی

2. شیرینی های سنتی:

باقلوا، قطاب، حاجی بادام ، سوهان آردی فسوهان عسلی ،نان نخودچی،کلوچه خرمایی ،پشمک، لوزپسته، لوزبادام، لوزنارگیل، کیک یزدی، نان برنجی، نان نارگیلی، سوهان خانی، پا درازی، کلمپه، باسلوق، زبان، پاپیونی، نان خرمایی کرمانشاهی

باقلوا

3. شکلات و آبنبات ها:

شکلات های فله ای و یا تخته ای، قابل اطمینان و استاندارد نیستند. برای خرید شکلات و آبنبات، از نمونه های بسته بندی و دارای علامت استاندارد استفاده کنید.مارک های معتبر و شناخته شده ، بهترین انتخاب هستند. تغذیه شکلات‏های مغزدار به دلیل حجم کمتر شکلات و وجود مغزها و دانه ‏های روغنی بهترین گزینه برای خرید هستند.

راهنمایی های مفید و مهم برای خرید شب عید

4.425
این مطلب مفید بود ؟223
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی