خستگی و سوزش چشم
امروزه از شایع ترین دلایل خستگی و سوزش چشم می توان استفاده طولانی مدت از گوشی یا رایانه را نام برد که سبب ایجاد مشکلات چشمی دیگر هم می شود.

همه چیز درباره خستگی و سوزش چشم

همه ما بارها و بارها، خستگی چشم را تجربه کرده ایم . در دنیای دیجیتال امروزی که همه کارها به وسیله رایانه ها و یا گوشی های هوشمند انجام می ‎شوند، خستگی چشم ناشی از خیره شدن طولانی مدت به صفحه مانیتور و یا گوشی امری بسیار طبیعی و متداول است.

خستگی چشم که اغلب نشانه ضعف اساسی چشم ها و یا استفاده شدید از آن ها است، سبب کاهش بهره وری شخص و ایجاد احساس بیماری در آن می ‎شود . در این بخش از سلامت نمناک به شایع ترین علل خستگی چشم و راه حل های درمانی آن خواهیم پرداخت.

چه علل و عواملی باعث خستگی چشم می ‎شوند ؟

هرگونه فعالیتی که مستلزم استفاده طولانی مدت از چشم بدون استراحت باشد ، می ‎تواند باعث خستگی چشم شود که برخی از شایع ترین دلایل آن عبارتند از :

خیره شدن طولانی مدت به صفحه رایانه ، تلفن های هوشمند و تلوزیون : که همراه با تمرکز بر روی کلمات و سایر چیزها است که این وضعیت را سندروم دیدن نمایشگر می ‎نمایند.

کاهش میزان پلک زدن :

میزان استاندار پلک زدن در حدود 12 تا 18 بار در دقیقه است اما خیره شدن به صفحه نمایشگر و خواندن و یا تماشا کردن چیزی در آن باعث کاهش یافتن تعداد پلک زدن در فرد می ‎شود و این امر باعث ایجاد خستگی، قرمزی وتورم چشم ها خواهد شد.

وجود نور کم در محیط :

عدم وجود روشنایی کافی در محیط باعث ایجاد فشار بر روی چشم ها می ‎شود زیرا برای دیدن اشیا و یا خواندن مطالب نیاز به تمرکز بیشتری است .

کمبود خواب :

خوابیدن باعث استراحت و آرامش عضلات چشم می ‎شود و کمبود خواب منجر به خستگی و قرمزی و درد چشمان می‎ شوند .

کمبود خواب

عدم استفاده از عینک در صورت ضعیف بودن چشم ها :

در صورت عدم استفاده از عینک در شرایطی که چشمان شما ضعیف هستند، چشمان تان برای اینکه بتوانند اجسام و یا مطالب را به طور دقیق تشخیص دهند باید سخت تر کار کنند و فشار بیشتری را تحمل کنند که چنین شرایطی علاوه بر ایجاد خستگی در چشمان شما، باعث ایجاد سردرد نیز می ‎شود .

آلرژی ها :

به گفته کریستوفر سندرز، جراح پلاستیک در پنسیلوانیا آلرژی باعث ترشح ماده ای شیمیایی به نام هیستامین می ‎شود که این ماده می ‎تواند باعث گشاد شدن رگ های خونی و افزایش جریان خون در زیر چشم ها شود ، هیستامین همچنین باعث تورم، خارش، التهاب و تجمع مایعات در زیر چشم نیز می ‎شود که این امر سبب ایجاد تیرگی در اطراف چشم و خسته به نظر رسیدن چشم ها خواهد شد .

استفاده از قرص های آنتی هیستامین و همچنین کمپرس های سرد به کاهش و بهبود سریع تر این علائم کمک می ‎کند .

ژنتیک :

بنا به گفته دکتر ساندرز ، بعضی افراد به دلیل ویژگی های ژنتیکی مستعد ایجاد حلقه های تیره در اطراف چشم هایشان هستند که این امر به تعامل پوست و چربی های موجود در زیر آن مربوط است. این حلقه های تیره در اطراف چشم باعث می‎ شود که چشمان فرد خسته به نظر بیاید .

کم آبی :

چنانچه بارها و بارها در بخش سلامت نمناک گفته ایم کم آبی نه تنها برای سلامتی ما مضر است ، بلکه باعث می ‎شود که حتی بعد از 8 ساعت خواب مفید باز هم احساس خستگی کنیم و چشمانی خواب آلود داشته باشیم .

کم آبی حجم خون بدن را کاهش می ‎دهد و باعث ایجاد تداخل در فعالیت قلب نیز می ‎شود . چشم و پوست اطراف آن نسبت به کم آبی بدن بسیارحساس و تاثیر پذیر هستند .

کم آبی بدن

رگ های برجسته :

در برخی افراد که دارای پوست بسیار نازک در اطراف چشم هایشان هستند، رگ های تیره عروقی موجود در اطراف چشم باعث خسته به نظر آمدن چشم های این افراد می ‎شود .

بنا به گفته دکتر حلالدو ، استفاده از کرم های حاوی ویتامین K می ‎تواند سبب کاهش این تیرگی ها در اطراف چشم شود و البته استفاده از این کرم در همه افراد دارای نتایج مثبت نیست و بنابراین بهتر است ابتدا برای چند روز این کرم را برای یکی از چشم های خود استفاده کنید و در صورت مشاهده تاثیرات مثبت، آن را برای چشم دیگر خود نیز مورد استفاده قرار دهید .

سن :

افزایش سن باعث ایجاد تیرگی در اطراف چشم می ‎شود و این امر به این دلیل است که با افزایش سن، تولید کلاژن در لایه های پوستی کاهش یافته و پوست نازک می ‎شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می ‎دهد و با نازک شدن پوست، رگ های خونی زیر پوست قابل مشاهده شده و اطراف چشم تیره و چشمان فرد خسته به نظر می ‎رسند . تولید کلاژن همچنین باعث ایجاد لکه های پوستی نیز می ‎شود .

مصرف غذا های پر نمک :

پف کردن زیر چشم ممکن است در اثر تجمع مایعات در زیر چشم اتفاق بیفتد و این امر ممکن است ناشی از مصرف زیاد نمک باشد و بنا به گفته متخصصان پوست، برای کاهش پف زیر چشم بهتر است که مصرف نمک خود را کاهش داده، آب بیشتری بنوشید و برای خوابیدن دو بالش زیر سر خود قرار دهید و از کرم های دور چشم حاوی کافئین قهوه 100% خالص استفاده کنید .

علائم مرتبط با خستگی و سوزش چشم

 • سوزش و قرمزی چشم
 • خشکی چشم
 • خیس شدن دائمی چشم
 • تاری دید و مشکل در تمرکز
 • حساسیت به نور
 • احساس درد در پشت، گردن و شانه
 • احساس سنگینی در چشم ها
 • سردرد

عوامل خستگی چشم

چگونه می ‎توان از خستگی چشم جلوگیری کرد؟

در برخی موارد خستگی چشم ممکن است نشانه ای از یک بیماری اساسی باشد که باید برای تشخیص و مدوای آن به پزشک مراجعه شود .

 • خواب کافی داشته باشید .
 • هنگام خواندن کتاب، تماشای تلوزیون و کار با رایانه، اطمینان حاصل کنید که محیط از نور بهینه برخوردار است.
 • در حین انجام کارهایی که نیاز به تمرکز بالایی دارند، به طور منظم استراحت کنید و به چشمان خود بیش از حد فشار نیاورید.
 • در صورت ضعیف بودن چشمانتان ، حتما از عینک طبی مناسب با شماره چشمتان استفاده کنید.
 • به خاطر بسپارید که هنگام کار کردن با رایانه، مرتبا پلک بزنید تا از خشک شدن سطح داخلی چشمانتان جلوگیری شود.

چگونه می ‎توان خستگی چشم را درمان کرد؟

صرف نظر از اینکه چقدر از چشمان خود مراقبت می ‎کنید ، خستگی چشم گاهی بدون مراجعه به پزشک قابل درمان است اما اگر علائم آن همچنان ادامه پیدا کند حتما باید به پزشک مراجعه شود .

درمان های خانگی برای تسکین خستگی چشم

 • حداقل 5 دقیقه چشمان خود را ببندید تا به آن ها استراحت داده شود
 • خوابیدن
 • استفاده از قطره چشم برای کاهش درد و قرمزی آن
 • درآوردن لنز از چشمان ( در صورتی که از این لنز ها استفاده می‎کنید )
 • قرار دادن کمپرس های سرد و گرم بر روی چشمان خود
 • برای جلوگیری از خشک شدن سطح چشم می ‎توانید از دستگاه بخور برای مرطوب کردن هوای منزل خود بهره ببرید.

استفاده قطره چشم

نکاتی مناسب برای افرادی که از لنز استفاده می ‎کنند

لنز ها، به دلیل ایجاد و تشدید خشکی چشم که باعث قرمزی و خستگی آن ها می ‎شوند، بدنام هستند و این امر به خصوص در مورد افرادی که زیاد از رایانه استفاده می ‎کنند و یا وقت زیادی را صرف مطالعه کتاب می ‎کنند صادق است .

در چنین شرایطی، دانستن برخی نکات ممکن است برای شما مفید باشد، از جمله :

 • لنز های خود را از چشمانتان درآورده و برای مدتی آن ها را کنار گذاشته و از عینک استفاده کنید .
 • هرگز قبل از دراوردن لنز از چشمانتان ، نخوابید .
 • هنگام درآوردن آن ها و یا قرار دادنشان داخل چشمانتان مراقب باشید و موارد بهداشتی را در نگه داری از آن ها رعایت کنید .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود ؟

 • در صورتی که خستگی و تاری دید با مراقبت های ذکر شده بر طرف نشوند ، ممکن است نشانه این باشد که چشمان شما ضعیف شده اند و نیاز به استفاده از عینک دارید .
 • خارش، قرمزی و درد چشم ها نیز می‎ تواند نشان دهنده خشکی چشم ها و یا حساسیت آن ها باشد.
 • اگر چشمانتان دچار قرمزی، تورم، خیس شدن، سوزش، تاری دید و یا حساسیت به نور شد، سریعا به یک چشم پزشک مراجعه کنید .

چگونه از خستگی و سوزش چشم خلاص شویم؟ + علل و درمان

4671
این مطلب مفید بود ؟536135
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : webmd / self / visine / eye7 / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : مشکلات چشم
وبگردی