نمناک سبک زندگیکودک خواب کمتر از 7 و نیم ساعت با نوجوانان چه میکند؟
خواب نوجوانان ، غذاهای چرب
خواب کمتر از 7 و نیم ساعت یکی از عوامل مهم چاقی در نوجوانان است, کم تحرکی و خوردن غذاهای چرب از دیگر عوامل چاقی آنها است.

خواب کم نوجوانان را چاق میکند

"خواب" یکی از مسائلی است که نوجوانان چندان اهمیتی به کیفیت و زمان آن نمی دهند, میدانستید خواب کم باعث چاقی در نوجوانان میشود؟

خواب نوجوانان

کمبود خواب نوجوانان و چاقی

متأسفانه در عادت غذایی ما ایرانیان غذاهای چرب و پرکالری همچون فست فودها گنجانده شده است مثلاً یک نوجوان 14 ساله باید در طول روز تنها 1600 کالری دریافت کند اما با خوردن یک پیتزای یک نفره به همراه سیب زمینی و نوشابه، فقط در یک وعده 2100 کالری دریافت می کند.

همچنین کاهش فعالیت بدنی به فرهنگ ما ایرانی ها تبدیل شده است. اکنون کمتر بچه ای زیر 10 سال را می بینیم که فعالیت بدنی زیادی داشته باشد؛ نوجوانان معمولا در خانه های آپارتمانی مشغول بازی های رایانه ای هستند.

نوجوانی که بیش از 3 ساعت جلوی تلویزیون می نشینند، در معرض خطر چاقی هستند. همچنین کمبود خواب نوجوانان عامل مؤثر دیگری است که سبب افزایش وزن می شود. خواب کمتر از 7 ساعت و نیم مهم ترین عامل چاقی است.
علت دیگر چاقی در کشورمان، کاهش مصرف سبزیجات و میوه ها است که قسمتی از آن به گرانی مواد غذایی برمی گردد، متأسفانه غذاهای ناسالم، ارزان و غذاهای سالم، گران هستند.

در بررسی که توسط بانک مرکزی انجام شد، در سال 72 قیمت یک کیلو شیرینی خامه ای 60 هزار تومان و یک کیلو سیب درختی 11 هزار تومان بود و در سال 94، قیمت یک کیلو شیرینی خامه ای به 5300 تومان و سیب درختی به 2700 رسید. وقتی در یک خانواده متوسط بخواهند برای مصرف بین این دو خوراکی یکی را انتخاب کنند، قطعا به سمت شیرینی خامه ای کشش می یابند.

خواب کمتر از 7 و نیم ساعت با نوجوانان چه میکند؟

برگرفته از فارس -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 5 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف