خواص آب آلبالو
از خواص نوشیدن آب آلبالو می توان به درمان بی خوابی، جلوگیری از آلزایمر، خاصیت ضدپیری آن برای پوست اشاره کرد.

خواص آب آلبالو

آب میوه ها همواره بخشی از رژیم غذایی سالم بوده اند عصاره میوه ها روشی موثر برای دریافت مواد مغذی ضروری، ویتامین و مواد معدنی موجود در میوه ها است. برخی افراد ترجیح می دهند به جای خوردن کل میوه آب آن را بخورند، چون مناسب تر هستند و طعم بهتری دارند. همانطور که همه می دانیم، آلبالوها پر از مواد مغذی ضروری هستند.

مواد مغذی موجود در آب آلبالو :

  • کربوهیدرات:28 گرم
  • فیبر:5 گرم
  • پروتئین:2 گرم
  • چربی:1 گرم
  • ویتامین آ:62 %
  • ویتامین ث:40 % از
  • منگنز:14 % از
  • پتاسیم:12 %
  • مس:12 %
  • ویتامین ک:7 %

آب آلبالو

خواص نوشیدن آب آلبالو :

آب آلبالو به داشتن خواب راحت کمک می کند

آلبالو حاوی مقادیر قابل توجهی از ملاتونین هستند که در درمان بی خوابی سودمند است و همچنین به حفظ مفاصل سالم کمک می کند. بنابراین افرادی که اختلال خواب دارند می توانند آلبالو را در رژیم غذایی خود بگنجانند چون به تنظیم چرخه خواب کمک می کند.

درمان بی خوابی با آب آلبالو

آب آلبالو، از نوشیدنی های ترش و خوشمزه ای است که نمی توان مقاومتی در برابر نوشیدن آن داشت. شاید بسیاری از دوستداران این نوشیدنی سالم نمی دانند که مصرف آن علاوه بر مقابله با التهاب و پیشگیری از بیماری های قلب، بر مدت و کیفیت خوابشان نیز می افزاید. طبق نتایج حاصل از پژوهش های اخیر اگر افراد سالمند روزی دو لیوان آب آلبالو بنوشند، می توانند 90 دقیقه به ساعات خواب شبانه خود اضافه کنند.

محققان برای انجام این آزمایش افراد سالمندی را که از بی خوابی رنج می بردند، انتخاب کرده، و نوشیدن آب آلبالو را در برنامه غذایی آنها قرار دادند تا طی انجام آزمایش، میزان خواب شبانه آنها را اندازه گیری کنند .

شرکت کنندگان در مرحله نخست باید به مدت دو هفته هر روز دو لیوان آب آلبالو می نوشیدند. در مرحله بعد کهآن نیز شامل یک دوره دو هفته ای بود ، شرکت کنندگان نباید این آب میوه را مصرف می کردند.

در مرحله سوم و پایانی آزمایش، به این افراد گفته شده بود باید به مدت دو هفته دیگر مطابق همان برنامه مرحله اول آب آلبالو بنوشند، اما در این مرحله به جای آب آلبالو، نوشیدنی سالم دیگری با ظاهر و طعم آب آلبالو را به آنها دادند که آب آلبالو نبود. در پایان مشخص شد که در دوره مصرف آب آلبالوی واقعی، ساعات خواب شبانه این افراد نسبت به دوره های دیگر به طور میانگین 84 دقیقه افزایش یافته بود.

از نظر محققان آب آلبالو یکی از منابع طبیعی برای تامین هورمون تنظیم سیکل خواب و بیداری بدن، یعنی ملاتونین است. رنگدانه های یاقوتی موجود در آب آلبالو، حاوی آنزیمی است که باعث کاهش التهاب می شود و سیکل خواب و بیداری بدن را در وضعیت مطلوبی قرار خواهد داد.اگر میزان این ترکیبات رنگی در آلبالویی که آب آن را می گیرند بیشتر باشد، کیفیت خواب نیز بیشتر خواهد بود.

از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند:

مشخص شده است که ترکیب آلبالو در رژیم غذایی می تواند به فرد کمک کند تا با نشانه های بیماری آلزایمر دست و پنجه نرم کند. بسیاری از پزشکان آلبالو را برای افرادی که مبتلا به آلزایمر هستند توصیه کرده اند. این به خاطر حضور مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است.

خواص آب آلبالو

خطر سکته را کاهش می دهد:

گنجاندن آلبالو در رژیم غذایی می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک کند این به خاطر حضور آنتو سیانین است که به آلبالو رنگ قرمز می دهد. آنتو سیانین به فعال کردن کمک می کند که ژن های مسئول برای متابولیسم چربی و گلوکز را تنظیم می کند و قند خون و کلسترول را تنظیم می کند.

به پیش گیری از سرطان کمک می کند:

آلبالوهای شیرین شامل ویتامین ث، آنتوسیانین و کاروتنوئید هستند که به جلوگیری از انواع خاصی از سرطان کمک می کنند. آلبالو شیرین منبع خوبی از سیانیدین هستند، که در درجه اول مسئول پیش گیری از سرطان است. آنتوسیانین به دستگیری چرخه سلولی و آپوپتوز کمک می کند. سیانیدین تمایز سلول ها را ترویج می دهد و خطرات سلول های سالم را کاهش می دهد که به سلول های سرطانی تبدیل می شوند.

نقرس را درمان و از التهاب جلوگیری می کند:

نقرس زمانی اتفاق می افتد که غلظت اسید اوریک در بدن به وجود می آید. اسید اوریک کریستال ها را در مفاصل رسوب و منجر به ورم و التهاب می شود و باعث جلوگیری از این بیماری با تنظیم فرآیندهای متابولیک که میزان اسید اوریک را در خون کنترل می کند می شود.

به کاهش درد ماهیچه کمک می کند:

عصاره آلبالو به کاهش درد ماهیچه ها بعد از ورزش کمک می کند. آن هایی که ورزش و تمرینات سخت انجام می دهند می توانند عصاره آلبالو را در رژیم غذایی خود داشته باشند.

فواید آب آلبالو

فشار خون را تنظیم می کند :

آلبالو به تنظیم فشار خون و ضربان قلب کمک می کند و خطرات بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد. این به خاطر حضور پتاسیم است که گشاد کننده عروق است. همچنین حاوی فیتواسترول ها هستند که سطح کلسترول بد را کاهش می دهد.

برای مغز خوب است:

مصرف آلبالو به خاطر حضور ویتامین آ، ویتامین ب و مواد معدنی نظیر کلسیم و فسفر برای مغز خوب است. در نتیجه به جلوگیری از نقص لوله عصبی در جنین کمک می کند و همچنین حافظه را بهبود می بخشد.

برای درمان میگرن و بالا بردن میل جنسی مفید است :

آلبالو حاوی آنتوسیانین و بیوفلانوئید هستند که التهاب را کاهش می دهند و در نتیجه باعث تسکین میگرن می شوند. هم چنین به افزایش میل جنسی در مردان و هم زنان کمک می کند. ویتامین آ و ویتامین ث، که در آلبالو وجود دارند، به بهبود تستوسترون و استروژن کمک می کنند و اشتهای جنسی را بهبود می بخشد.

به کاهش وزن کمک می کند:

آلبالوها عمدتا شامل آب هستند و کالری خیلی پایینی دارند مقدار فیبر موجود در این میوه به حفظ سیری شما به مدت طولانی کمک می کند در حالی که ویتامین های ب مانند تیامین، ریبوفلاوین و ویتامین ب6 می توانند متابولیسم و تبدیل مواد مغذی به انرژی را تسهیل کنند بنابراین به کاهش وزن کمک می کنند.

خواص آب آلبالو برای پوست صورت

سیستم ایمنی را تقویت می کند :

آب آلبالو حاوی مقدار غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی مفید هستند تا به سیستم ایمنی شما کمک کند. به طور خاص، محققان بر این باورند که محتوای آنتی اکسیدان قوی آلبالو ممکن است به جلوگیری از عفونت کمک کند.

خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد:

کورستین ، یک آنتی اکسیدان مهم در آب آلبالو است که به طور مستقیم به شیوع کمتر دیابت نوع 2 مرتبط است، زیرا می تواند به تنظیم میزان انسولین و گلوکز خون در خون کمک کند، این نه تنها برای افراد در معرض خطر دیابت مهم است، بلکه برای افرادی که سعی در مدیریت سطح قند خون بعد از تشخیص دارند اهمیت دارد.

خاصیت ضد پیری برای پوست دارد:

طبق تحقیقاتی که توسط دانشمندان دانشگاه ایالتی میشیگان انجام شده، نوشیدن یک لیوان آب آلبالو هر روز می تواند روند سالمندی را کاهش دهد. این میوه شامل 17 ترکیب آنتی اکسیدان متفاوت است که به بدن کمک می کند با رادیکال های آزاد مبارزه کند که باعث سالمندی می شود. مهم ترین آن ها آنتوسیانین هستند که بافت های ارتباطی را تقویت کرده و با نابود کردن آنزیم های مضر که پوست را پیر و چروکیده می کنند، از چین و چروک جلوگیری می کنند.

از سرطان پوست جلوگیری می کند :

آنتوسیانین موجود در آب آلبالو با رادیکال های آزاد مبارزه می کند در نتیجه از ابتلا به سرطان جلوگیری می شود.

خواص آب آلبالو

از آکنه و بیماری هایی پوست جلوگیری می کند:

عصاره آلبالو بعنوان یک درمان جایگزین برای مشکلات پوستی مثل آکنه، .... در نظر گرفته می شود. خاصیت ضد باکتری آلبالو با از بین بردن سموم از خون و باکتری ها که در زیر پوست به دام می افتند، با آکنه مبارزه می کنند. ویتامین آ در ترمیم سلول های آسیب دیده برای حفظ پوست سالم کمک می کند.

از ریزش مو جلوگیری می کند :

کم خونی شایع ترین علت یزش مو است و نشان می دهد رژیم غذایی شما کمبود آهن دارد غنی بودن آهن، در آلبالو می تواند از کم خونی و در نتیجه مبارزه با ریزش مو جلوگیری کند.

پوست را روشن می سازد :

آلبالو جز طبیعی در چندین محصول زیبایی است که به پوست درخشندگی می دهد. بنابراین، با نوشیدن آب آلبالو صدمه به پوست را کاهش دهید.

ارزش غذایی آب آلبالو

عوارض جانبی مصرف آب آلبالو:

اگر دوست داشته باشید نوشیدن بیش از 1 فنجان این عصاره در روز می تواند بی خطر باشد، اما میانه روی کلید سلامتی است، با توجه به اثرات جانبی بالقوه ذکر شده در زیر توصیه نمی شود که بیش از 4 فنجان این عصاره قوی را در روز بنوشید. قبل از اضافه کردن یک عنصر جدید به رژیم غذایی ، به خصوص یکی با بسیاری از ترکیبات و ترکیبات منحصر به فرد، با پزشک خود در مورد هر کدام از عوامل ریسک خاص صحبت کنید.

افزایش وزن:

آب آلبالو مواد مغذی زیادی دارد، اما کالری زیادی هم دارد که بیش از 140 کالری در یک فنجان وجود دارد. افرادی که تلاش می کنند وزن کم کنند، مقدار کمی از این عصاره قابل قبول است اما مطمئن باشید که این عصاره را روزانه مصرف کنید.

خونریزی:

برخی از ترکیبات فعال در آب آلبالو کورستین نام دارد که قادر به رقیق کردن خون است که می تواند در برابر حملات قلبی و سکته از آن محافظت کند. با این حال، اگر قبلا دارو مصرف می کردید، این ترکیب می تواند باعث خونریزی و به ویژه برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی شود مصرف این عصاره چند روز پس از جراحی، پیشنهاد نمی شود.

ناراحتی دستگاه گوارش :

این نوشیدنی ترش مقدار قابل توجهی سوربیتول دارد که در برخی غذاهای خاص می تواند اثر گوارشی داشته باشد، حتی به عنوان ملین هم عمل می کند. اما با مقادیر زیاد، و برای آن هایی که شکم حساس دارند، این ترکیب می تواند موجب درد و نفخ، ناراحتی و اسهال شود. همیشه در حد اعتدال آب آلبالو بنوشید.

بارداری:

اگرچه خوردن آلبالو برای زنان باردار و شیرده توصیه شده است، غلظت های بالاتر مواد شیمیایی در آب آلبالو می تواند به طور بالقوه برای کودک خطرناک باشد و یا حتی انقباضات روده ها را تحریک کند، بنابراین از مصرف زیاد آن باید اجتناب شود.

با خواص خارق العاده آب آلبالو آشنا شوید

4.7111
این مطلب مفید بود ؟1047
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : organicfacts / stylecraze / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی