تولد
خواص بیدمشک

بیدمشک و خواص دارویی درمانی بی نظیرش + عوارض

کد مطلب : 32985تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
گیاه بیدمشک خواص دارویی شگفت انگیزی دارد، همچنین گیاه بیدمشک به درمان برخی از بیماری ها کمک شایانی می کند که باید در میزان مصرفی مناسب، استفاده شود.

بیدمشک چیست و خواص دارویی و درمانی بیدمشک کدام است؟

بیدمشک گیاهی است ملین و تقویت کننده قلب، اعصاب و محرک قوای جنسی. این گیاه داروئی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می دهد. بهتر است قبل از پرداخت به خواص گیاه بیدمشک در ابتدای این بخش از سلامت نمناک با گیاه بیدمشک بیشتر آشنا شوید.

محیط زیست:بیدمشک بومی منطقه اروپا و آسیای غربی و آسیای مرکزی است.

بیدمشک منطقه کاملا سایه را تحمل نمی کند و اغلب در زمین های باز، در حاشیه های جنگل یا جنگل های خلوت و در امتداد سواحل، رودخانه ها، دریاچه ها و جاده ها رشد می کند.

توضیحات:بیدمشک درختچه ای برگ دار یا درخت کوچکی است که متعلق به خانواده بیدمشک Salicaceae است.

بیدمشک می تواند تا 10 متر (33 فوت) رشد کند، با تاج های عریض و تنه بزرگ تا یک متر. تنه و شاخه ها دارای پوست های خاکستری رنگی و چوب سخت زرد و قرمز هستند. برگ نسبتا بزرگ، سبز و طولی 3 تا 12 سانتیمتر است. شکوفه بیدمشک قبل از شاخ و برگ در ماه آوریل یا مه ظاهر می شود. گل ها به صورت نقره ای هستند و گل های بیدمشک ماده و نر را در درختان جداگانه رشد می دهند.

پس از گل دهی، گل های ماده کپسول سبز و مویی را تشکیل می دهند که حاوی دانه های کوچک متعددی است که در موها قرار دارد. اندازه کوچک دانه ها همراه با موها در پراکندگی کمک می کند. دانه ها نیاز به جوانه زنی دارند.

استفاده از قطعات گیاهی:عمدتا پوستی است که از نظر پزشکی استفاده می شود. جوانه ها، گل های بیدمشک جوان، شاخه های تازه و برگ ها می توانند مصرف شوند.

خاصیت بیدمشک

خواص دارویی و درمانی بیدمشک

کاربرد درمانی، مزایا و استفاده های سنتی از بیدمشک :

عناصر فعال و مواد

پوست تازه، حاوی سالیسیلات ها در مقادیر مختلف به طور متوسط حدود 0.5٪ است. پوست آن همچنین حاوی مقدار زیادی تانین است. برگ حاوی فلاونوئیدها مانند روتین (ویتامین P)، سیناروزید، کورستین و لووتولین است.

مهم ترین مواد در بیدمشک برای اهداف دارویی عبارتند از:فنول گلیکوزید (سالیسیلات) سالیکورتین و سالیسیان. سالیکورتین به سالیسیل هیدرولیز شده است، یا در گیاه یا پس از مصرف آن و سالیکین به (= الکل سالیسیلیک) تبدیل می شود.

سا لیگنین به جریان خون جذب می شود و در کبد به اسید سالیسیلیک اکسید می شود. فرم اسید سالیسیلیک اسید (استیل سالیسیلیک اسید یا ASA) داروهای شناخته شده ضد درد (آسپیرین) است.

خواص دارویی بیدمشک

استفاده های سنتی از گیاه بیدمشک

بیدمشک در طب سنتی

واقعیت این است که پوست بیدمشک دارای خواص ضد درد و ضد تب است، که قبلا توسط فیلسوفان یونان باستان بقراط تئوفراستوس، شناخته شده بود. خواص دارویی پوست این گیاه در دوره های قرون وسطی در بسیاری از نقاط اروپا شناخته شده بود و پوست بیدمشک به طور معمول برای جبران درد ناشی از سردرد و دندان درد شناخته می شد.

علاوه بر این، پوست بیدمشک به طور سنتی به عنوان دارو، برای متوقف کردن خونریزی، و به عنوان یک راه حل برای درمان اسهال استفاده می شد. در مواضع بیرونی، عصاره های پوستی به طور سنتی برای پاک کردن زخم ها و به عنوان راه حل برای التهاب، صدمات و درد های جزئی پوست استفاده می شود. هنگامی که پوست این گیاه نیز به سرکه اضافه شود، به عنوان درمان برای زگیل استفاده می شود.

عرق این گیاه پرخاصیت مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و مؤثر است و همچنین باعث کاهش تب شده و خاصیت تب بری دارد. عرق بیدﻤﺸک تقویت کننده دستگاه عصبی و جوشانده برگ آن با عسل آرام کننده اعصاب است. همچنین جوشانده گل آن بیماریهای عصبی، افسردگی، دردهای عضلانی و بیماریهای روماتیسمی را درمان می کند.

بیدمشک گیاهی است که دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می دهد. چنانچه در بخش سلامت نمناک می خوانید طب جوشانده برگ یا پوست درخت بیدﻤﺸک سبب دفع انگلها و کرمهای معده و روده می شود.

فواید بیدمشک

خواص گیاه بیدمشک

منبع طبیعی اسید سالیسیلیک

گیاه سالیکس بزرگ است و همه گونه های این جنس دارای سالیسیلات (به عنوان مثال سالیکورتین، سالیسیان و ترمولاسین) به میزان بیشتر یا کمتر هستند. در ابتدا بیدمشک سفید (Salix alba) و بیدمشک بنفش (Salix purpurea) برای استخراج اسید سالیسیلیک استفاده می شود. اسید سالیسیلیک ابتدا از گونه های کاملا غیرمرتبط جدا شد.

اسید سالیسیلیک پیش ماده استیل سالیسیلیک اسید است که یک ماده مصنوعی شبیه به اسید سالیسیلیک است که از پوست بیدمشک و دیگر گیاهان برداشته شده است و ابتدا توسط شرکت آلمانی در سال 1899 معرفی شد.

اسم آسپرین به عنوان نام عمومی برای داروهای استیل سالیسیلیک اسید تبدیل شده است و یکی از مواد دارویی رایج در جهان است. استیل سالیسیلیک اسید معمولا برای خواص ضد تب، ضد روماتیسمی و ضد درد استفاده می شود.

با توجه به این واقعیت که بیدمشک و دیگر میوه ها یک منبع طبیعی اسید سالیسیلیک هستند، پوست این گیاهان می تواند یک درمان مناسب برای آرتروز و بیماری های روماتیسمی باشد، به ویژه هنگامی که کمر، زانو و باسن تحت تاثیر قرار می گیرند.

در ترکیب با سایر گیاهان، پوست بیدمشک ممکن است در از بین بردن التهاب و تورم و تحرک بیشتر در مفاصل دردناک و سفت و سخت مفید باشد. آماده‌سازی عصاره پوست نیز می تواند به عنوان نسخه برای تب بالا، عفونت های سرماخوردگی، سردرد خفیف و درد ناشی از التهاب استفاده شود.

پوست بیدمشک نیز حاوی مقادیر زیادی از تانین ها است و عصاره پوست این گیاه نیز می تواند در درمان گلودرد استفاده شود. چای تهیه شده از پوست بیدمشک می تواند به عنوان درمان برای سوزش سر دل، بیماری معده، و مسمومیت غذایی استفاده شود. این گیاه همچنین ممکن است عرق شبانه و گر گرفتگی های مرتبط با یائسگی را کاهش دهد.

مزیت استفاده از پوست بیدمشک به جای داروهای مصنوعی آسپرین این است که گیاهان خون را رقیق نمی کنند، یا باعث تحریک معده نمی شوند که عوارض جانبی شایع آسپرین است.

اثر ضد درد پوست بیدمشک کندتر است، اما طولانی تر از آن است که با آسپرین به دست می آید. عوارض استفاده از بیدمشک این است که اثر دارویی آن تا حدودی قابل پیش بینی نیست و بستگی زیادی به حضور فلور روده ای به اندازه کافی برای تبدیل اجزای فعال پوست به مواد مورد نیاز برای کاهش درد است.

بیدمشک

گیاه بیدمشک

استفاده های دیگر از بیدمشک :

شاخه های خشک شده با برگ های متصل به عنوان خوراک حیوانات مورد استفاده قرار گرفتند، اما از نظر تغذیه ای، این عمل ظاهرا ارزش زیادی ندارد. به عنوان یک منبع غذایی برای انسان، جوانه ها (در فصل زمستان) و بیدمشک های جوان (در فصل بهار) می توانند پخته و خورده شوند یا شاید ترجیحا با سایر مواد تشکیل دهنده در سوپ ها مخلوط شوند.

اگر چه برگ های جوان و ساقه نرم سالانه طعم تلخ دارند، آنها نیز ممکن است تازه خورده شوند و یا آنها را به شیوه ای مشابه اسفناج پخت.

لایه ی درونی پوست (فلوئم) می تواند خشک شود و به عنوان یک افزودنی به آرد اضافه شود تا طول آن بیشتر شود. اما در زمان های قدیم، با جایگزینی گل با این روش، عموما پوست نخل و کاج مورد استفاده قرار گرفت.

چوب بیدمشک سخت و الاستیک است و برای ساخت اقلام مختلف خانگی و ابزار مزرعه مورد استفاده قرار می گیرد.

از آنجا که چوب حاوی رزین نیست می تواند طعم مواد غذایی را آلوده و یا تغییر دهد. اغلب در گذشته برای ساخت ظروف نگهداری شیر، کره و مواد غذایی دیگر استفاده می شد.

با توجه به محتوای بالای تانین در بیدمشک، آن را برای برنزه کردن (فرآیند درمان پوست و برای تولید چرم) استفاده می کنند.

در سوئد، پوست بیدمشک به عنوان رنگ، رنگ سیاه، برای پشم و کتانی استفاده می شود.

استفاده از بیدمشک

استفاده از گیاه بیدمشک

مقدار و نحوه مصرف بیدمشک:

به عنوان یک چای:اضافه کردن 2 یا 3 گرم پوست خرد شده به یک فنجان آب سرد. سپس مخلوط را به نقطه جوش برسانید و اجازه دهید 5 دقیقه قبل از صاف کردن در این ترکیب بماند.

دوز سنتی یک فنجان 3-4 بار در روز به عنوان یک درمان برای بیماری های روماتیسمی جزئی، سردرد، تب بالا و التهاب دستگاه گوارش است.

خیسانده:پوست باید در فصل بهار از شاخه های نه چندان ضخیم جمع‌آوری شود و سپس در یک ظرف شیشه ای مهر و موم قرار داده شود.

اضافه کردن 40٪ الکل تا زمانی که پوست پوشیده شود و سپس مخلوط را در مکانی تاریک برای یک ماه یا حتی قبل از بین رفتن پوست نگه دارید. خیسانده را در بطری شیشه ای مهر و موم شده برای استفاده در آینده قرار دهید.

دوز توصیه شده یک قاشق چای خوری در لیوان آب سه بار در روز است. می توان برای سردرد، التهاب، درد روماتیسمی، درد عضلانی، درد کمر، درد قاعدگی، احتباس ادراری، سرماخوردگی، آنفولانزا و آسیب های ورزشی جزئی استفاده کرد.

مصرف بیدمشک

نحوه مصرف گیاه بیدمشک

اثرات جانبی بالقوه بیدمشک:

درست مثل آسپرین، بیدمشک می تواند واکنش های آلرژیک در افراد حساس به سالیسیلات داشته باشد. بیدمشک و سایر گونه های متعلق به سالیکس نباید همزمان با داروهای مرسوم حاوی استیل سالیسیلیک اسید استفاده شود.

زنان باردار و شیرده باید همیشه با مشاوره یک متخصص، از گیاهان استفاده کنند.

استفاده طولانی مدت یا دوزهای بالاتر گیاهان می تواند سبب تحریک دستگاه گوارش، حالت تهوع و یبوست شود. محصولات تجاری حاوی پوست بیدمشک باید عصاره فنل گلیکوزید استاندارد (محاسبه شده به عنوان سالیسی) باشد.

لازم به ذکر است که بیدمشک نمی تواند جایگزین آسپرین برای رسیدن به اثر ضد انعقاد باشد.

بیدمشک و خواص دارویی درمانی بی نظیرش + عوارض

4.4538
این مطلب مفید بود ؟47167
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : herbal / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : گیاه بیدمشک
1 نظر به ثبت رسیده است
مسعود1396-06-26
بسیار مفید و آموزنده
615
وبگردی