تولد
خواص حنا

“خوا ص حنا” | فواید و مضرات حنا برای اعضای داخلی بدن و پوست

کد مطلب : 32245تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 10 دقیقه
حنا دارای خواص و فواید درمانی بی نظیری است، از فواید حنا می توان به درمان سریع زخم، درمان سردرد، تنظیم فشار خون، درمان کچلی و تقویت بینایی اشاره کرد.

تمام فواید و خواص حنا را برای درمان و زیبایی بشناسید

حنا گیاهی که آن را گیاه هزار و یک خاصیت می نامند پوست و مو را زیبا می سازد، نیروی جنسی را تقویت می کند و سردردهای شدید را درمان می کند. برای آشنایی با مهمترین فواید و خواص حنا با ما همراه شوید. در بسیاری از فرهنگ ها برگ های حنا به خوبی به خاطر توانایی آن برای رنگ کردن مو، ناخن و پوست شناخته شده اند. اما افراد کمتری در مورد فواید قابل توجه سلامتی حنا می‌دانند مگر این که با روش دارویی آشنا باشند.

گیاه حنا چیست؟

گیاه حنا با نام علمی Lawsonia inermis از منطقه آسیا سرچشمه می گیرد، این گیاه در میان فهرست اصلی گیاهان آسیایی و فواید آن قرار دارد. رایج ترین کاربرد حنا، رنگ کردن مو، ناخن ها و هنر بدن معروف به مهندی است که در هند و برخی بخش های آسیا بسیار محبوب است زیرا وقتی برگ ها را له می کنید، رنگ قهوه ای و قرمز تیره ایجاد می کند که می تواند برای مو، پوست و ناخن ها بدون هیچ عارضه جانبی استفاده شود.

گیاه حنا به ویژه قسمت برگ آن دارای ویژگی های پزشکی مؤثر است که فواید بسیاری برای سلامت انسان دارد:

قطعات گیاهی مورد استفاده: بیشتر برگ ها، گیاهی هستند که به عنوان دارو و رنگ مورد استفاده قرار می گیرند. اما پوست درخت و روغن اسانس استخراج شده از گل ها، تا حدودی مورد استفاده قرار گرفته اند. برگ ها باید از گیاهانی که در حدود سه سال قدمت دارند جمع‌آوری و خشک شوند و به پودر تبدیل شوند.

هر سال از مساحت زیر کشت یک هکتار را می توان در حدود 1.5 تا 2 تن مواد گیاهی به دست‌آورد. گل ها باید صبح زود جمع‌آوری شوند و سپس برای استخراج روغن تقطیر شوند. پوست درخت از بریده شاخه ها در صورت نیاز جمع‌آوری می شود.

فواید و خواص درمانی و زیبایی حنا

با وجود خواص و مزایای متعددی که برای گیاه پرخاصیت حنا وجود دارند، می توان به موارد ذیل اشاره نمود؛

ویژگی های ضد التهابی :

برخی مطالعات ثابت کرده اند که روغن حنا که از برگ حنا حاصل می شود، راه حلی مؤثر برای شرایط ناشی از التهاب و درد مفاصل هستند. روغن حنا حاوی برخی از ترکیبات زیست فعال است و نیز اثر مشابهی بر ضد التهاب دارد که به عنوان داروی ضد التهاب شناخته می شود. فقط استفاده از روغن حنا در ناحیه آسیب دیده ممکن است به کاهش درد کمک کند.

فواید حنا

خواص درمانی حنا

حنا عالی برای مراقبت از پوست و مو :

دلیل اینکه چرا مردم سنتی از حنا استفاده می کنند تا موها، ناخن ها و قسمت های بدن خود را رنگ کنند، نه تنها به این خاطر که رنگ عالی دارد. بلکه چون برگ های حنا همچنین حاوی برخی ویژگی های شگفت انگیز برای مراقبت از مو و پوست هستند. برگ های حنا می توانند برخی از شرایط مو مانند ریزش مو، شوره سر و خارش پوست سر را درمان کنند.

در حالی که برای مراقبت از پوست، برگ های حنا می توانند چندین بیماری از جمله اگزما را به خاطر خواص ضد قارچی درمان کنند. می توانید فواید شگفت انگیز روغن نارگیل برای پوست را با حنا برای نتیجه قابل توجه ترکیب کنید. در مطلب ماسک حنا، برای درمان ریزش مو و تقویت مو به طور کامل به خواص حنا و روش استفاده از آن برای مو در بخش سلامت نمناک پرداخته شده است.

اثرات ضد میکروبی حنا :

برگ های حنا در حقیقت نه تنها ضد باکتری هستند، بلکه حاوی اثرات ضد قارچی و ضد ویروسی هستند. بنابراین برگ های حنا برای درمان گلو درد و تب مؤثر هستند. همانطور که دراین 2 مورد اشاره شد، خواص ضد قارچ یافت شده در برگ های حنا نیز درمان چندین بیماری پوستی مؤثر است.

حنا منبع عالی ویژگی های قابض :

ویژگی های قابض نیز تاثیر مشابهی بر روی پوست دارند. براساس برخی مطالعات تحقیقاتی نشان می دهند، میزان قابل توجهی از ویژگی های قابض که در حنا یافت می شوند و به افراد برای حفظ پوست سالم آنها کمک می کنند.

خاصیت ضد پیری طبیعی حنا :

همانطور که در مورد قبلی ذکر شد، حنا همچنین خاصیت ضد پیری دارد و ثابت شده است که خواص ضد پیری برای بهبود قابلیت کشش پوست و برای جلوگیری از چروک زودرس و کاهش علائم پیری را دارد. علاوه بر این برگ های حنا برای پوست، با ترکیب ضد قارچ و ضد باکتری کاملا عالی هستند.

حنا برای پوست

حنا خاصیت ضد پیری طبیعی دارد

درمان سریع زخم با حنا :

ترکیبات ضد التهابی، ضد باکتری و ضد قارچ برگ های حنا برای التیام زخم نیز عالی هستند. علاوه بر این، برگ های حنا همچنین اثر خنک‌کنندگی طبیعی برای آرام کردن درد که ممکن است با زخم باز ایجاد شوند، دارند. علاوه بر این، چنانچه در بخش سلامت نمناک عنوان شده است، حنا حاوی اثرات خنک‌کنندگی است که آن را به راه حل عالی برای درمان آفتاب سوختگی تبدیل می کند. تنها با استفاده از برگ های تازه حنا در ناحیه آسیب دیده در آن لحظه، برگ ها گرما و اثر آفتاب سوختگی روی پوست را کاهش خواهند داد. برای آفتاب سوختگی، فواید آلوئه ورا برای زیبایی مشابه هستند.

حنا نسخه خانگی برای تب :

این واقعیت که برگ های حنا، درمان خانگی مؤثر برای تب هستند بیش از یک قرن به خوبی شناخته و ثابت شده است، چرا که از زمان باستان بخشی از آیورودا بوده است. به این دلیل است که برگ های حنا توانایی جذب گرما را دارند و به کاهش دمای بالای ناشی از تب کمک می کنند.

این دما در واقع علائم نرمال است چون وقتی بدن به ویروس و باکتری آلوده می شود، این دما نشانه این است که چیز اشتباهی در بدن وجود دارد؛ اما زمانی که خیلی بالا است می تواند واقعا خطرناک باشد.

حنا برای درمان سردرد و میگرن :

آیا علت اصلی میگرن و سردرد را می‌دانید؟ آنها زمانی رخ می دهند که خون به طور طبیعی در مویرگ ها نفوذ کنند. در دوران بارداری، میگرن و سردرد شایع است که مادران باردار به آن مبتلا می شوند. اما آنها باید از هر گونه مسکن به خاطر جنین خودداری کنند. برگ های حنا راه حل طبیعی هستند. زیرا تنها با اعمال آب گیاه به پوست درد کاهش می یابد؛ چون خواص ضد التهابی آن باعث تسکین تنش و بهبود جریان خون خواهد شد.

حنا برای درمان طبیعی سردرد :

علائم بی خوابی ممکن است در هر فردی رخ دهد و علل آن ممکن است متفاوت باشند. تاثیر محرومیت از خواب بر مغز نوجوانان می تواند وحشتناک باشد. با این حال، ثابت شده است که برگ های حنا راه حل طبیعی مؤثر برای هر نوع اختلالات خواب هستند. روغن حنا ممکن است به این موضوع کمک کند زیرا حاوی تاثیر آرامش بخش برای خواب عمیق است.

حنا برای بهبود سلامت زبان :

جویدن برگ های حنا به کاهش خطر بیماری های لثه و درمان زخم دهان کمک می کند.

lawsonia inermis

بهبود سلامت زنان با حنا

حنا درمان طبیعی برای خارش پوشک :

کمی پودر حنا در ناحیه ملتهب برای کاهش گرما و خارش به تسکین آن کمک می کند.

حنا برای درمان اسهال خونی :

دانه های حنا می توانند اسهال خونی را درمان کنند. دانه های حنا را خرد کرده و آن را با روغن مخلوط کنید. توپ های کوچک درست کنید و با آب قورت دهید تا اسهال خونی را درمان کنید.

حنا برای دفع مسمومیت قوی :

با خیس کردن برگ های گیاه حنا در آب و سپس مصرف مایع به بهبود طحال و سلامت کبد کمک کنید.

حنا برای تنظیم فشار خون :

یکی از اثرات حنا، استفاده از آن برای سلامت قلب است. اگر آب و دانه های حنا مصرف کنید، می توانید از تاثیرات فشارخون پایین لذت ببرید که استرس را بر سیستم قلبی و عروقی کم می کند و به طور مؤثر فشار خون را کاهش می دهد. این کار می تواند به جلوگیری از ساخت پلاکت در قلب و شریان ها، جلوگیری از حملات قلبی و سکته، کمک کند.

روغن گیاهی حنا :

روغن گیاهی از گل ها به روش تقطیر به دست می آید و به عنوان جزئی در بسیاری از عطرهای شرقی استفاده می شود. این روغن خوشبو که به عنوان روغن مهندی شناخته می شود، در طی جشن های مذهبی در هند و آفریقا به کار می رود.

روغن حنا

روغن گیاهی حنا

حنا به عنوان گیاه دارویی :

با وجود این که حنا در وهله نخست به عنوان گیاه رنگ مورد استفاده قرار می گیرد، اما به خاطر خواص دارویی آن نیز شناخته می شود. این برگ ها در طب سنتی محلی در هند، بسیاری از کشورهای مسلمان و آفریقای شمالی مورد استفاده قرار می گیرند.

میزان :

برای رنگ آمیزی مو، این گیاه می تواند با استفاده از آب به نسبت 1/3 ترکیب شود. رطوبت و کمی گرما برای رسیدن به واکنش رنگ بهینه مورد نیاز است.

نسخه های درمانی طب سنتی با استفاده از حنا

رفع بوی بد پا :

برای رفع بوی بد عرق پا که در هنگام پوشیدن کفش به آن دچار می شوید، حنا بسیار مؤثر بوده و می تواند بوی بد پای شما را برطرف کند. حنا کردن کف پا سبب لطیف شدن کف پا شده و باعث از بین رفتن بوی بد آن می شود.

حنا برای رفع پیله دندان :

برای رفع پیله دندان بهتر است از جوشانده برگ های حنا به صورت غرغره استفاده شود.

حنا برای رفع جوش های دهان :

حنا سبب رفع جوش های دهان می شود. جوشانده حنا را برای رفع جوش های دهان، مزه‌مزه کنید تا جوش های دهان شما از بین برود.

فواید و عوارض حنا

رفع جوش های دهان با حنا

حنا برای درمان کچلی :

حنا دارای اثر ضد باکتری خصوصاً در باکتری های گرم مثبت می باشد و در قارچ های مولد کچلی تریکوفیتون، اسپوروتریکوز و کریپتوکوکوس دارای اثر ضد قارچی است. استفاده حنا به صورت موضعی بیماری های قارچی پوستی به ویژه قارچ های عامل کچلی را درمان می کند.

حنا برای رفع مشکلات پوستی :

اگزما عارضه پوستی است که به هنگام تغییر فصل، افراد زیادی به آن دچار می شوند. برای رفع این مشکل پوستی، می توان از گیاه حنا استفاده کرد. بدین صورت که گرد برگ حنا با برگ هلو به خوبی مخلوط کرده و آن را به صورت ضماد استفاده کنید. برای معالجه جوش و کورک سر کودکان نیز ریشه حنا را خشک کرده و روی سر کودک به صورت ضماد بگذارید.

حنا برای رشد ناخن :

برای رشد ناخن ها 10 گرم برگ حنا را در 250 سی سی آب خیسانده و بجوشانید تا به یک پنجم برسد سپس آن را شیرین کنید و ده روز استفاده نمایید.

حنا برای درمان گرگرفتگی :

با استفاده کردن از حنا می توانید نقاط داغ و یا گرگرفتگی مناطق خاصی از بدنتان را بهبود بخشید. اما اگر وضع پوست شما گرم است حنا نمی تواند کمک کننده باشد.

حنا برای تسکین درد اعصاب و مفاصل :

برای تسکین درد اعصاب و مفاصل گل حنا را در روغن زیتون بجوشانید، آن را صاف کرده و بعد از آن به صورت ضماد استفاده کنید.

حنا برای اعصاب

تسکین درد اعصاب و مفاصل

حنا برای جلوگیری از بید زدگی لباس ها :

اگر با تغییر فصل ها عادت دارید لباس های مخصوص آن فصل را جمع کنید و در مکانی نگهداری نمایید بهتر است لابه لای لباسهای خود، گل یا برگ حنا قرار دهید تا از بید زدگی لباس جلو گیری شود.

حنا برای تقویت بینایی :

گذاشتن ضماد حنا بر سر، نه تنها سبب تقویت موی سر می شود بلکه باعث تقویت بینایی نیز خواهد شد.

تقویت مو با خواص حنا :

حنا درمان طبیعی برای ریزش مو و حفظ سلامت مو است. حنا با درمان کوتیکول های مو، ریشه مو را سالم نگه می دارد و مانع از خرد شدن تارهای مو شده و درخشندگی موها را حفظ می کند. همچنین حنا سبب تعادل PH پوست سر می شود و بدین طریق از ریزش موی زودرس جلوگیری می کند. در پاسخ به درخواست شما از بخش سلامت نمناک چند ماسک حنا برای تقویت موها در ادامه آورده ایم:

برگ های له شده حنا را با روغن زیتون مخلوط کنید و به موها بمالید تا سبب رشد موها گردد برای مؤثر شدن این مخلوط، به آن آب گشنیز نیز اضافه کرده و سپس مورد استفاده قرار دهید. برای شادابی موها، برگ های حنا را با روغن خردل بجوشانید و به طور مرتب به موها بمالید. برای درخشندگی موها پودر حنا را با آب و آب لیمو مخلوط کرده و آن را به موها بمالید. سپس یک ساعت صبر کنید و بعد موها را بشویید.

برای نرم شدن موها، حنا را در ماست ساده بخیسانید و سپس به تمام نواحی سر بمالید. ماست مانع از خشکی مو شده و درخشندگی تارهای مو را سبب می شود. همچنین شما می توانید برای نرمی بیشتر موهایتان پودر حنا را با ماست و چند قطره آبلیمو مخلوط نمایید و به سر خود بمالید و بعد از یک ساعت سرتان را بشویید.

برای تیره کردن رنگ موهایتان، در یک ظرف آهنی پودر حنا و آبلیمو را مخلوط نمایید و بگذارید یک شبانه روز بماند. اگر دوست دارید موهایتان رنگ قهوه ای مایل به قرمز به خود بگیرد از ظروف آهنی استفاده نکنید. برای رشد بهتر موها، مخلوط نمودن حنا با گیاهانی نظیر ریحان و مارچوبه مؤثر است.

مضرات و عوارض برگ های حنا

حنا نباید در دوران بارداری و شیردهی استفاده شود. استفاده گسترده از آن به عنوان رنگ منجر به تجربه واکنش های آلرژی بیشتر و بیشتر می شود. اما این واکنش ها می توانند ناشی از مواد دیگری باشند که به همراه حنا، به خصوص p-phenylenediamine برای به دست آوردن رنگ سیاه مورد استفاده قرار می گیرند.

این ماده برای استفاده در پوست در بسیاری از کشورهای غربی ممنوع شده است، اما کنترل آن در صورتی می تواند سخت باشد که در رنگ مو یا رنگ تاتو باشد.

افرادی که واکنش آلرژیک به رنگ سیاه، مثل خارش یا تاول زدن دارند، باید با پزشک مشورت کرده و گزارش دهند که ممکن است روی پوست از p-phenylenediamine استفاده کرده باشند. واکنش به آن می تواند یک عمر طول بکشد و زمانی که افراد حساس یا نسبت به آن حساسیت داشته باشند، هرگونه استفاده از عوامل رنگ آمیزی مصنوعی ممکن است تهدید آمیز باشد.

هشدار برگ های حنا

با توجه به فواید شگفت انگیز سلامتی حنا، برخی توصیه ها وجود دارند که باید از آنها آگاه باشید، هر چند که آنها مرگبار نیستند. از آنجا که انواع مختلفی از گیاهان وجود دارند که شبیه برگ های حنا هستند، باید واقعا برای انتخاب مناسب دقت داشته باشید چون با توجه به برخی مطالعات، تنوع رنگ حنا سیاه ممکن است دارای پتانسیل آلرژی باشد به خصوص برای آنهایی که پوست حساس دارند.

امروزه، مردم ترجیح می دهند محصولات آرایشی حنا را به دلایل علمی حنا انتخاب کنند. با این حال باید مراقب باشید، زیرا آن محصولات با برخی مواد شیمیایی مخلوط شده اند که احتمالا مضر هستند.

نکاتی درباره استفاده از حنا

پودر تازه حنا باید یک رنگ سبز روشن باشد، در حالی که حنا مانده ممکن است کمی قهوه ای به نظر برسد. خمیر تجاری حنا ممکن است شامل ترکیبات اضافی برای افزایش قدرت رنگ آمیزی آنها باشد و برخی دیگر ایمن هستند. بنابراین همیشه برچسب را چک کنید. حنا سیاه مضر است چون ممکن است حاوی PPD باشد، یک ماده شیمیایی که می تواند باعث خارش، تاول و زخم شود.

خوا ص حنا ، فواید و مضرات حنا برای اعضای داخلی بدن و پوست

4.51143
این مطلب مفید بود ؟1040103
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : healthymuslim / thelotusroomnashville / simplelifemom / drhealthbenefits / organicfacts / boldsky / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی