خواص زرگیل
زرگیل یا میوه لانگست فواید و خواص بسیاری را برای سلامت بدن به همراه دارد و این میوه دارای ترکیب طعم های متفاوتی می باشد، همچنین میوه زرگیل بومی جنوب شرق آسیا است.

زرگیل یا میوه ی لانگست چیست؟

زرگیل ها درختانی از خانواده ماهوگانی هستند که از نظر علمی با نام لانسیوم پاراسیتیکوم شناخته می شوند. زرگیل گیاهی است که میوه های خوراکی کمی دارد. این میوه ها از نظر ظاهری شبیه به سیب زمینی هستند و در داخل آنها گوشته ای سفید وجود دارد که حاوی دانه های تلخ و غیر خوراکی است. منشاء زرگیل مناطق جنوب شرقی آسیا است.

نوع سایز بزرگتر میوه ی زرگیل یا همان لانگست به دوکو معروف است. زرگیل بر روی خوشه ها رشد می کند و به طور گسترده در مالزی، اندونزی، تایلند و سوماترا پرورش می یابد. در هند، از آوریل تا سپتامبر در تپه های جنوبی نیلیگیری رشد می کند. این میوه ها دارای از نظر طعم ترکیب تند، ترش و شیرین دارند و طعمی بسیار شبیه به انگور دارند.

هر 100 گرم زرگیل شامل:

  • میزان پروتئین 0.8 گرم
  • کربوهیدرات 9.5 گرم
  • فیبر 2.3 گرم
  • کلسیم 20 میلی گرم
  • فسفر30 میلی گرم
  • ویتامین A 13IU
  • تیامین 89mcg
  • ریبوفلاوین 124mg
  • اسید اسکوربیک 1 میلی گرم

خواص زرگیل

بررسی خواص و فواید زرگیل برای سلامت بدن

ضد سرطان

زرگیل به غیر از گوشته آن برای رژیم غذایی شما مفید است، پوست آن نیز برای درمان سرطان و در مهار تولید مثل سلول های سرطانی بسیار قدرتمند است (فقط قبل از خوردن آن اطمینان حاصل کنید که آن را خیلی با دقت تمیز نموده اید). این میوه حاوی مقدار بسیاری از مواد مغذی، مواد معدنی، الیاف و ویتامین ها است که گفته می شود برای معالجه سرطان به ویژه سرطان مرتبط با دستگاه گوارش ما بسیار مفید است.

زرگیل تب را کاهش می دهد

علاوه بر مواد مغذی مختلفی که در گوشته میوه زرگیل وجود دارد، از سایر قسمت های میوه زرگیل نیز می توان استفاده کرد. شناخته شده است که دانه های آن می توانند تب را کاهش دهند. به طور کلی، شما لازم نیست که دانه های آن را بخورید زیرا طعم آن تلخ است، اما در مواردی که لازم است توصیه می کنیم ابتدا آنها را کاملا خرد کنید تا به این ترتیب مواد مغذی بیشتر از آن استخراج شده و آن را با آب داغ دم کنید. برای خرد کردن دانه های زرگیل، ابتدا باید آنها را خشک کنید. هنگامی که دانه ها به اندازه کافی خشک می شوند که برشته شوند، دانه ها را خرد کنید. بعد از آن دانه های خرد شده زرگیل را آماده نمودید، آن ها را با آب گرم دم کنید.

زرگیل عفونت کرم را درمان می کند

به غیر از کاهش تب، اگر کودک شما از عفونت کرم روده رنج می برد، دانه زرگیل در درمان عفونت کرم روده کودک مؤثر است. این روش های گیاهی آسانتر انجام می شود و در مقایسه با درمان کرم مبتنی بر دارو، ایمن تر هستند. باز هم، شما باید دانه را با مخلوطی از آب خرد کرده و دم کنید؛ مانند آنچه در روش بالا گفته شد سرو کنید تا از مزایای درمانی فوق العاده بهره مند شوید.

میوه لانگست

زرگیل به عنوان ماده دافع پشه

تحقیقات نشان می دهد که پشه ها از مواد موجود در پوست میوه زرگیل، بیزار هستند. بنابراین باعث می شود آن را به عنوان ماده دفع کننده خوبی برای پشه ها تبدیل کنید. این بدان معنا نیست که شما فقط باید پوست آن را در خانه خود بگذارید. برای استفاده از زرگیل به عنوان ماده دافع پشه باید آنرا تغییر دهید. برای درست کردن دافع پشه از پوست زرگیل، ابتدا باید آن را خشک کنید. پس از خشک شدن، می توانید پوست خشک شده را بسوزانید. بوی پوست سوزانده شده پشه را دفع می کند و ثابت شده است که برای تنفس نسبت به دافع معمولی در بازار از ایمنی بیشتری برخوردار است.

زرگیل دندان ها و استخوان های ما را تقویت می کند

میوه زرگیل حاوی ویتامین A است که به عنوان مبدل رتینول یا کاروتنوئید و فسفر نیز شناخته می شود. ویتامین A که ویتامین محلول در چربی است، نقش اساسی در حفظ دندان ها و استخوان های اسکلتی ایفا می کند. فسفر نیز به عنوان یک عامل برای تشکیل استخوان و دندان مفید است. خوردن میوه زرگیل باعث می شود بیشتر این ویتامین ها و مواد معدنی وارد بدن شما شوند.

زرگیل درمان نیش حشرات و عقرب است

این که آیا شما در وسط یک سفر در طبیعت هستید و توسط حشرات گزیدگی یا حتی دچار یک عقرب گزیدگی شده اید، می توانید از زرگیل استفاده کنید. درخت زرگیل به ویژه پوست آن می تواند به عنوان دارویی برای درمان نیش حشرات یا گزش عقرب استفاده شود. استفاده از پوست میوه به این گونه است که با گرفتن نشاسته ذخیره شده در پوست درخت شروع کنید. سپس نشاسته به قسمتی که توسط حشرات یا عقرب ها گزیده شده است به کار می رود و برای خشک شدن باقی می ماند. این روش درمانی را چندین بار انجام دهید تا زمانی که دیگر زخم متورم ناشی از نیش کاملاً درمان شود.

زرگیل مانع از مالاریا می شود

می دانیم که عصاره گیاه چیچونا می تواند به شما در پیشگیری از بیماری مالاریا کمک کند، به خصوص اگر به مناطق گرمسیری سفر می کنید. تحقیقات اخیر حاکی از آن است که میوه زرگیل منبع ترکیبی است که در برابر کلروکین Plasmodium یکی از تک یاخته های ایجاد کننده مالاریا فعالیت می کند. عصاره میوه زرگیل چرخه عمر عامل ایجاد کننده مالاریا را مختل می کند و در برابر انگل کلروکین فعال است.

زرگیل برای دیابت

زرگیل با اسهال خونی مقابله می کند

به تازگی تحقیقات نشان داده است که عصاره پوست درخت زرگیل نیز در معالجه بیماری اسهال در بدن مفید است، همچنین در بسیاری از فرهنگ های محلی وجود دارد که از آن برای درمان اسههال خونی از درخت زرگیل استفاده می کند.

زرگیل مفید برای زیبایی

اگر فکر می کنید فواید میوه زرگیل فقط به مزایای سلامتی و بیماری مربوط می شود، اشتباه می کنید. از نظر زیبایی شناسی، به خصوص عصاره میوه زرگیل می تواند برای روشن کردن پوست ما استفاده شود. ترکیب چه چیزی با لنگست که باعث بهتر شدن پوست ما می شود؟ باز هم، ویتامین A در اینجا نقش دارد. چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم میوه زرگیل حاوی ویتامین A است که نقش اساسی در حفظ پوست سالم و بافت نرم دارد و بنابراین مصرف آن باعث بهبود کیفیت پوست ما می شود.

زرگیل با رادیکال های آزاد مقابله می کند

ما قبلاً بحث کرده ایم که چگونه میوه زرگیل می تواند به جلوگیری از سرطان به ویژه سرطان مرتبط با گوارش مانند سرطان روده بزرگ منجر شود که به دلیل توانایی زرگیل در دفع رادیکال های آزاد در بدن است. رادیکال آزاد می تواند منجر به از بین رفتن DNA سلول شود که منجر به عدم تولید مثل سلول می شود. این مسئله منجر به بسیاری از بیماری های مزمن می شود. با خوردن میوه زرگیل، ما نیز از بیماری های دیگر ناشی از رادیکال های آزاد که ممکن است برای سلامتی ما مضر باشد، دوری خواهیم کرد.

زرگیل به عنوان منبع کربوهیدرات

اگرچه ممکن است بیشتر با طعم ترش میوه زرگیل آشنا باشیم، اما واقعیت های دیگر نشان می دهد که میوه زرگیل حاوی کربوهیدرات زیادی است که هنگام مصرف بسیار مفید خواهد بود. برای هر 100 گرم میوه زرگیل، حدود 10 گرم کربوهیدرات وجود دارد. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که چگونه ما در مورد چگونگی میوه زرگیل به سوخت و ساز بدن کمک می کنیم تا با انرژی بیشتری کار کند. این باعث می شود میوه زرگیل برای جایگزینی میان وعده های ناسالم شما مناسب باشد.

زرگیل برای پوست

زرگیل به عنوان قطره چشم

چیزی دارید که چشمان شما را تحریک می کند اما قطره چشمی مناسب برای آن ندارید؟ عصاره های میوه زرگیل می توانند به عنوان جایگزینی به چشم کمک کنند. برگ های میوه زرگیل را می توان با پوست درختش ترکیب کرد و سپس آن را تقطیر کرد. پس از به دست آوردن مایع، می توان از آن به عنوان قطره چشم برای التهاب در چشم استفاده کرد.

میوه زرگیل در مقابل دیابت

میوه زرگیل حاوی تیامین است که بدن انسان برای کاهش سطح قند خون از آن استفاده می کند. زرگیل با کاهش سطح گلوکز در خون، به دیابت قند کمک می کند.

میوه زرگیل به سیستم هضم ما کمک می کند

میوه زرگیل مانند میوه های دیگر حاوی فیبرهایی است که به دستگاه گوارش ما در هضم پروتئین ها و چربی های غذایی کمک می کند، همچنین در شکل گیری مواد دفعی و جلوگیری از درد معده بسیار خوشایند کمک می کند.

منبع آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان های موجود در میوه زرگیل رادیکال های آزاد DNA سلول های سرطانی را از بین می برد و این منجر به درمان بیماری های مزمن مختلف می شود.

خواص زرگیل

خواص ضد درد

دانه زرگیل بسیار تلخ است اما از خواص دارویی بسیاری برخوردار است. در تب یا درد حاد بدن، محلول ساخته شده از بذر خشک و پودر شده در آب گرم تسکین فوری دردها را به همراه دارد.

عامل ضد انگل

کرم های روده در کودکان و همچنین بزرگسالان بسیار متداول است. اگر بذر زرگیل خشک و پودر شود و سپس در آب گرم ریخته شود، این محلول به عنوان یک درمان طبیعی برای کرم ها کاملاً مؤثر است.

راه حل کاهش وزن

زرگیل غنی از کربوهیدرات ها، ریبوفلاوین و الیاف است. در حضور ریبوفلاوین، بدن از کربوهیدرات برای آزاد کردن انرژی استفاده می کند. وقتی انرژی می گیرید، تمایل به غذای کمتری دارید. همچنین الیاف مدت طولانی در معده شما می مانند و میل شما به میان وعده را محدود می کند. همه چیز در کنار هم به کاهش وزن کمک می کند.

بهبودی اسهال

پوست درخت زرگیل را می توان به صورت دم کرده برای بهبود اسهال قرار داد. فقط کافی است یک یا دو قطعه از پوست آن را گرفته و به مدت 10 دقیقه در فنجان آب داغ بجوشانید و سپس در صورت نیاز بنوشید.

بهبود اسهال

درمان درد گوارشی و نفخ معده

از مدت ها پیش برای درمان اسپاسم دستگاه گوارش، گاز، درد و التهاب روده از گیاه درخت زرگیل استفاده می شود. صرفا مصرف یک قاشق چایخوری و اضافه کردن آن به یک فنجان آب جوش باعث می شود یک چای عالی برای تسکین دهنده ناراحتی دستگاه گوارش باشد.

معالجه زخم

دانه های میوه را می توان خرد کرد و سپس با کمی آب برای نوشیدن مخلوط کرد تا زخم معده را درمان کند. این نوع محلول تلخ است بنابراین مقداری عسل یا شیرین کننده دیگری اضافه کنید.

فشار خون را پایین می آورد

میوه زرگیل فشار خون را نیز پایین می آورد و فشار خون بالا علت اصلی بیماری کلیوی است.

کلسترول را کاهش می دهد

میوه زرگیل همچنین میزان کلسترول خون را کاهش می دهد و به این ترتیب به جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی، سکته های مغزی و حتی سرطان کمک می کند. میوه زرگیل کلسترول بد یا کلسترول LDL را کاهش داده و کلسترول خوب یا کلسترول HDL را افزایش می دهد.

خواص زرگیل

از بین بردن مشکلات پوستی

پوست زرگیل برای درمان مشکلات مختلف پوستی مانند بثورات پوستی، آکنه، خارش و غیره استفاده می شود.

درمان التهاب

پوست و رزین های دانه زرگیل به کاهش التهاب کمک می کند. از رزین پوست می توان برای درمان زخم دستگاه گوارش، تورم، زخم و نفخ شکم استفاده کرد. پودر پوست زرگیل می تواند برای درمان واکنش آلرژیک و التهاب آن نیز از نیش عقرب استفاده شود.

انتخاب و ذخیره سازی

فصل تازه برداشت زرگیل از ماه اوت در مالزی و فیلیپین آغاز می شود. در فیلیپین جشنواره لانزون ها هر ساله در هفته سوم اکتبر برای گرامیداشت عرضه پرشور برداشت میوه های تازه برگزار می شود.

میوه های تازه را می توان به راحتی از سوپر مارکت ها یا فروشگاه های خرده فروشی میوه خریداری کرد. به منظور اطمینان از طراوت و استفاده بیشتر از آن، بجای زرگیل های سست، گرد و بیضی شکل را انتخاب کنید. انواع زرگیل های رسیده رسیده فقط فشار انگشت را تحمل می کنند.

از انواع زرگیل های نارس و رنگ سبز پرهیز کنید، زیرا بسیار ترش و غیر جذاب هستند. همچنین از خریدن انواعی با بریدگی بیش از حد، نرم، لکه دار، برش سطحی و سطح آسیب دیده خودداری کنید.

زرگیل ها زود از بین می روند و باید خیلی زود پس از خرید آنها خورده شوند. در دمای اتاق، آنها می توانند به مدت 3-4 روز نگهداری شوند و در داخل یخچال و فریزرهای خانگی تا یک هفته دوام می آورند. در خانه آنها را در جای خنک در یک کاسه قرار دهید، که گاه به گاه مرطوب شده تا از خشک شدن آنها در امان بماند. اگر تازه و تازه خورده شوند، بسیار خوشمزه هستند!

خواص و فواید دارویی درمانی زرگیل " لانگست" + نسخه درمانی

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : drhealthbenefits / blogspot / blogspot / wordpress / medindia / nutrition / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی