خواص سنگ فیروزه
سنگ فیروزه یکی از پرطرفدارترین سنگ ها در میان مردم ایران است و خواص سنگ فیروزه برای روح و روان بسیار مناسب می باشد و به درمان برخی از بیماری ها کمک می کند.

خواص سنگ فیروزه

یکی از سنگ های قیمتی که از قدیم الایام در ایران شناخته شده است، سنگ فیروزه می باشد. سنگ فیروزه خواص درمانی فراوانی دارد. برخی خواص این سنگ قیمتی را در این بخش از سلامت نمناک برای شما آورده ایم.

سنگ فیروزه برای تقویت چشم

برای تقویت چشم و درمان بیماری های چشمی فیروزه را روی چشم بگذارید و یا به آن نگاه کنید و یا از فیروزه برای تهیه سرمه استفاده نمایید. بهتر است کسانی که در شب دید خود را از دست می دهند، از سرمه سنگ فیروزه استفاده نمایند. سنگ فیروزه اگر مردمک سفید شده و یا هر مورد دیگری در چشم باشد، آن را درمان می کند.

سنگ فیروزه برای درمان گلو درد و بیماری های ریوی

برای درمان درد گلو، بهتر است فیروزه بر روی چاکرای گلو بگذارید. همچنین این کار سبب تقویت تارهای صوتی، درمان بیماری های ریوی و تنفسی نیز خواهد شد.

سنگ فیروزه برای درمان درد شکم

در گذشته برای درمان بیماری های شکمی، فیروزه را به صورت پودر در می آوردند و به مریضی که از درد شکم رنج می برد، می خوراندند.

سنگ فیروزه برای تسکین بیماری های روحی

فیروزه، افسردگی های روحی و روانی را نیز درمان می کند و برای آرام کردن بیماران عصبی مؤثر است و اضطراب را از بیماران دور می کند.

سنگ فیروزه

تسکین بیماری های روحی با سنگ فیروزه

سنگ فیروزه برای درمان بیماری های ناشی از کمبود مواد غذایی

فیروزه برای درمان بیماری هایی که بر اثر کمبود مواد غذایی و تغذیه بد ایجاد می شوند، مانند آنورکسی بکار می رود.

اصلاح گردش خون با سنگ فیروزه

سنگ فیروزه برای اصلاح گردش خون مؤثر است و جریان خون را هنگام پارگی رباط ها و تاندون ها، در بافت های عضلانی زیاد تر می کند و بر روی کمبود اکسیژن، مسمومیت های خونی و استرس تاثیر مثبت دارد.

سنگ فیروزه برای ایجاد شادی و نشاط

این سنگ باعث ایجاد شادی و نشاط در افراد غمگین و افسرده می شود و برای انجام کارهای سخت به آنها نیروی کافی را می دهد.

سنگ فیروزه برای افزایش اعتماد به نفس

همراه داشتن این سنگ اعتماد به نفس را بالا می برد و جرئت لازم برای بیان استدلال ها را در ما ایجاد می کند.

سنگ فیروزه برای دفع نیروی منفی و کمک به ندیدن کابوس

این سنگ جذب کننده نیروهای مثبت است و نیرو و ارتعاشات منفی، مضر و آشفته را از انسان دور می کند و همچنین سبب می شود که فرد از شر دیدن کابوس نجات یابد.

فواید سنگ فیروزه

دفع نیروی منفی با سنگ فیروزه

پادزهر گزش حشرات

از خواص درمانی فیروزه برای گزش حشرات استفاده می شود. یک گرم از آن همراه با شراب برای نیش مار و هرگونه مسمومیت، پادزهر می باشد. برای دیگر جانوران موذی و دور کردن سم آنها، نیم گرم کافی است.

کمک به عملکرد کبد

سنگ فیروزه به عوارض عملکرد های نادرست کبد و غده های بدن کمک می کند.

سنگ فیروزه برای کمک به درمان نواحی آلوده به ویروس بدن

سنگ فیروزه به درمان قسمتی از بدن که تحت هجوم ویروس ها و باکتری ها یا نواحی آلوده هستند، کمک می کند.

دیگر خواص سنگ فیروزه برای بدن

 • تحریک و راه‌اندازی نیروها و چاکراهای انسان ها
 • آرامش دادن
 • بیدار شدن نیروهای درونی افراد
 • درمان انواع بیماری های معده مثل زخم، ورم، درد معده و…
 • درمان انواع سردرد و میگرن
 • درمان دردهای عضلانی و استخوانی
 • درمان یبوست
 • درمان باد فتق
 • درمان درد ریح
 • درمان جنون
 • درمان درد اعضاء
 • درمان صرع
 • درمان سنگ کلیه
 • درمان بیماری های طحال

خواص سنگ فیروزه برای روح و روان

سنگ فیروزه، سنگ صلح و آرامش است و سبب افزایش قدرت عشق و دوستی، صداقت، عقل و حکمت می شود.

فیروزه مظهر خوش یمنی، آرامش و محافظت در برابر نیروهای منفی است. برای دور کردن انرژی های منفی به ویژه چشم زخم از انگشتر و یا گردنبند فیروزه استفاده نمایید.

این سنگ ما را در برابر حوادث و بلایا محافظت می کند. برای آسان شدن کارها و رونق در کسب و کار از این سنگ استفاده نمایید. نیروهای مغناطیسی موجود در فیروزه سبب آرامش و بیدار شدن نیروهای درونی می گردد.

این سنگ شما را هنگام سوارکاری در امان نگه می دارد.

این سنگ در زمان مسافرت از شخص حمایت می کند.

استفاده از انگشتر فیروزه به قلب آرامش می دهد. سنگ فیروزه خوف و وحشت را از انسان دور می سازد.

بعد از دیدن ماه نو به سنگ فیروزه بنگرید، تا برکت و دولت به زندگیتان وارد شود.

سنگ فیروزه برای زن باردار مفید و محافظ است. در انسان احساس محبت، عشق، علم و هنر ایجاد می کند.

انسان را از برق گرفتگی، غرق شدن، نیش جانوران موذی، نظر بد و قتل و کشته شدن محفوظ می دارد.

مزایای سنگ فیروزه

فواید و خواص سنگ فیروزه برای روح و روان

خواص درمانی سنگ فیروزه در انرژی درمانی

فیروزه را در علم انرژی درمانی و مدیتیشن تقویت کننده چاکرای 5 می‌دانند. چاکرای پنجم، بر روی گودی گلو قرار دارد. آنچه این چاکرا را ضعیف می کند، رفتار نامتعادل، مسائل شغلی و مشکل تراشی می باشد. اگر گردنبند فیروزه استفاده کنید، به صورتی که سنگ فیروزه بر روی چاکرای گلو قرار گیرد، انگیزه و توان شما برای غلبه بر موانع افزایش می یابد و توان او برای تفکر افزایش پیدا می کند.

اگر این سنگ را بر روی چاکرای چشم سوم (منطقه وسط پیشانی) قرار دهید، سطح ادراک و هوش و قدرت تمرکز بالا می رود و احساسات مثبت مانند محبت، عشق و علاقه به علم و هنر در فرد ایجاد می گردد.

خواص معنوی سنگ فیروزه

در فرهنگ دینی ما در احادیث و روایات مختلف، داشتن انگشتری با نگین فیروزه به خصوص برای آقایان توصیه شده است. برخی از روایات را برای شما آورده ایم:

رسول اکرم (صل الله علیه و آله وسلم):هر کس فیروزه را در روز یک بار نگاه کند، پنج بار در بهشت به رویش باز می شود.

سنگ فیروزه اولین هدیه ای بود که خداوند از طریق جبرئیل به رسول اکرم (ص) در غار حراء داد.

حضرت امام صادق (علیه السلام) می فرماید:فقیر نمی شود دستی که انگشتر فیروزه در آن باشد و نیز رسول خدا می فرماید:خداوند دستی که درآن انگشتر فیروزه باشد را محروم بر نمی گرداند.

یکی از خادمان امام هادی (علیه السلام) از آن حضرت جهت زیارت علی بن موسی الرضا اجازه سفر به سرزمین طوس گرفت. حضرت به او فرمودند:انگشتری با نگین عقیق زرد به همراه داشته باش که بر روی آن حک شده باشد «ماشاءالله لاقوه الا بالله استغفرالله» و بر آن سوی نگین «محمد و علی» حک کن.

خادم می گوید:از نزد امام بیرون شدم و انگشتری را طبق دستور امام تهیه کردم و مجدداً برای خداحافظی به حضور امام رفتم. فرمودند:انگشتری دیگر با نگین سنگ فیروزه باید همراهت نمایی که در بین طوس و نیشابور شیری با تو روبرو می شود و قافله را از راه رفتن باز می دارد، به سوی آن شیر رفته و انگشتر را نشانش می دهی، به او بگو مولای من می گوید از راه کنار برو. بعد اضافه کرد، باید نقش روی انگشتر الملک لله و سمت دیگر آن «الملک لله الواحد القهار» باشد که انگشتر حضرت علی (علیه السلام) این نقش را داشته است. که آن سپری در برابر درندگان و عامل پیروزی در جنگ هاست.

خواص سنگ فیروزه که در روایات آمده است ؛

 • رفع بی نیازی و دوری فقر
 • ایجاد فرزند مؤثر
 • استجابت دعا
 • فتح و پیروزی
 • دور گرداننده دردها
 • گشایش سینه
 • ازدیاد قوت دل
 • برآورده شدن حاجات

آنچه درباره فیروزه باید بدانید

فیروزه نیشابور که بهترین نوع و گران‌ترین سنگ است و در خراسان یکی از معروف ترین معادن فیروزه در دنیا قرار گرفته و به همین علت، این استان مرکز تراش و معاملات عمده فیروزه در جهان است. فیروزه استخراج شده از معادن را، در مشهد تراش می دهند و از آن جا به دیگر بازارهای جهانی وارد می کنند.

فیروزه از انواع سنگهای آذرین است و دارای درجه سختی 6 است و می تواند شیشه را ببرد و در رنگ های آبی، سبز و سفید وجود دارد.

سنگ فیروزه در اثر حرارت، آب خود را از دست داده و تغییر رنگ می دهد و رنگ آن سیاه و تیره می شود. سنگ فیروزه دو نوع دارد؛ چنانچه در نمناک گفته ایم نوع مشرقی، که رنگ آن هیچ زمان خراب نمی شود و فیروزه مغربی که بون نام دارد و رنگ آن به مرور زمان تغییر کرده و به علت وجود فسفات در آن تبدیل به سبز می گردد.

در گذشته هر که با خود فیروزه داشته بر دیگران پیروز می شد؛ بر این اساس نام اصلی این سنگ پیروزه بوده و بعدها به فیروزه تبدیل شده است.

فیروزه دامغان کیفیت پایین تری دارد. در تماس با مواد شیمیایی و حتی آرایشی رنگ فیروزه تغییر می کند و جلای آن از بین می رود. بنابراین جواهرات دارای فیروزه را هنگام استفاده از مواد آرایشی و یا استحمام و شستشو در آورید.

چنانچه این سنگ، رنگ خود را از دست بدهد یا اینکه خرد شود، تمام نیرویش را برای شما از دست داده است؛ بنابراین آن را در خاک قرار دهید تا آنجا استراحت کند. آستان قدس رضوی، از دیدنی ترین مراکز فیروزهِ دنیا است که در آن فیروزه های نادر وجود دارد که در دنیا کم‌نظیر است.

خواص سنگ فیروزه برای درمان جسم و روح جادویی است

4.7467
این مطلب مفید بود ؟43730
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
وبگردی