خواص ارده و شیره

خواص و فواید ارده و شیره

کد مطلب : 10904تعداد نظرات : 19 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
خواص ارده و شیره به عنوان یک ماده غذایی صددرصد طبیعی بسیار است. کنجد اصلی ترین ماده تشکیل دهنده ارده است که تقویت قوای جنسی و تسکین دردبخشی از خواص آن است.

ارده و شیره هدیه ای طبیعی برای سلامت بدن

 

خواص ارده و شیره به عنوان یک ماده غذایی صددرصد طبیعی بسیار است. کنجد اصلی ترین ماده تشکیل دهنده ارده است که تقویت قوای جنسی و تسکین دردبخشی از خواص آن است. 

ارده چیست؟

 ارده نام نوعی غذاست که از کنجد کوبیده شده به دست می آید. در حقیقت ارده خود به تنهایی یک ماده غذایی کامل برای هر وعده غذایی بویژه صبحانه است. ارده فاقد هر گونه افزودنی، اعم از شیمیایی و غیرشیمیایی است و به عبارتی صددرصد طبیعی است. ماده اصلی و تنها ماده تشکیل دهنده آن کنجد است. در واقع مایعی است که از کنجد نرم پوست کنده بریان و نرم کوبیده تهیه شده و روغن آن جدا نشده باشد. 

 

خواص بیشمار ارده

برای اینکه به خواص ارده و شیره اشاره کنیم در ابتدا بهتر است خواص ماده اصلی تشکیل دهنده ارده یعنی همان کنجد به طور مختصر بگوییم.

کنجد منبع غنی از پروتئین است و ارزش غذایی بالایی دارد. هر قاشق غذاخوری کنجد تأمین کننده 14 درصد از نیاز روزانه به کلسیم بدن است؛ مصرف 50 گرم از کنجد، 25 درصد از نیاز روزانه به اسید فولیک را بر طرف می کند.

دانه کنجد دارای 20 تا 25 درصد پروتئین، 50 درصد چربی و به نسبت مساوی اسیدلینولئیک و اولئیک است. کنجد یکی از منابع بسیار مفید برای جذب آهن، روی و کلسیم به شمار می آید.

این دانه منبع آهن گیاهی است که برای رفع خستگی مفید است همچنین مصرف این دانه گیاهی برای افرادی که مبتلا به کم خونی فقر آهن هستند می تواند بسیار مۆثر باشد.

افرادی که شیر دوست ندارند و یا به هر دلیل مصرف شیر به مزاجشان سازگار نیست  می توانند از کنجد برای تأمین کلسیم، روی و آهن خود که از مواد معدنی مهم به شمار می آید، استفاده کنند.

 خواص ارده و شیره

خواص ارده و مواد حاوی آن

 

گفتنی است خاصیت اصلی انواع شیره و ارده، انرژی زا بودن آنهاست و برای فصل زمستان که بدن به انرژی بیشتری برای گرم کردن خود احتیاج دارد، بهترین غذا محسوب می شوند.

دانه ی کنجد متفق القول اید که مغذی و نرم کننده است . برای نرم کردن سینه مفید است و ملین و مسهل است .

ارده و شیره یک چاق کننده و تقویت کننده نیروی جنسی بوده و دیر هضم می باشد. منضج دمل ها و زخم های چرکی و تسکین دهنده درد، گرمی و خشکی عضو می باشد. مزاج گرم و تر دارد و مصلح آن سرکه و عسل است.ارده و شیره هر دو گرمی هستند و آب روی آتش برای خلاص شدن از رطوبت سردی خوردن.

از کنجد و ارده در درمان اختلالات کبد و کلیه استفاده می شود و برای درمان استخوان درد و درد مفاصل هم مفید است.

به دلیل تحرک بالای کودکان، مصرف ارده و حلواارده در وعده صبحانه، علاوه بر رساندن انرژی لازم به آنها، باعث تقویت حافظه شان هم می شود.

شیره انگور هم درست مانند خود انگور مقدار قابل توجهی ویتامین «آ»، «ب»و «ث» دارد و در ضمن ضدنفخ هم هست.

 مدر قاعده آور است .

خواص ارده و شیره

فواید بینظیر کنجد سیاه 

 

دانه های سیاه کنجد از نظر خواص ترجیح داده می شود  و در کشورهای زیادی این دانه ها به عنوان پاد زهر مورد توجه است و به علاوه برای معالجه ی بی حسی ، کرختی ، فلج ، یبوست و کاهش فشار خون بالا تجویز می شود .

همچنین شیره در بدن باعث دفع اوره و مقداری از اسیدهای غیرمفید بدن می شود و کارشناسان تغذیه آن را پاک کننده بقایای غذاها در روده و معده می دانند. البته شیره انگور محرک اعمال کبدی هم هست و به خون سازی نیز کمک می کند.

شیره و ارده ، هر دو تسکین دهنده دردهای رماتیسم و امراض شریانی و وریدی هستند.

در ترکیب غذایی خرما، فسفر و آهن وجود دارد که مصرف شیره خرما در وعده صبحانه باعث فعال شدن سلول های عصبی و در ضمن مانع ایجاد کم خونی در افراد می شود.

شیره و ارده هر دو طبیعت گرم دارند و مصرف آن برای گرم مزاج ها موجب غلیظ شدن صفرایشان می شود و نتیجه آن، جوش زدن در صورت و بدن شان است که راه درمانش هم خوردن میوه های تازه با طبیعت سرد است.

 باید گفت که ارده و روغن کنجد سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده اند که اگر در معرض هوای گرم و نور قرار بگیرند، چربی هایشان اکسید شده و روغن به اصطلاح فاسد می شود بنابراین کنجد و فرآورده های تهیه شده از آن باید در جای خشک، خنک و دور از نور آفتاب نگهداری شود.

ارده نرم کننده ی سفتی ها و ورم ها ی سفت داخلی است و دمل ها زرا نیز نرم می کند و مسکن درد ان است هم چنین ضماد و مالیدن ان نیز همین خواص را دارد .

 هم چنین برای رفع بیماری ها ی رحم توصیه می شود .

 همچنین برایرفع بیماری های رحم توصیه می شو . روغن دانه های کنجد جانشین برتری برای روغن زیتون است و به عنوان ظرف برای تهیه پمادها ، ماده مفیدی است و برای این کار باید سر را با آن مالش داد .

 برگهای کنجد لعاب زا می باشد و نرم کننده و محلل است دم کرده ن برای ردشد موی سر نافع است دم کرده گیاه کامل مدر است.

 

خواص و فواید ارده و شیره

4.61368
این مطلب مفید بود ؟127098
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک /ن
برچسب : ارده
19 نظر به ثبت رسیده است
موج1394-10-11
بسیارعاااااالی
236
نیما راسخ1394-11-08
ای کاش کمی هم از مضرات ارده شیره برای افراد گرم مزاج می نوشتید.عموی من گرم مزاج است ؛ مدت یک هفته صبحانه یا عصرانه اش را ارده شیره قرار داد.بعد از ده روز به چنان سرگیجه و خارش بدنی مبتلا شد که کارش به بیمارستان کشید و مدت یک ماه بیشتر از عرقیات کاسنی و شاتره و سایر خنکی ها استفاده کرد تا تقریبا بهبودی یافت.البته با گذشت یکی دوماه باز هم سرگیجه و خارش داشت.دکتر معالجش گفته بود اگر بیش از یک هفته به خوردن این معجون ادامه می داد چنان صفرا بر بدنش غالب می شد که کبدش را از کار می انداخت.خوب است راجع به هر چیز صحبت می شود عیب و هنرش هردو به میان بیاید.از قدیم گفته اند:عیب می جمله بگفتی ؛ هنرش نیز بگوی.....از حسن ارده شیره گفتید و فوایدش ؛ از مضراتش هم می گفتید بد نبود.
28469
Unknown1396-10-06
علاوه بر دانستن ویژگیهای خوراکی ها بهتر هست در مصرفشون هم میانه روی کنیم.به نظر تکرار یک خوراکی آن هم هر روز عاقلانه نمیتواند باشد
6411
م.مطلق1399-05-14
سلام همه دستورات طب سنتی باتوجه به غلبه مزاج و طبع افراد باید تجویز و اجرا بشه.ارده و شیره خوراک مناسب بلغمی مزاج ها و مبتلایان به کم کاری تیروئید و افراد دیابتی از نوع دیابت سرد هست
101
سمانه عبدی1395-08-10
شما باید خودتون طبع بدنتون بشناسید .هر ادمی به بدن خودش اگاه هست و میدونه چی برایش خوبه و جی مضر.زیاده روی در هر جیزی ولو خوردن چیزهایی که سفارش شده مضر هست.پس تعادل باید رعایت بشه .مدت ده روز پشت هم ارده خوردن و.... پر واضح که مشکل ایجاد میکنه مگر اینکه با تشخیص پزشک سنتی شما و جنبه درمانی باشه. پس با توجه به سن و سال و طبع بدن و بیماریها از مواد غذایی استفاده بشه .بهترین مواد غذایی هم که باشه زیاده روی کنیم مشکل ساز میشه
7412
زهره1395-08-27
من ارده خیلی دوست دارم ولی نمی خوام چاق شم با خوردنش
9933
خالق قاسمي1395-11-22
با سلام ،من الان مدت دو ماه بيشتر هست ك مصرف صبحانم فقط ارده و شيره و خرما هست ،فعلا ك مشكلي ب هم نزدم ،البته نا گفته نماند تحركم بسياار زياده سر كار و احساس ميكنم غير از اين هر صبحانه بخورم نميتونم سر كار دووم بيارم
417
محسن1396-07-09
سلام ارده رو با شیره ی خرما قاطی کنید و در داخل شیر بریزید تا طبعش معتدل بشه
1721
محسن1396-07-09
ارده رو با شیره ی خرما قاطی کنید و در داخل شیر سرد بریزید تا طبعش معتدل بشه البته این عمل در بهار و تابستان خوبه در پاییز و زمستان به علت سردی هوا ارده و شیره ی خرما رو ذره ذره با یک کم شیر بخورین
96
شهرام 1396-08-03
سلام من ۶ماهه ارده شیره میخورم فعلا که خبری نیست
2310
عماد1396-08-27
من با دوست عزیزمون نیما موافقم. در مورد مزایا و مضرات هر دو باهم صحبت باشه خیلی عالیه. همچنین اگر با استفاده از تحقیقات گسترده تر اطلاعات جامع تری قرار داده بشه خیلی بهتره مثلا بگن ترکیبش با کدوم مواد بهتره کدوم بدتره. چه نوع افرادی با چه سنی استفاده کنن و چه نوع افرادی استفاده نکن بهتره. افرادی که فلان بیماری را دارند استفاده نکند و ... . وگرنه هرچیزی که شما در نظر بگیرید بالاخره یه خواصی داره حتی خاک و سنگ
215
م و 1396-09-07
من ارده را بدون شيره مي خورم ارده اگر تازه باشه و كيفيتش خوب باشه أصلا تلخ نيست خيلي هم عاليه البته براي بچه ها حتما با شيره بهشون بدهيد
174
احمد1396-09-09
کسانی که ازدردکمررنج می برندخرماواردهر راباهم بخورندومعجزه اش راببینند.
136
احمد1396-10-04
من دوساله صبحونه شیره خرما انگوروعسل قاطی میکردم میخورم.تااینکه کنجدیاارده روبهش اضافه کردم یهفته نشدبدنم صورتم شروع به جوش زدن کرده که دیرخوب میشه البته طبعم گرمه خودم فهمیدم علتشو دیگه ارده نمیخورم
126
آزاده1396-10-07
من همیشه لب های سفید و انرژی پایینی داشتم و به نظر میرسید کم خونی دارم از وقتی صبح ها ارده با شیره خرما میخورم لبهام به رنگ طبیعی دراومده خشکی پوست دور دهانمم و ترک گوشه لبهام برطرف شده
173
مریم1397-02-12
من فقر آهن دارم و همیشه کسلم و چیزی سنگین نمیتونم بلند کنم زود خسته میشم طب سنتی ارده و شیره را تجویز کرد صد برابر بهتر از قرص آهنه یک هفته خوردم احس قوت در بدم میکنم
258
amirhosein1397-03-19
طبع بدنها فرق ميكنه من قبل خوردن ارده و شيره جوش داشتم از اون موقع كه خوردم جوش هام همش رفت احساس انرژي فوق العاده اي هم ميده
128
أيا أرده براى أفراد.1397-08-05
أيا أرده براى أفراده كه پتاسيوم بالا دارند خوب است
204
راد1397-09-21
با سلام . ارده را با عسل قاطی کنید پس از کمی هم زدن بصورت شکلات در میاد بطوریکه از ظرف جدا میشه و نمیچسبه .برای صبحانه عالیه و فکر کنم بچه ها هم بپسندن .
173
وبگردی