خواص و مضرات نسکافه

خواص و مضرات نسکافه

کد مطلب : 10516تعداد نظرات : 33 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
خواص و مضرات نسکافه تقریبا شبیه به خواص و مضرات قهوه است. نسکافه فواید بسیاری برای تمام گروه های سنی دارد اما اگر در مصرف آن اعتدال رعایت نشود مضراتی هم دارد که برایتان خواهیم گفت.

نکات مهمی درمورد فواید و مضرات مصرف نسکافه:

خواص و مضرات نسکافه تقریبا شبیه به خواص و مضرات قهوه است. نسکافه فواید بسیاری برای تمام گروه های سنی دارد اما اگر در مصرف آن اعتدال رعایت نشود مضراتی هم دارد که برایتان خواهیم گفت. نسکافه در واقع بعد از انجام عملیات فرآوری شده بر روی قهوه در معرض استفاده همگان قرارمی گیرد و به همین دلیل شباهت بسیاری از نظر خواص و مضرات در این دو نوشیدنی یافت می شود.

 خواص و مضرات نسکافه: 

در نیمه قرن شانزدهم میلادی درانگلستان، مصرف قهوه به طور کامل رواج یافته بود، به گونه ای که در روزنامه تایمز، بارها این آگهی به چاپ رسید:« قهوه ، شما را سالم نگه می دارد ، به هضم غذا کمک می کند ، چشم درد، سردرد، سرما خوردگی، سرفه و آب ریزش بینی را برطرف می کند و در درمان بیماری هایی مانند سل، نقرس و خون ریزی لثه، دارویی مؤثر به شمار می آید.» درج این آگهی گویای آن است که در آن زمان ، مردم باور داشته اند که قهوه بسیاری از دردها را تسکین می دهد و بعضی بیماری ها را نیز درمان می کند.

همچنین مطالعات نشان می دهد که مصرف قهوه باعث هوشیاری مغز و اعصاب می شود،خستگی عضلات و ماهیچه ها را برطرف می کند ، اشتها را کاهش می دهد ( که این خود مانع از بروز چاقی می شود )، یبوست را از میان می برد، ماهیچه های شش را شل می کند( که باعث سهولت در امر تنفس می شود) ، به دلیل رفع خستگی، زمان و میزان فعالیت را افزایش می دهد، برهمکاری عضلات چشم می افزاید( مهارت و دقت در کارها را افزایش می دهد)، مرکز تفکر را تحریک می کند( لذا بر قدرت قضاوت و نیروی حافظه می افزاید)، به انسان تیزهوشی همراه با آرامش می دهد ، و گاهی در بعضی افراد عامل تحریک قوای شهوانی می شود.

 

 خواص و مضرات نسکافه

نحوه مصرف صحیح و به اندازه نسکافه

 

رعایت اعتدال در مصرف قهوه و نسکافه بسیار ضروری است و مصرف بیش از حد ش باعث افزایش کلسترول خون می شود وبیشتر از پنج فنجان در روز در بعضی از افراد مشاهده شده که احتمال سکته قلبی را افزایش می دهد .

باید گفت که  باعث از بین رفتن مینای دندان می شود که در نسکافه معمولا 30 برابر بیش از قهوه این تاثیر مضر را در بدن ایجاد می کند بعضی از نسکافه ها بدون کافئین هستند که کسانی که مشکلات در واقع عصبی و قلبی دارند بهتر است که از این نوع نسکافه ها استفاده کنند و در بعضی از نسکافه هایی که روی جلدشان می نویسد بدون شکر است معمولا با آسپارتون تهیه می شود.

بعضی از افراد نسبت به کافئین به شدت حساسیت دارند، به طوری که مقدار اندکی از آن ، اشخاص را گرفتار هیجان می کند، ضربان قلبشان را افزایش می دهد و دچار بی خوابی می کند.

کافئین بر ترشح اسید معده و میزان پپسین که نوعی آنزیم معدی است می افزاید.

 کافئین باعث زایمان زودرس می شود و ممکن است در نوزدان ناراحتی ایجاد کند. کافئین برای نوزادا ن دو عارضه ایجاد می کند:

1- از طریق شیر مادر وارد دستگاه گوارش کودک می شود و او را در وضعیت استفراغ قرار می دهد.

2- مدت زیادی در بدن نوزاد می ماند تا متابولیزه شود، زیرا کبد نوزاد به اندازه کافی آنزیم ندارد.

واکنش های متفاوت بدن در برابر کافئین ، به آستانه تحمل افراد بستگی دارد اما به طور کلی تأثیر آن ها را می توان چنین بیان کرد:

کافئین موجود در نسکافه و قهوه ، فشار خون را افزایش می دهد. اگر کسی 250 میلی گرم قهوه مصرف کند، فشار خونش در یک ساعت ، 10 میلی متر بالا می رود.

2- قلب:پس از مصرف قهوه، ضربان قلب کاهش می یابد اما پس از مدتی بر تعداد آن افزوده می شود و تا هنگامی که کافئین از بدن خارج نشده باشد به همان صورت باقی می ماند. چنانچه میزان کافئین مصرفی ، بالا باشد نه فقط تپش قلب ایجاد می کند بلکه حالت یعنی حرکت نامنظم ماهیچه های قلب نیز پدید می آید که گاه ممکن است منجر به مرگ شود. بر اساس آمارهای به دست آمده، نوشیدن بیش از 5 فنجان قهوه در روز ، احتمال سکته قلبی را افزایش می دهد.

در صورتی که مادری دو فنجان قهوه تند بنوشد و سپس به نوزاد خود شیر بدهد چون بخشی از کافئین ، همراه شیر مادر وارد بدن نوزاد می شود ، امکان دارد عوارض زیر در نوزاد به وجود آید:ناآرامی، لرزش دست ها، پاها و لب ها، سفت یا شل شدن عضلات و ماهیچه های بدن، بی خوابی، جیغ زدن، حساسیت نشان دادن به صدا، به گونه ای که با کمترین صدایی کودک از خواب می پرد.

باید توجه داشته باشید که به مادرانی که فرزند خود را شیر می دهند توصیه می شود که از مصرف قهوه یا مواد کافئین دار پرهیز کنند.6- مغز و اعصاب:تأثیر کافئین بر مغز و اعصاب، می تواند به پیدایش عوارض زیر منجر شود:

1- اضطراب2- هیجان 3- ناآرامی 4- فراموشی و افسردگی .

به طور کلی افرادی که گرفتار عارضه افسردگی هستند ، نباید بیش از یک گرم کافئین در روز مصرف کنند ؛ زیرا سبب شدت یافتن افسردگی آن ها می شود.

 کافئین باعث می شود که مقدار قابل ملاحظه ای از سدیم و پتاسیم بدن از طریق کلیه ها دفع شود، همچنین مقدار مصرف قند را نیز کاهش می دهد که نتیجه آن ، افزایش قند خون خواهد بود. از این رو به کسانی که مبتلا به بیماری قند ( دیابت) هستند توصیه می شود از مصرف مواد کافئین دار، اجتناب ورزند. کافئین ، جذب آهن را در روده ها کم می کند و لذا با توجه به نیاز ضروری بدن به آهن، که کار خون سازی را بر عهده دارد، توصیه می شود که از مصرف کافئین همراه با غذا و تا یک ساعت پس از آن، به طور جدی پرهیز شود.

کافئین میزان سوخت و ساز بدن را بالا می برد و در نتیجه مصرف کالری نیز افزایش پیدا می کند. برای مثال ، چنان چه کسی یک فنجان قهوه حاوی 100 میلی گرم کافئین بنوشد میزان متابولیسم بدن وی تا 4 درصد افزوده شده و درنتیجه باعث لاغری او می شود.

زنانی که در سینه خود غده فیبروکیستیک دارند ، نباید به میزان زیاد کافئین مصرف کنند، زیرا به بزرگ شدن این غده کمک می کند.

 توجه کنیم قهوه و نسکافه خواص نسبتا مشابه ای دارند و باعث بهبود خستگی و رفع افسردگی ،افزایش سوخت وساز بدن و متابلیزم بدن می شود و بنابراین در افرادی که دچار اضافه وزن هستند می تواند مفید باشد وهمچنین جلوگیری از خوای آلودگی می کند و یک دم کرده ای است که فصل امتحانات دانش آموزان ودانشجویان خیلی ازآن استفاده می کنند اما توجه کنیم میزان عوارض جانبی آن که شامل افزایش تعداد ضربان قلب بدن ،تپش قلب ،بیقراری ،تعریق زیاد و اضطراب است  .

در طولانی مدت می تواند اثرات بسیار بدی بر روی افراد بگذارد و درکسانی که دارای بیماریهای گوارشی هستند باعث افزایش ترشح اسید معده می شود و توصیه می شود کسانی که دارای بیماری ریفلاکس یا برگشت اسید معده هستند از مصرف آن خودداری کنند چون باعث ایجاد حرکات نا منظم در ماهیچه های قلب می شود بنابراین کسانی که دارای ناراحتی قلبی هستند حتما از مصرف آن خودداری کنند.

خواص و مضرات نسکافه

4.52220
این مطلب مفید بود ؟2006214
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک /ن
برچسب : نسکافه
33 نظر به ثبت رسیده است
هادی1397-07-26
خیلی ممنون از راهنمایی خوبتون دوست گرامی
5313
امیر1397-04-11
سلام، من دچار اضافه وزن هستم، از تعدادی از دوستانم که از اندام مناسبی برخوردار بودند و ورزش هم میکردند درخواست کردم که رژیم غذایی مناسبی برام بنویسند، در رژیم هایی که از دوستام گرفتم یک نکته مشترک پیدا کردم و اون هم مصرف یک لیوان نسکافه بدون شکر قبل از صبحانه بود، کنجکاو شدم و به کتب گیاهی مراجعه کردم و مطالعات زیادی انجام دادم نتیجه کار این شد: اگر نسکافه در شبانه روز به اندازه متعارف مصرف شود نه تنها به لاغری افراد دچار اضافه وزن کمک میکنه بلکه فوائد بسیار زیاد دیگری هم داره البته توجه داشته باشین که مصرف نسکافه باید در حد مجاز باشه که حدودا بیشتر از چهار فنجان که بین مصرف هر کدام حداقل باید 3 الی 4 ساعت فاصله باشد البته این مواردی که در کتب گیاهی مطالعه کردم فقط و فقط در مورد مصرف خود نسکافه و یا قهوه میباشد خواهشن از مصرف کافی میکس های آماده پرهیز کنید اینها به خاطر آسان بودن مصرفشون نه تنها فایده ای برای بدن نداره بلکه به خاطر شکر و ساخارین موجود در این کافی میکس ها باعث بالا رفتن قند خون نیز میشود نکته جالب توجه اینکه مصرف نسکافه بدون شکر تاثیر بسیار بسیار بیشتری نسبت به نسکافه شیرین دارد پیشنهاد میکنم دوستانی که تلخی نسکافه اذیتشون میکنه مقدار کمی شیر تازه بهش اضافه کنن تا بتونن راحت تر مصرف کنن، از اینکه مطلب بنده حقیر رو خوندین ممنونم.
21215
سعید1397-07-10
سلام احتمالا شما کم خونی دارین
205
ساناز1397-03-02
سلام من فقط ماهانه نسکافه می نوشم و سر درد شدید میگیرم میخواستم ببینم ایا این مشکل از نسکافه است
6513
نرگس1397-03-02
بله چرا که نه
179
کریمی1397-02-22
سلام.بنده بعداز خستگی یا کم خوابی یا بعد از ناهار در صورتی که نخوابم به شدت عصبانی میشم.این نسکافه میتونه آرام بخش و نشاط زایی ایجاد کنه یا خیر .
368
خالد1397-01-19
سلام من هرموقع نسکافه منوشم انرژی میگرم واحساس خستگی نمی کنم
3712
محسن1396-06-24
سلام به نظر من مصرف کافی میکس ضربان قلب را افزایش میدهد وبرای شما مناسب نیست بهتر است از دمنوشهای دیگر مثل گل گاوزبان استفاده کنید
2811
مریم1396-06-15
;با سلام کافیین قبل از پیاده روی باعث کاهش چربی میشه پس به همراه ورزش استفاده شود.
2111
مسعود1396-03-09
من یک ماهه سکته قلبی کرده ام،آیامصرف کافی میکس برام ضررداره؟
4113
نفس1396-03-06
من روزی ی لیوان نسکافه می خورم
9321
مسعود 1397-07-29
سلام من هم اینطوری بودم حتی صبحها روزانه هر شب ی قرص اسنترا صد درمانم کرد
141
یلدا1397-06-14
سلام .والا من برعکسم وقتی قهوه میخورم خیلی شدید خوابم میاد
3910
هادی 1396-07-20
خیر مشکل شما طبع و یا غلظت خون است بعد از غذا سنگینی احساس میکنید دلیل بر سرد طبع بودن شما دارد
96
roya1396-02-27
سلام من سرکارمیرم معمولاصبح وبعدظهرخیلی خوابم میگیره بتظرشما خوردن نسکافه تاثیری داری برخواب آلودگی؟؟
439
بهراد1396-01-29
بله تاثیر داره
205
محمد باقر1395-12-26
سلام.من این اواخر نسکافه زیاد مصرف میکردم و الان دوتا از دندونام نیاز به عصب کشی پیدا کرده.ایا دلیلش همین نسکافه هاست؟؟؟
458
ناهید1395-10-05
من مدت زیادی هست که نسکافه مصرف میکنم وبسیارهم پرانرژی شده أم درمحل کار وکمترخسته میشم فقط نبایدزیاده روی کنید
4624
مريم1395-07-08
سلام.من شنيده بودم مصرف يك فنجان قهوه اول صبح باعث ميشه كالري جذب نكني،ميخوام بدونم نسكافه و يا كافي ميكس هم همينطوره؟؟
10939
ناشناس1397-07-20
منم قهوه باعث بی خوابیم نمیشه اصلا
365
مهیار1397-02-29
داداش شما ضد کافیین نصب کردی. از قسمت setting غیر فعالش کن !!!
16912
محمد.1395-06-30
من تو یک روز 7 شات قهوه اسپرسو همزمان خوردم ولی اصلا بیخوابی نکشیدم که ساعت 9 شب هم خوابیدم
4132
مصطفی1395-06-15
سلام من بدنسازی میرم قبل ازاین که باشگاه برم یک فنجان قهوه میخورم خیلی خوب هست قدرت را ده برابر می کنه
5021
علیرضا1398-07-20
من نسکافه مصرف کردم و پس ازتون اثر منفی جنسی اش را درخودم متوجه شدم و،لذا فقط موقع سفر پشت فرمون که باشم توی جاده، اونم یک یا دو فنجون میخورم،هرگز هرگز درمصرف قهوه و نسکافه زیاده‌روی نکنید
216
پیمان1396-08-01
مصرف زیادش بله
2213
خالد1395-04-29
ایا قهوه به جنسی مرد ضرر می رساند لطفا جواب
19561
محمد1395-01-26
سلام،قهوه فقط نباید با قبل و بعد غذا خورده شه
4612
پیمان1396-08-01
آدم اگردرموقع خستگی که درطول روزودرمحل کارش یک اسکپ قهوه هم بخوره که ازخستگی وخواب آلوده گی نجات پیداکنه کافیه ودیگه احتیاج نداره که بیشتربخوره تادچارناراحتی دربدن خودش بشه
3821
مهسا1395-08-18
به نظرم اگه شب ها به موقع بخوابید روز بعد احساس خستگی و خواب آلودگی نمی کنید تنظیم نبودن خواب و شب ها دیر خوابیدن از نظر جنسی هم تاثیر منفی داره چون قوای بدن ضعیف میشه در نتیجه میل کم میشه ویا اختلال بوجود میاد، هنگامی که توی محل کارتون خسته شدین یه چای گرم بنوشین انرژیتون رو به دست میارین.
7515
یزدان1395-02-09
باسلام من روزی سه چهارلیوان بزرگ قهوه میخورم ,ازبین بردن خستگی وانجام دادن کارهاباتمرکزبالاازفوایدش میباشدولی مدتی است مشکلاتی ازنظرجنسی پیداکرده ام,به نظرشمانوشیدن قهوه دخالتی داشته,لازم بذکراست که اگرنوشیدنش راکم یاترک کنم سبب خواب وچرت درمحل کارم میشودکه این خودسوالاتی رادربین همکارانم بوجودمی اورد,لطفاراهنمایی ام کنید,تشکر
17253
مریم 1395-01-24
من بارها به همین منظور استفاده کرده ام اما فایده نداشته
8460
رضا1394-11-25
باسلام: نوشیدن قهوه فقط برای پراندن خواب و بی خابی خوب جواب میده . مخصوصا عصرها که کسلی و خستگی توی بدن ادم رخنه کرده!
12526
رضا1403-02-24
بامصرف روزانه یه فنجان نسکافه اونم ساعت 5 بعدالظهر ، چربی خونم بالا رفت و سرگیجه و حالت خیلی بدی بهم دست داد اظطرابم بیشتر شد و از اون روزبه بعد دیگه مصرف نکردم . تا اونجایی که میتونید کم مصرف کنید
00
وبگردی