خواص پشن فروت
پشن فروت میوه ای بسیار خوش طعم است که از ارزش غذایی بالایی برخوردار است، همچنین مصرف میوه پشن فروت فواید بسیار مناسبی برای سلامت بدن به همراه دارد.

خواص و فواید پشن فروت

پشن فروت که با نام گرانادیلا نیز شناخته می شود، میوه ای لذیذ است که در بسیاری از مناطق با فواید بسیار زیادی کشت می شود. نام علمی پشن فروت، پاسیفلورا ادولیس است. این گیاه به ژنوس پاسیفلورا، خانواده پاسیفلوراها متعلق است. این باور وجود دارد که این میوه کم کالری، بومی آمریکای جنوبی است اما پشن فروت به صورت گسترده ای در سرتاسر جهان کشت می شود.

ارزش غذایی پشن فروت

لیست بلند بالای فواید موجود در پشن فروت عمدتا به خاطر وجود مواد مغذی همچون آنتی اکسیدان ها، فلاونوئید، مواد معدنی و ویتامین ها حاضر در این گیاه هست. پشن فروت حاوی ویتامین های آ و ث، ریبوفلاوین، نیاسین، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، مس، فیبر و پروتئین است. درصد ویتامین ها و مواد معدنی در پشن فروت بسیار بالاست و این میوه یک خوراکی بسیار عالی است که با اضافه کردن آن به رژیم غذایی خود، باعث فواید بسیار زیادی که در بخش سلامت نمناک کامل توضیح داده ایم می شود.

خواص و فواید پشن فروت شامل چه مواردی است؟

کمک به درمان دیابت:

شاخص قند پایین و فیبر بالای این میوه، دیابت را مهار می کند. این میوه همچنین سرشار از پکتین نوعی فیبر است که به شما انرژی زیادی می دهد، بدون اینکه کالری بدن شما را افزایش داد. با توجه به فیبر بالای آن، قند موجود در این میوه به آهستگی در خون جذب می شود و این موضوع از تمایل و اشتیاق شدید به شکر و قند جلوگیری می کند.

میوه پشن فروت

پشن فروت برای کمک به درمان دیابت

پشن فروت به جلوگیری از سرطان کمک می کند:

این گیاه لبریز از آنتی اکسیدان هایی است که با رادیکال های آزاد ایجاد کننده سرطان مبارزه می کنند. همچنین این گیاه حاوی ویتامین آ ، فلاونوئید و سایر ترکیبات فنولیکی است که به ممانعت از سرطان کمک می کند. یکی از این ترکیبات موجود در میوه، کریسین است که فعالیت های ضد سرطانی را از خود بروز می دهد. پیکیتانول ترکیب دیگر موجود در پشن فروت، سلول های سرطانی را از بین می برد.

پشن فروت برای تنظیم فشار خون و محافظت از قلب:

پشن فروت همچنین سرشار از پتاسیم است، ماده معدنی که فشار خون را تنظیم می کند. پتاسیم رگ های خونی را شل کرده و جریان خون را زیاد می کند. این ماده معدنی فشار قلب را کاهش داده و سلامت کلی قلب را بهبود می بخشد. مهمتر از بقیه، تحرکات بین غشای سلول ها، اغلب صرفا از طریق کانال های پتاسیمی میسر است که این دلیل دیگری برای اهمیت حیاتی این ماده معدنی است.

پشن فروت برای افزایش ایمنی:

پشن فروت حاوی ویتامین ث، کاروتن و کریپتوکسانتین است که همگی این موارد به ارتقای سیستم ایمنی بدن کمک میکند. ویتامین ث همچنین فعالیت گلبول های سفید خون را تحریک می کند که به معنای سیستم ایمنی قوی تر و جلوگیری از امراض رایج است.

پشن فروت برای ارتقای سلامت گوارش:

پشن فروت یک افزودنی ایده آل به رژیم غذایی بدوم دردسر برای سیستم گوارشی است که منبع عالی فیبر می باشد. این میوه حاوی فیبر محلول است که در ساقه و پوست آن نیز وجود دارد و مانند یک ملین عمل کرده و حرکات روده را بهبود می بخشد. این فیبر رژیمی به جلوگیری از یبوست کمک کرده و سطح کلی کلسترول را با دفع چربی، کاهش می دهد.

پشن فروت

ارتقای سلامت گوارش با پشن فروت

پشن فروت برای بهبود سلامت مغز و کاهش اضطراب:

پتاسیم و فولات موجود در پشن فروت مسئول این اقدامات هستند. در حالیکه پتاسیم جریان خون و عملکرد شناختی را ارتقا می دهد، فولات از آلزایمر و عدم شناخت نیز جلوگیری می کند. بعضی منابع نیز می گویند که پشن فروت می تواند به کاهش اضطراب نیز کمک کند.

پشن فروت برای استحکام استخوان ها:

سرشار از مواد معدنی بودن، مانند وجود منیزیم، کلسیم، آهن و فسفر، مصرف پشن فروت را به یکی موثرترین خوراکی ها برای مستحکم کردن استخوان تبدیل کرده است. این منابع معدنی زمانی که در کنار دیگر منابع غنی مصرف می شوند، تراکم استخوان را تثبیت و حتی از پوکی استخوان نیز جلوگیری می کنند.

درمان بیماری های تنفسی با پشن فروت:

ترکیب بدیع فلاونوئید ها در پشن فروت می تواند تاثیرات مثبتی بر روی سیستم تنفسی داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که عصاره این میوه می تواند به تسهیل آسم، خس خس و حتی سیاه سرفه نیز کمک کند.

پشن فروت برای کمک به خواب:

این میوه حاوی هارمن، یک ترکیب آرامبخش است. مطالعات نشان داده اند که پشن فروت برای درمان بی خوابی و بی قراری استفاده می شده است.

کمک به خواب

میوه پشن فروت برای کمک به خواب

پشن فروت برای بهبود گردش خون:

پتاسیم موجود در پشن فروت خواص گشاد کننده عروق دارد و زمانی که با آهن و مس موجود در میوه ترکیب می شود، به بهترین نحو عمل می کند. آهن و مس اجزای ضروری هستند که در تولید گلبول های قرمز خون نقش دارند. زمانی که تعداد گلبول های سفید خون افزایش پیدا می کنند، خون می تواند به آسانی جریان پیدا کند.

پشن فروت مفید در دوران بارداری:

فولات موجود در پشن فروت به رشد و نمو جنین کمک کرده و مانع ایجاد نواقص عصبی در نوزادان می شود. فولات قبل و حین بارداری هنگام شیردهی بسیار ضروری است. این میوه همچنین ایمنی و سلامت استخوان هنگام بارداری را افزایش می دهد.

پشن فروت برای کمک به کاهش وزن:

هر چند مطالعات کمی در این باره موجود است، بعضی از مطالعات می گویند که فیبر موجود در این میوه می تواند به کاهش وزن و مدیریت آن کمک کند.

میوه پشن فروت برای بهبود رنگ پوست:

این میوه منبع قوی از ویتامین آ، یک ماده مغذی و مفید به ویژه برای پوست است. دیگر آنتی اکسیدان های موجود در میوه مانند ویتامین ث، ریبوفلاوین و کاروتن، نیز سلامت پوست و رنگ آن را ارتقا داده و علائم پیری را به تاخیر می اندازد.

خواص پشن فروت

فواید میوه پشن فروت برای پوست

پشن فروت برای تثبیت سلامت چشم:

بینایی و سلامت چشم شما با توجه به پیری و در افراد جوان تر به علت عفونت ها و ضعف اعصاب چشمی، کم کن از بین می رود.

امروزه شما می توانید حتی کودکانی رل بیایید که عینک های ضخیمی به چشم می زنند که تا قسمتی به علت زیاده روی در نگاه به صفحات مانند تلویزیون و رایانه است و باقی دلایل می تواند به خاطر عادات غذایی نا صحیح باشد. خبر خوب اینکه از دست دادن بینایی و به طور کلی از دست دادن بهبود در بینایی می تواند با خوردن غذاهای سالم برطرف شود.

چنانچه سلامت نمناک توضیح داده است پشن فروت در میان آن غذاهای سالم است که فواید آن برای چشم اثبات شده است. این میوه حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان مانند ویتامین های آ و ث و فلاونوئید است. این مواد مغذی از چشم در مقابل آسیب های رادیکال آزاد مراقبت کرده و از غشای مخاطی لایه قرنیه چشم محافظت می کند.

کنترل آسم به وسیله پشن فروت بنفش:

یک مطالعه و تحقیق جزئیاتی تشخیص داد که پوست این میوه می تواند بیماران مبتلا به آسم را التیام بخشد. این مطالعه اینگونه استنباط کرد که این میوه می تواند خواص ضد حساسیت، آنتی اکسیدان و ضد التهاب داشته باشد.

فلاونوئید موجود در پشن فروت می تواند در به کنترل درآوردن علائم آسم مفید باشد.

محتوای فیبری پشن فروت از روده در مقابل سرطان محافظت می کند

پشن فروت حاوی فیبر محلول است. فیبر محلول سموم تجمع یافته در روده را به وسیله تحریک حرکات منظم روده، از بین می برد. جدای از محتوای فیبری آن، آنتی اکسیدان موجود در پشن فروت به پاکسازی روده نیز کمک می کند. سموم تجمع یافته در روده ها و دستگاه گوارشی تا قسمتی مسئول عفونت هایی هستند که رشد ها سرطانی را وخیم تر می کند.

فواید دانه های پشن فروت

مرطوب کننده پوست:

دانه های پشن فروت حاوی روغن های ضروری هستند که به صورت طبیعی می توانند پوست را مرطوب کنند و البته می توانند به صورت سالمی آن رطوبت را د پوست ذخیره کنند. این یک دلیل عمده است که مردم آمریکای جنوبی و آفریقا دوست دارند تا دانه های این میوه را به عصاره تبدیل کرده و برای درمان موضعی پوست خود به کار برند.

کنترل کننده ی سبوم (غدد چربی ساز مو):

روغن های ضروری دانه های پشن فروت قادر هستند تا سبوم را کنترل کنند. سبوم در پوست و پوست سر وجود دارد. ود پوست بزرگترین مشکل چرب بودن پوست است که منجر به جوش های سر سیاه، آکنه و پوست کدر صورت می شود . چربی زیاد در پوست سر ممکن است باعث موی چرب می شود. شما از چیزی لذت نخواهید برد و فقط موی بد و چربی برای شما می ماند. علاوه بر آن، به وسیله توانایی دانه های پشن فروت در تنظیم سبوم پوست سر، متوجه خواهید شد که چرا روغن دانه های پشن فروت برای موهایتان خوب است.

فواید پشن فروت

استفاده از دانه های پشن فروت

دانه های پشن فروت برای درمان زخم های سطحی:

مواد سازنده دانه های پشن فروت برای درمان زخم ها بسیار قدرتمند هستند. این دانه ها و روغن آن برای تسهیل و التیام زخم های ناشی از سوزش و التهاب مفید هستند.

خاصیت ضد قارچ دانه های پشن فروت:

بسیار رایج است که پا و ناخن ها بیشترین ریسک را درباره عفونت قارچی دارند. در این مورد، روغن دانه های پشن فروت قادر به مهار رشد قارچ های پا و ناخن ها هستند.

روغن دانه های پشن فروت مناسب برای مو:

به کار بردن روغن دانه های پشن فروت، بدن را قادر خواهد ساخت تا درخشش طبیعی مو بازگردانده شود بدون آنکه آن را چرب کند. از طرفی مصرف پشن فروت به همراه دانه هایش می تواند جایگزینی برای ماسک شیمیایی پوستتان باشد از آنجا که این گیاه مو را با مواد غذایی با ارزشی مانند ویتامین ث و کلاژن تغذیه می کند که این کار از مو در مقابل آسیب محافظت می کند.

دانه های پشن فروت از بین بردن چین و چروک:

دانه های پشن فروت حاوی ویتامین های ث و آ هستند که هردو آنتی اکسیدان قوی محسوب می شوند. علاوه بر آن بخش سلامت نمناک عنوان میکند اثبات شده است که روغن دانه های پشن فروت می توانند به از بین بردن چین و چروک کمک کنند.

خواص پشن فروت

از بین بردن چین و چروک با دانه های پشن فروت

دانه های پشن فروت برای التیام آکنه:

خواص آنتی باکتریائی و ضد التهابی موجود در روغن دانه های پشن فروت قادر است تا آکنه را التیام داده و فرآیند ریکاوری را افزایش داده، درد و قرمزی را نیز کم کند و از دیگر علائم آن مانند نقاط سیاه نیز جلوگیری کند.

عوارض جانبی پشن فروت

برای بیشتر مردم، پشن فروت برای خوردن بسیار سالم است. گرچه برخی به این میوه حساسیت دارند. یک پزشک می تواند حساسیت ها به این میوه را با انجام چندین تست تشخیص داد. بعضی افراد که به شیره گیاه حساسیت دارند ممکن است به این میوه نیز حساسیت نشان دهند ، به این وضعیت واکنش ضربدری گفته می شود.

علت این حساسیت ها وجود برخی از پروتئین ها در شیره گیاهی است که بعضا با برخی مواد در پشن فروت مشابه است. افراد با چنین حساسیتی باید هنگام خوردن پشن فروت مراقب باشند.

این موارد را برای لذت بردن از مصرف پشن فروت رعایت کنید

زمانی که این میوه را انتخاب می کنید، دنبال نوعی بگردید که سنگین و بنفش یا زرد باشند. پوست آن ممکن است نرم یا چروک باشد. هرچه چروک تر باشد رسیده تر است. دقت کنید که بی رنگ، پلاسیده و یا دارای نقاط سبز نباشند. رنگ سبز نشان دهنده رسیده نبودن است. میوه را به دقت بشویید تا هرگونه آلایندگی آن از بین برود. با یک چاقوی تیز آن را نصف کنید.

همه ی قسمت های میوه را بخرید. پشن فروت پر از ساقه ژلاتینی است که از دانه ها پر شده است. دانه ها خوردنی اما ترش هستند. مغز ساقه پشن فروت را با قاشق خارج کرده و داخل کاسه بریزید. شما می توانید از ساقه ی جدا شده این میوه نیز لذت ببرید. مقداری شیرین کننده مورد علاقه خود را داخل ساقه بریزید تا ترشی آن از بین ببرید. بعضی نیز خامه اضافه می کنند.

مغز این گیاه را خارج کنید تا آبمیوه اش را درست کنید.

اگر ترجیح می دهید که دانه های آن را نخورید، شما می توانید دانه ها را خارج کنید. این کار یک آبمیوه تازه درست می کند. به راحتی محتوای آن را داخل یک مخلوط کن بریزید و آب آن را به دست آورید. آب آن به خودی خود لذیذ است تا اینکه بخواهید چیزی به آن اضافه کنید!

شربت پشن فروت

شربت پشن فروت از تمام اجزای پشن فروت تشکیل شده است. این شربت با جوش آوردن میوه و تمام اجزای آن در آب تا جایی که نرم شود، درست می شود. سپس اجزای آن مخلوط و شیرین می شود.

شربت پشن فروت

استفاده از شربت پشن فروت

شیره پشن فروت:

شیره، پوره ای است که از میوه یا سبزیجات پخته شده درست می شود. شیره پشن فروت مانند شربت پشن فروت درست می شود اما بدون پوست. این شیره با جوشاندن پشن فروت با شکر بالای پنج دقیقه و خارج کردن دانه ها درست می شود. بعضی از افراد قبل از جوشاندن دانه های وانیل و سایر افزودنی ها به آن اضافه می کنند. شیره این میوه ممکن است به عنوان دسر بر روی ماست یا بستنی ریخته می شود.

مربای پشن فروت:

یک میوه گرمسیری را به نان تست صبح خود با مربای پشن فروت بیفزایید و از آن لذت ببرید. آماده سازی آن مانند دیگر مربا ها است. علاوه بر جوشاندن ساقه، افزودن لیمو، شکر نیاز دارید تا آنرا نیز بجوشانید. نتیجه عالی خواهد بود. بعضی نیز میوه های دیگری مانند آناناس و انبه به مربای آن می افزایند.

خواص پشن فروت و دانه هایش برای پوست، درمان بیماری ها و لاغری

4.961
این مطلب مفید بود ؟601
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : medicalnewstoday / organicfacts / stylecraze / wiki-fitness / curebuzz / healthline / drhealthbenefits / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی