خواص پنیر

تمام خواص ، فواید و عوارض خوردن پنیر برای سلامت و زیبایی

کد مطلب : 10396تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 12 دقیقه
آیا می دانید مصرف پنیر چه فواید و خواصی را دارد؟ از فواید پنیر برای بدن و زیبایی اطلاع دارید؟ در ادامه با تمامی فواید و خواص شگفت انگیز پنیر آشنا می شوید.

تمام خواص و فواید پنیر برای سلامتی و زیبایی

پنیر از خانواده ی لبنیات به حساب می آید ،در سراسر دنیا تعداد بسیار زیادی از انواع پنیر وجود دارد که پنیرهای مورد استفاده در ایران به چند نوع پنیر مانند پنیر لیقوان ، پنیر موتزارلا، پنیر فتا یا دانمارکی ختم شود. بخصوص پنیر شامل مواد مغذی فراوانی است که در شیر وجود دارد، مانند پروتئین، ویتامین، فسفر، مواد معدنی، فیبر و آهن که در ادامه این بخش از تغذیه و سلامت در نمناک به بررسی کامل تر آنها خواهیم پرداخت.

ارزش غذایی پنیر:

1. پروتئین:

پنیر نیز همانند شیر، منبع خوبی از پروتیین است. پروتیین موجود در پنیر از پروتیین شیر به نام کازیین می آید. در نتیجه شامل آمینو اسیدهای ضروری و قابل هضم است. هم چنین پروتیین برای سلامتی در ترویج فشار خون پایین، افزایش مواد معدنی و همچنین منبع خوب انرژی مفید است.

2. کربوهیدرات پنیر:

در واقع پنیر شامل مقدار کمی کربوهیدرات است، اما مقدار آن بسته به نوع پنیر است. در حقیقت میانگین پنیر شامل 1، 3 گرم کربوهیدرات در هر 100 گرم است. در همین حال، اکثر پنیرها حاوی کربوهیدرات هستند که لاکتوز یا شکر شیر است. با این وجود، در طول فرآیند انعقاد خون و تولید آن، لاکتوز به گلوکز و گالاکتوز تجزیه می شود. علاوه بر این، کربوهیدرات به عنوان سوخت بدن برای تولید انرژی روزانه استفاده می کند.

 خواص پنیر

ارزش غذایی پنیر و فواید بی نظیر آن

3. چربی های پنیر :

به نظر می رسد که غذاهای غنی از چربی مثل پنیر برای بدن خوب نیست، اما در واقع پنیر بسیار سالم است. در همین حال پنیر شامل چربی های اشباع شده است، مواد غذایی که انرژی بیشتری به ما می دهند. محتویات آن حدود 70 درصد یا 33 گرم در هر 100 گرم پنیر است. همچنین. پنیر شامل چربی های ترانس داری است که واکسسین اسید و لینولیک کانجاکتد هستند. به هر حال، این چربی ترانس دار برای مصرف بدن به مقدار معقول خوب است.

4. ویتامین ها و مواد معدنی پنیر:

در حقیقت پنیر منبع خوبی از ویتامین و مواد معدنی مانند شیر است.در همین حال، یک لیوان شیر، یک تکه پنیر را تولید می کند. بنابراین، ویتامین ها و مواد معدنی اش به اندازه شیر است.

5. ویتامین A پنیر:

پنیر غنی از ویتامین A است. ویتامین A برای سلامتی چشم ها، آسیب های پوستی، و عفونت تنفسی خوب است.

 خاصیت پنیر

ویتامین A موجود در پنیر

6. روی:

روی یک عنصر ضروری است که بدن به مقدار کمی از آن نیاز دارد. در نتیجه روی در تولید هورمون، بهبود ایمنی و سلامتی مفید است.

7. ریبوفلاوین:

ریبوفلاوین یا ویتامین B2 بهترین منبع تولید انرژی است. ویتامین B2 کربو هیدرات ها را برای گلوکز فراهم می کند. در نتیجه، ویتامین B2 برای درمان اوتیسم، آب مروارید، میگرن و غیره مفید است.

8.سلنیوم:

سلنیوم خواص آنتی اکسیدانی برای جلوگیری از سلول های سرطانی و دیابت است.

 ارزش غذایی پنیر

ارزش غذایی پنیر

9.سدیم پنیر:

سدیم به طور طبیعی در شیر وجود دارد. به قدری مفید است که از گرفتگی عضلات، حفظ گلوکز، بهبود سلامت قلب به عنوان منبع مواد معدنی در بدن جلوگیری می کند.

10.پنیر دارای ویتامین B12 است:

ویتامین B12 نیز به عنوان کوبالامین نقش کلیدی در عملکرد و متابولیسم مغز ایفا می کند.

11.فسفر پنیر:

فسفر مهم ترین ماده معدنی برای ترمیم مغز استخوان و مغز است.

 فسفر پنیر

فسفر موجود در پنیر

12. کلسیم موجود در پنیر:

کلسیم یا ویتامین D برای قوی بودن مهم است. عدم دریافت کلسیم به اندازه کافی می تواند موجب شکستگی استخوان، ناخن، دندان، پوست و مشکلات سلامتی شود.

13. ویتامین K2:

ویتامین K2 منبع ساختار استخوانی و سلامت قلبی است.علاوه بر این پنیر شامل منبع مغذی بالایی از مواد مغذی سالم برای بدن ما است. مصرف یک تکه پنیر هر روز به ما کمک می کند تا یک استخوان قوی داشته باشیم و سلامت بدنی را به طور کلی به دست آوریم.

خواص و فواید پنیر برای بدن

1. داشتن استخوان قوی:

در واقع پنیر شامل ویتامین B و مجموعه ویتامین های B است که در ساخت استخوان قوی بسیار خوب است. در واقع، برای کودکان در دوران کودکی بسیار موثر است و همچنین برای افراد مسن، تا استخوان ها را قوی داشته باشند. هم چنین، محصولات لبنی مانند پنیر شامل کلسیم و پروتئین به عنوان بهترین منابع غذایی برای سلامت استخوان است.

خواص بی نظیر پنیر

فواید و خواص فوق العاده پنیر برای بدن

2. پنیر برای بهبود سلامت قلب:

به نظر می رسد که ترکیب کاملی از کلسیم، پتاسیم و منیزیم برای سلامتی قلب مفید هستند. همچنین، کازیین پروتیین اصلی برای کاهش خطر فشار خون، حفظ گردش خون و همچنین جلوگیری از بیماری های قلبی است. به طور خلاصه، اضافه کردن پنیر در منوی شما از بیماری های قلبی مانند عروق کرونر، اختلالات ریتم قلب، و بیماری های قلبی عروقی محافظت می کند.

3. پنیر برای جلوگیری از سلول های سرطانی:

خب، سرطان بدترین قاتل تا به حال است و ما می توانیم با غذایی سالم مثل پنیر از آن جلوگیری کنیم. در واقع پنیر شامل اسید لینولییک و شینگولیپید است که به عنوان نقش های کلیدی برای جلوگیری از سلول های سرطانی عمل می کنند. یک محقق گفت که پنیر دارای ویژگی های بوتیرات برای مبارزه با سرطان با تغذیه سلول های خوب در کولون است. در عین حال، ویتامین B نیز از بدن از سلول ها محافظت می کند.

4. پنیر برای جلوگیری از دیابت:

این یک اطلاعات تکان دهنده است، پنیر نیز به عنوان پیش گیری از دیابت مفید است. به همین ترتیب، پنیرهای بوتیرات - متراکم دارای 50 % سطح انسولین پایین تری بودند.ممکن است از دیابت نوع 2 برای حفظ سطح انسولین در حالت عادی و موثر استفاده شود.

جلوگیری از دیابت

جلوگیری از دیابت با پنیر

5.پنیر مفید برای پوکی استخوان:

پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوان ها قدرت خود را از دست می دهند، حفره دارند و یا حتی شکسته می شوند. این وضعیت معمولاً در افراد مسن اعم از مرد یا زن، اتفاق می افتد. بنابراین پنیر برای ترمیم پوکی استخوان مفید است چون حاوی کلسیم و پروتئین بالایی است.

6. پنیر برای ساخت ماهیچه:

به همین ترتیب، ساخت ماهیچه آسان نیست. اول، شما باید هر روز صبح ورزش کنید. دوم، شما به غذای سالم نیاز دارید تا به رشد بافت ماهیچه کمک کنید. در واقع، به نظر می رسد که پنیر منبع غذایی مناسبی برای تولید ماهیچه ای است، چون حاوی پروتئین بالایی است. پروتئین از آمینو اسید ساخته شده است و این در واقع منبع تولید ماهیچه است.

7. پنیر برای سلامت دندان:

داشتن دندان های محکم، تمیز و سفید نیاز همه افراد است، در عین حال برخی غذاهای شیرین می توانند به آرامی دندان های ما را بشکنند. اما پنیر غذایی است که به خاطر کلسیم و فسفرش، برای دندان های شما خوب است. در نتیجه کلسیم و فسفر مواد معدنی هستند که می توانند باکتری و اسید لاکتیک را در دهان بکشند. هم چنین می تواند به حفاظت ازمینا دندان کمک کند.

بهبود سلامت دندان

سلامت دندان با مصرف پنیر

8. پنیر برای درمان فشار خون بالا:

فشار خون بالا ناشی از میزان بالای کلسترول و سدیم است و برای سلامتی بدن بد است. اگرچه پنیر شامل سدیم است، اما سدیم کمی دارد. بنابراین شما هنوز هم می توانید آن را بدون نگرانی بخورید، چون سدیم کم برای کاهش خطر بیماری های قلبی مفید است.در عین حال، محتوای ویتامین B آن به بدن کمک می کند تا فشار خون را کاهش دهد.

9. پنیر برای کاهش استرس:

پنیر استراحت و آرامشی که نیاز دارید تا احساس استرس را کاهش دهید را به شما اهدا می کند. هم چنین پنیر شامل اسید ضروری یا آمینو اسیدها و تریتوفان برای تولید سروتونین بیشتر است. در نتیجه، این محتویات می تواند سطح اضطراب و حالت تنش را تنظیم کند. باور کنید یا خیر، پنیر می تواند استرس شما را کاهش دهد.

10. پنیر موثر در درمان میگرن:

چنانچه پیش از این هم در بخش سلامت نمناک خوانده اید پنیر راهی ساده برای درمان میگرن است. اگر در زمان بدون قید و شرط میگرن را تجربه می کنید، می توانید به راحتی یک تکه پنیر بخورید چون پنیر حاوی ریبوفلاوین است. همان طور که گفته شد، ریبوفلاوین می تواند برای درمان موثر میگرن مفید باشد. علاوه بر این پنیر شامل کلسیم است که می تواند درد ناشی از سردرد میگرن را کاهش دهد.

 فواید استفاده از پنیر

درمان میگرن با استفاده از پنیر

11. بهترین منوی غذایی:

چه کسی می گوید که خوردن پنیر می تواند شما را چاق کند؟ از زمان 8000 سال گذشته، پنیر به فهرست غذاها در رژیم غذایی مردم تبدیل شده است. این به خاطر مواد بوتیرات برای کمک به افزایش متابولیسم و مبارزه با باکتری ها در روده برای تولید بوتیرات بیشتر است.

12. پنیر دارای باکتری خوب برای بدن است:

پنیر شامل میلیون ها باکتری خوب است، مانند آنچه که ما در ماست می دانیم. در نتیجه باکتری های خوب اثرات مثبتی بر روی بدن دارند، از قبیل جلوگیری از فشار خون بالا و کلسترول. هم چنین، باکتری های خوب برای درمان مشکلات هاضمه از قبیل IBS، اسهال عفونی، بیماری کرومن و بیماری های گوارشی مناسب هستند. در واقع بدن همیشه به باکتری های خوب نیاز دارد تا باکتری های بد را متعادل کنند.

13. پنیر دارای چربی های طبیعی خوب برای بدن است:

به نظر میرسد که افراد از چربی ها میترسند. با این وجود, افراد به چربی نیاز دارند تا انرژی تولید روزانه را حفظ کنند. همچنین پنیر شامل بسیاری از چربی های طبیعی است که بر حفاظت از اعضا بدن، بهبود سلول ها, حفظ دمای بدن و همچنین برای سلامتی پوست و مو موثر است.

 چربی های پنیر

چربی های طبیعی موجود در پنیر 

14. پنیر منبع پروتیین غیر گوشتی:

اگر گیاهخوار هستید, پنیر بهترین غذا برای نیازهای پروتئینی شماست. چون پروتئین بزرگ ترین ماده لازم است, پس باید کامل شود. در ضمن پنیر شامل آمینو اسید ضروری برای حفظ و تولید خوبی در بدن ما است.

15. پنیر برای بهبود سیستم ایمنی:

پنیر برای بهبود سیستم ایمنی مفید است, به طوری که بدن ما دربرابر هر بیماری قوی می شود. در ضمن پنیر حاوی روی است که در تولید هورمون و بهبود سیستم ایمنی نیز مفید است. پس ما می توانیم از پنیر به عنوان پیش گیری از ویروس مانند آنفولانزا, تب, سرفه, سرما خوردگی و یا هر بیماری و بیماری دیگر استفاده کنیم.

16. پنیر برای درمان در دوران بارداری:

همانطور که می دانیم, زنان در دوران بارداری به ویتامین, معدنی, کلسیم و پروتئین نیاز دارند تا هر دو را برای مادر و نوزاد منتقل کنند. به همین ترتیب, پنیر شامل کلسیم زیادی برای تحریک انقباض است. همچنین برای کودک برای عملکرد مغز در آینده خوب است. هم چنین پنیر به تولید شیر مناسب بعد از دوره بارداری برای تغذیه نوزاد کمک می کند.

 مصرف پنیر در بارداری

مصرف پنیر در دوران بارداری 

17. پنیر برای درمان بی خوابی:

خصوصاً پنیر شامل نوع آمینو اسیدی به نام تریپتوفان است، که در ارتقای خواب بهتر و کاهش سطح استرس مفید است. تاثیر مثبت آن، به شما آرامش و احساس گرما می دهد. بنابراین قبل از خواب ممکن است کمی پنیر بخورید و بی خوابی را درمان کنید.

18. پنیر مناسب برای آرتروز:

التهاب مفاصل به دلیل فقدان مواد کلسیم در بدن, شایع است. در واقع پنیر شامل میزان زیادی از کلسیم, ویتامین و معدنی است که نیازهای معدنی آن را برای استخوان ها و مفاصل کامل می کند. علاوه بر این پنیر برای بهبود استحکام استخوانی و نیز درمان التهاب مفاصل مفید است.

19. پنیر موثر برای سندرم قبل از قاعدگی:

این علائم متعلق به یک زن در روز اول سندرم پیش از قاعدگی است. در واقع پنیر باعث کاهش مشکلات یا درد ناشی از سندروم پیش از قاعدگی می شود. به همین ترتیب, اثر آرامش بخشی می تواند به آسوده کردن احساس کمک کند.

 مزایای مصرف پنیر

خواص و مزایای مصرف پنیر برای بدن 

20. غذایی راحت:

در واقع پنیر می تواند شما را خوشحال کند! پنیر حاوی آمینو اسیدی است که وقتی آن را می جویم, موادی که احساس شادی می کنند را ازاد میکنند. همچنین چربی موجود در پنیر, مغز را برای تولید دوپامین به عنوان ماده شیمیایی خوب طبیعی، برای تقویت روحیه و انرژی ما تحریک می کند.

فواید زیبایی پنیر:

در نتیجه پنیر نه تنها اثر مثبتی برای سلامتی دارد، بلکه برای زیبایی نیز سودمند است. شما ممکن است هرگز اینها را نمی دانستی.

21. استحکام موی سر با پنیر:

اگر تا به حال ریزش مو را تجربه کرده اید, می توانید آن را با خوردن پنیر حل کنید. چون پنیر شامل ویتامین b است که باعث تقویت مو و محدود شدن ریزش مو می شود.

 فواید پنیر برای مو

فواید استفاده از پنیر برای موها 

22. برق مو با پنیر:

به نظر می رسد هر دختری می خواهد موهای براق داشته باشد تا زیباتر به نظر برسد. در واقع, شما می توانید باور کنید که پنیر می تواند به خاطر مواد ویتامین b, موهای شما را درخشان کند.

23. پنیر برای بلندی موی سر:

سلامت پوست سر برای مردان و زنان مهم است. پوست سر ناسالم باعث رشد بد مو می شود. اما پنیر مواد لازم برای تحریک رشد مو را دارد. این ویتامین B است که ما به آن نیاز داریم.

24. پنیر مناسب برای بافت مو:

در حقیقت، مشکل اصلی زنان متوسط این است که موهایشان به خاطر مدل موی روزانه شان مانند اتو کشیدن، سشوار و رنگ مو اسیدی دیده می شود. ویتامین B، به این مشکلات شما کمک می کند. در واقع، پنیر از آسیب مو جلوگیری می کند.

 خواص پنیر چیست

مصرف پنیر برای سلامت موها 

25. پنیر برای درخشش پوست :

پروتیین موجود در پنیر، درخشندگی پوست را افزایش می دهد چون پوست های مرده را از بین می برد.

26. پنیر برای جوش های پوست:

وقتی بزرگ تر می شویم، جوش های پوست به طور ویژه در صورت ظاهر می شود. خب، این چیزی نیست ک برای زنان می خواهیم. به خصوص، هورمون ها در طول دوران قبل قاعدگی تغییر می کنند و پیری پوست را افزایش می دهد. علاوه بر این، ویتامین پیچیده B در پنیر می تواند ریسک آن را تحت فشار قرار دهد. در همین حال، شما می توانید پنیر چدار را برای رفع مشکل پوست بخورید.

27. اختلال پوستی:

اختلال پوست مثل خارش، جوش زدن، واقعاً باعث می شود که احساس ناراحتی بکنید. بدتر از آن جوش پوستی و اختلال پوستی پسوریازیس می باشد. پنیر شامل ویتامین B1 است که سلامتی پوست را تغذیه می کند و می تواند برای پاک کردن اختلال پوست مورد استفاده قرار گیرد.

اختلالات پوستی

پنیر برای اختلالات پوستی 

28.. الاستیست پوست:

یک مشکل پوستی دیگر، چین و چروک است. در واقع، این می تواند بدترین دشمن برای هر زن در دنیا باشد و این روشی است که تعداد جراحی پوست رو به افزایش می برد. منظور این است که پنیر می تواند جایگزین شما برای ترویج پوست سالم باشد،.

29.پنیر برای آلرژی پوستی و حساس بدن:

همانند شیر طبیعی، پنیر برای التیام آلرژی ها و حساسیت های پوستی مفید است.

30.پنیر برای سلامت ناخن ها:

همان روش، تاثیر مثبت بر سلامتی دارد چون بر مو و سلامت استخوان تاثیر می گذارد.

پنیر برای سلامت ناخن

سلامت ناخن ها با مصرف پنیر 

فواید و مضرات پنیر از دیدگاه اسلام:

پیامبر (ص) می فرمایند :پنیر بخورید ؛چراکه خواب می آورد و غذا را هضم میکند.

امام صادق (ع) می فرمایند :چه نیکو لقمه ای است پنیر ! دهان را تر و تازه می کند ، بوی دهان را خوش می سازد ، غذای پیشین را هضم می کند و برای پس از خود اشتها آور است . هرکس آن را سرهر ماه بخورد نزدیک است که هیچ حاجت او بی پاسخ نماند.

همچنین ایشان در جایی دیگر می فرمایند :پنیر ، چه نیکو لقمه ای است ! نوشیدن انسان را خوش بو می سازد ، آنچه را پیش از آن هست هضم میکند و آنچه را پس از آن باشد دوست داشتنی می سازد . پنیر ،غذاهای پیش از خود را گوارش می دهد و برای پس از خود اشتها می آورد.

خواص و فواید خوردن پنیر با گردو از نظر طب اسلامی

پیامبر اسلام فرمود پنیر و گردو هر یک به تنهایی مضرند، اما اگر با هم جمع شوند مفید و نافع می گردند.

همچنین در مورد فواید مصرف پنیر با گردو باید گفت:پیامبر (ص) می فرمایند :پنیر درد است ؛ چون با گردو خورده شود، درمان است . پنیر درد است؛ گردو هم درد است ، چون با هم یک جا جمع شود درمان می شوند.

امام صادق (ع) در مورد مصرف پنیر با گردو می فرمایند :پنیر و گردو ، چون با هم یک جا جمع شوند در هر یک از آنها درمان است ؛ اما اگر از هم جدا شوند در هر یک از آنها درد است.

در پنیر ماده ای به نام تیرامین وجود دارد که اگر در مغز تجمع یابد، باعث کندی ذهن می شود، البته این ماده توسط یک نوع آنزیم موجود در بدن انسان می تواند تجزیه شود ولی این آنزیم تا حد مشخصی فعال است. برای فعالیت بیشتر این آنزیم باید میزان مس را در بدن زیاد کرد و این کار با خوردن گردو که حاوی مقداری مس است، انجام می شو د. بنابراین اگر چند بار پنیر خالی خوردید، نگران نشوید.

عوارض پنیر چیست؟

مضرات و فواید پنیر از دیدگاه اسلام 

عوارض و مضرات احتمالی پنیر

با این حال که پنیر فواید زیادی دارد و خوش مزه و خامه ای است، اما برخی چیزها وجود دارند که شما می توانید قبل از خوردن پنیر به آن ها توجه کنید.

حساسیت به لاکتوز:

لاکتوز کربوهیدرات اصلی در پنیر است، یا به عنوان شکر شیر نیز شناخته می شود.سپس، عدم تحمل لاکتوز شرطی است که فرد قادر به جذب لاکتوز نیست. به این ترتیب، برخی از مردم نسبت به لاکتوز حساسیت نشان می دهند. اگر آن ها مواد غذایی را با لاکتوز مصرف کنند، باعث اسهال، گاز، درد، گرفتگی عضلات، نفخ شکم یا رها کردن آن ها می شود.

در همین حال، افراد با عدم تحمل لاکتوز هنوز هم می توانند پنیر را در گاز کوچک بخورند. علاوه بر این بهترین پنیر برای خوردن اگر شما یک عدم تحمل لاکتوز هستید، پنیر چدار و پنیر فتا هستند.

آلرژی به شیر :

برخی افراد وجود دارند که نسبت به شیر حساسیت دارند، این اتفاق برای کودکان و افراد مسن شایع است. برای جایگزینی منابع پروتیینی، آن ها را معمولاً با پروتئین سویا تغییر می دهند. چون پنیر از شیر ساخته می شود، برخی افراد ممکن است به پنیر نیز آلرژی داشته باشند.در نتیجه پنیر شامل خاطرات روزانه و راحتی است که فواید مختلفی برای سلامتی و زیبایی دارد ؛ علاوه بر این، شما می توانید پنیر را به هر شکلی که دوست دارید بخورید، چه به عنوان مسلک شک و یا آب شده در پیتزا.

 

تمام خواص ، فواید و عوارض خوردن پنیر برای سلامت و زیبایی

4.5537
این مطلب مفید بود ؟48255
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی