خوراکی های سرشار از آهن

خوراکی های سرشار از ویتامین آهن + عکس

کد مطلب : 30236زمان مطالعه : 2 دقیقه
خوراکی هایی که سرشار از آهن میباشند برای بدن بسیار مفید و ضروریست و بهتر است آن ها را در سبد غذایی خود بگنجانیم.مصرف میوه وسبزیجات وپروتیین ها , آهن لازم به بدن مافراهم میکنند

دانستنی هایی درباره خوراکی های سرشار از آهن

خوراکی هایی که سرشار از اهن میباشند برای تولید هموگلوبین ضروری است. هموگلوبین پروتئینی است که به گلوبولهای قرمز خون امکان می دهد تا اکسیژن را به اقصی نقاط بدن انتقال دهند.

خوراکی های آهن

 

آهن خوراکی هم در غذاهای گیاهی و هم در غذاهای با منشا حیوانی یافت می شود. در زیر مواد غذایی حاوی آهن آشنا می شوید:

صدف خوراکی

صدف خوراکی منبع عالی ای از آهن است. شش صدف خام تقریباً 4 میلیگرم آهن دارد. همچنین حاوی 43 کالری، 50 میلیگرم کلسیم و 5 گرم پروتئین است.

لوبیای سفید

لوبیای سفید منبع گیاهی بسیار خوبی از آهن است. نصف یک پیمانه لوبیای سفید، بیش از 3 میلیگرم آهن دارد. همچنین در این میزان از لوبیای سفید، 6 میلیگرم فیبر و 500 میلیگرم پتاسیم دارد. همچنین سرشار از پروتئین و کلسیم، ویتامینهای گروه ب و آنتی اکسیدان هم هست.

جگر

جگر یکی از منابع شناخته شدۀ آهن است. یک برش جگر بیش از 4 میلیگرم آهن دارد. همچنین منبع غنی ویتامین ب، آ و د است. همۀ اینها در ازای تنها 130 کالری!

عدس

عدس منبع گیاهی دیگری برای آهن است و در نیم پیمانه عدس 3 میلیگرم آهن وجود دارد. عدس همچنین منبع غنی فیبر است و این میزان عدس حاوی 8 میلیگرم از فیبر است. علاوه بر این عدس سرشار ویتامین ب، پروتئین، منیزیم و زینک است.

کنسرو تن ماهی

کنسرو تن ماهی منبع خوشمزه ای از آهن است. هر 170 گرم کنسرو تن ماهی 2.5 میلیگرم آهن است و علاوه بر این منبع غنی پتاسیم و ویتامین ب و اندکی ویتامین د است. همچنین دارای 400 میلیگرم سدیم است که البته قدری زیاد است. 

نخود

نخود منبع بسیار خوبی از آهن است. نیم پیمانه نخود حاوی تقریباً 2.5 میلیگرم آهن است. همچنین حاوی 141 میلیگرم فولیت، یکی از ویتامین های گروه ب-کمپلکس، و 6 گرم فیبر است. 

آب گوجه فرنگی


آب گوجه به اندازۀ سایر خوراکی هایی که معرفی کردیم آهن ندارد، اما میزان آهنش به نسبت نوشیدنی ها خوب است. یک فنجان آب گوجه دارای یک میلیگرم آهن است. همچنین حاوی لیکوپین، یک آنتی اکسیدان قوی، و ویتامین آ است. همچنین منبع خوبی از مواد معدنی است. 

سیب زمینی آبپز

معلوم نیست که چرا در مورد خواص تغذیه ای سیب زمینی اینقدر کم صحبت می شود. سیب زمینی نه تنها منبع خوبی از ویتامینهای ث و ب است، منبع عالی پتاسیم نیز محسوب می شود. سیب زمینی همچنین منبع خوبی از آهن هم هست. یک سیب زمینی بزرگ با پوست بیش از 3 میلیگرم آهن دارد. 

اسفناج

بیخود نبود که ملوان زبل آنقدر اسفناج می خورد. اسفناج سرشار از آهن است. یک فنجان اسفناج پخته 6.5 میلیگرم آهن دارد. همچنین حدود 250 گرم کلسیم و بیش از 800 میلیگرم پتاسیم دارد. همچنین حاوی ویتامین ث، کا و فیبر هم هست

کشمش

کشمش، و همچنین بسیاری دیگر از میوه های خشک شده، سرشار از آهن هستند. حدود یک سوم فنجان کشمش، تقریباً یک میلیگرم آهن دارد. کشمش همچنین منبع خوبی از پتاسیم و ویتامین ب است.

خوراکی های سرشار از ویتامین آهن + عکس

4.4174
این مطلب مفید بود ؟15222
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از آکا/ ر
وبگردی