خونریزی رحم
خونریزی غیر طبیعی رحم در بین دوره های قاعدگی با مدت زمان طولانی و خونریزی شدید می باشد که ممکن است در سنین مختلف خانم ها ایجاد شود.

خونریزی غیر طبیعی رحم چیست و چرا بروز می کند؟

خونریزی رحمی که بدون دلیل و یا سابقه باشد ممکن است در هر رده سنی برای خانمها اتفاق بیفتد.هر گونه خونریزی غیرمعمول باید هر چه سریعتر مورد ارزیابی قرار گیرد.خونریزی غیر طبیعی رحمی یک خونریزی شدید و یا غیر عادی از رحم (از طریق واژن) است. این می تواند در هر زمانی در طول چرخه ماهیانه تان، از جمله در طول دوران قاعدگی طبیعی شما رخ دهد.

علائم خونریزی غیرطبیعی رحمی:

خونریزی شدید بین دوره های پریودی یک نشانه از خونریزی غیرطبیعی است. خونریزی خیلی شدید در طی یک دوره و / یا خونریزی که بیش از 7 روز طول می کشد، منوراژی نامیده می شود.

خونریزی رحم

علل خونریزی رحم

چه چیزی باعث خونریزی غیرطبیعی رحمی می شود؟

  • بسیاری از چیزها وجود دارند که می توانند باعث خونریزی غیرطبیعی رحمی شوند. بارداری یک دلیل رایج آن است.
  • پولیپ ها یا فیبروئیدها (تومورهای کوچک و بزرگ) در رحم هم می تواند باعث خونریزی شود.
  • به ندرت، یک مشکل تیرویید، عفونت دهانه رحم و یا سرطان رحم می تواند باعث خونریزی غیرطبیعی رحمی شود.
  • در اغلب زنان، خونریزی غیرطبیعی موجب عدم تعادل هورمونی می شود. وقتی هورمون ها مشکل دار هستند، پزشکان این مشکل را خونریزی رحمی ناکارآمد یا DUB می نامند.
  • خونریزی غیر نرمال ناشی از عدم تعادل هورمونی در نوجوانان و یا در زنانی که به یائسگی نزدیک می شوند، است.

اینها تنها چند مشکلی هستند که می توانند باعث خونریزی غیرطبیعی رحمی شوند. این مشکلات در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما خونریزی غیرطبیعی رحمی معمولاً به سن شما بستگی دارد.

خونریزی غیرطبیعی

خونریزی رحم زنان در سنین جوانی، دهه 20 و 30 سالگی:

دلیل رایج خونریزی غیرطبیعی در زنان و نوجوانان در دوران بارداری است. بسیاری از زنان در چند ماه اول بارداری طبیعی خونریزی غیرطبیعی دارند. برخی از قرص های کنترل بارداری یا استفاده از آی یو دی نیز می توانند باعث خونریزی غیرطبیعی شوند.

برخی از زنان جوان که خونریزی غیرطبیعی دارند، تخمکشان را از تخمدان خود (به نام تخمک گذاری) در طول چرخه قاعدگی رها نمی کنند. این برای نوجوانانی که تازه دوره هایشان شروع شده، رایج است.

باعث عدم تعادل هورمونی در اندامی می شود که استروژن را تولید می کند (به نام آندومتر) رشد می کند تا زمانی که خیلی ضخیم شود. زمانی که بدن شما از این پوشش در طول دوره خلاص می شود، خونریزی بسیار سنگینی خواهید داشت.

عدم تعادل هورمونی ممکن است باعث شود که بدن شما تشخیص ندهد چه وقت آستر را رها کند. این می تواند باعث خونریزی نامنظم (لکه بینی) بین دوره های شما شود.

خونریزی رحم زنان جوان

خونریزی رحم زنان در دهه 40 و اوایل دهه 50 سالگی:

در سال های پیش از یائسگی و زمانی که یائسگی آغاز می شود، زنان ماه ها تخمک گذاری انجام نمی دهند و این، می تواند باعث خونریزی غیرطبیعی رحمی شود که شامل دوره های سنگین و سبک تر و خونریزی نامنظم است.

ایجاد رحم ضخیم دلیل دیگری برای خونریزی در زنان در دهه 40 و 50 سالگی است. این مسئله می تواند هشداری از سرطان رحمی باشد.

اگر خون غیرطبیعی رحمی دارید و در این گروه سنی هستید، باید به پزشک خود بگویید. این ممکن است یک بخش عادی از پیر شدن باشد، اما مهم است که مطمئن شوید که سرطان رحمی دلیل آن نیست.

علل خونریزی رحم

خونریزی رحم زنان بعد از یائسگی:

هورمون درمانی، دلیل شایع خونریزی رحمی پس از یائسگی است.

عوامل دیگر عبارتند از:سرطان رحم و آندومتر.

این سرطان ها در زنان مسن تر نسبت به زنان جوان شایع تر است اما سرطان همیشه علت خونریزی غیرطبیعی رحمی نیست. بسیاری از مشکلات دیگر وجود دارند که باعث خونریزی بعد از یائسگی می شوند به همین دلیل مهم است که بعد از یائسگی با پزشک خود صحبت کنید.

خونریزی رحم در زنان یائسه

خونریزی غیر طبیعی رحمی چگونه تشخیص داده می شود؟

این تست ها ممکن است به سن شما بستگی داشته باشند.

اگر بتوانید باردار شوید، ممکن است پزشک یک تست بارداری تجویز کند. اگر خونریزی شما سنگین باشد، علاوه بر آزمایش های دیگر، پزشک ممکن است بخواهد به میزان خونتان رسیدگی کند تا مطمئن شود که مقدار خون کمی ندارید. این می تواند منجر به کمبود آهن و کم خونی شود.

تست سونوگرافی از ناحیه لگن، رحم و تخمدان ها را نشان می دهد همچنین چنانچه در این بخش از سلامت نمناک میخوانید ممکن است علت خونریزی شما نیز نشان داده شود.

ممکن است بخواهد از بافت آندومتر نمونه برداری کند.

این یک آزمایش از پوشش رحمی است. این کار با قرار دادن یک لوله پلاستیکی نازک در رحم انجام می شود. پزشک از آن لوله برای برداشتن یک تکه کوچک از پوشش رحمی استفاده خواهد کرد. این آستر را برای آزمایش به آزمایشگاه خواهد فرستاد.

آزمایش نشان خواهد داد که آیا سرطان یا تغییری در سلول ها دارید یا خیر. نمونه برداری می تواند در مطب پزشک انجام شود و فقط باعث درد خفیف می شود.

آزمایش دیگر هیستروسکوپی است. یک لوله نازک با یک دوربین کوچک در رحم قرار داده می شود. دوربین به پزشک شما اجازه می دهد که داخل رحم را ببیند. اگر هر چیز غیر عادی نشان داده شود، پزشک می تواند از بافت نمونه برداری کند.

نمونه برداری از رحم

آیا می توان از خونریزی غیر عادی رحم جلوگیری کرد؟

اگر خونریزی غیر عادی در اثر تغییرات هورمونی ایجاد شود، قادر به جلوگیری از آن نخواهید بود اما اگر تغییرات هورمونی شما با اضافه وزن و کاهش وزن ایجاد شوند، می تواند کمک کند.

وزن شما بر تولید هورمونتان تاثیر می گذارد. حفظ یک وزن سالم می تواند به جلوگیری از خونریزی غیرطبیعی رحمی کمک کند.

درمان خونریزی غیر طبیعی رحم :

همانطور که در ادامه بخش سلامت نمناک خواهید خواند چندین گزینه درمانی برای خونریزی غیرطبیعی رحم وجود دارد که البته درمان به علت خونریزی بستگی دارد، و هم به سن و اینکه آیا می خواهید در آینده حامله شوید یا خیر. پزشک به شما کمک می کند تصمیم بگیرید کدام روش برایتان مناسب است.

علت خونریزی غیر طبیعی رحم

برخی از گزینه های درمان خونریزی رحم شامل موارد زیر هستند:

دستگاه داخل رحمی (آی یو دی):

ممکن است پزشک آی یو دی را پیشنهاد کند. آی یو دی یک وسیله پلاستیکی کوچک است که پزشک از طریق واژن آن را برای جلوگیری از بارداری وارد رحم شما می کند.

یک نوع از آی یو دی، هورمون ها را آزاد می کند و این نوع می تواند به طور قابل توجهی خونریزی غیرطبیعی را کاهش دهد.مانند قرص های کنترل بارداری، گاهی آی یو آی می تواند باعث خونریزی غیرطبیعی شود. اگر این اتفاق برای شما افتاد، به پزشکتان بگویید.

قرص های کنترل بارداری:

قرص های کنترل بارداری شامل هورمون هایی هستند که می توانند پوشش رحم شما را از بیش از حد ضخیم نگه دارند. آن ها همچنین می توانند به مرتب کردن چرخه قاعدگی کمک کنند و درد شکم را کاهش دهند. برخی از انواع قرص های کنترل بارداری، به ویژه قرص پروژستین می توانند باعث خونریزی غیرطبیعی برای برخی از زنان شوند.

قرص های کنترل بارداری

جلوگیری و درمان خونریزی رحم با قرص های ضد بارداری

روش های درمان خونریزی غیر طبیعی رحم

اتساع و کورتاژ:

روشی است که در آن دهانه رحم به اندازه کافی باز می شود تا یک ابزار جراحی بتواند به رحم وارد شود. پزشک از ابزارهای جدا کردن آستر رحم استفاده می کند و پوشش خارج شده در آزمایشگاه برای پیدا کردن بافت غیر عادی چک می شود.

هیسترکتومی:

این نوع جراحی رحم را از بین می برد. اگر یک هیسترکتومی داشته باشید، دیگر پریود نمی شوید و نمی توانید باردار شوید. هیسترکتومی جراحی بزرگی است که به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد. تخریب آندومتر یک روش جراحی است که آستر رحم را از بین می برند. بر خلاف یک هیسترکتومی، رحم را حذف نمی کند.

تخریب آندومتر می تواند تمام خون قاعدگی را در برخی از زنان متوقف کند. با این حال، برخی از زنان هنوز هم خون و یا لکه های خون را پس از این عمل دارند. چند زن پس از این روند، دوره های قاعدگی منظمی دارند.

زنانی که روش تخریب آندومتر را انجام می دهند، هنوز نیاز به استفاده از نوعی کنترل بارداری دارند، حتی با وجود این در اکثر موارد، حاملگی به احتمال زیاد بعد از این روند وجود ندارد.

زمان ریکاوری بعد از این روش کوتاه تر از زمان ریکاوری بعد از هیسترکتومی است.

هیسترکتومی

درمان خونریزی غیر طبیعی رحم با جراحی هیسترکتومی

زندگی با خونریزی غیرطبیعی رحمی:

خونریزی غیر نرمال می تواند به روش منفی بر زندگی شما تاثیر بگذارد. قادر نخواهید بود پیش بینی کنید که چه زمانی خونریزی شروع خواهد شد، می تواند باعث شود که در تمام مدت نگران باشید. هم چنین خون ریزی شدید ممکن است فعالیت های روزانه شما را محدود کند. برای برخی از زنان حتی ترک خانه نیز ممکن نیست.

اگر خون قاعدگی شدید دارید، سعی کنید ایبوپروفن (ادویل، موترین) را در طول دوره خود (یا چند روز قبل) بخورید. ایبوپروفن یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است. می توانند برای کاهش خونریزی در طی دوران پریودی، مفید باشند.

همچنین باید مطمئن شوید که در رژیم غذایی خود به اندازه کافی آهن دریافت میکنید. ممکن است پزشک شما یک مکمل آهنی را تجویز کند تا مطمئن شود که ضعیف نمی شوید.

علل خونریزی رحمی و راههای تشخیص و درمان خونریزی غیرطبیعی رحم

3.8238
این مطلب مفید بود ؟18256
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : familydoctor / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : رحم زنان
وبگردی
    {"Location":"\/خونریزی-رحم.p23124","ResCode":124,"html":false}