دارو ویندسین
وینسین باعث به دام انداختن سلول های متافاز میتوز می شود و سه برابر قویتر از وین کریستین است و تقریبا 10 برابر قویتر از وینبلاستین است

داروی ویندسین را چرا باید مصرف کنیم ؟

  • ویندسین یا ویندزین (به انگلیسی:VINDESIN SULFATE)‏
  • رده درمانی:درمان نئوپلاسم
  • اشکال دارویی: آمپول

موارد مصرف ویندسین Vindesine:

Vindesine برای درمان لوسمی لنفوسیتی حاد دوران کودکی است که به سرطان ریه های vincristine و non-oat cell ریه مقاوم است. وینسین باعث به دام انداختن سلول های متافاز میتوز می شود و سه برابر قویتر از وین کریستین است و تقریبا 10 برابر قویتر از وینبلاستین است.  وینسین فعال در بیماران مبتلا به عود در حالی که درمان چندین عامل که شامل وین کسترین است، نشان داده است.

داروی ویندسین

موارد و مقدار مصرف داروی ویندسین

مقدار مصرف ویندسین

ویندزین با مقدار 3 - 4.5 mg/m2 به صورت تزریق وریدی هر 1 - 2 هفته و یا 1 - 2 mg/m2/day برای 2 - 10 روز هر  2 - 3 هفته در درمان انواع سرطان مصرف شده است.

مکانیسم اثر ویندسین

ویندزین متافاز میتوز را متوقف می کند. میندزین با اتصال به میکروتوبول ها مانع فعالیت آنها شده و در نهایت باعث مرگ سلول می شود.

فارماکوکینتیک ویندسین

ویندزین نیمه عمر سه مرحله ای دارد که نیمه عمر نهایی آن حدود 20 ساعت است. دفع دارو کلیوی است.

خطرات و منع ویندسین

1- این دارو در صورت وجود ضعف شدید عضلانی نباید مصرف شود.

2- ویندزین نباید داخل جمجمه تزریق شود.

مصرف در دوران حاملگی ویندزین

D - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه شواهدی مبنی بر وجود خطر برای جنین انسان وجود دارد ولی در بعضی از موارد منافع دارو ممکن است استفاده از آن را اجتناب ناپذیر نماید. و در مقابل منافع دارو خطرات احتمالی دارو را باید پذیرفت

مصرف در دوران شیر دهی ویندزین

تا کنون مطالعات کافی و کنترل شده ای در رابطه با مصرف ویندزین در خانم باردار انجام نشده است، ولی به علت اینکه استفاده از این دارو در دوران بارداری می تواند آثار جانبی مهمی برروی جنین باقی بگذارد بنابراین از مصرف آن در ایام حاملگی باید خودداری شود مگر آنکه منافع ناشی از مصرف این دارواز عوارض جانبی آن برروی جنین بیشتر باشد. چنانچه مادری با ویندزین درمان می شود، باید تا زمانی که از این دارو استفاده می کند از شیردادن به کودک خود اجتناب کند.

تداخلات مهم ویندزین

اگر علاوه بر دریافت ویندزین بیمار تحت درمان با رادیوتراپی نیز قرار بگیرد، احتمال کاهش شدید فعالیت مغز استخوان وی زیاد است و ممکن است نیاز باشد تا از مقدار مصرف ویندزین کاسته شود. چنانچه ویندزین به همراه سایر داروهای کاهش دهنده فعالیت مغز استخوان مورد استفاده قرار گیرد، احتمال دارد کاهش فعالیت و عملکرد مغز استخوان بیمار بسیار شدید بوده و نیاز باشد تا از مقدار مصرف ویندزین کم شود. به علت احتمال عدم سازگاری نباید ویندزین را محلول های که حاوی فوروزماید یا هپارین هستند اضافه کرد.

عوارض ویندسین

عوارض ویندسین چیست ؟

عوارض جانبی ویندزین 

نفروپاتی ،تضعیف فعالیت مغز استخوان ، کم خونی و ترومبوسیتوپنی ، ونوروتوکسیسیتی از عوارض جانبی مهم ویندزین است.

توصیه های مهم: 

مصرف در حاملگی توصیه نمی شود، مگر آنکه منافع مصرف بر مضرات آن سنجیده شود. 

چنانچه مادری با این دارو تحت درما است باید از شیردهی خودداری کند. 

هشدارها:

1 ـ این دارو در صورت وجودضعف شدید حرکتی نباید مصرف شود.

2 ـ ویندزین نباید داخل جمجمه تزریق شود.

دارو ویندسین ، عوارض و منع مصرف داروی داروی ویندسین

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک / ک.ک / ف
وبگردی