دایناسورها

دایناسورها دقیقا چه شکلی بوده اند

کد مطلب : 64008زمان مطالعه : 4 دقیقه
مطالعه و تحقیق بر روی دایناسورها، این موجودات شگفت انگیز همیشه در حال ادامه یافتن است.محققان در مطالعات اخیر خود توانستند پایه رنگ پرهای دایناسورها را در فسیل های کشف شده آنها پیدا کنند.

رنگ پوست و شکل دایناسورها چگونه بوده است

محققان موفق به ارائه شیوه ای شده اند که می تواند در تعیین خصوصیات رنگی دایناسورها موثر واقع شود.
چیزهای بسیاری در مورد دایناسورها بوده که گمان می کردیم هرگز نخواهیم دانست. مثلا اینکه چه رنگی بوده اند، یا اینکه دقیقا چه شکلی داشته اند؛ به غیر از شکلی که در فیلم های تخیلی برای آنها تصویر می شود؟
خوشبختانه علم توانسته است به این گونه پرسش ها پاسخ دهد:حداقل به یکی از آنها.
مشخص است که نمی توان از روی استخوان های فسیل شده، رنگ سبز و نارنجی را تشخیص داد. همچنین نقش آنها بر روی گل و لای خشک شده به ما می گویند که این موجودات بدنی زبر و زمخت داشته یا بالدار بوده اند. اما قطعا نمی توان گفت که دایناسورها دقیقا چه شکلی بوده اند.

دایناسورها

رنگ پرهای دایناسورها

اما در سال 2010 آزمایشی بر روی خزهای یک دایناسور به کشفی شگفت انگیز منجر شد. این دایناسور، نخستین و آخرین دایناسوری بوده که با موهایی روی تنش در سال 1996 یافت شد. هنگامی که پوست این دایناسور زیر میکروسکوپ بررسی و مطالعه، روی آن، اندامک های ریز و سلولی تولید کننده ی رنگ های پوستی دیده شد.
 
دایناسورها

رنگ پرهای دایناسورها

بنا بر این گزارش، این اندامک ها تقریبا درون سیستم بدن تمامی حیوانات موجودند. البته این علم وقتی به دست آمد که در سال 2008 تیمی از دانشمندان دانشگاه ییل انگلستان برای مشاهده ی این اندامک ها، پرندگان فسیل شده را مطالعه کردند؛ این کار به منظور مقایسه ی دایناسورهای خزدار با پرندگان امروزی انجام گرفت.

اما پرسش این است:دایناسورها در نهایت چه رنگی بوده اند؟ پاسخ این پرسش درمورد همه انواع آنها صدق نمی کند، ولی پازل در مورد این خزدار کوچک مطالعه شده تقریبا تکمیل شده است.
 
دایناسورها

رنگ پرهای دایناسورها

این هیولای کوچک که حدود یک متر قد دارد، کمری تیره و متمایل به قرمز و شکمی رنگ پریده و دمی دراز و خط خطی داشته است.

نام این موجود کوچک، «سینوسوروپتریکس» است و در فارسی به چینی خزنده بال شناخته می شود.

 دایناسورها

رنگ پرهای دایناسورها

می توانیم دایناسورها و نئاندرتالها را دوباره به زندگی برگردانیم

برخی از دانشمندان معتقدند که در حال حاضر با تکنولوژی سلول بنیادی و توالیِ کامل ژنوم نئاندرتال ها پتانسیل آن را داریم که یک نئاندرتال را تولید مثل غیرجنسی کنیم. هرچند، اخلاق پزشکی در مورد اخلاقیاتِ تولید مثل غیرجنسی نئاندرتال ها بحث می کند – و بعضی بر این باورند که حتی تلاش برای انجام این کار خیلی غیرانسانی است.

تولید مثل غیرجنسی یکی از نئاندرتال ها با استفاده از DNA به اندازه ی کافی تأثیرگذار است

با شیوعِ بحث هایی در مورد رستاخیز کامل ماموت، دنیای علمی به آتش کشیده شد. می دانم به چه چیزی فکر می کنید:پارک ژوراسیک. خب کاملأ به این شکل نیست – اما شاید خیلی هم دور از آن نباشد. دکتر میچیو کاکو، استاد فیزیک نظری در سیتی کالج نیویورک در مصاحبه با بیگ تینک می گوید:چه می شود اگر بتوانیم نئاندرتال ها یا دایناسورها را فقط بر اساس ژنوم هایشان تولید مثل غیرجنسی کنیم؟

 دایناسورها

بازگرداندن دایناسورها

این پرسش محتمل است. جورج چارچ، متخصص ژنتیک و رئیس لابراتورهای دانشگاه هاروارد معتقد است که می توانیم یک نئاندرتال را در طول زندگی مان تولید مثل غیرجنسی کنیم. او فکر می کند تمام چیزی که نیاز داریم «یک انسانِ مونثِ به شدت ماجراجو است». در حالیکه او از پروژه طرفداری نمی کند، بحث و بررسی این موضوع را تشویق می کند. چارچ معتقد است که با تکنولوژی فعلیِ سلول بنیادی و توالی کامل ژنوم نئاندرتال ها، پتانسیل آن را داریم که یک نئاندرتال را تولید مثل غیرجنسی کنیم.

وقتی نوبت به تولید مثل غیرجنسی ماموت ها یا دایناسورها می رسد، محدودیت ها غالبأ فنی هستند

نئاندرتال ها ده ها هزار سال پیش منقرض شدند؛ بنابراین تولید مثل غیرجنسی یکی از آنها با استفاده از DNA به اندازه ی کافی تأثیرگذار است – اما در مورد چیزی که 65 میلیون سال پیش وجود داشته چطور؟ دکتر کاکو به این مسئله می پردازد با توجه به اینکه تولید مثل غیرجنسی دایناسورها به اندازۀ تولید مثل غیرجنسی یک نئاندرتال یا ماموت خیلی آسان نیست – اما به این معنی نیست که غیرممکن باشد.

دکتر کاکو تأکید دارد که پروتئین های یافت شده در بافت های نرمِ استخوان های فمور دایناسورهای بازیابی شده شبیه مرغ ها، قورباغه ها و خزندگان است – نظریه ی رابطه ی آنها را تأیید می کند. وی فرض می کند که با استفاده از یک ابرکامپیوتر، یک توالی ژنتیکی تولید می شود که پتانسیلِ نظری برای تولید مثل غیرجنسی را از طریق اپیژنتیک مهیا می سازد.

فقط بخاطر اینکه می توانیم نباید بگوییم که باید این کار را انجام دهیم

وقتی نوبت به تولید مثل غیرجنسی ماموت ها یا دایناسورها می رسد، محدودیت ها غالبأ فنی هستند. هرچند، در مورد نئاندرتال ها یک مورد اضافی وجود خواهد داشت:اخلاقیات. دکتر کاکو سئوالات مهمی مطرح می کند مبنی بر اینکه دانشمندان پس از زنده کردن یک بچه نئاندرتال چه کاری باید انجام دهند:آیا باید شبیه حیوانات باغ وحش در اسارت به سر ببرند؟ آیا تمام طول عمر خود را باید تحت مطالعه قرار بگیرند؟ چه می شود اگر نئاندرتال طبیعتأ تهاجمی باشد –آیا باید دارو مصرف کند یا تمام مدت در زندان باشد؟ بسیاری از متخصصان اخلاق پزشکی درباره ی اخلاقیاتِ انقراض زدایی بحث می کنند، اما همچنین کسانی هستند که از تنوع ژنتیکی طرفداری می کنند. بقیه معتقدند که حتی تلاش برای انجام این کار خیلی غیرانسانی است.

دایناسورها دقیقا چه شکلی بوده اند

3.312
این مطلب مفید بود ؟84
برچسب : دایناسور
وبگردی