دوستی های خیابانی
امروزه یکی از معضلات اجتماعی که عواقب جبران ناپذیری دارد دوستی های خیابانی می باشد که در این دوستی ها دختران به دلیل سادگی فریب پیشنهادات دروغین پسران را می خورند.

افراد شیطان صفت با پیشنهاداتی دروغین در کمین دختران

اگر نگاهی به صفحات حوادث روزنامه های صبح و عصر بیندازیم خواهیم دید اخبار و حوادث مرگباری در گوشه کنار کشور می افتد، که از عوامل متفاوتی که یکی از آنها دوستی های خیابانی است ، نشات می گیرد. دوستی ها و روابط بین پسر و دختر که به بهانه ازدواج رخ می دهد اما در نهایت به ازدواج ختم نمی شود بلکه پایانی جز فاجعه در پی نخواهد داشت.

در این دوستی ها قشر آسیب پذیر دختران هستند که با سادگی گول حرف های طرف مقابل خود را می خورند و بایک لحظه غفلت ، پشیمانی را برای خود رقم می زنند . در این بخش از نمناک به خطرات دوستی های خیابانی که دختران را تهدید می کند می پردازیم .

 دوستی های خیابانی

دوستی های خیابانی و عواقب آن برای دختران

دوستی های خیابانی، فرزند فقر فرهنگی

دوستی های خیابانی چند دلیل مانند فقر اقتصادی،فقر فرهنگی،فقر اجتماعی و فقر عرفانی دارد و هنگامی که زمینه های این نوع کمبودها را در جامعه فراهم کردیم گرایش به سمت گستاخی، عصیان، پرده دری و فحشا افزایش می یابد.

دختران قربانی می شوند

دوستی های خیابانی با جنس مخالف معمولا در سنین مدرسه و با ورود به سنین بلوغ و نوجوانی، آغاز می شود. اغلب دوستی های دوران نوجوانی به علت درک محدود نوجوانان از زندگی و خطرات آن صورت می گیرد. این دوستی ها که در بیشتر مواقع با بهانه ازدواج ایجاد می شود راهی است که جوانان با توجه به جامعه بسته امروزی پوششی بر مشکلات جنسی خود می گذارند و در این بین دختران آسیب بیشتری می بینند .

چون این افراد با طرح دوستی به بهانه ازدواج به دختران پیشنهاد ازدواج می دهند و آنان را رام خود می سازند و دختران را قربانی روابط شوم خود می کنند . دختران نوجوانی که با جنس مخالف خود دوست می شوند در معرض خطرات بسیاری قرار می گیرند که گاه تمام آینده و زندگیشان را تباه می کند و آینده شان را فدای لحظه ای غفلت می کنند.

 دختران قربانی دروغ

آسیب های جبران ناپذیر دوستی های خیابانی برای دختران

مشکلات دوستی های خیابانی برای جوانان

دوستی هایی که به همه چیز ختم می شوند جز ازدواج!

روابط بین دختر و پسر اغلب با پیشنهاد پسران برای آشنایی قبل از ازدواج صورت می گیرد و پسران با زرنگی و با گفتن جملات عاشقانه دختران را خام خود می سازند و آنها را فریب می دهند ، هنگامی که در دختر وابستگی عاطفی ایجاد شد یا با میل خود تن به خواسته نامشروع پسر می دهد و یا مورد تجاوز قرار می گیرد و دارایی ارزشمندشان که عفت و پاکی است را از دست می دهند.

در اغلب این موارد پسر انجام این روابط را برعهده نمی گیرد و تن به ازدواج نمی دهد و آغاز یک زندگی بی بند و بار را برای دختر رقم می زند . نظام آموزش و پرورش و اولیای مدرسه باید با نشان دادن خطرات این دوستی ها دانش آموزان را در مقابل خطر آنها مصون نگه دارند. البته این آگاهی به معنای برخورد های سلبی در مقابل خطاهای دانش آموزان نیست.

دختران نمی دانند پسران به خاطر هوس دوست می شوند

یکی از دلایل مهمی که موجب ایجاد دوستی های خیابانی بین دختر و پسر می شود عدم آگاهی دختر از این مسئله است که پسران تنها آنان را برای هوسبازی می خواهند نه ازدواج . بنابراین دختران وقتی وارد رابطه ای می شوند با ساده لوحی فریب حرف های عاشقانه و کذب پسران را می خورند که عاقبتی برایشان جز پشیمانی ندارد . این پسران وقتی می خواهند ازدواج کنند به سراغ دوستشان نمی روند بلکه از خانواده خود می خواهند که یک دختر آفتاب و مهتاب ندیده از فامیل و دوست و آشنا برای آنان در نظر بگیرند.

 هدف دوستی های خیابانی

عاقبت دوستی های قبل از ازدواج

جلوگیری از آسیب های دوستی های خیابانی

رفاقت مادر و دختر

خانواده نقش موثری در پیشگیری از دوستی های خیابانی دختران دارد . اما امروزه خانواده ها نه تنها نقش کمک رسانی برای فرزندشان ندارند بلکه در مواقع بسیاری عاملی برای به بیراهه رفتن فرزندانشان به سمت اینگونه معضلات هستند. والدین باید با فرزندانشان دوست باشند تا از احوال فرزند دانش آموزشان به خوبی آگاه و در پیشگیری از به بیراهه رفتن آن ها کوشا باشند.

والدین باید در صورت روبرو شدن با چنین مواردی با یک مشاور مجرب صحبت کنند. باید بدانید خشونت و رفتار تند والدین نه تنها مۆثر نیست بلکه فرزندان را از خانواده جدا می کند. در کنار خانواده ها، مدارس و صدا و سیما و رسانه ها نیز باید با ارائه برنامه های آموزشی صحیح و کارشناسی روابط پسران و دختران را در حد قانون و شرع به فرزندان آموزش دهند و عواقب سوء روابط پنهانی و بدون آشنائی را از طریق بررسیهای علمی همواره به آنها گوشزد کنند.

 رفاقت مادر و دختر

نقش والدین در جلوگیری از دوستی های خیابانی نوجوانان

اولیای مدرسه باید نوجوانان و جوانان را آگاه کنند

همانطور که گفتیم آغاز روابط دوستی میان دختران و پسران سنین نوجوان و زمانی تحصیل در مدارس است، بنابر این وظیفه نظام آموزش و پرورش و اولیای مدرسه است که با نشان دادن خطرات این دوستی ها دانش آموزان را از این نوع دوستی ها و خطراتش بر حذر دارد . اولیای باید بدانند که این آگاهی به معنای برخورد های سلبی در مقابل خطاهای دانش آموزان نیست.

در برخی از مدارس دانش آموز به اولیای مدرسه اعتماد می کند ورابطه اش را با جنس مخالف عنوان می کند ، در این مورد باید مشاور مدرسه وارد عمل شود و خطرات این دوستی را به دانش آموز عنوان کند و او را از این خطرات برهاند .

برخی ناظم های مدارس، زمانی که از روابط دانش آموز دختری با جنس مخالف آگاه می شوند به اطلاع والدین دانش آموز می رسانند تا با روش های تنبیهی او را از این مسیر متوقف کنند. در این موارد نوجوانان از مشاور و یا کادر آموزشی سلب اعتماد می کنند و یاد می گیرند در هیچ زمانی از آنها کمک نگیرند.

در این میان دختران هم با ساده لوحی این پیشنهاد دروغین را قبول می کنند در میانه های راه به دلیل وابستگی عاطفی که برایشان پیش می آید با اعتماد بی جا یا از سوی پسران مورد تجاوز قرارمی گیرند یا خود تن به خواسته نامشروع آنها می دهند و عفت و پاکی که مهم ترین ارزش وجودیشان است را از دست می دهند.

 پیشنهاد ازدواج دروغ

پیشگیری از عواقب دوستی های خیابانی دختر و پسر

رسانه باید نقش آگاهی بخشی داشته باشد

رسانه ملی می تواند نوجوانان و جوانان را از پیامدهای دوستی های خیابانی آگاه کند اما در دهه های اخیر به دلیل ممیزی ها شدید، تلویزیون نتوانسته آن طور که باید وارد بحث دوستی های خیابانی بشود ونمی تواند صریحاً خطرات این نوع دوستی ها را برای دختران عنوان کند . رسانه ملی می تواند در قالب سریال ها برنامه مستند به عواقب روابط و دوستی های خیابانی اشاره کنند و جوانان را از خطرات آگاه سازند. 

 

عاقبت تلخ پیشنهادات دروغین خیابانی پسران به دختران

4.330
این مطلب مفید بود ؟264
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی