علت درد معده
معده درد می تواند به علت بیماری های شکمی مثل مشکل رحم و یا زخم معده و ... باشد اما گاهی نیز بیماری های جدی تری پشت این درد است.

تمام دلیل و علت احساس درد و سوزش معده 

سوزش در معده، می تواند موجب درد، خستگی، و فشار بر روی معده و شکم شود. سوزش معده بزرگ در حال بزرگ شدن و شایع شدن است، به دلیل استفاده از غذاهای غیر قابل هضم، مشکلات سلامتی، عفونت، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها و آب کلر دار ؛ عوامل متعددی در بروز درد معده دخالت دارند که در این بخش از سلامت نمناک بنا به درخواست کاربران قصد داریم شما را با مجموعه ای از این عوامل آشنا می کنیم پس همراه ما باشید تا تمام علل و دلایلی که موجب سوزش و درد معده می شوند را بشناسید.

علت درد معده در شب

علت اصلی درد معده چیست؟

علل درد و سوزش معده می تواند فراتر از ریفلاکس و زخم معده باشد

دلایل بسیاری به جز لیست ذکر شده در بالا وجود دارد که می تواند به درد و سوزش معده کمک کند ؛ در اینجا چندین موارد از شایع ترین علل ایجاد حس سوزش معده وجود دارد که به شما کمک می کند تا مشکلتان را حل کنید. 

ورم معده:

ورم معده یک نوع سوزش، آسیب و التهاب معده است. علایم رایجش شامل احساس سوزش پس از غذا یا هنگام دراز کشیدن، تهوع، نفخ شکم، درد شکمی، سکسکه و از دست دادن اشتها می باشد.

ورم معده 

علت های مختلف درد معده

علت شایع درد ناگهانی معده

عدم تحمل لاکتوز: 

یکی از علل رایج درد معده در جهان همین عدم تحمل لاکتوز است ؛ عدم تحمل لاکتوز علائمی چون گاز، نفخ، آروغ، سوء هاضمه، تهوع، اسهال، یبوست و درد گرفتگی عضلات شکم دارد . 

عدم تحمل گلوتن: 

عدم تحمل گلوتن و حساسیت به این ماده در واقع به پروتئین موجود در جو، گندم و چاودار یکی دیگر از دلایل دردمعده است ؛ مشکلی که همراه با نفخ، اسهال، یبوست، خستگی مفرط و درد شکم است. 

بیماری رفلکس معده (GERD):

بیماری رفلکس معده، مشکلی است که در آن بخش پایینی اسفنکتر مری به نحوی نامناسب باز می شود و یا به طور کامل بسته نمی شود و اجازه می دهد که اسیدهای شکمی به مری بیایند. عوامل ریسک بیماری رفلکس معده عبارتند از:چاقی، بارداری، سیگار کشیدن و خوردن محصولات اسیدی مانند مرکبات یا غذاهای مبتنی بر گوجه فرنگی

بیماری رفلکس

درد معده چه علتی دارد؟

برخی از علت معده درد که فکرش را هم نمی کنید

آلرژی های غذایی یا عدم تحمل:

احساس سوزش در معده و سینه می تواند ناشی از آلرژی یا عدم تحمل غذا باشد. این احساس هم می تواند بعد از خوردن رخ دهد. زمانی که فرد غذایی را مصرف می کند که نمی تواند تحملش کند و یا نسبت به آن حساسیت دارد، ممکن است تهوع و استفراغ را تجربه کند. سپس پزشک شما یک تست آلرژی تجویز خواهد کرد تا محدوده غذاهای محرک برای شما اعلام و تعیین شود. 

داروها یا مواد مخدر:

داروهای خاص و مواد مخدر می توانند لایه محافظ معده شما را بشکنند ، این اتفاق می تواند ریسک فرد را برای ورم معده افزایش دهد. 

عوارض مخدر

بررسی علت های درد معده 

علت های درد معده که به آن بی توجهیم:

استرس و فشارهای عاطفی:

بسیاری از مسائل گوارشی از استرس عاطفی نشات می گیرد.استرس می تواند روند هضم را کاهش دهد و اسیدهای معده را در معده رها کند و در نتیجه خطر رفلاکس را افزایش دهد. مصاحبه سلامتی و یا ارزیابی سلامت روانی می تواند به تشخیص استرس عاطفی کمک کند. پزشک می تواند درمان را براساس شرایط شما ارائه دهد. 

سندروم روده تحریک پذیر (IBS):

ا IBS ناشی از عملکرد نادرست اعصاب است که عملکرد و ادراک روده را کنترل می کند. علایم IBS شامل حالت تهوع، نفخ، اسهال، یبوست و گرفتگی است. یک عامل بزرگ برای سندرم روده تحریک پذیر استرس است، بنابراین یک بار دیگر مدیریت صحیح وضعیت عاطفی برای درمان IBS بسیار مهم است. 

زخم معده:

زخم معده، زخم هایی هستند که در لایه معده و یا دوازدهه ایجاد می شوند. یک روش درمانی متداول برای زخم معده، هدف قرار دادن باکتری هایی است که این مشکل را بوجود می آورد -که معمول ترین آن ها اچ.پیلوری است.

زخم معده

بیماری های مربوط به معده درد

درد معده نشانه چیست؟

قورت دادن سریع لقمه: 

گاهی اوقات تند غذا خوردن باعث معده درد می شود، بویژه اگر از سوءهاضمه رنج می برید.غذاهای چرب، ادویه ها و قهوه نیز باعث ایجاد معده درد می شود ؛ علاوه بر آن مصرف دخانیات یا الکل موجب می شود که درد معده را با شدت بیشتری احساس کنید . 

بیماری سلیاک:

بیماری سلیاک حساسیت به گلوتن است. سیستم ایمنی بدن، گلوتن را بعنوان یک عامل مضر تشخیص می دهد و به عنوان یک تهدید به آن حمله می کند. این می تواند منجر به علایم ناخوشایند و بدی شود.

یک راه حل آسان برای بیماری سلیاک حذف گلوتن از رژیم غذایی شما به هر قیمتی است. اگر بیماری سلیاک درمان نشود، می تواند منجر به آسیب در طول روده ها شود که مانع از توانایی آن ها برای جذب مواد مغذی می شود و باعث سو تغذیه می شود.

بیماری سلیاک

 درد معده به علت حساسیت به مواد غذایی

علت و بیماری های درد معده چه هستند؟

سنگ صفرا: 

سنگ صفرا یک التهاب شکمی دردناک را موجب می شود و یکی از دردهایی است که نه تنها موجب درد معده می شود بلکه با درد معده هم اشتباه گرفته می شود. 

انگل: 

حواستان باشد که انگل ها می توانند صدها مشکل برایتان ایجاد کنند که برخی از آنها شامل گرفتگی دردناک شکم، اسهال، استفراغ، تهوع، گاز و ناراحتی گوارشی از نشانه های رایج وجود انگل در معده است. 

مشکلات قلبی عروقی: 

بله درست خواندید ، برخی از بیماری های قلبی عروقی موجب مشکلات و دردهای معده می شوند ؛ زمانی که آنفارکتوس (سکته قلبی) در قسمت پایین قلب رخ می دهد، مانند آنوریسم آئورت می تواند موجب ایجاد معده درد شود که در این شرایط باید فورا به اورژانس مراجعه کنید . 

قلب درد

علت های عجیب درد معده 

بیماری هایی که باعث معده درد می شوند:

اچ. پیلوری:

همان طور که گفتیم، اچ. پیلوری یک دلیل شایع زخم معده است، اما به تنهایی می تواند باعث احساس درد و سوزش در معده شود.در طول زمان، اچ. پیلوری لایه های محافظ شکم را تجزیه می کند، اما خبر خوب این است که پزشک می تواند داروهایی تجویز کند که آن را درمان کند. 

اسید معده بیش از حد:

مقدار زیادی از اسید معده می تواند به سوزش معده کمک کند.برخی از داروهای بدون نسخه می توانند به تسکین احساس سوزش که توسط اسید معده زیادی ایجاد شده است، کمک می کنند.اگر شدید بود، ممکن است پزشک شما داروهایی را تجویز کند.

اندومتریوز: 

گاهی علت درد معده مشکل در عضو دیگری از بدن است مثل مشکل رحمی که اندومتریوز نام دارد. دلیل اصلی این مشکل دردناک انتشار سلول های دیواره رحم به قسمت های دیگر مانند لگن است که موجب گرفتگی دردناک شکم، دوره های قاعدگی نامنظم، خونریزی های پر لکه و حتی ناباروی می شود. 

مشکلات رحمی

علت دردهای مزمن معده و شکم

دیگر علل مهم درد و سوزش معده:

تب خال، اگزما، پسوریازیس، مصرف زیاد الکل، التهاب، سیگار کشیدن، چاقی، ماهیچه های شکمی بعد از ورزش، فتق دیافراگم، و درد کلیه ها یا کبد. 

هرپس یا تب خال روی شکم:

ویروس تب خال همان عفونت است که منجر به رشد ابله مرغان و زونا می شود. این ویروس اغلب منجر به ایجاد تاول دردآور می شود که می تواند بر هر بخشی از بدن تاثیر بگذارد، اما عمدتاً بر کمر، سینه، شکم، صورت و گردن تاثیر می گذارد. 

پسوریازیس:

پسوریازیس یک اختلال پوستی رایج است که بر چرخه زندگی سلول های پوست تاثیر می گذارد.این باعث می شود که سلول ها به سرعت روی سطح بمانند و زیاد شوند و ظاهر ضخیم، پوسته پوسته شدن، و خشک شدن زیاد با لکه های قرمز را نشان می دهد.

هم چنین می تواند باعث درد برای کسانی شود که تحت تاثیرش قرار گرفته اند. پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی مزمن در نظر گرفته می شود که به این معنی است که سیستم ایمنی بدن به خودش حمله می کند و در اینجا سلول های پوست هدف قرار می گیرند. 

پسوریازیس چیست

آیا بیماری پوستی می تواند علت درد معده باشد؟

علت درد معده و عوامل تاثیرگذار روی آن

سیگار کشیدن:

سیگار کشیدن نه تنها برای ریه ها مضر است بلکه برای کل سیستم گوارشی شما نیز مضر می باشد.سیگاری ها میزبان اثرات جانبی منفی ناشی از سیگار کشیدن هر روزشان هستند، که شامل خلط اضافی، سرفه های شدید، و بوی بد است هم چنین باعث افزایش خطر سوزش معده، زخم و سرطان می شود. 

التهاب معده:

التهاب معده اغلب منجر به علائمی از حالت تهوع، استفراغ، نفخ شکم، عدم هضم، احساس سوزش معده، از دست دادن اشتها، درد شکمی و امکان احساس سوزش معده در بین وعده های غذایی و یا شب می شود. 

ماهیچه های شکمی پس از ورزش:

آسیب ماهیچه های شکمی اغلب منجر به بروز علائم درد، تورم و احساس سوزش می شود ؛ به احتمال زیاد آسیب های وارده به تازه واردهای ورزشی که بیش از حد توانشان ورزش کرده اند و آمادگی جسمانی ندارند، رخ می دهد.بدون توجه به میزان آمادگی، توصیه می شود که هر گونه ورزش جدید را به آرامی شروع کنید.  

بیماری درد معده

ورزش سنگین یکی از علت های درد معده 

علت درد معده و سوزش آن چیست؟

فتق هیاتال:

در این مورد مشخص شده محتویات حفره های شکمی، مانند معده یا روده ها، به سمت بالا به سمت حفره قفسه سینه، از طریق دهانه مری در دیافراگم رخ می دهد، به نام شکاف و فاصله مری شناخته می شود.

فتق هیاتال عموماً در افراد مسن (60 +) اتفاق می افتد، اما می تواند در افرادی که سیگار می کشند نیز دیده شوند، یا کسانی که حمل بار سنگین را انجام می دهند، یا چاق هستند. علائمش اغلب شامل درد قفسه سینه، دشواری در بلعیدن، سوزش معده، درد بالای شکم و سکسکه مکرر است.

 

علت درد و سوزش معده شما چیست ؟ همه دلایل را بدانید

4.1373
این مطلب مفید بود ؟30865
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب :
وبگردی