دیسپارونیا
بعضی از خانم ها دچار دیسپارونیا یا درد واژن هنگام رابطه زناشویی هستند این اختلال می تواند مادرزادی باشد یا اینکه فرد دچار بیماری باشد که باید تشخیص داده شود.

دیسپارونیا درد شدید رابطه جنسی 

مقاربت دردناک می تواند به دلیل مشکلات ساختاری و نگرانی های روانی رخ دهد و بسیاری از زنان در برخی از مراحل زندگی مقاربت دردناکی دارند. اصطلاح پزشکی برای مقاربت دردناک ، دیسپورونیا است که به عنوان درد ماندگار یا مکرر تناسلی تشخیص داده می شود و فقط قبل، در طی یا بعد از رابطه جنسی اتفاق می افتد و اگر مقاربت دردناک رابطه جنسی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

رابطه جنسی دردناک که در دوره های مختلف برای زنان پیش می آید ریشه در مشکلات جسمی دارد که باید آنها را شناخت و بهترین درمان دیسپارونیا را در این مواقع انتخاب کرد.

درمان ها بر روی علت تمرکز می کنند و می توانند به حل این مشکل رایج کمک کنند. 

علائم دیسپارونیا درد آمیزش جنسی:

اگر مقاربت دردناک دارید، ممکن است موارد اشاره شده در ادامه بخش سلامت نمناک گفته شد را احساس کنید:

- احساس درد تنها در زمان دخول

- احساس درد با هر دخول، از جمله قرار دادن تامپون

- درد عمیق در هنگام برانگیختن

- درد سوزناک یا دردناک

- درد ضربه ای، در ساعتهای بعد از رابطه جنسیِ

علت دیسپارونیا

دیسپارونیا چیست و به چه علت است؟

برای دیسپارونیا دخول دردناک چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر درد مکرر در هنگام رابطه جنسی دارید، با پزشک خود صحبت کنید و درمان مشکل می تواند به زندگی جنسی ، صمیمیت احساسی و تصور شما کمک کند. 

علل دیسپارونیا و درد هنگام رابطه جنسی

علل فیزیکی مقاربت دردناک متفاوت است، بسته به اینکه آیا درد در هنگام ورود یا در حین رابطه وجود دارد یا خیر؟ عوامل احساسی ممکن است با بسیاری از انواع مقاربت دردناک همراه باشد. 

درد ورود:

درد درحین دخول ممکن است با تعدادی از عوامل مرتبط باشد، از جمله:

- روان سازی کافی نیست

این موضوع اغلب نتیجه عدم پیشنوازیِ کافی است و کاهش میزان استروژن پس از یائسگی یا زایمان و یا در طی شیردهی می تواند یکی از عوامل باشد.

بعضی از دارو ها بر روی میل جنسی یا تحریک جنسی تأثیر می گذارند که می تواند باعث کاهش پیش نوازی و ایجاد رابطه جنسی دردناک شود. این داروها شامل داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون بالا، آرام بخش، آنتی هیستامین ها و برخی از قرص های کنترل بارداری می شود. 

- صدمه ، تروما یا خراش

شامل آسیب یا خراشی از یک تصادف، جراحی لگن، ختنه زنان و یا یک برش در طول زایمان برای باز شدن کانال تولد است. 

- التهاب، عفونت یا اختلال پوستی

عفونت در ناحیه تناسلی یا دستگاه ادراری می تواند مقاربت دردناک را ایجاد کند و اگزما یا سایر مشکلات پوستی در ناحیه تناسلی نیز می تواند مشکل ساز باشد. همچنین واژینیسموس این اسپاسم غیر ارادی عضلات دیواره واژن می تواند باعث دخول دردناک شود. 

- اختلالات مادرزادی

مشکلی که در هنگام تولد، مانند فقدان واژن شکل گرفته (عدم شکل گرفتن واژن) یا ایجاد یک غشاء که ورودیِ واژن را متوقف می کند (نفخ شکم) می تواند باعث ایجاد این مشکل شود. 

- درد عمیق:

درد عمیق معمولا با دخول عمیق رخ می دهد و ممکن است در پوزیشن های خاص بدتر باشد. 

سایر علل عبارتند از:

- برخی بیماری ها و شرایط

این فهرست شامل اندومتریوز، بیماری التهابی لگن، پرولاپس رحم، رگهای به عقب برگشته:فیبروئید رحمی، التهاب مثانه، سندرم روده ی تحریک پذیر، هموروئید و کیست تخمدان است. 

- جراحی یا درمان های پزشکی 

ترس از جراحی لگن، از جمله هیسترکتومی می تواند باعث رابطه جنسی دردناک شود و درمان های پزشکی برای سرطان، مانند رادیوتراپی و شیمی درمانی، می تواند منجر به تغییراتی شود که باعث می شود رابطه جنسی دردناک باشد. 

- عوامل احساسی

احساسات عمیقا با فعالیت جنسی مرتبط هستند، بنابراین ممکن است در درد جنسی نقش داشته باشند. عوامل احساسی عبارتند از:

- مسائل روانشناسی اضطراب، افسردگی، نگرانی در مورد ظاهر فیزیکی شما، ترس از صمیمیت و یا مشکلات ارتباطی می تواند موجب کاهش میزان تحریک و ناراحتی و یا درد شود. 

- فشار

عضلات کف لگن در پاسخ به استرس در زندگی تان تنگ می شوند و این می تواند در هنگام مقاربت درد ایجاد کند. 

- سابقه ی سوء استفاده جنسی

هر زنی با سابقه ی دیسپورونیا سابقه سوء استفاده جنسی دارد، اگر مورد سوء استفاده قرار گرفته اید ، این موضوع می تواند نقش مهمی ایفا کند اگر چه بیانش می تواند دشوار باشد که آیا عوامل عاطفی بادیسپورونیا مرتبط است؟ درد اولیه می تواند منجر به ترس از تکرار درد شود و این باعث می شود که ریلکس شدن سخت شود و می تواند منجر به درد بیشتر شود .

اختلال دیسپارونیا

درد هنگام دخول یا دیسپارونیا با چه عواملی مرتبط است؟

تشخیص دیسپارونیا:

یک پزشک همچنین در مورد تاریخچه بیمار می پرسد و معاینه لگن برای سعی در شناسایی علت درد انجام می دهد. سلامت نمناک یادآور می شود که بیمار باید آماده ی توضیح دقیق محل، طول و زمان درد باشد و آنها ممکن است نیاز به صحبت در مورد تجربیات جنسی قبلی و تجربه ی باروری داشته باشند.

معاینه لگن:

در طول معاینه لگن، پزشک برای علائم عفونت یا اختلالات ساختاری چک می کند.آنها ممکن است از دستگاهی به نام "اسپکولوم" استفاده کنند که به منظور معاینه بصری به واژن وارد می شود و این امر می تواند باعث ناراحتی یا درد در خانم هایی با مقاربت دردناک شود.

با پزشکتان راجع به اینکه در چه زمانی و در کجا احساس درد می کنید صحبت کنید که این موضوع به شناسایی علت درد کمک کند، او همچنین ممکن است به آرامی بر روی اندام تناسلی و عضلات لگن برای تعیین محل درد ، فشار بیاورد.

سونوگرافی لگن هم ممکن است به تشخیص ناهنجاری های ساختاری، اندومتریوز، فیبروئید ها یا کیست ها کمک کند. 

گزینه های درمان دیسپارونیا درد واژن در زمان دخول:

درمان با هدف رفع علت اصلی بیماری است و گزینه ها عبارتند از دارو و مشاوره. 

مشاوره

اگر سوءاستفاده جنسی، تروما یا سایر مسائل عاطفی عامل اصلی دیسپورونی و یا همان مقاربت دردناک باشد، مشاوره ممکن است کمک کند و زنانی که مقاربت دردناکشان علت روانشناختی ندارد، ممکن است بخواهند به مشاوره بپردازند تا با عواقب عاطفی مقاربت دردناک مقابله کنند. 

تجویز دارو

داروها می توانند درد های عفونی را درمان کنند و اگر داروهای موجود باعث خشکی واژن شوند، پزشک ممکن است یک داروی جایگزین توصیه کند.

استروژن موضعی ممکن است به زنان مبتلا به خشکی واژن ، به دلیل کم بودن میزان استروژن کمک کند که در سال 2013، اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) یک دارو به نام اسپمیفن را برای خانم هایی که مقاربت دردناکِ متوسط یا شدید را به علت یائسگی تجربه می کنند تجویز کرد و در صورت مصرف، 60 میلی گرم و یک بار در روز، باید مصرف شود. 

یادگیری بعضی از تکنیک ها می تواند به آرام کردن عضلات واژن و کاهش میزان درد کمک کند .

شیوه زندگی و درمان خانگی دیسپارونیا

برخی از تغییرات در شیوه زندگی می تواند مقاربت دردناک را هدف بگیرد. 

عوامل خطرساز و موثر بر دیسپارونیا

عوامل خطرناک برای مقاربت دردناک:

خصوصیاتی هستند که به عنوان دلایل بالقوه برای زنان است و فقط به این دلیل که یک زن ممکن است چندین عامل خطرناک داشته باشد، به این معنی نیست که او به طور خودکار رابطه جنسی دردناک را تجربه می کند. هنگامی که یک زن شناخته و شناسایی شد، پزشکان علت نهایی را کشف می کنند.

بعضی از زنان به علت عوامل خطرزای رفتاری و سلامت روان بیشتر از دیگران در معرض مقاربت دردناک هستند و عوامل خطرناک سلامت چنانچه در نمناک توضیح داده ایم عبارتند از:

  • سن
  • سابقه جنسی
  • شرایط پزشکی

نکاتی درباره مقاربت دردناک دیسپارونیا

مقاربت دردناک معمولا باعث عوارض مهم بهداشتی و سلامتی نمی شود و در اغلب موارد، این موضوع تنها زندگی جنسی کسانی که این مشکل را دارند، تحت تاثیر قرار می دهد و اجتناب از درمان فقط رنج را طولانی خواهد کرد اما با این حال، تغییرات خاصی وجود دارد که زنان می توانند در نظر بگیرند تا از در معرض قرار گرفتن خطر مقاربت نزدیک جلوگیری کنند.

مقاربت دردناک

مشکل بزرگ دیسپارونیا در خانم ها

پیشگیری و مدیریت دیسپارونیا

در بسیاری از موارد، ممکن است مقاربت دردناک از بین برود، به خصوص اگر به علت مشکلات روحی و نتیجه جراحی یا سکته باشد، با این حال، چندین مرحله وجود دارد که زنان نزدیک به یائسگی یا بعد از یائسگی می توانند سطح هورمون خود را متعادل نگه دارند و خطر ابتلا به مقاربت دردناک را کاهش دهند زیرا سطح استروژن کم می شود. 

تغییرات در شیوه زندگی برای پیشگیری از دیسپارونیا

با خوردن رژیمی متعادل با میوه های تازه و سبزیجات با منابع سالم گیاهان دارویی - مانند لوبیا، جوانه یونجه و دانه کتان - برای اصلاح اختلالات هورمونی می توانید مراحل اولیه جلوگیری از مقاربت دردناک را آغاز کنید. 

ورزش

ورزش منظم برای حفظ وزن بدن سالم مهم است، اما بسته به شدت تحریک پذیری جنس مونث در اطراف ناحیه واژن، تمرینات شدید ممکن است کمک کند و یا ممکن است به درمان این مشکل کمک نکنند.

اگر شرایط ناشی از واژینیسم باشد، یوگا، بلافاصله قبل از رابطه جنسی ممکن است به تسکین تنگی عضلانی کمک کند و تنفس عمیق و آرامش از طریق یوگا نیز به کاهش استرس برای سطح بالاتری از رفاه و بهبود تصور خودتان نیز کمک می کند و علاوه بر این، تمرینات انقباضی-آرام ساز ، برای بهبود لگن ممکن است به این روتین اضافه شود. 

عادت های سالم

مهم است که سیگار کشیدن را ترک کنید زیرا باعث می شود بدن کمتر استروژن تولید کند، هورمونی که الاستیک و سلامت بافت های دستگاه تناسلی را حفظ می کنند و همچنین این موضوع برای جلوگیری از خطر ابتلا به عفونت بسیار مهم است.

عاداتی مانند مالش از جلو به عقب، ادرار کردن پس از رابطه جنسی، دوش گرفتن به طور مرتب و تعویض لباس زیر پس از عرق کردن بلند مدت کمک می کند. 

مدیریت مقاربت دردناک دیسپارونیا

ایجاد تغییرات جزئی می تواند تفاوت بزرگی ، برای زنانی که در تلاش برای غلبه بر مقاربت دردناک هستند را ایجاد کند. علاوه بر این، راهنمایی های خاصی برای پیشگیری وجود دارد که می تواند به بهبود تجربه جنسی از طرف زنان کمک کند.

در ادامه سلامت نمناک نکات راهنمایی عمومی برای مقاربت دردناک است که زنان در تمام سنین می توانند استفاده کنند .از جمله استفاده از روان کاری، پیدا کردن راه های دیگر برای صمیمی بودن و ارتباط بیشتر. 

راهنمایی های مدیریت جایگزین برای مقاربت دردناک دیسپارونیا

درمان های جایگزین نیز می تواند مفید باشد .درمان های جایگزین شامل کاهش حساسیت درمانی، مشاوره چندگانه و درمان رفتار شناختی است.

در حالی که این اقدامات اغلب به زنان کمک می کند تا یاد بگیرند چگونه برای مدیریت بهتر و جلوگیری از ابتلا به مقاربت دردناک، اقدام کنند، آنها مستقیما به علت اساسیِ بسیاری از اختلالات دوقطبی زنان، عدم تعادل هورمونی پی میبرند اما با این حال، چندین درمان طبیعی مقاربت دردناک وجود دارد که می تواند هورمون های تولید مثل را به سطح سالم بازگرداند. 

درمان مقاربت دردناک در خانه:

در خانه می توانید اقدامات ساده ای انجام دهید که این مراحل بهتر است از قبل انجام شود.

شما می توانید: 

- مثانه را کاملا خالی کنید.

- دوش گرم بگیرید.

- مسکن مصرف کنید.

- از روان کننده آبی استفاده کنید.

- یک بسته یخ را به دستگاه تولید مثل بمالید.

- درد خود را به شریک زندگی تان بگویید. 

سایر نکات کاهش دیسپارونیا درد واژن شما

اگر قصد دارید بعدا رابطه جنسی داشته باشید، با فکر کردن در مورد موقعیت هایی که شما را تحریک می کنند به خودتان کمک کنید.

به عنوان مثال، شلوار تنگ یا لباس های تنگ را که از پارچه هایی که هوا نمی کشند مانند نایلون را نپوشید.

برای جلوگیری از عفونت مثانه، پس از رابطه جنسی مجدد ادرار کنید زیرا باکتری های ناحیه واژن ممکن است عفونت ایجاد کند و اگر ادرار کنید، جریان ادرار باکتری ها را دور میریزد و علاوه بر این، ادرار به عنوان یک استریل کننده عمل می کند.

به شریک زندگی خود بگویید که ادرار کردن پس از رابطه جنسی کمک می کند تا از عفونت دردناک اجتناب کنید. بگویید:"اگر من ، هم اکنون بروم، کمک خواهم کرد که از UTI جلوگیری شود که می تواند مقاربت را دردناک کند."

دخول دردناک

راه های جلوگیری از مقاربت دردناک یا دیسپارونیا

 نکته:هنگام استفاده از دستشویی، همیشه از سمت جلو به عقب پاک کنید که باعث می شود باکتری های ناحیه مقعد خود را از محل واژن دور نگه دارید. 

از روان کننده ی بدون عطر و بدون گلیسیرین و با پایه ی آب، قبل از رابطه جنسی استفاده کنید چرا که بدن شما ممکن است روان کننده کافی نداشته باشد، که این موضوع باعث می شود رابطه جنسی دچار دردسر شود که خوشبختانه، شما می توانید روان کننده های بدون نسخه را خریداری کنید که به سرعت می تواند خشکی واژن را تسکین دهد.

روان کننده سیلیکونی ممکن است تمیز کردنش دشوار باشد و در برخی موارد ممکن است پوست شما را تحریک کند و هرگز از ژلاتین به عنوان یک روان کننده استفاده نکنید، زیرا ممکن است پوست شما را تحریک و درد را نیز بدتر کند.

تغییر:اگر می خواهید روغن های طبیعی را به جای روان کننده های تجاری استفاده کنید، می توانید روغن جوجوبا، روغن نارگیل، آلوئه ورا یا گیاهان دارای ویتامین E را امتحان کنید. 

موقعیت جنسی خود را برای از بین بردن درد عوض کنید.

بالا رفتن:هنگامی که شما بالا هستید، میتوانید سرعت و زاویه آلت تناسلی و عمق آن را کنترل کنید. 

یک بالش را زیر دستان خود قرار دهید:با استفاده از بالش زیر کمرتان می توانید زاویه را تغییر دهید، که ممکن است به شما کمک کند احساس خوبی داشته باشید. 

از درمان فیزیوتراپی برای کاهش تنگی عضلات استفاده کنید که اگر چه این نوع جدیدی از درمان است، اما ممکن است به شما کمک کند که درد واژن خود را از بین ببرید.

اگر شما در معرض مقاربت دردناک به علت پیری، افزایش وزن، زایمان یا تغییرات هورمونی هستید، این درمان ممکن است کمک کند و اگر شما علاقه مند به این کار هستید، از پزشک خود برای ارجاع به یک متخصص فیزیوتراپ که این نوع درمان را انجام میدهد، درخواست کنید. 

30 دقیقه در روز برای کمک به بالانس هورمون های خود ورزش کنید و اگر اختلال هورمونی دارید، ممکن است مقاربت دردناک را تجربه کنید. با این حال، افزایش سطح فعالیت شما می تواند به این موضوع کمک کند پس اطمینان حاصل کنید که هر روز 30 دقیقه فعالیت فیزیکی انجام میدهید تا بدن شما متعادل شود. 

لباس زیر پنبه ای بپوشید تا عرق و باکتری ها به دام افتاده نشوند چرا که عرق و باکتری می تواند توسط مواد مصنوعی به دام بیفتند، بنابراین ممکن است عفونت بیشتری بگیرید و در عوض، لباس زیر پنبه ای بپوشید تا منطقه واژن شما نفس بکشد که این کار کمک خواهد کرد تا از عفونت هایی که می توانند به درد منجر شوند جلوگیری شود و این کار همچنین به شما کمک می کند تا سریعتر از عفونت موجود که باعث درد شما می شود، رها شوید.

 

علل و علائم دیسپارونیا چیست؟ درمان سریع درد هنگام رابطه جنسی

4.511
این مطلب مفید بود ؟101
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mayoclinic / medicalnewstoday / shecares / healthxchange / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی