زود انزالی

همه چیز درباره زودانزالی ؛ از علل و عوارض تا درمان و تغذیه

کد مطلب : 13393تعداد نظرات : 2 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
زود انزالی یکی از مشکلات جنسی می باشد که بیشتر در مردان به وجود می آید و درمان زود انزالی با تغذیه نیازمند آشنایی با علل و دلایل زود انزالی می باشد.

هرآنچه که باید از علل ، عوامل و درمان زود انزالی بدانید

زود انزالی یکی از شایع ترین مشکلات جنسی است که موجب اختلال در رابطه جنسی می شود وزوجین را از رسیدن به احساس لذت جنسی محروم می سازد. بسیاری از افرادی که دچار انزال زودرس هستند، به علت شرم از مطرح نمودن مشکل خود به دنبال درمان و علت مشکلشان نمی روند اما عدم درمان زودانزالی ممکن است سبب بروز مشکلات زیادی در زندگی مشترک گردد زیرا مرد یا زن مبتلا به زود انزالی علاوه بر نداشتن رابطه جنسی رضایتمندانه گاهی به واسطه داشتن این مشکل دچار احساس ضعف و عدم اعتماد به نفس می شوند. اگر می خواهید با علل و درمان زود انزالی آشنا شوید ، این بخش از بهداشت و سلامت نمناک را مطالعه نمایید.

زود انزالی

زود انزالی چیست؟

زود انزالی یا انزال زودرس به انزالی گفته می شود که با کمترین تحریک و در زمان بسیار کم قبل از شروع دخول یا حین دخول رخ می دهد. گاهی انزال زودرس طبیعی بوده و بر اثر پرهیز طولانی از مسایل جنسی به وجود می آید.

معمولا زمان فعالیت جنسی بین 5 تا 10 دقیقه است که این عدد متغیر است و برای برخی افراد بیشتر است. اگر فرد خیلی زود و قبل از آنکه ارضا شود دچار انزال شده و از او منی خارج شود، می گویند که او دچار انزال زودرس است. انزال زودرس دائمی، مشکلی جدی بوده و به عدم رضایت همسر و ناتوانی منجر می شود.

علل و دلایل زود انزالی

اگر علت زود انزالی مشخص گردد، درمان بهتر اتفاق می افتد، اما علت دقیق زود انزالی به طور کلی مشخص نیست. عواملی که موجب زود انزالی می شوند عبارتند از:

استرس و اضطراب:

استرس و اضطراب مهمترین علت ایجاد و تشدید انزال زودرس در مردان است. در بخش سلامت روان نمناک خواندید که اضطراب، هیجان و استرس های روانی سبب می شوند که فرد درزمان نزدیکی تمرکز کافی روی رابطه جنسی نداشته باشد و نتواند انزال خود را کنترل کند.

استرس

اختلال نعوظ:

اختلال نعوظ یکی از دلایل زودانزالی در مردان است که در این حالت آلت تناسلی مرد به نعوظ کامل نمی رسد یا نمی تواند در حالت برانگیختگی باقی بماند. تأثیرات روانی مانند کاهش اعتماد به نفس و فیزیولوژیکی مثل عدم گردش خون مناسب و ... را می توان از دلایل ایجاد اختلال نعوظ نام برد.

فاصله زیاد بین روابط جنسی:

معمولا زوجینی که بین هر نزدیکی آنها فاصله طولانی وجود دارد، دچار زود انزالی می شوند زیرا احساسات جنسی بین زوجین متراکم شده و کنترل یک باره آنها سخت میشود و منجر به انزال زودرس میشود.

روابط جنسی کم

مشکلات هورمونی:

یکی از عوامل پزشکی تأثیرگذار بروی کیفیت رابطه مشکلات هورمونی یا عصبی است. بالا و یا پایین بودن هورمون های جنسی بر روی میزان تحریک پذیری و کیفیت رابطه جنسی اثر می گذارد.

مصرف غذاهای ناسالم:

مصرف غذاهایی غیر مغذی مانند انواع فست فود باعث زود انزالی و پرخاشگری در مردان می شود.

فست فود

نداشتن آگاهی کافی از جنس مخالف :

یکی دیگر از مهمترین مسائلی که قبل از شروع رابطه باید به آن توجه داشت، توجه به احساس خانم ها قبل از رابطه و صبر و حوصله در انجام معاشقه و بوسیدن ، ماساژ و... است. تحریک ناکافی باعث می شود در حین آمیزش مرد به انزال نزدیک شود درحالی که خانم هنوز به اندزه کافی تحریک نشده تا بتواند ارگاسم را تجربه کند. توجه به این مسائل قبل از رابطه جنسی باعث شناخت بیشتر خواهد شد که در بدست آوردن موفقیت در زندگی و مسائل زناشویی الزامی است.

نداشتن خواب کافی و کم خوابی :

یکی از مواردی که مسائل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد کم خوابی و اختلالات جریان خواب است. بی خوابی خود مادر بسیاری از مشکلات و بیماریهاست. نداشتن برنامه غذایی صحیح ، تحمل تنش و استرس در محیط کار و زندگی ، وجود بیماری ها و اختلالات طبی و روانی، سوء مصرف مواد و دخانیات شخص را دچار بی خوابی می کند و مسائل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد.

کم خوابی

خود ارضایی :

خود ارضایی مردان به صورت مکرر مشکلات جنسی برای فرد ایجاد می کند و سبب می شود او توانایی خود را در رابطه جنسی با همسر از دست دهد.

دلایل دیگر زود انزالی :

 • نبود رضایت زناشویی
 • اختلالات روانی
 • اختلالات خلقی
 • مشکلات جسمانی
 • عوارض جانبیِ برخی داروهای خاص

پیامد های زود انزالی

موارد زیر مهم ترین مشکلات و پیامدهایی هستند که زود انزالی برای افراد ایجاد می کند:

 1. اگر مرد زودتر از شریک جنسی خود به انزال برسد و شریک جنسی ارضا نشده و لذت جنسی را تجربه نکند ، رابطه زناشویی رو به سردی رفته و گرایش برای آمیزش بعدی باقی نمی ماند. همچنین روی رابطه عاطفی زوجین نیز اثر گذار است .
 2. زودانزالی روی روابط زوجین اثر دارد و سبب عدم رضایت فرد از خود و خجالت کشیدن از همسر شده که در کل موجب کاهش اعتماد به نفس خواهد شد.
 3. انزال زودرس در چند تجربه ی جنسی اثرات مخربی روی فرد می گذارد و این اثرات در آمیزش های بعدی بصورت استرس و تنش ذهنی مشاهده می شود.

انزال زودرس

درمان زود انزالی :

 • در موقعیت هایی که زودانزالی بدلیل اختلال در نعوظ یا اختلالات هورمونی پدید می آید مراجعه به اورولوژیست و مصرف دارو زیر نظر متخصص می تواند راه مناسبی برای درمان باشد.
 • در مواردی مانند استرس و اضطراب شدید با مراجعه به روانپزشک و مصرف دارو می توان این مشکل را حل کرد و عوامل و عللی که باعث انزال زودرس می شود را از میان برداشت.
 • در بعضی موارد مثل افسردگی مصرف برخی دارو ها می تواند باعث کاهش میل جنسی بشود، پس به پزشک مراجعه نمایید و بخواهید که داروهای شما را تعویض کند.
 • رژیم تغذیه ای مناسب، خواب کافی، انتخاب زمان و مکان مناسب از جمله عوامل با اهمیتی هستند که رعایت نکردن هر یک از این موضوعات می تواند سبب تنش و عدم تجربه ی رابطه ی جنسی لذت بخش و کامل شود، پس سبک زندگی سالمی را پیش بگیرید.

رژیم تغذیه ای مناسب

درمان طبیعی و خانگی زود انزالی

در ادامه ی این بخش مهم از بهداشت و سلامت نمناک بیشتر درمان های طبیعی را برای زود انزالی در نظر گرفته ایم.

افزایش دفعات نزدیکی :

زیاد کردن دفعات نزدیکی در طول هفته و روز میتواند باعث افزایش میل و ایجاد هیجان شود و به درمان زود انزالی کمک کند.

داشتن وضعیت مناسب هنگام نزدیکی :

داشتن وضعیت مناسب هنگام نزدیکی باعث طولانی تر شدن زمان برقراری رابطه و درمان زود انزالی می شود. پوزیشنی که مرد در زیر و زن بالا قرار دارد باعث بیشتر و طولانی شدن مدت زمان نزدیکی می شود.

استفاده از کاندوم :

آقایان دچار زود انزالی می توانند از کاندوم استفاده کنند و نوع بیحس کننده آن را انتخاب نمایند. استفاده از کاندوم میتواند به دلیل کمتر کردن میزان تماس آلت جنسی مردانه ، باعث کمتر شدن زود انزالی شود.

کاندوم

معاشقه پیش از آمیزش:

برای بالا بردن کیفیت رابطه جنسی و درمان زود انزالی افزایش آگاهی از تکنیک های جنسی و صحبت پیرامون این موضوع با همسر و توجه به احساسات همسر بسیار موثر است.

توجه به تحریک همسر:

زمان مورد نیاز برای تحریک جنسی و آمادگی برای آمیزش در زنان بیشتر است. توجه کافی به این آمادگی و تحریک سبب ارگاسم همزمان و تجربه ی لذت جنسی بیشتری می شود وعدم توجه به این موضوع می تواند از کیفیت رابطه جنسی بین زوجین بکاهد.

درمان های موضعی زود انزالی در مردان :

برای کاهش احتمال زود انزالی آقایان دچار زود انزالی می توانند از کرم ها و اسپری های کاهش دهنده حس سطحی دستگاه تناسلی استفاده کنند.

استفاده از حنا :

با استفاده از حنا پوست آلت خود را ضخیم کرده تا مدت زمان طولانی مشغول رابطه شوید. برای این کار ابتدا 1 تا دو قاشق مرباخوری حنا را به همراه کمی آب خیس کرده و آلت را با آب و صابون شسته و در حالت نعوظ با حنا ماساژ دهید و پس از 10 دقیقه با آب ولرم بشویید.

حنا

درمان زود انزالی با استفاده از مواد غذایی و خوراکی های طبیعی

 • انجیر به علت داشتن اسیدهای آمینه مختلف قوای جنسی را تقویت می کند.
 • بادام یکی از منابع مهم اسیدهای چرب است که در تولید هورمون های جنسی اثرگذار است.
 • زنجبیل به دلیل داشتن طبع گرم و خواص فوق العاده در کنترل ناتوانی های جنسی به خصوص زودانزالی موثر است.
 • میگو سرشار از عنصر روی است و قوای جنسی را تقویت میکند.
 • مصرف آب انار میزان اختلال نعوظ در مردان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد پس برای درمان اختلال نعوظ و زود انزالی روزانه یک لیوان آب انار طبیعی بنوشید.
 • جو باعث افزایش هورمون تستوسترون در مردان می شود که هورمون تستوسترون برای افزایش میل جنسی لازم است.
 • اسفناج سرشار از منیزیم است که باعث گشاد شدن رگهای خونی می شود و جریان خون اندام تناسلی را بهبود می بخشد.
 • عسل با داشتن انواع ویتامینهای گروه ب می تواند در تولید هورمون تستوسترون موثر باشد. عنصر بور موجود در عسل نیز سبب افزایش جریان خون و میل جنسی در مردان می شود.
 • آووکادو حاوی مقدار زیادی اسید فولیک است و سبب تولید هورمون مردانه می شود.
 • تخم مرغ حاوی اسیدهای آمینه، املاح و ویتامین ها است که سبب کاهش استرس و ترشح هورمون های جنسی می شود.
 • موز به علت آنزیم های مختلف موجود در آن در تولید هورمون تستوسترون نقش دارد و قوای جنسی را تقویت می کند.
 • ماهی پرچرب به علت داشتن اسیدهای چرب امگا3 و انواع ویتامین های B در تولید هورمون های جنسی نقش دارد.
 • لیمو ترش ویتامین ث فراوان دارد و تاثیر بسزایی بر تولید و تحرک سلولهای اسپرم می گذارد.
 • زغال اخته مانع از جذب کلسترول در دستگاه گوارش می شود و جریان خون را افزایش می دهد.

همه چیز درباره زودانزالی ؛ از علل و عوارض تا درمان و تغذیه

4.7640
این مطلب مفید بود ؟60535
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/س
برچسب : زود انزالی
2 نظر به ثبت رسیده است
علی احمدیان1397-02-23
معجون نشاط و رفع زودانزالی و اعتماد به نفس مردان
یک قاشق مرباخوری تخم گشنیز + یک قاشق مرباخوری پنج انگشت + یک قاشق چایخوری سرصاف پودر زنجبیل + یک عدد میخک خورد شده را در یک لیوان آب جوش دم کنید در طول روز سه استکان بنوشید هر وقت آب کم شد آب جوش اضافه کنید .
دمنوش را با شکر قهوه ای (نیشکر) یا شیره خرما یا خرما و یا عسل یا شیره انگور میل کنید .
مردان از انگشتر نقره استفاده کنندو طلا استفاده نکنند .
جویدن یک نخود کندر یک ساعت در روز بر تقویت حافظه و کمر کمک می کند .

نکته : مصرف چای سیاه و سبز را ترک کنید . مصرف مرغ های هورمونی خصوصا بالای 1.5 کیلو را ترک کنید . مصرف غذاهای آماده و سوسیس و کالباس و کنسروها و سس مایونز و نخود فرنگی و مواد مخدر و مشروبات را ترک کنید .
ترکیب افزایش نعوظ آور مردان :
هر صبح و شام یک قاشق روغن زیتون بکر میل شود . هر صبح و شام یک قاشق چایخوری تخم کرفس + یک قاشق چایخوری تخم زردک (یا تخم هویج) + یک قاشق چایخوری تخم شوید میل شود . هر شب یک قاشق مرباخوری پودر سبزی خشک کاسنی مصرف شود نه عرق کاسنی . همراه غذا پودر نمک دریا + پودر آویشن میل شود .
4319
وبگردی