تولد
درمان خروپف
به طور کلی می توان گفت که اغلب افراد گاهی اوقات خروپف می کنند اما مشکلی ندارد، به دلیل این که روش های موثر و کاربردی برای “درمان خروپف” وجود دارد.

علل و روش های درمان خروپف

خروپف سر و صدایی بسیار آزار دهنده است که درست زمانی که خواب هستید از شما تولید می شود البته اگر مبتلا هستید ، صدایی ناخوشایند که به دلایل و علل مختلف ایجاد شده و به وسیله ی بیش از 30 راه حل که در ادامه این بخش از نمناک خواهمی گفت قابل درمان است.

چه چیزی باعث خروپف می شود؟ علت خروپف چیست؟

خروپف ،ناشی از ارتعاشات در بافت های نرم دستگاه تنفسی فوقانی در هنگام تنفس است می تواند در هر بخشی از راه هوایی فوقانی ،اتفاق بیفتد که شامل :

کام نرم:این بخشی از سقف دهان شما است که درست در پشت دهان قرار دارد.

پشت زبان:پشت گلو. لوزه ها را شامل می شود که بافت های برجسته ای هستند، که در هر دو طرف پشت گلو قرار دارند ؛ این ،شامل زبان کوچک است، که گوشتی کوچک است و در وسط پشت گلو آویزان است.

دلیل خروپف

دلیل اصلی خروپف چیست؟

نقص در بینی گاهی اوقات باعث خروپف می شود ولی این تنها دلیل نیست و دلایل دیگر شامل:

داشتن اضافه وزن این اولین دلیل است. چربی زیاد, به گلو ، فشار می آورد و باعث خروپف می شود.

مصرف قرص های خواب آور بیش از حد می تواند ،شما را آرام کند و منجر به خروپف شود.

مشکل داشتن در پشت گلویتان، مثل داشتن کام(سقف دهان) نرم.

مصرف دخانیات می تواند منجر به تورم پشت گلوی شما شود و باعث خروپف شود.

خروپف می تواند در هر سنی، کودکان یا بزرگسالان رخ دهد اما بیشتر ،بین 40 تا 60 ساله ها شایع است.

خروپف در مردان بیشتر از زنان است و در کودکان، معمولا به دلیل بسته شدن بینی در اثر سرماخوردگی، یا به دلیل اینکه لوزه ها و یا آدنوئید های بسیار بزرگ دارند، رخ می دهد، و در بزرگسالان معمولا به دلیل ضعف در پشت گلو یا اضافه وزن است.

درمان خروپف

روش های فوق العاده برای درمان خروپف در کودکان و بزرگسالان

عوارض خروپف

معمولا خروپف برای سلامتی شما مضر نیست تنها استثناء ،این است که شما اضافه وزن داشته باشید و به معنای واقعی تنفس را برای 5-10 ثانیه در خواب متوقف کنید. این چیزی است که به معنای آن 'انسدادی خواب' میگویند و می تواند مضر باشد ؛ بعضی از مردم از صدای بلند خروپف خود بیدار میشوند و شب آزار دهنده ای را میگذرانند، و در صبح احساس خستگی می کنند.

چه زمانی خروپف نگران کننده است و باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر خروپف شما برای خودتان یا دیگران آزاری نمیرساند، لازم نیست که پزشک بروید ولی در برخی شرایط باید حتما به پزشک مراجعه کنید که این شرایط شامل:

اگر ،به طور منظم با نفس نفس زدن بیدار شوید (این می تواند مشکل دیگری را نشان دهد، مانند یک مشکلی در قلب).

همسرتان می گوید که در طول شب، تنفس را متوقف می کنید (اگر شما اضافه وزن دارید و این اتفاق می افتد، ممکن است آپنه انسدادی خواب داشته باشید).

در طول روز، احساس خستگی یا خواب آلودگی می کنید به خصوص در زمان هایی که باید کارهایی را که لازم است انجام دهید، مثل کار و رانندگی با اطمینان.

خروپف شما، واقعا بر شریک زندگیتان و یا رابطه شما تأثیر می گذارد.

پزشک شما، بعضی از سؤالات را می پرسد و سپس دلیل را بررسی می کند ، مواردی مثل قد و وزن شما را بررسی می کنند و همینطور بینی، دهان، گلو و گردنتان را ؛ برای این مشکل معمولا هیچ آزمایشی لازم نیست ولی اگر خروپف واقعا بد باشد، ممکن است شما را به یک متخصص گوش و حلق و بینی، ارجاع دهند.

خروپف کردن

خروپف کردن در چه زمانی نگران کننده است

چگونه خروپف را متوقف کنیم؟ راه درمان صدایی که در خواب تولید می کنید چیست؟

درمان ها و اطلاعات های زیادی در اینترنت وجود دارد، اما همه توصیه ها کار نمی کنند در این بخش از نمناک توصیه هایی را آورده ایم که به خوبی نتیجه می دهند.

راه حل های خروپف؛

وزن کم کردن در صورت اضافه وزن داشتن! داشتن توده ی بدن نرمال، گاهی اوقات تنها کاری است که برای توقف خروپف می توان کرد. سعی کنید به طرفین بخوابید خوابیدن به کمر، اغلب باعث فشار بر پشت گلو می شود، و باعث خروپف می شود اما اینها تنها بخش از توصیه هایی است که برای درمان و رفع خروپف وجود دارد ؛ برای آگاهی از روش های بیشتر و کامل تر ادامه مطلب را بخوانید.

روش ها درمان خروپف با جراحی و روش های طب مدرن

عمل جراحی:

عمل جراحی تقریبا همیشه به خروپف کمک می کند، اما متأسفانه بعضی از مردم دوست ندارند و راه های دیگری را امتحان می کنند. نکته :ابتدا سعی کنید، نظر یک منبع بی طرف مانند جراح گوش و حلق و بینی را قبل از انجام جراحی ، بپرسید.

عمل بینی:

اگر پولیپ بینی دارید، برداشتن آن میتواند خروپف را متوقف کند اگر وسط خط بینی شما کج شده باشد (انحراف تیغه بینی) ممکن است این کار را انجام دهد (اما نه همیشه).برخی افراد با این مشکلات، متولد می شوند و یا برایش عمل می کنند این ،دیواری است که دو طرف بینی را از هم جدا می کند و جریان هوا را محدود می کند. ممکن است، موجب تنفس دهانی شما، در طول خواب و باعث خروپف شود و لازم باشد برای اصلاح این وضعیت عمل جراحی انجام دهید.

تنزیلکتومی:

این بیشتر برای بچه هایی که خرخر می کنند، مناسب است معمولا هر دو لوزه و آدنوئید(غده) برداشته می شوند. اینکار تنها برای خروپف ، انجام نمی شود، بلکه برای لوزه های بزرگ تری که ممکن است باعث مشکلات دیگری مانند آپنه انسدادی خواب یا تظاهرات منظم تاندونولیت می شود، نیز مناسب است.

روش درمانی UPPP:

این عمل، با بیهوشی عمومی انجام می شود که در آن بخشی از بافت داخل و اطراف دهان و گلو برداشته می شود، و فضای بیشتری ایجاد می شود و این کار، شامل کوتاه کردن بافت نواری شکل است که در وسط انتهای دهانتان آویزان می شود (زبان کوچک) و برش هایی بر کام(سقف دهان) نرم شما که در پشت دهان قرار دارد. می تواند، به خروپف کمک کند، اما فقط به طور موقت، هوشیار باشید، کاری بسیار دردناک است.

با کمک لیزر (LAUP):

این یک روش مشابه است، اما لیزر انجام می شوداین لیزر، زبان کوچک و قسمتی از کام نرم را می سوزاند.

فرسایش و تخریب بسامدی رادیوییِ کام نرم:

اینکار باعث سفت شدن کام نرم می شود ،تا اینکه ارتعاش شدیدش متوقف شود ، با تزریق بی حسی در سقف دهان شروع میشود (یک بی حس کننده موضعی). یک دستگاه ،به نام الکترود در سقف دهان شما قرار میگیرد امواج رادیویی از طریق الکترود به کام نرم شما ارسال می شوند.

ایمپلنت های کام نرم:

این ایمپلنت ها در کام نرم شما تزریفق می شوند، که آن را سفت می کند که باعث می شود تا این ارتعاشات زیاد متوقف شوند. این نیز با بی حسی موضعی انجام می شود ؛ بسیاری از این تکنیک های جراحی ،به طور رسمی اثبات نشده اند که برای توقف خروپف کار می کنند. هرچند ممکن است امکان توقف کوتاه مدتی را برایتان فراهم کنند، اما خروپف معمولا بر می گردد به همین دلیل است، که برخی از سیستم های دولتی، مانند NHS انگلستان، سرمایه برای درمان خروپف را به عهده نمی گیرند.

قرار دادن ایمپلنت های پاناتولد:

همچنین به نام "روش ستونی و عمودی" معروف است، این درمان، شامل تزریق رشته های بافته شده از فیبر پلی استر به کام نرم دهانتان است این کار باعث می شود تا خروپف کاهش یابد.

تخریب بافتی رادیوفرکانسی (سومنوپلاستی):این درمان جدید با استفاده از امواج رادیویی با شدت کم ،برای کاهش برآمدگی های بر روی کام نرم شما انجام می شود در جهت کاهش خروپف

بیماری خروپف

 راه های درمان خروپف با عمل جراحی

دستگاه ها و لوازم جانبی برای درمان خروپف :

گیره گوش: نه برای شما، برای شریک زندگیتان!

رقیق کننده بینی، می تواند مفید باشد، اگر سر و صدای خروپف شما عمدتا از بینی باشد ، این دستگاه ،در داخل بینی قرار میگیرد و قبل از رفتن به خواب برای باز نگه داشتن بینی استفاده می شود.

دستگاه بزرگ کننده فک پایین:تعدادی از برآمدگی ها و پوشش هایی وجود دارند ،که فک پایین و زبان را به سمت جلو حرکت می دهند ، قبل از خوابیدن ،این دستگاه را در دهان خود قرار دهید.این دستگاه، فضای بیشتر هوایی را در مجرای هوایی ایجاد می کند و می تواند از خروپف که از زبان نشات می گیرد ،را متوقف کند این ها، وسیله هایی هستند که اگر توسط دندانپزشکان به درستی انتخاب شوند، بسیار موثر خواهند بود.

چانه بند : اینها تسمه یا بندهایی هستند که شما در زیر چانه خود قرار می دهید تا در طول شب، دهانتان را ببندد و شما را مجبور به نفس کشیدن از بینی می کند ؛ می تواند مفید باشد، اگر خروپف شما از دهان باشد.

استفاده از دستگاه CPAP یا همان ماسک های ضد خروپف:اگر به لحاظ پزشکی مناسب باشد، قرار دادن ماسک هوایی تحت فشار روی بینی در زمان خواب، می تواند به باز نگه داشتن راه های هوایی کمک کند. این درمان ،معمولا برای درمان آپنه انسدادی خواب توصیه می شود.

مراقب باشید چرا که در بسیاری از درمان های مربوط به خروپف که خریداری می کنید، شواهد علمی زیادی وجود ندارد پس مراقب باشید که زمان زیادی از آنها استفاده نکنید.

درمان برای خروپف با روش های درمانی خانگی و گیاهی

در بعضی از موارد ،خروپف کردن، مهم است که حتما به دنبال مراقبت از پزشکی باشید، تا بتوانید از درمان های پزشکی که نیاز دارید بهره مند شوید انواعی از خروپف ها که ناشی از عوامل بی خطر و سبک است ، مانند:وضعیت خوابیدن - که اغلب می توانند با درمان های خانگی درمان ،شود .

درمان خروپف

روش های خانگی و طبیعی برای درمان خروپف

1. اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کاهش دهید:

این به کاهش میزان بافت های مزاحم گلو کمک می کند ،که باعث خروپف شما شده اند شما می توانید با کاهش مصرف کالری کمتر به وسیله خوردن مقادیر غذایی کوچکتر و سالم تر، وزن خود را کم کنید ، حتما ورزش منظم روزانه خود را انجام دهید شما همچنین می توانید برای کمک گرفتن به پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه کنید.

2.به پهلو بخوابید:

خواب به پشت، گاهی باعث می شود که زبان در پشت گلو حرکت کند، که بخشی از جریان هوا از طریق گلو را متوقف می کند. خوابیدن به پهلو، تمام کاری است که باید انجام دهید، تا اجازه دهید هوا به راحتی جریان یابد و خروپف ناشی از کاهش یا قطع جریان هوا، متوقف شود.

3.سر خود را در رخت خواب بالا ببرید:

چهار اینچ بالا بردن سرتان از رخت خواب، باعث کاهش خروپف و باز نگه داشتن راه های هوایی می شود.

4. استفاده از نوار بینی یا دیلاتور خارجی بینی:

نوار های بینی چسبی را، می توان بر روی تیغه بینی قرار داد، تا به افزایش فضای داخل بینی کمک کند و می تواند، تنفس شما را بهتر کند و یا خروپف را کاهش داده یا از بین ببرد. شما ،همچنین می توانید از دیلاتور بینی استفاده کنید، که یک نوار چسب سفت و سخت است که در بالای بینی در سراسر سوراخ بینی قرار می گیرد این ،می تواند مقاومت در برابر جریان هوا را کاهش دهد و نفس کشیدن را راحت تر کند.

5. آلرژی های مزمن خود را درمان کنید :

آلرژی ها ،می توانند جریان هوا از طریق بینی را کاهش دهند، که شما را مجبور می کند تا از دهان خود نفس بکشید با پزشک خود صحبت کنید که چه نوع داروهای ضد آلرژی می توانند ،وضعیت شما را بهبود ببخشد.

6. از خوردن داروهای آرامش بخش ،قبل از به خواب رفتن، پرهیز کنید.

اگر شما خروپف میکنید و از داروهای آرامش بخش هم استفاده می کنید، با پزشک خود صحبت کنید ،تا ببینید چه گزینه های دیگری دارید پرهیز از، استفاده از آرامبخش ها قبل از خواب، ممکن است باعث خروپف شما شود.

7. ترک سیگار و دخانیات:

سیگار کشیدن ،یک عادت ناسالم است که می تواند خروپف شما را بدتر کند با پزشک خود دربارۀ درمانهایش صحبت کنید -،مثل آدامس یا برچسب هایی که می تواند به شما کمک کند.

8. به مقدار کافی بخوابید:

حتما هر شب هفت تا هشت ساعت بخوابید.

خروپف در خواب

خوابیدن به مقدار کافی موثر در درمان خروپف

9 . با توپ تنیس بخوابید:

شلبی هریس، دکتر و مدیر مرکز پزشکی خواب و بیداری می گوید، اگر می خواهید صدای خروپف شوهرتان را متوقف کنید، یک توپ تنیس را در پشت او بگذارید، تا یاد بگیرد به پهلو بخوابد.

10 .از محصولاتی که نعناع دارند، استفاده کنید:

درمان های گیاهی مثل نعناع یا روغن نعناع یا دهانشویه های نعناعی، محصولاتی هستند که میتوانند خروپف های متوسط را از بین ببرند. روغن نعناع را در اطراف بینی خود بمالید و اینکار می تواند راه های بینی شما را باز کند، و دهانشویه نعناع حتی ممکن است به کوچک شدن بافت های موجود در گلو کمک کند. اگر یک مرطوب کننده دارید، می توانید قبل از رفتن به رختخواب، چند قطره روغن نعناع را به آن اضافه کنید و مصرف کنید.

11. تنفس یوگایی:

تمرینات تنفسی یوگا، همچنین به عنوان پرانامیا نیز شناخته شده است، میتواند به بهبود جریان اکسیژن در سراسر بدن توسط کنترل تنفس کمک کند. این تکنیک ها ،می توانند در طول شب ،تنفس عمیق را بهبود ببخشند و ریه ها و عضلات گلو را تقویت کنند، تا بتوانند راه های هوایی خود را در طول شب باز نگه دارند.

تغذیه درمان خروپف : مواد غذایی که مصرفشان در رفع خروپف تاثیر دارد

شیرسویا برای کاهش خروپوف

استفاده از شیر معمولی به دلیل وجود لاکتوز، می تواند در افرادی که از اختلال عدم تحمل لاکتوز رنج می برند، منجر به ایجاد حساسیت و تورم بینی و بافت گلو شود پس بهتر است شیر سویا را با شیر گاو جایگزین کنید؛ به علاوه شیر گاو و محصولات لبنی تولید شده از آن، با افزایش مخاط در مجرای تنفسی، احتمال خروپف را افزایش می دهند. شیر گاو به شدت خلط آور است.

کاهش خروپف

 

مصرف چای برای کاهش خروپوف

مطالعات نشان می دهد ترکیب آب جوش و بخار گیاهان استفاده شده در چای، سبب کاهش خلط و مخاط مجاری تنفسی و بینی می شود. چای نعنا یکی از بهترین گزینه های کاهش خروپف است.

مصرف چای

 

جلوگیری از خروپوف با مصرف عسل

عسل دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است که منجر به کاهش مخاط در اطراف حنجره می شود. عسل یک گزینه مناسب برای کاهش التهاب در بافت های بینی و گلو است. ترکیب عسل و چای قبل از خواب، از ایجاد صدای خرخر گلو و خروپف جلوگیری می کند.

مصرف عسل

 

نرم شدن بافت گلو با زردچوبه

زردچوبه از باریک شدن مجاری تنفسی و ایجاد التهاب جلوگیری می کند و بافت گلو را نرم می کند.

زردچوبه

 

مصرف ماهی برای جلوگیری از تورم گلو

استفاده از ماهی به جای گوشت قرمز یکی از مهمترین روش های جلوگیری از التهاب و تورم گلو است.

مصرف ماهی

 

پیاز مناسب برای رفع التهاب گلو

پیاز با خواص ضد التهابی و ضد احتقان، سبب باز شدن مجاری تنفسی و رفع التهاب بافت های گلو می شود.

پیاز

طرز تهیه نوعی آب میوه برای رفع خروپف

2 عدد سیب

2 عدد هویج

1/4 لیمو (یک چهارم یک لیمو فرنگی)

دو و نیم سانت چوب زنجبیل

این مواد را با استفاده از آبمیوه گیری کاملا با هم مخلوط کنید و میل کنید.

آبمیوه برای خروپف

تهیه آب میوه برای رفع خروپف

بهترین راه حل برای درمان خروپف و روش های خانگی برای درمان خروپف

4.2820
این مطلب مفید بود ؟695125
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
وبگردی