درمان لاغری
برای درمان لاغری به دنبال داروهای مضر نباشید بهترین راه برای شما رعایت توصیه های طب سنتی برای افزایش وزن است.

راهکار طب سنتی برای چاق شدن و درمان لاغری

بسیاری از افراد ، از عدم تناسب وزن و لاغری رنج می برند و در آرزوی افزایش وزن هستند . این گروه از مردم به دلایل مختلفی مانند رژیم بد غذایی، بی اشتهایی عصبی و اختلال های گوارشی دچار لاغری می شوند و برخی از آنها حتی با وجود تجربه کردن رژیم های غذایی گوناگون به همراه مکمل ها افزایش وزنی ندارند .

طب سنتی که به درمان بسیاری از بیماری ها کمک می کند ، می تواند در درمان لاغری نیز کمک کننده باشد.در این بخش از تناسب اندام نمناک ، شما را با دلایلی که سبب لاغری از نظر طب سنتی می شوند و درمان لاغری با توصیه های طب سنتی آشنا می کنیم .

از نظر طب سنتی چه عواملی سبب لاغری می شوند؟

حجم کم غذا

یکی از علت های لاغری برخی از افراد این است که حجم غذای مصرفی آنها با فعالیت هایی ذهنی و جسمی که در طول روز انجام می دهند ، هماهنگی ندارد بنابراین دچار لاغری و کاهش وزن می شوند.

بدن برای کسب انرژی برای فعالیت های جسمی و ذهنی خود از سوخت و ساز مواد غذایی و انرژی به دست آمده از آن استفاده می کند و اگر غذای مصرفی افرد متناسب با فعالیت هایش نباشد ، این انرژی از بافت های بدن تامین می شود بنابراین فرد لاغر می شود.

لاغری و کم اشتهایی

اختلال در عملکرد دستگاه گوارش

یکی از عوامل لاغری در افراد ، اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و روند سوخت و ساز و متابولیسم بدن است . اگر در اندام هایی که وظیفه متابولیسم را دارند و یا دستگاه گوارش اختلال ایجاد شود ، فرد دچار لاغری می شود زیرا این اختلال سبب عدم هضم یا جذب مناسب مواد غذایی خواهد شد. پس اگر می خواهید وزن خود را بالاتر ببرید قبل از اقدام به گرفتن رژیم های غذایی افزایش وزن ، از سلامت عملکرد دستگاه گوارش و چگونگی سوخت و ساز بدن اطمینان حاصل کنید.

اخلاط نامناسب در بدن

مواد غذایی که شما مصرف می کنید ، بعد از هضم و جذب به 4 خلط صفرا، سودا، دم و بلغم تبدیل می شود. اگر مواد غذایی مصرفی موادی غیر مفید و نا سالم باشند ، در بدن اخلاط نامناسبی تشکیل می شود که بدن آنها را جذب نمی کند و این مواد از جذب مواد مفید و مغذی جلوگیری می کنند بنابراین فرد لاغر خواهد شد اما اگر غذایی مصرفی از مواد اولیه سالم، سلامت و طبیعی باشند در بدن اخلاط مناسب و سالم به وجود می آید.

مشکلات عصبی

یکی از شایع ترین دلایل بروز لاغری ابتلا به بیماری عصبی مانند اضطراب، غصه، استرس ، فشارهای عصبی ، مشکلات خانوادگی و... است که موجب بی اشتهایی می شود و این تنش ها از جذب و هضم مناسب مواد غذایی مفید جلوگیری کرده و موجب کاهش وزن شما و لاغری خواهد شد. برای افزایش وزن این افراد باید به درمان اختلال های عصبی خود اقدام کنند و بر روی مشکلات خانوادگی خود تمرکز زیاد نداشته باشند .

استرس و اضطراب

علت های دیگر لاغری از نظر طب سنتی:

 • ابتلا به بیماری های کبدی یا بیماری هایی که منجر به بزرگی طحال در بدن می شوند .
 • ابتلا به اسهال
 • ابتلا به سوء مزاج سرد
 • وجود انگل در دستگاه گوارش
 • خواب نا متعادل
 • عدم کیفیت خون

راهکارهای طب سنتی برای افزایش وزن :

حمام با آب گرم و معدنی

استحمام با آب های معدنی و یا آب گرم سبب افزایش وزن در افراد لاغر می شود زیرا آب گرم ، مواد ضروری را به سمت عضلات می برد . افراد لاغر بهتر است پس از استحمام بدن خود را با روغن های دارای طبیعتی مرطوب مانند بنفشه ماساژ دهند.

ورزش آرام صبحگاهی

در بخش ورزش و تناسب اندام نمناک پیش از این هم اشاره داشتیم که ورزش ملایم و نرم صبحگاهی سبب افزایش وزن می شود اما ورزش سخت بدن را لاغر می کند بنابراین افراد لاغر ورزش ملایمی در صبح انجام دهند و بعد از آن صبحانه مفید و مغذی میل کنند زیرا ورزش موجب می شود غذا به سمت بافت های بدن جذب شود.

ورزش صبحگاهی

مصرف مواد غذایی مفید

افراد لاغر برای افزایش وزن بهتر است مواد غذایی زیر را مصرف کنند این مواد غذایی عبارتند از :

 1. مصرف انواع حلیم، کله پاچه، خوراک گوشت اردک، خوراک کبک ، گوشت بزغاله ، شیرینی هایی مانند باقلوا، قطاب ، پسته، فندق، بادام و کنجد و میوه های شیرین موجب افزایش وزن افراد لاغر می شود .
 2. افراد لاغر بهتر است برای صبحانه شیر برنج مصرف کنند زیرا نه تنها برای چاق شدن مفید است بلکه به تقویت بدن نیز کمک می کند و موجب تولید خون با کیفیت در بدن می شود.
 3. مصرف عسل بعد از غذا به چاق شدن افراد کمک می کند.
 4. افراد لاغر برای افزایش وزن خود بهتر است انجیر ( کودکان 5 انجیر ، بزرگسالان 10 انجیر ) خیسانده در عرق انیسون را به مدت 2 ماه به صورت ناشتا استفاده کنند زیرا انجیر و انیسون مجاری جذب غذا را بازکرده و موجب تقویت بدن می شود.
 5. مصرف انار شیرین برای چاق شدن افراد مناسب است.
 6. برای درمان لاغری باقلای خرد شده و مغز تخم کدوی شیرین را خوب بکوبید و با آب انار شیرین و روغن بادام مخلوط کنید و سپس آن را مصرف نمایید.
 7. هنگام مصرف برنج آن را با مصلحاتش مثل زیره، زرشک و زعفران میل کنید.
 8. خاگینه با شیره انگور مصرف نمایید زیرا مقوی بوده و موجب پیشگیری از ضعف می شود.
 9. مصرف بادام درختی با مویز ، نخودچی با کشمش ، شاه بلوط با شیر ، ارده + شیره انگور + کمی آبغوره ، انجیر با زیتون موجب افزایش وزن در افراد می شود.
 10. مصرف پنیر با گردو در شب ، اضافه کردن کمی یونجه یا دارواش به سالاد ، مصرف گز با پسته ، مصرف فرنی با پودر سنجد موجب درمان لاغری و چاق شدن می شود.

خوردن انار شیرین

استشمام بوهای خوش

استشمام بوهای خوش سبب از بین رفتن ضعف بدن ، تقویت قلب شده ، افزایش خون رسانی به بدن می شود بنابراین به خودتان عطر بزنید.

حجامت

افراد لاغر برای چاق شدن باید مزاج خود را تشخیص دهند زیرا طبع آنها اهمیت دارد به خصوص اگر طبع سرد و خشک یا گرم و خشک داشته باشند . حجامت به افرادی که مزاج گرم و خشک دارند توصیه می شود.

برای درمان لاغری این داروهای طبیعی را امتحان نکنید

برخی از داروهای گیاهی که برای درمان لاغری در عطاری ها به فروش می رسد حاوی کورتون هستند و به همین خاطر سبب چاق شدن می شود . این داروها ضر می باشد و نباید مصرف نمایید.

همچنین این داروهای گیاهی بدون لحاظ کردن علل واقعی لاغری در افراد و تشخیص طبع و مزاج به افراد داده می شود و اغلب برای همه یک دارو می دهند.

طبیعی ترین راه درمان لاغری با طب سنتی

3.8391
این مطلب مفید بود ؟29893
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ز.ت
برچسب :
وبگردی