معده درد
معده درد بعد از بیدار شدن از خواب علل مختلفی دارد که باید هر چه سریعتر شناسایی شود و برای درمان آن اقدام شود.

درمان معده درد بعد از بیدار شدن از خواب

معده درد دردی نام آشنا است که تقریبا همه افراد در طول زندگی حتما یک بار آن را تجربه کرده اند . علل مختلفی در ایجاد معده درد نقش دارند که باید با مراجعه به پزشک علت آن را شناسایی کرد . درد معده گاهی در لحظات اولیه صبح و بعد از بیدار شدن از خواب تشدید میشود و به دردی بسیار آزار دهنده تبدیل میشود . این درد صبحگاهی میتواند ناشی از مشکلات روده باشد که خود را با معده درد نشان میدهد یا میتواند ناشی از خوردن یک غذای فاسد در وعده شام باشد . در اغلب موارد دردهای عده را میتوان با درمان های خانگی تسکین داد اما در بعضی از موارد این دردها نشانه یک بیماری جدی است که نیاز به درمان هایی اساسی دارد.

در این مقاله می خواهیم گام هایی را پیش پای شما بگذاریم تا به التیام دردتان کمک کنند.

اگر بعد از بیدار شدن از خواب دچار معده درد میشوید این کارها را انجام دهید

به دستشویی بروید
تعیین اینکه چه چیزی در پس معده درد وجود دارد دشوار است اما احساس درد در قسمت های پایینی شکم می تواند نشانه سندروم روده تحریک پذیر باشد. گرفتگی که احساس می کنید احتمالا سیستم گوارشی تان است و تلاش می کند پس از یک شب خوابیدن شروعی مجدد داشته باشد. سر زدن به دستشویی می تواند کمکتان کند. همین که به دستشویی بروید و بتوانید حرکت روده داشته باشید درد یا ناراحتی به عنوان بخشی از فرآیند کاهش پیدا می کند.
با پزشک تماس بگیرید
از آنجا که درد معده نشانه ای بسیار مبهم است، تماس با یک متخصص می تواند کمکتان کند بفهمید لازم است نگران باشید یا خیر. بسته به فاکتورهایی مانند مکان و احساس درد پزشک می تواند به شما بگوید که آیا نیاز است به اورژانس بروید یا می توانید با درمانی خانگی مشکل را حل کنید. از اینکه با پزشک مشورت کنید خجالت نکشید او می تواند با چند سوال به بهتر شدنتان کمک کند. اگر دردتان شدید بود و درمان های پایه ای کمکی نکرد، اسهال خونی داشتید یا بالا می آوردید با پزشک تماس بگیرید.

معده درد صبحگاهی

معده درد بعد از بیدار شدن از صبح میتواند به علت سندروم روده باشد

از کسانی که با شما شام خورده بودند بپرسید که همین حس را دارند؟
از مسمومیت غذایی می ترسید؟ اگر در رستوران غذا خورده باشید می توانید متوجه شوید دیگران هم به مشکل خورده اند یا خیر. با افراد خانواده یا کسان دیگری که شام را با آنها خورده اید بپرسید که آنها هم این نشانه ها را تجربه کرده اند یا خیر. اگر مسمومیت غذایی باشد معمولا بیش از یک نفر به آن مبتلا می شوند.
برای خود صبحانه درست کنید
اگر معده درد تنها نشانه تان است و فکر می کنید غذا خوردن باعث احساس تهوعتان نمی شود نیازی به جا انداختن صبحانه نیست. مقداری غذا خوردن می تواند به حل شدن مشکل معده کمک کند. اما سعی کنید به سراغ غذایی بروید که هضمش برای معده ساده باشد. برای مثال کره بادام زمینی یا نان سبوس دار می تواند برایتان سنگین باشد.
فنجان دوم قهوه یا چای را استفاده نکنید
نگران نباشید نمی خواهیم بگوییم چای یا قهوه را به کلی کنار بگذارید. اما اگر رفلاکس اسید باعث مشکل معده تان شده، بهتر است مصرف این نوع نوشیدنی ها را کم کنید. کافئین برای کسانی که مشکل گوارشی دارند می تواند مشکل آفرین باشد. کافئین فشار بین دریچه معده و مری را شل می کند به همین دلیل بازگشت اسید به بالا راحت تر می شود، همچنین باعث می شود روده سخت تر کار کند، که می تواند منجر به اسهال شود اگر فکر می کنید مشکل از قهوه یا چای است، سعی کنید یک هفته استفاده اش نکنید. تنها راه این است که مدتی مصرفشان را کم یا قطع کنید و ببینید آیا تاثیری دارد یا خیر. سخت است که بگوییم هیچ وقت استفاده نکنید اما انجام یک هفته اش ضرری ندارد. اگر یبوست یا نفخ داشته باشید کافئین می تواند باعث به حرکت درآمدن روده شود.
روی تردمیل بروید
ورزش به مشکلات گوارشی کمک می کند، بنابراین انجام ورزش صبحگاهی می تواند مشکل معده دردتان را حل کند. فقط زیاد به خود فشار نیاورید مخصوصا اگر حرکت زیاد باعث می شود بدتر شوید. اگر درد از بین نرفت فعالیت فیزیکی را تا زمانی که متوجه بشوید مشکل از کجاست و چگونه باید حلش کرد متوقف کنید.
یک داروی ضد گاز را امتحان کنید
اگر احساس نفخ دارید می توانید از داروهای بدون نیاز به نسخه ضد گاز استفاده کنید. مواردی مانند Gas-X و Phazyme می توانند به کاهش درد معده کمک کنند. این داروها حباب های درون معده تان را می ترکانند و به این روش مشکلتان حل می شود. از آنجا که بدنتان سایمتیکون جذب نمی کند این داروها هیچ عوارض جانبی در پی نخواهند داشت، بنابراین می توانید روزانه چهار مرتبه از آن استفاده کنید.
یک قرص ضد اسید معده استفاده کنید
داروهای ضد اسید نیازی به نسخه ندارند و می توانید امتحانشان کنید. آنها می توانند جلوی برخی از علائم را بگیرند و موجب بهبودی تان شوند. اما همانطور که از اسمشان مشخص است مشکلات اسیدی را حل می کنند بنابراین بهتر است ابتدا با مشورت پزشک متوجه شوید مشکل دقیقا چیست.
یک درمان طبیعی خانگی را امتحان کنید
روغن نعناع، زنجبیل و زردچوبه می توانند اگر با گاز و نفخ درگیر باشید مشکلتان را حل کنند. آنها به خالی شدن معده و جذب غذاها کمک می کنند. اگر مشکلتان رفلاکس معده است، روغن نعناع در واقع می تواند مشکلتان را بدتر کند.
گرمش کنید
یک پد گرمایشی می تواند به بهبود معده درد کمک کند، مخصوصا اگر به خاطر مشکل شدید سندروم روده تحریک پذیر باشد. انواع کیسه های آب گرم یا پد های گرمایشی برای این کار وجود دارد که می توانید مورد استفاده قرار دهید.

موثرترین روشهای درمان معده درد صبحگاهی

4.364
این مطلب مفید بود ؟559
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت نیوز / م.ف
وبگردی