در مورد گوزن ها
گوزن ها تقریبا شامل 50 گونه می باشند که بزرگترین آن ها گوزن موس شمالی است این حیوانات دوس داشتنی زندگی جالبی دارند که باید در مورد آن ها بیشتر بدانید.

حقایقی جالب و خواندنی در مورد گوزن ها

تیره گوزن هاCervidae سم دار هستند که به طور معمول تنه فشرده با پاهای باریک و دم های کوچک دارند و اغلب نرها شاخ دارند.خانواده کاملا بزرگی است و شامل گوزن شمالی، گوزن جنوبی، گوزن کوچک و سفید شاخ دار می شود. Cervidsدومین خانواده بعد از (آهوهای آفریقایی، گاومیش آبی گاومیش، بوفالو، بز، گوسفند و غیره)هستند. حدود 50 گونه وجود دارد، اما در مورد طبقه بندی اختلاف نظر وجود دارد. این بخش از سرگرمی را با دقت بخوانید تا در مورد زندگی گوزن های قوی و دوست داشتنی بیشتر بدانید.

در مورد گوزن ها

در مورد گوزن ها بیشتر بدانید

سایز و توصیفات گوزن ها

گونه های گوزن از خیلی بزرگ تا خیلی کوچک متغیر هستند. براساس گزارش پروژه آرکیو کوچک ترین گوزن جنوبی ریزه است.فقط 9 کیلوگرم وزن و36 سانتی متر ارتفاع دارد وقتی کاملا رشد می کند.بزرگ ترین گوزن موس شمالی است. آن 2 متر قد از سم تا شانه دارد و حدود 820 کیلوگرم وزن دارد.

همه گونه گوزن ها به جز گوزن آبی چین، شاخ دارند. تنها نرها شاخ دارند، به جز گوزن کاریبو که نر وماده آن شاخ دارند. براساس گزارش ، از ساختارهای استخوانی رشد می کنند. آن ها روی شاخ آهو پوشیده شده اند که پر از اعصاب و رگ های خونی است. وقتی شاخ گوزن به طور کامل رشد می کند،و اعصاب می میرند گوزن ها شاخ ها را به درخت یا گیاهان دیگر می کشند.

گوزن موس شمالی

بزرگ ترین گوزن موس شمالی نام دارد

سکونت گاه و محل زندگی گوزن ها

در سراسر جهان، به جز استرالیا و قطب جنوب یافت می شوند. با این که قاره های دیگر گستره وسیعی از گوزن ها دارند، آفریقا تنها یک گوزن قرمز بربری دارد. آهوریزه جنوبی بومی شیلی و آرژانتین است. گوزن دم سفید در آمریکای شمالی و جنوبی رایج است.

گوزن در اکوسیستم های مختلفی یافت می شود. آن ها در سرزمین های مرطوب، جنگل های درختان برگریز، علفزارها، جنگل های بارانی، زمین های بایر و کوه ها زندگی می کنند. گاهی اوقات وقتی تمدن های بشر بیش از حد به خانه نزدیک می شوند، گوزن در محیط های شهری احساس راحتی خواهد کرد.

محل زندگی گوزن ها

گوزن ها در کجا زندگی می کنند؟

عادات گوزن ها

گوزن ها اجتماهی هستند و در گروه هایی به نام گله ها سفر می کنند. این گله معمولا توسط یک نر مسلط هدایت می شود، اگر چه برخی از گونه ها از نظر جنس جدا هستند. بعضی اوقات ماده ها گله خود را خواهند داشت و نرها گله جدا خواهند داشت. در موارد دیگر، گله ماده توسط گله نرها مراقبت می شود. برخی از گله های گوزن شمالی می توانند به اندازه 100000 عضو داشته باشند.

بیشتر گوزن ها در طول روز فعال هستند، اگر چه اغلب اوقات آن ها در طول طلوع و غروب خورشید فعال هستند. آن ها روز خود را برای جستجوی غذا صرف می کنند.

اندازه گوزن ها

گوزن ها روزها در جستجوی غذا

غذای گوزن ها

گوزن ها گیاه خواران است؛ آن ها فقط پوشش گیاهی می خورند. بیشتر اوقات، رژیم غذایی آنان شامل علف، بوته ها و برگ های کوچک است، هر چند آن ها در سطل های زباله و در باغ ها اگر نتوانند گیاهی پیدا کنند جست وجو می کنند. گوزن یک معده اصلی و سه شکم فرعی دارند و مانند گاو نشخوار می کنند تا غذای خود را به طور کامل هضم کنند.

غذای گوزن ها

گوزن ها گیاه خواران هستند

زاد و ولد گوزن ها

با این که معمول نیست، برخی از گوزن ها، مانند گوزن رو تک همسر هستند. زاد و ولد گوزن نر به جایی که زندگی می کند بستگی دارد. گوزن در مناطق معتدل در طول پاییز یا اوایل زمستان پرورش داده می شود. گوزن ها در عرض های جغرافیایی پایین تر ازاواخر بهار تا اوایل تابستان زندگی می کنند ، گوزن ها زمانی که بخواهند در مناطق گرمسیری زندگی کنند ممکن است چندین بار در سال باشد.

گوزن در دوره بارداری 180 تا 240 روز بچه خود را حمل می کند. به گفته دانشگاه ایالتی لوییزیانا برای گوزن شمالی و جنوبی،دم سفید بارداری حدود 193 تا 205 روز است. معمولا هر چه گوزن بزرگ تر باشد، مادر بیشتر آن را در رحم خود حمل می کند. گوزن معمولا فقط یک تا سه بچه دارد و بچه زا هستند.

گوزن به رنگ قهوه ای تیره تا خیلی روشن است گوزن هایی که با خال های سفید به دنیا آمده اند به استتار آن ها از شکارچیان کمک می کند. دوتا پنج ماه از شیر گرفته می شوند. گوزنها ، قادر به بالغ شدن نیستند مگر اینکه به اندازه معین برسند، هر چند که آن ها بزرگ هستند باید بسته به گونه ها متفاوت باشند. به طور کلی، بیشتر گوزن ها 11 تا 12 سال زندگی می کنند، اگرچه بسیاری از آن ها قبل از آن به خاطر شکارچیان و یا خطرات زیست محیطی مانند برخورد با اتومبیل ها می میرند.

تولید مثل گوزن ها

تولید مثل گوزن ها چگونه است؟

حقایق دیگر از گوزن ها

گوزن آب چینی تنها گونه است که شاخ های خود را بیرون نمی آورد. در عوض، دندان های نیش بسیار بلندی دارند که برای جذب جفت به کار می رود.

گوزن مشک گاهی در نظر گرفته می شود اما به عنوان یک خانواده مجزا با یک سرده و چهار گونه از جمله گوزن مشک در خطر انقراض و کم یاب در نظر گرفته می شود. آن ها در مرکز و شمال شرقی آسیا یافت می شوند. آن ها با گوزن حقیقی فرق دارند که شاخ ندارند؛ به جای آن دندان های خون آشام دارند. نرها دندان های دراز دارند .

گوزن ها از آن ها برای رقابت با ماده ها در فصل جفت گیری استفاده می کنند. براساس گزارش ، به 20،455 دلار (45،000 دلار در هر کیلوگرم)در بازار سیاه به فروش می رسد.

 

رازهای جالب در مورد گوزن ها و حقایقی در مورد زندگی آنها

4.139
این مطلب مفید بود ؟327
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : حیات وحش
وبگردی