دز سوم واکسن

افراد بالای 18 سال باید دز سوم واکسن کرونا را دریافت کنند

تاریخ انتشار : 3 آذر 1400کد مطلب : 62942زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: افراد بالای 18 سال پس از گذشت 4 ماه از دز دوم واکسن باید دز سوم را دریافت کنند.

ایرنا: دکتر محمد مهدی گویا افزود:این موضوع از سوی کمیته به مسوولان مربوطه توصیه شده است تا در صورت فراهم شدن شرایط و امکانات این کار با برنامه ریزی مناسب و با اولویت بندی گروه های سنی انجام شود.

وی ادامه داد:حدود یک ماهی است که تزریق دز سوم (بوستر) در کشور آغاز شده است و تاکنون 750 هزار دز بوستر واکسن کرونا تزریق شده است.

گویا توضیح داد:بیشتر این تعداد واکسن به کادر بهداشتی و درمانی کشور تزریق شده است و در ادامه این کار تصمیم گرفته شده بود که گروه سنی بالای 60 سال حتما دز سوم را دریافت کنند.

دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا نیز درباره تزریق دز سوم واکسن به افراد بالای 18 سال روز گذشته در حاشیه جلسه این کمیته اظهار داشت:نتایج مطالعات نشان داده است تقریبا 6 تا هشت ماه بعد از دریافت دز دوم واکسن سطح آنتی بادی در خون پایین آمده و ایمنی می تواند از بین برود؛ در نتیجه نیاز به دز بوستر یا یادآور بسیار ضروری به نظر می رسد.

وی ادامه داد:توصیه می شود بعد از دریافت دز دوم بر اساس پروتکل دز بوستر را تزریق کنیم و چند وقتی است تزریق دز بوستر کارکنان بهداشت و درمان آغاز شده است.

جماعتی با بیان اینکه برای افراد بالای 18 سال هم این پروتکل وجود دارد، ابراز امیدواری کرد که این مورد به زودی از طریق وزارت بهداشت اعلام شود و وارد موضوع دز بوستر برای این افراد شویم.

وی گفت:بر اساس مطالعات حداقل باید 6 ماه از تزریق دز دوم گذشته باشد تا دز سوم را تزریق کنیم. در حال حاضر بیش از 60 درصد افراد جامعه دز دوم واکسن را تزریق کرده اند؛ بنابراین هنوز برای آغاز دز یادآور زود است اما احتمالا باید از یکی دو ماه آینده تزریق این دز را به افراد بالای 18 سال آغاز کنیم.

بر اساس اعلام روز گذشته وزارت بهداشت، تاکنون 56 میلیون و 944 هزار و 774 نفر دُز اول، 45 میلیون و 382 هزار و 73 نفر دُز دوم و 833 هزار و 605 نفر دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 103 میلیون و 160 هزار و 452 دُز رسیده است.

انتهای پیام/م

 

افراد بالای 18 سال باید دز سوم واکسن کرونا را دریافت کنند

52
این مطلب مفید بود ؟20
برچسب : ویروس کرونا
وبگردی