دست خشک کن برقی
محققان معتقد هستند که استفاده از دستگاه دست خشک های کن برقی سلامت بدن انسان را به خطر خواهد انداخت و خطرات پنهان جدی به همراه دارد.

دست خشک کن برقی عاملی مضر برای سلامتی

محققان به این نتیجه رسیدند که سشوار ها و هر گونه لوازم الکتریکی مثل دست خشک کن ها انواع مختلفی از جرم ها را به دست شما برمی گردانند. باکتری ها لزوما خطرناک نیستند اما دستمال کاغذی راه بهتری برای خشک کردن می باشد. شستن دست یکی از تاثیرگذار ترین راه ها برای از بین بردن جرم ها، بیماری ها و جلوگیری از پراکنده شدن باکتری ها و انتقال آن به دیگران می باشد. پس باید سعی کنید که همیشه دست خود را کاملا بشویید.

محققان می گویند عوارض دست خشک کن های برقی جدی است

محققان اطلاعات جمع آوری شده در مورد دست خشک کن ها را روی 36 مرد و زن آزمایش کردند. بعضی از این جرم ها حدود 2 دقیقه در هوا باقی می ماند، بدون این که دست خشک کن وارد کار شود. بعضی از جرم های دیگر حدود 30 ثانیه در هوا می مانند. هر گونه باکتری که روی دست خشک کن ها قرار بگیرد و به دست ما انتقال پیدا کند، شروع به رشد کردن می کند و بسیار ریز می شود اما گروه های مختلفی از باکتری ها را تشکیل خواهد داد.

البته که این موضوع را نمی توان به همه تعمیم داد اما در هر صورت ضرر و زیان این دستگاه ها به اثبات رسیده است. این دستگاه های خشک کن هنوز در داخل حمام و دستشویی های عمومی دیده می شوند و در بسیاری از کشورها آن را در داخل منزل هم استفاده می کنند. زمانی که این دستگاه ها 18 ساعت به صورت مداوم کار کنند، تعداد گروه های باکتری آن ها حدود 6 درصد افزایش پیدا می کند. اگر 30 ثانیه دست خود را زیر این دستگاه قرار دهید، حدود 18 تا 60 کولونی باکتری روی پوست شما قرار خواهد گرفت که می تواند به بیش از 250 هزارتا هم برسد.

بعضی از محققان نیز اثبات کرده اند که این باکتری ها حدود 20 دقیقه در دستشویی و حمام نیز باقی می مانند. آنها در این 20 دقیقه دریافتند که 12 تا 15 کولونی باکتری ظاهر خواهند شد. جریان هوای موجود در حمام یا دستشویی روی پراکندگی باکتری اثر مستقیم دارد. در حقیقت هر گونه جریان هوا باعث پراکندگی باکتری می شود. به همین دلیل اگر دستشویی و یا حمام حاوی یک عدد هواکش مناسب با فیلترینگ قوی باشد، می تواند تعداد این باکتری ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

دست خشک کن برقی

دست خشک کن های برقی و 27 برابر آلودگی بیشتر

تحقیقات نشان می دهد که دست خشک کن ها نسبت به دستمال کاغذی باعث تحریک بیشتر باکتری ها می شود. افرادی که از دست خشک کن ها به جای دستمال کاغذی استفاده می کنند، چهار و نیم برابر باکتری بیشتر روی دست خود نسبت به افرادی وارد می کنند که این کار را انجام نمی دهند. همچنین افرادی که از دست خشک کن های با باد گرم استفاده می کنند، 27 برابر باکتری بیشتری نسبت به کسانی که از دستمال کاغذی استفاده می کنند، به بدن خود وارد می کنند.

یک مطالعه 15 روزه روی این پراکندگی باکتری ها توسط دست خشک کن ها انجام شده است. بعضی از محققان عقیده داشتند که این باکتری ها داخل خود دست خشک کن ها موجود بوده و ربطی به پراکندگی آن ها در هوا ندارد اما تحقیقات بیشتر نمونه هایی را نشان داد که این باکتری ها داخل دست خشک کن ها نبودند؛ بلکه همان هایی بودند که در هوا معلق ماندند و توسط این دستگاه ها به پوست ما فرستاده می شدند.

ضرر دست خشک کن برقی

دستمال بهتر از دست خشک کن برقی است

به جای استفاده از دست خشک کن از دستمال کاغذی یا حوله استفاده کنید. مطالعات جدید نشان می دهد که دست خشک کن ها مانند بمب باکتریایی رفتار می کنند و به یکباره تعدادی زیادی از آن ها را از داخل هوا جمع کرده و به دست شما انتقال می دهند. بسیاری از افراد از خیلی سال پیش، جای دستمال کاغذی را به دست خشک کن ها دادند. این دست خشک کن ها مواد زائد کم تری داشتند و به طور گسترده ای می توانستند به افراد کمک کنند. اگرچه تحقیقات جدید در ماه فروردین به این نتیجه رسید که بهتر است دوباره به همان دستمال کاغذی ها برگردیم. بررسی ها نشان دادند که دستمال کاغذی 90 درصد رطوبت دست را در مدت زمان 10 ثانیه به خود جذب می کند این در صورتی است که میزان رطوبت باقیمانده روی دست بعد از 40 ثانیه نگاه داشتن دست زیر خشک کن برقی 53 درصد است.

دست خشک کن برقی

بهترین راه خشک کردن دست ها بدون استفاده از دست خشک کن برقی

این که دست خشک کن ها برای دست آسیب زا هستند، دلیل نمی شود که بهداشت و خشک کردن دست ها را به طور کامل انجام ندهیم. لازم به ذکر است افرادی که سیستم ایمنی قوی داشته باشند، احتمالاً با استفاده از دست خشک کن ها در معرض باکتری های محیطی و بیماری قرار نمی گیرند.

شستن دست ها یک راه استاندارد و طلایی برای خلاص شدن از دست جرم ها خواهد بود. اگرچه که اگر این پروسه را به درستی انجام ندهید و حداقل 15 الی 20 ثانیه دست خود را نشویید، بین انگشتان روی دست و مچ دست را تمیز نکنید، نمی توانید انتظار از بین رفتن باکتری ها را مخصوصاً بعد از استفاده از توالت های عمومی داشته باشید.

طبق بعضی از تحقیقات انجام شده، محققان پیشنهاد کردند زمانی که در توالت های عمومی هستید، از دستمال کاغذی برای خشک کردن دستانتان استفاده کنید.

ضد عفونی کننده های دست نیز یک وسیله عالی برای شستن دست می باشد و عملکرد آن ها طولانی مدت خواهد بود. این ضدعفونی کننده ها می توانند تا حدود 24 ساعت اثر خود را حفظ کنند. البته به شرطی که در این مدت از دستشویی استفاده نکرده باشید.

تا زمانی که بهداشت را رعایت کنید، دست هایتان را مرتب بشویید و حوله هایتان را همیشه ضدعفونی کنید، هیچ جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

مشخصا استفاده از یک حوله که مدت زمان زیادی شسته نشده باشید، می تواند منبع عظیمی از جرم ها باشد و هیچ فرقی با دست خشک کن ها نخواهد داشت. پس دستمال کاغذی می تواند گزینه مناسب تری برای جلوگیری از عفونت ها نسبت به موارد دیگر باشد.

مضرات دست خشک کن

توصیه های بهداشتی مهم مناسب این روزها

-دستان خود را به مدت 20 ثانیه با استفاده از صابون مایع کاملا شسته و تمیز کنید. صابون های جامد یا کاغذی بهداشتی نمی باشند.

- هنگام شستشو باید زیر ناخن ها و میان انگشتان و خطوط دست با دقت شستشو داده شوند. قبل از شستشو انگشتر خود را از دستتان خارج کنید.

– ژل ضدعفونی کننده نمی توان جایگزین مناسبی برای صابون مایع شود. همچنین نباید به طور مکرر از آن استفاده کرد.

-برای خشک کردن دست در اماکن عمومی از دستمال کاغذی استفاده نمائید.

به کودکان خود نحوه درست شستشوی دست پیش از خوردن غذا و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی را آموزش دهید چرا که رعایت بهداشت با این روش اهمیت بسیاری دارد. هنگام آموزش به کودکان، نحوه شستن کامل دست، زیر ناخن، بین خطوط کف دست و مچ دست با صابون مایع و همچنین آبکشی و خشک کردن دست ها را یاد دهید.

عوارض دست خشک کن برقی

اجازه استفاده از خشک کن برقی را به کودکان ندهید

احتمال دارد که صدای دستگاه خشک کن برقی منجر به ترس کودکان شود و یا خشک کن را وسیله ای برای سرگرمی خود بدانند. همچنین امکان دارد که دستان خود را به طور کامل خشک نکرده و دستها مرطوب بمانند.

در سرویس های بهداشتی عمومی احتمال انتقال میکروب ها و بیماری ها بسیار زیاد است، بنابراین هرگز به کودکان اجازه ندهید که به تنهایی به سرویس بهداشتی بروند. همچنین هنگام باز و بسته کردن شیر آب، خروج از توالت و گرفتن دستگیره در از دستمال کاغذی استفاده نمائید.

عوارض دست خشک کن برقی ؛ بمب باکتری یا....

4.521
این مطلب مفید بود ؟192
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : healthstatus / arstechnica / iflscience / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی