ماهی
طرز تهیه سبزی پلو با ماهی شب عید ، یکی از رسم های کهن شب عید پختن سبزی پلو با ماهی است که باعث میشود همه ی اعضای خانواده دور هم جمع شوند. یک سبزی پلو با ماهی خوشمزه و متفاوت بخورند.

چرا شب عید سبزی پلو با ماهی می خوریم

از دیر باز و طبق سنن قدیم رسم بر این بوده است که ناهار یا شام روز اول بهار سبزی پلو و ماهی باشد، زیرا سبزی نشان از سرسبزی بهار و برنج نشان از برکت و پرباری دارد.

همچنین ماهی نیز سمبلی از جنب و جوش و روشنی بوده و اخیراً هم به سمبلی از سلامتی و آرامش تبدیل شده است، بنابراین آغاز سال نو با نشانه های خوب خدا نوعی شکرگزاری بر نعمت های او خواهد بود.

امروزه کمتر کسی است که از خواص ماهی چیزی نشنیده باشد. نام ماهی همواره یادآور امگا-3 در اذهان است.

امگا-3 که جزء گروه چربی های ضروری به حساب می آید، اعمال بسیار گسترده و پیچیده ای در بدن بر عهده دارد که بسیار حیاتی هستند.

همچنین ماهی منبع بسیار خوب پروتئین، اسید آمینه ی تورین و غنی از ویتامین هایی مانند ویتامین D ،AA مواد معدنی مانند منیزیم، منگنز، فسفر، سلنیوم، روی و ید می باشد که نقش مهمی در حفظ و ارتقاء سلامتی افراد دارد.

بیشترین تأثیر ماهی بر سیستم قلب و عروق از طریق چربی غیر اشباع آن یعنی "امگا-3" و اسید آمینه ی تورین است.

از انواع ماهی هایی که به مقدار زیاد، چربی "امگا-3" دارند، ماهی سالمون و ساردین، خال مخالی و تون را می توان نام برد. البته دیگر ماهی ها نیز حاوی این چربی غیر اشباع مفید هستند.

ماهی به علت سرشار بودن از اسیدهای چرب امگا 3 و خواص آنتی اکسیدانی فراوانی که دارد می توانند از طریق کاهش فشار خون، کاهش تری گلیسرید، کاهش خطر تصلب شرایین، کاهش خطر ابتلا به دیابت و افزایش کلسترول HDL (کلسترول خوب) باعث پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی گردد.

همچنین امگا-33 با تأثیر بر روی پلاکت ها و سلول هایی که سطح داخلی رگ ها را می پوشانند و نقش عمده ای در انعقادخون و تشکیل لخته دارد، از تجمع پلاکت ها که از مراحل ابتدایی تشکیل لخته است، پیشگیری می کند و باعث کاهش غلظت خون می گردد.

ماهی

سبزی پلو باماهی

بخصوص این عملکرد امگا-3 در کسانی که جراحی قلب باز شده اند، بسیار مفید است؛ زیرا از انسداد رگ های پیوند شده پیشگیری می کند و مانع از حوادث قلبی جدید در این افراد می شود.

مصرف ماهی و اسیدهای چرب امگا-3 همچنین خطر ایجاد افسردگی، اضطراب و بیماری های روانی را کاهش دهند. و باعث تقویت عملکرد مغز و حافظه، پیشگیری از ابتلا به بیماری زوال عقلی و پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر می گردد.

همچنین اسید آمینه تورین که به مقدار زیاد در انواع ماهی ها وجود دارد، می تواند عملکرد لایه سلولی داخل رگ ها (اندوتلیال) را بهبود بخشد و مانع از آسیب آنها شود و در نهایت احتمال بیماری عروق کرونر قلب را کاهش و از ضربان های نامنظم قلبی (آریتمی قلبی) جلوگیری می کند.

جالب توجه است که علاوه بر فواید بی شمار و با ارزشی که ماهی به تنهایی می تواند داشته باشد، این اثرات سلامتی بخش در صورتی که ماهی در ترکیب با برخی موادغذایی دیگر مانند سبزیجات مصرف شود چندین برابر می گردد.

ترکیبی که به عنوان مثال به خوبی در سبزی پلو و ماهی می توان مشاهده کرد. سبزیجات غنی از ویتامین های A، C و آنتی اکسیدان هایی می باشد که می تواند باعث افزایش عملکرد و اثربخشی اسیدهای چرب امگا-3 در بدن می گردد.

به دلیل اینکه اسیدهای چرب امگا-3 از نوع چربی های غیراشباع هستند درصورتی که در معرض شرایط اکسیدکننده مانند حرارت بالا، نور و اکسیژن و یا شرایط اکسیداسیون داخل بدن قرار بگیرند خیلی سریع اکسید شده و عملکرد خود را از دست می دهند، بنابراین ترکیب کردن آنها با انواع سبزیجات که دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشند از اسیدهای چرب امگا-3 و عملکرد آنها در برابر اکسیداسیون محافظت کرده و اثرات بی شمار سلامتی بخش آن را در بدن افزایش می دهند.

از این رو سبزی پلو با ماهی برای بیماران تصلب شرائین و بیماران قلب عروقی مفید و دارای اثرات ضدسرطانی نیز می باشد. خصوصاً اگر سبزی در آن به صورت تازه مصرف شود. زیرا سبزیجات تازه دارای مقدار بسیار بیشتری ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ها در مقایسه با سبزیجاتی است که از مدتها قبل در یخچال یا فریزر نگهداری می شود.

علاوه بر این از آنجایی که برنج دارای مقادیر بالایی نشاسته و کربوهیدرات می باشد می تواند باعث ایجاد و یا تشدید یبوست در افراد گردد حال اگر در ترکیب با سبزی و با شیوه کته (دمی) استفاده شود خاصیت ضدیبوستی پیدا کرده و بسیاری از ویتامین های موجود در آن حفظ می شود.

بعلاوه اینکه خود سبزیجات نیز منبع غنی فیبر بوده و مصرف آن به همراه برنج که مقدار زیادی کربوهیدارت و نشاسته دارد از افزایش سریع قند خون جلوگیری کرده و باعث کنترل بهتر قند خون و جلوگیری از افزایش کلسترول و فشارخون و بسیاری از سرطان ها در مقایسه به مصرف برنج به تنهایی می گردد.

بعلاوه افزودن سیر به سبزی پلو نیز بسیار مفید می باشد. محققان سیر را قوی ترین آنتی اکسیدان طبیعی معرفی کرده اند.

بو و طعم تند سیر مربوط به ترکیب آلیسین موجود در آن می باشد که یک ترکیب آنتی اکسیدانی است.

آلیسین ماده اصلی ضدمیکروبی و دارای اثرات کاهندگی فشارخون و کلسترول خون در سیر است که همراه با اسیدهای چرب امگا-3 موجود در ماهی موجب تقویت اثرات یکدیگر در افزایش خونرسانی به رگ ها شده و جریان خون را در رگ ها تسهیل می کند و به کاهش روند آترواسکلروز در تصلب شرائین کمک می کند.

ولی نکته مهم که باید به آن توجه نمود این است که اگر مشکل انعقاد خون دارید و از وارفارین استفاده می کنید، در مصرف سیر زیاده روی نکنید، زیرا خود سیر در کاهش انعقاد خون نقش دارد و مصرف هم زمان وارفارین و مقدار زیاد سیر، زمان انعقاد خون را افزایش و خطر ایجاد خونریزی را افزایش می دهد.

مصرف همزمان و ترکیب موادغذایی آنتی اکسیدان و ضدالتهاب همراه با هم می توانند اثرات همدیگر را تقویت کرده و اثرات هم افزایی بر یکدیگر داشته باشند، بعنوان مثال استفاده از ادویه جات مختلف و متنوع با خاصیت ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی مانند زنجبیل، زردچوبه، دارچین، فلفل و زیره در هنگام تهیه و طبخ سبزی پلو و ماهی اثرات ضدالتهابی و سلامتی بخش این غذای سالم و مفید را چندین برابر می نماید.

چطور می توانیم سبزی پلو ماهی را سالم و با حفظ ارزش غذایی اش تهیه کنیم؟

حفظ ارزش غذایی مواد مصرفی در علم تغذیه بسیار مهم می باشد و بهره گیری از این دانش مطمئناً بر ارزش مواد غذایی خواهد افزود. اولین گام در این مرحله انتخاب مواد اولیه سالم است.

در این زمینه، انتخاب ماهی سالم و تازه و همچنین سبزیجات تازه اهمیت ویژه ای دارد که باید به آن توجه کرد. زیرا سبزی در طی خرد شدن، سرخ شدن و پخته شدن مقداری از ویتامین ها و املاح خود را از دست می دهد.

هچنین در روش تهیه و پخت ماهی ها باید توجه نمود که بهترین روش طبخ ماهی آب پز کردن و بخارپز کردن آن است زیرا در ماهی سرخ شده بسیاری از مواد مغذی مفید آن از بین می رود و حرارت زیاد روغن امگا3 موجود در زیر پوست ماهی را اکسید می کند و از بین می برد.

برای بهبود طعم ماهی های بخارپز می توان آن را به همراه انواع ادویه ها، سیر تازه، سبزیجات فراوان و متنوع و یا افزودنی هایی چون نارنج و یا چاشنی های خوش طعم مصرف کنیم.

کباب پز کردن ماهی و طبخ در فر یا مایکروویو نیز روش خوبی برای حفظ موادغذایی موجود در ماهی است. سبزی موجود در سبزی پلو ماهی نیز بهتر است زیاد حرارت نبیند زیرا سبزی در اثر حرارت زیاد مولکول هایش تغییر شکل داده و ارزش غذایی اش از بین می رود. بنابراین بهتر است سبزی های پلویی در مرحله آخر پخت اضافه شوند و برای حفظ ارزش غذایی و ویتامین های آن کمترین مدت زمان پخت و کمترین حرارت را متحمل شوند.

بهتر است در طبخ ماهی از حداقل میزان نمک استفاده نمایید. همچنین توجه شود از ماهی دودی استفاده ننمایید، زیرا اغلب ماهی هایی که حالت مانده پیدا کرده اند و احتمالاً بخشی از پروسه فسادشان را هم طی کرده اند، جهت دودی شدن انتخاب می شوند.

بعلاوه ماهی های دودی دارای مقدار زیادی نمک می باشند که باعث افزایش فشار خون و هدررفتن اثرات مفید ماهی بر سلامت قلب و عروق می گردد.

علاوه بر آن ثابت شده است که در ذرات دود ترکیبات سرطانزایی وجود دارد که باعث آلوده شدن گوشت ماهی به این ذرات می گردد.

طبق توصیه انجمن قلب آمریکا افرادی که دارای بیماری های قلبی هستند بایستی هفته ای 180 گرم ( دو بار درهفته و هر بار 90 گرم) ماهی مصرف کنند که به علت داشتن اسیدهای چرب امگا-3 باعث کاهش تری گلیسرید و فاکتورهای التهابی و افزایش کلسترول خوب (HDL) می گردد و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

و در آخر چه خوب است اگر حفظ سنت و فرهنگ مصرف سبزی پلو و ماهی در شروع بهار، سرسبزی و شروع فصل و سال جدید، شروع و نقطه عطفی باشد برای اصلاح الگوی غذایی و افزایش مصرف ماهی و سبزیجات نه تنها در شب عید، بلکه به عنوان بخشی از عادات و الگوی غذایی ما در تمام طول سال باشد و انشاالله سلامتی، شادابی و نشاط بیشتر را برای کل افراد جامعه به ارمغان بیاورد.

دلیل خوردن سبزی پلو با ماهی شب عید چیست

57
این مطلب مفید بود ؟70
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از زندگی آنلاین-/ ر
برچسب : عید نوروز
وبگردی