برای ضمانت امنیت مکان های مهم همیشه باید انتخاب مناسبی از میان برند ها داشته باشیم.

 همه چیز در مورد دوربین مداربسته و شرکت های نصب دوربین

دوربین های مدار بسته که در اصطلاح انگلیسی به آنها CCTV گفته می شود از جنبه های مختلف دارای دسته بندی های متفاوتی هستند که در این مطلب به معرفی هر یک از این جنبه ها و دسته بندی ها می پردازیم و سپس نگاهی می اندازیم به بهترین برند های دوربین مداربسته در بازار و همچنین شرکت هایی که خدمات نصب این دوربینها را ارائه می دهند. 

انواع دوربین های مداربسته از نظر ظاهر کدامند؟

دوربین های دام ( سقفی ) Dome

به دوربین هایی که  به صورت نیم کره می باشند دام Dome می گویند. اغلب این دوربینها در فضاهای درونی نصب می شوند و مناسب فضاهای مسقف هستند. به همین دلیل به آنها دوربینهای سقفی نیز گفته می شود. 

دوربین های بولت (بالت) Bullet

به دوربینهایی که به صورت استوانه ای شکل یا مکعبی شکل و یا چند وجهی منحنی هستند دوربینهای بولت می گویند. امروزه دوربین های بولت Bullet از نظر طراحی با طرح های مختلفی به بازار عرضه شده اند. این دوربینها به دلیل پایه دار بود مناسب دیوار هستند گرچه می توان آنها را روی سقف نیز نصب کرد اما بیشتر موارد استفاده آنها برای فضاهای بیرونی و یا فضاهایی است که امکان نصب دوربین روی سقف وجود ندارد. 

آشنایی با دوربین مدار بسته

دوربین های صنعتی Box

دوربین های مداربسته صنعتی دوربینهایی هستند که از نظر ظاهری به شکل مکعب می باشند و به همین به آنها دوربین های باکس یا جعبه می گویند. این دوربین ها قابلیت نصب لنز دوربین مداربسته را دارند و بیشتر مناسب محیط های صنعتی هستند. از نظر ظاهر معمولا دیزاین خاصی ندارند و زیبا نیستند. دوربینهای صنعتی یا BOX نیاز به اتصال به پایه مجزا دارند و مناسب جاهایی می باشند که نیازمند تنظیم لنز هستند. نا گفته نماند این دوربین ها قابلیت نصب در کاور را هم دارند که معمولا به آنها کاور صندوقی یا پمپ بنزینی نیز می گویند.

دوربین های اسپید دام Speed Dome

دوربین هایی هستند گه از نظر ظاهر معمولا به شکل کروی بزرگ با پایه بزرگ هستند. این دوربین ها بزرگترین نوع دوربینهای مداربسته محسوب می شوند و دارای موتور می باشند. از آنجا که می توان آنها را از راه دور به سمت بالا پایین و چپ و راست چرخواند به آنها دوربینهای چرخشی یا PTZ نیز می گویند. از دیگر قابلیت های آنها می توان به زوم آنها اشاره کرد که قابلیت زوم از راه دور را نیز دارند.

دوربین های مینیازتوری کوچک (مخفی )

به دوربین هایی که از نظر ظاهر بسیار کوچک می باشند در حدی که در برخی موارد از آنها به عنوان دوربین مخفی نیز استفاده می شود مینیاتوری یا مینی یا مخفی نیز می گویند. این دوربین ها قابلیت جانمایی در جاهایی را دارند که نیاز است دوربین در دید قرار نگیرد. شایان ذکر است طی سالهای اخیر نصب این دوربین ها بصورت مخفی تنها با دریافت مجوز از مراجع ذی صلاح امکان پذیر است و نصب آنها بدون مجوز غیر قانونی بوده و پیگرد و مجازات قانونی را به دنبال خواهد داشت.

دوربین های چشم ماهی Fish Eyes

گونه ای از دوربینها هستند که از نظر ظاهری تقریبا به شکل دوربین های دام می باشند با این تفاوت که طوری طراحی شده اند که قابلیت دید بصورت 360 درجه را دارند. از آنجا که ماهی قابلیت دیدن محیط اطراف خود را به صورت 360 درجا دارد و می تواند پشت خود را نیز همزمان با روبری خود ببیند به آنها دوربین چشم ماهی یا Fish Eye می گویند. تصویر این دوربین ها به صورت کروی محدب می باشد و می توان روی بخش های مختلف این تصویر کروی زوم کرد. این دوربین ها بیشتر مناسب مکان هایی هستند که نیاز به دید گستره وسیع می باشد و امکان نصب چند دوربین با جهت های مختلف وجود ندارد. شایان ذکر است دوربینهای مداربسته چشم ماهی برای جاهایی که نیاز به وضوح در جزئیات هست مناسب نمی باشند.

انواع دوربین های مداربسته از نظر فرمت و بستر ارتباطی کدامند؟

صرف نظر از ظاهر دوربینها ، از نظر فرمت و سیستم ارتباطی دوربینهای مداربسته به دسته بندی های زیر تقسیم می شوند.

دوربین های آنالوگ   ANALOG 

این دوربینها قدیمی ترین نوع دوربین های در بازار هستند که دیگر کمتر کسی از آنها استفاده می کند. بستر ارتباطی آنها کابل کواکسیال RG می باشد و از نظر کیفی با معیار تی وی لاین TV LINE یا TVL سنجیده می شوند. بنابراین دوربینهایی که در مشخصات آنها عبارت TVL را می بینید آنالوگ هستند. و نویز پذیری بالایی دارند.

دوربین های HD

دوربین های HD که اصلاحا آنها را با نوع سیستم کدگذاری آنها نظیر AHD، Turbo HD ، HDCVI و ... نیز می شناسند دوربینهایی هستند که از بستر آنالوگ کابل کواکسیال استفاده می کنند اما سیگنال آنها دیجیتال است به همین دلیل دارای کیفیت مطلوبی هستند . معیار سنجش کیفیت تصویر این دوربین ها مگاپیکسل است و به دلیل ارزان قیمت بودن آنها و کیفیت بالای آنها نسبت به سیستم های آنالوگ جزو دوربین های پرفروش دنیا محسوب می شوند. دوربینهای اچ دی بیشتر مناسب محیط های خانگی و جاهایی هستند که تعداد دوربین و همچنین متراژ کابل کشی بالا نیست.

دوربین های تحت شبکه IP

حرفه ای ترین و با کیفیت ترین دوربین های حال حاضر در بازار دوربینهای IP هستند. این دوربین ها از طریق کابل شبکه به دستگاه ضبط تصاویر متصل می شوند و هر دوربین مانند یک کلاینت در شبکه IP می گیرد. معیار سنجش کیفیت آنها نیز MP  مگاپیکسل است. این دوربین ها قادرند از کلیه مزایای تحت شبکه بودن استفاده کنند به عنوان مثال در جاهایی که کابل کشی زیاد است می توانند نود بندی و سوئیچ بندی شوند و طبق الگوریتم های مختلف در شبکه طراحی و نصب شوند. این دوربینها مناسب اماکن بزرگ و جاهایی می باشند که کیفیت اهمیت زیادی دارد.

لنز دوربین مداربسته چیست و معیارهای انتخاب بهترین لنز کدام است؟

دوربینهای مداربسته دارای لنز های مختلفی می باشند که در هنگام خرید و نصب آن باید به نوع لنز آنها نیز توجه نمود. لنز دوربین ها هر چقدر از نظر میلیمتر بزرگتر باشد زوم تر می شود. مثلا لنزی که 6mm میلیمتر است از لنزی که 3.6mm میلیمتر است زومتر است. بنابراین اگر به دنبال تصویری دقیق و زوم روی جای خاصی هستید حتما باید از لنز های با میلیمتر بالا استفاده کنید. از طرف دیگر برخی دوربین ها دارای لنز وریفوکال verifocal هستند یعنی این قابلیت را دارند که لنز آها در یک رنج مشخص تغییر کند و تنظیم شود. همچنین برخی دیگر دوربین ها دارای لنز موتورایز هستند و می توانند از راه دور زوم شوند.

دستگاه ضبط تصاویر NVR یا DVR چیست؟

دستگاه ضبط تصاویر سیستم مرکزی ضبط تصاویر دوربین های مداربسته است که در واقع تمامی دوربین ها به آن متصل می شوند. این دستگاه ها قابلیت نصب هارد را دارند و کار ذخیره سازی تصاویر را انجام می دهند. DVR به دستگاه های ضبط تصاویر دوربینهای آنالوگ و اچ دی می گویند. NVR به دستگاه ضبط تصاویر دوربین های IP می گویند. در هنگام خرید این دستگاه ها باید به پشتیبانی از نوع دوربین ها و کیفیت دوربین ها اشاره کرد. مثلا بعضی از دستگاه ها تنها دوربین های Turbo اچ دی را ساپورت می کنند. بعضی دیگر مثلا تا 2 مگاپیکسل کیفیت را پشتیبانی می کنند ، از طرف دیگر هر دستگاه می تواند معمولا 4، 8، 16،32 یا 64 کانال باشد به معنی که از تعداد مشخصی دوربین پشتیبانی می کند و مواردی از این قبیل.

قابلیت استارلایت چیست؟

یکی از جدیدترین تکنولوژی های دید در شب دوربین مداربسته قابلیت استارلایت می باشد و این امکان را به وجود می آورد که بتوان در تاریکی کم، به اصلاح تاریکی نور ستاره، تصاویر را به صورت رنگی دید. تا قبل از این تکنولوژی های دید درشب تنها تصاویر سیاه سفید ارائه می دادند اما قابلیت جدید استارلایت رنگی star light توانسته تصاویر را در تاریکی با دید در شب رنگی به نمایش در آورد.

قابلیت WDR چیست ؟

قابلیت WDR یا به اصطلاح رایج "قابلیت ضد نور"  قابلیتی است که دوربین را قادر می سازد  تصاویر اشیا یا اشخاص را در حالتی که پشت به نور هستند ببینند. در حالت عادی تصاویر پشت به نور تیره و تاریک می شوند اما WDR با حالت ضد نور این تصاویر را روشن کرده و از تاریکی بخشی از تصویر که پشت به نور است جلوگیری می کند.

بهترین برندها و مارک های دوربین مداربسته کدامند؟

از بهترین و محبوب ترین برند های دوربین مدار بسته دنیا می توان به برندهای زیر اشاره کرد.

هایک ویژن Hikvision:

هایکویژن یکی از پرفروش ترین برندها و مارک دوربین های مداربسته در جهان می باشد. این برند چینی برای چند سال متوالی رتبه اول در فروش سیستم های مداربسته دنیا را از آن خود کرده است. کیفیت بالا و تنوع محصولات از جمله ویژگی های hikvision است.

داهوا Dahua :

داهوا نیز یک برند چینی محبوب در سطح جهان می باشد که بعد از هایک ویژن و بوش رتبه سوم دنیا را کسب کرده است. پیش بینی می شود بزودی دست کم بوش را کنار بزند و در رتبه دوم قرار گیرد. در مورد داهوا نیز کیفیت بالا و تنوع محصولات از جمله دلایل محبوبیت این مارک و برند می باشد. 

سامسونگ: 

 دوربین های سامسونگ نیز جزو پروفروش ترین دوربین ها می باشند اما از آنجا که این شرکت برند سیستم های امنیتی خود را به هانوا تکوین فروخت استقبال عمومی به آن کاهش یافت.

برندهای دیگر :

بعد از هایک ویژن ، داهوا و سامسونگ از دیگر برندهای محبوب سیستمهای مداربسته می توان به یونی ویو، پاناسونیک، ویووتک، اکسیس، هانیول اشاره کرد.

دوربین مداربسته

بهترین شرکت های دوربین مداربسته کدامند؟

در درجه اول باید توجه داشت که شرکت های "دوربین مدار بسته" در ایران هریک برند ها و خدمات مختلفی را ارائه می دهند. در انتخاب بهترین شرکت باید به نکات زیر توجه نمود.

  • تاریخ ثبت شرکت چه زمان بوده و چند سال تجربه کاری دارد.
  • مشاهده نمونه پروژه های انجام شده توسط هر شرکت
  • میزان رضایت مندی مشتریان
  • نحوه برخورد با مشتری و مشاوره و کارشناسی
  • میزان تخصص کارشناسان شرکت

برخی از بهترین شرکتهای امنیتی و مداربسته ایران عبارتند از شرکت دوربین مداربسته نیتاران ، فراگستر، زاکو، ایران پاناسونیک، ایمن شاپ، پارس ارتباط و ...

منبع :بخش روابط عمومی و طراحی سایت نیتاران

همه چیز در مورد دوربین مداربسته و شرکت های نصب دوربین

4.511
این مطلب مفید بود ؟101
برچسب : کسب و کار
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی