دوست بد

دوست بد و سمی کیست ؟

کد مطلب : 45659زمان مطالعه : 8 دقیقه
اغلب ما علاقه مند به رابطه برقرار کردن با یک دوست خوب و دوری کردن از دوست بد هستیم، اما چگونه می توانیم دوستان بد و سمی را شناسایی کنیم؟

نشانه هایی که بد و سمی بودن دوست را تایید می کنند

زمانی که ویژگی های افراد سمی را مرور می کنید متوجه می شوید که همه ما چنین افرادی را در اطراف مان داریم. دوستان سمی می توانند زندگی شخصی و کاری شما را مختل کنند. لازم است آگاه باشید و از آن ها دوری کنید. حتی اگر متوجه شدید که خودتان نیز چنین صفاتی دارید با خود صادق باشید و با آگاهی تمام سعی در رفع کردن چنین خصوصیاتی داشته باشید.

یک عاشق واقعی می تواند مکمل شما باشد و احساس سرزندگی به شما دهد و درست مثل آن، یک دوست خوب نیز میتواند به شما انگیزه و روحیه دهد. و از طرفی دیگر، دوست بد می تواند شما را به درون چاله بکشد و زندگی تان را خراب کند. دوستان خود را با دقت انتخاب کنید و در نظر داشته باشید که افراد سمی در همه جا حضور دارند، حتی ممکن است در میان دوستان صمیمی تان باشند.

دوستان بد و سمی رو چطور بشناسیم ؟

ما انسان ها، به واسطه ی طبیعت موجودات اجتماعی هستیم. اکثر ما از اینکه با فرد دیگری در این دایره دوست باشیم، لذت می بریم و دوست داریم با این کار تجربه هایمان را به اشتراک بگذاریم. دوستی های ناآگاهانه و خطرناک ما را از دستیابی به هدفهایمان منع می کند. دوستان سمی ممکن است برای شما سرگرمی و شادی ایجاد کنند اما خطرناک هم هستند و ممکن است با همین سرگرمی ها برای شما دردسر درست کنند. چنانچه در ادامه ی این بخش از نمناک خواهید خواند ویژگی های چنین افرادی عبارتند از:

1- متقلب یا خیانت کار

بسیاری از روابط دوستانه به دلیل دخالت دوستان و به هم زدن رابطه رمانتیک افراد از بین می رود. برای این که از این اتفاقات جلوگیری کنید، مراقب حرف زدن خود باشید و بیش از حد با همسر دوستانتان صمیمی نشوید و در امور آن ها دخالت نکنید. همچنین بهتر است دوستانی را انتخاب کنید که واقعاً خیر و صلاح شما را می خواهند اما نسبت به نظرات خود تعصب خاصی ندارند.

خیانت کار

2- رقیب هستند

رقابت در بسیاری از موارد یک رفتار سالم است اما زمانی که این رقابت بسیار بالا بگیرد و بین دوستان تفرقه ایجاد کند، قطعا طبیعی نیست.

3- زالو صفت هستند

دوستی که به طور مداوم از شما وسیله یا پول قرض می گیرد یا حتی وابستگی بیش از حد به شما دارد، باید از او دوری کنید. هیچ کس رابطه یک نفره را دوست ندارد بنابراین اگر فردی دائما از شما چیزی قرض بگیرد و پس ندهد، دیگر رابطه دوستانه معنا ندارد. آن ها فرصت طلب هستند و زمانی که شما برایشان نفعی نداشته باشید از زندگی شان حذف تان می کنند.

4- خودخواه هستند

این افراد هر آنچه به نفع شان است را انجام می دهند و زمانی که شما درخواست کمک دارید از آن سرپیچی می کنند. آن ها هیچ کس را جدی نمی گیرند و معمولا صحبت هایشان با کنایه آغاز می شود. در حالی که وانمود می کنند با شما شوخی دارند، متلک هایی را نثارتان می کنند.

اگر هم بخواهید از رفتارشان انتقاد کنید از صحبت کردن طفره می روند زیرا توضیح رفتارشان برایشان دشوار است.

خودخواه بودن

5- مداخله جو هستند

این افراد به نام دوست، همکار یا قوم و خویش به شما نزدیک می شوند و می خواهند از تمام امور زندگی خصوصی تان با خبر شوند و اگر کاری را اشتباه انجام دهید از آن آتو گرفته و آبروی شما را می برند.

این افراد به زندگی خودشان اهمیتی نمی دهند و تمام وقت شان را مشغول کنکاش در زندگی دیگران می کنند. آن ها با مداخله در زندگی دیگران فتنه ای به پا می کنند.

6- تقلید می کنند

گاهی اوقات تقلید برای کسب تجربه است اما بعضی از افراد هستند که به طور کامل زندگی شما را کپی می کنند و باید از آن ها بترسید.

7- اخلاقی ناپایدار دارند

این افراد بسیار خطرناک و ناپایدار تعریف می شوند. وقتی دچار مشکل می شوید به جای کمک کردن شما را به دردسر می اندازند و دائما باید برای رهایی از آن ها تلاش کنید. به عبارتی با رفتار و عمل شان شما را کلافه می کنند و از انرژی تان می کاهند.

این افراد جزو ترسناک ترین دسته طبقه بندی می شوند زیرا نمی توان رفتار آن ها را پیش بینی کرد.

اخلاق ناپایدار

8- غرغرو هستند

این افراد هیچ گاه از چیزی که دارند احساس رضایت نمی کنند و تمام وقت خود را صرف غر زدن و بهانه گیری می کنند و تصور می کنند که جهان ناعادلانه تقسیم شده است.

آن ها حتی دائما درحال سرزنش کردن خود هستند و حرف های منفی مانند من خیلی احمق هستم و ... را به خود نسبت می دهند. آن ها تعریف و تمجید را نمی پذیرند و سعی بر خود ویرانگری دارند.

زمانی که زندگی بروفق مرادشان پیش نمی رود به طور ناخود آگاه آرزوی مرگ می کنند. بودن درکنار چنین اشخاصی قطعا آزاردهنده خواهد بود.

9- مدام سرزنش می کنند

این افراد به محض این که وارد گفتگو با شما شوند عمدا یا ناخواسته روحیه شما را به هم میریزند. آن ها همیشه در هر چیزی مربوط به شما اعم از لباس، رابطه عاشقانه یا هرکاری نقصی پیدا می کنند. هیچ چیز مثبتی از دهان شان خارج نمی شود. این افراد هرگز از اظهارنظر های کنایه آمیز با افکار افسرده خسته نمی شوند.

ممکن است حرف شما را تغییر دهند، وانمود کنند که بهتر از شما هستند و گاهی خودشان را قربانی نیز نشان می دهند، شما را مجبور می کنند از خودتان دفاع کنید و حتی گاها غیرمستقیم تهدیدتان می کنند.

10- دمدمی مزاج هستند

این افراد نوسانات خلقی دارند و گاهی آنقدر سرحال هستند و ناگهان بدون هیچ گونه تحریکی تغییر می کنند. آن ها ممکن است از شما سواستفاده کنند تا احساسات خود را بیان کنند؛ خواه احساس ناامیدی باشد خواه خوشبختی. هیچ کس دوست ندارد فردی که در کنارش است حالاتش همانند یک آونگ تغییر کند و هر دقیقه یک سازی بزند.

شناخت دوست

11- از نه گفتن ترس دارند

چنین افرادی از نه گفتن می ترسند و اگر متقابلا از کسی درخواستی کنند و پاسخ " نه " بشنوند کلافه می شوند و آنقدر شما را سرزنش می کنند تا جواب مثبت بگیرند. این افراد به دیگران فکر نمی کنند و تنها منافع خودشان را در نظر می گیرند.

12- حسود هستند

این افراد از شنیدن خبر خوشحالی و شادی دیگران عصبانی می شوند. درحالی که شما قصد دارید شادی های زندگی تان را با آن ها به اشتراک بگذارید، آن ها متقابلا روحیه شما را تضعیف می کنند.

13- پرحرف هستند

این افراد بسیار خودخواه و خودشیفته هستند و اغلب عادت به پرحرفی دارند به طوری که ساکت کردن شان دشوار است. آن ها بی وقفه صحبت می کنند انگار که با خودشان صحبت می کنند و به شما توجهی ندارند. حتی ممکن است حرف هایی بزنند که هیچ گونه ربطی به یکدیگر نداشته باشد.

موضوع صحبت این دسته از افراد می تواند هرچیزی باشد حتی از زندگی و خصوصیات اطرافیان. به قدری بی فکر و خودخواه هستند که رعایت حق دیگران را در نظر نمی گیرند.

پرحرف بودن

14- غیبت می کنند

این افراد به دنبال فرصتی هستند تا از دیگران بدگویی کنند و اکاذیبی راجع به آن ها را پخش کنند. بزرگ ترین دلخوشی برای آن ها تعریف کردن از بدبختی و مصیبت دیگران است. چنین اشخاصی معمولا زندگی بی محتوایی دارند و از این طریق می خواهند مورد پذیرش نزدیکان شان قرار بگیرند. آن ها شخصیتی متظاهر و دو رو دارند و بسیار ماهرانه از شما تقلید می کنند.

15- همیشه عصبانی هستند

این افراد همیشه با دیگران سر ناسازگاری داشته و آماده جنگ و ستیز هستند. هرکس و هر چیزی به راحتی خشم آن ها را برمی انگیزد و حتی به نزاع و جنگ روی می آورند. آن ها معمولا بداخلاق و ناراحت هستند و از اینکه کاری مطابق میل شان انجام نشود عصبانی می شوند. به دیگران احترام نمی گذارند و سرکش هستند.

16- منزوی هستند

افراد سمی منزوی هستند و از دیگران فاصله می گیرند، شما را با خود در این فاصله همراه می کنند. ارتباط با این اشخاص باعث می شود تا شما هم دائما احساس تنهایی کنید. هدف آن ها از این رابطه آن است که اعتماد به نفس شما را بگیرند.

17- دروغگو هستند

از پشت خنجر زدن ویژگی این افراد است زیرا برای پنهان کردن شخصیت ضعیف شان می خواهند دیگران را نیز شکست دهند و دروغ بگویند. آن ها به راحتی قسم می خورند و دروغ می گویند. در اصل این رفتارها را عمدی انجام می دهند و حقیقتی برایشان معنا ندارد.

اعتماد به چنین افرادی سخت است زیرا هرگز صادقانه رفتار نمی کنند.

دوست خطرناک

داشتن رابطه ی دوستانه ی خوب به چه معناست؟

برای پاسخ دادن به این سوال می توان از نکاتی که در ادامه بخش سبک زندگی نمناک ذکر خواهیم کرد استفاده کنید:

1. کسی که باعث خوشحالی واقعی شما می شود و این خوشحالی همراه با عذاب وجدان نیست.

2. کسی که باعث افتخار باشد.

3. کسی که در هر شرایطی با شماست.

4. کسی که در هر شرایطی با شما صادق باشد.

5. کسی که حال و احساس شما را بدون اینکه از آن تعریف کرده باشید،می فهمد.

6. کسی که شما را برای رسیدن به اهدافتان تشویق می کند.

خب، نکات بالا در خصوص دوست های خوب بود، اما دوستی های خطرناک نا آگاه هیچ یک از نکات ذکر شده فوق را ندارند. دوستان سمی و بد در دوستی هایشان به فکر صدمه زدن به شما هستند و هیچ وقت یا به ندرت پیش می آید که از شما عذرخواهی کنند. با این وجود آنها از شما انتظار دارند که برخلاف آنها صادق باشید و در دوستی تان وفا دار بمانید که خیلی عجیب است. به عبارت دیگر، واکنش های آنها و کلماتی که در حین مکالمه های روزمره شان استفاده می کنند، می توان فهمید که در دوستی با آنها دچار صدمه خواهید شد یا خیر.

چرا جدایی از دوست بد لازم است؟

با فرض اینکه این افراد باعث صدمه رساندن به ما نمی شوند و مقابله با آنها کار سختی نمی باشد، می توانیم آنها را از زندگی خود حذف کنیم و انرژی مان را صرف کسانی کنیم که باعث آسیب رساندن به ما نمی شوند. در میان صفات بدی که این افراد دارند، یکی از بدترین آنها این میباشد که باعث کاهش سطح انرژی ما می شوند. آنها با نظرهای بی خود و بی معنی شان باعث کاهش انرژی شما می شوند و از دستیابی شما به استعدادهایتان جلوگیری می کنند تا سطح علمی و ... شما از آنها بیشتر نشود.

خب پس اگر دوست ندارید چنین کسانی از پیشرفت شما جلوگیری کنند، سعی کنید زمان زیادی را با کسانی که خلق و خوی شما را خوب می دانند و همیشه شما را به بهترین چیزها تشویق می کند صرف کنید.

زندگی بسیار شیرین و لذت بخش است به شرط آنکه دوستان خوبی درکنارتان داشته باشید اما اگر مجبور شوید، فردی با یکی از ویژگی های ذکر شده را تحمل کنید زندگی ناامیدکننده خواهد شد؛ بنابراین افراد و دوستان سمی را از زندگی تان حذف کنید زیرا به نفع خودتان است.

اصلی ترین نشانه های دوست بد و سمی

4.3167
این مطلب مفید بود ؟14423
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی