دکوراسیون آشپزخانه
اگر منزل شما دارای آشپزخانه کوچک است می توانید با بهترین ایده های طراحی دکوراسیون آشپزخانه تان را بزرگ تر نشان دهید.

دکوراسیون آشپزخانه کوچک خود را دلباز کنید

یکی از مهم ترین بخش های یک خانه که خانم ها اوقات زیادی را در آن سپری می کنند ، آشپزخانه است . در گذشته آشپزخانه ها بزرگ بودند، اما امروزه با کوچک شدن ابعاد خانه ها ، آشپزخانه ها نیز کوچک شده اند .

با کوچک شدن آشپزخانه ها خانم ها دچار مشکل شده اند. در ادامه این بخش از نمناک ترفندهایی را آورده ایم که شما می توانید با کمک آنها دکوراسیون آشپزخانه کوچک تان کمی بزرگ تر ازآنچه هست ، نشان دهید.

چیدمان آشپزخانه

لازم است بدانیم در چیدمان آشپزخانه سه عنصر اصلی وجود دارد که عبارتند از یخچال (ذخیره سازی مواد غذایی)، سینک (آماده سازی و شست وشو) و گاز ( طبخ غذا) که سه رأس مثلث کار هستند. با توجه به فضای آشپزخانه ، این سه عنصر باید در یکی از حالات زیر در کنار هم قرار می گیرند:

آشپزخانه خطی (یک ردیف کابینت روی یک دیوار)، گالِی (دو ردیف کابینت خطی روی دو دیوار مقابل هم)، L شکل، U شکل و جزیره ای که این شکل می تواند ترکیب کابینت های L و U شکل باشد.

ارتباط این عناصر باید با هم دائمی باشد و نباید هیچ عنصر یا عملکردی اضلاع مثلث کار را قطع کند مثلا اگر میز ناهارخوری را وسط آشپزخانه قرار می دهید، نباید مسیر حرکت بین سه رأس مثلث کار را قطع کند.

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

ایده برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک

انتخاب مبلمان مناسب در فضای آشپزخانه

مبلمان کوچک و جمع وجور، صندلی هایی با پایه های نازک، چهارپایه های ساده و میزهای باریک بهترین انتخاب برای دکوراسیون آشپزخانه های کوچک هستند. هیچ گاه از مبلمان با پایه های حجیم یا توپر و کلفت استفاده نکنید زیرا به لحاظ بصری حجیم هستند و فضای آشپزخانه را کوچک نشان می دهند.

استفاده از قفسه های توکار

در فضاهای کوچک به خصوص دکوراسیون آشپزخانه های کوچک، خرد کردن فضا اشتباه بزرگی است و فضا را کوچکتر نشان می دهد بنابراین در آشپزخانه های کوچک از کابینت های بزرگ، کابینت های تزئینی و جزئیات زیاد و پرخرج که می توانند آشپزخانه را به قطعات کوچک تقسیم کنند ، استفاده نکنید بلکه چنانچه دنیای مد نمناک اشاره کرده است بهتر است از قفسه، کابینت و گنجه های توکار که هم سطح با دیوار هستند استفاده کنید. همچنین برای وسیع تر به نظر رسیدن فضا از عناصر متناسب و درخور ابعاد فضا، براق، شفاف و صاف استفاده نمایید.

وسایل

وسایلی مانند سرویس کفگیر ملاقه و جاروشارژی را از انواعی تهیه کنید که بتوان آنها را روی دیوار نصب کرد و فضای کشوها و روی کابینت ها را بیهوده هدر ندهید.

دکور آشپزخانه کوچک

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک و دلباز

ادغام آشپزخانه با سایر فضاهای دکوراسیون

برای اینکه فضای آشپزخانه شما بزرگتر به نظر رسد ، بهتر است این فضا را با فضای غذاخوری و نشیمن ادغام نمایید. آنچه موجب گسترش فضا خواهد شد ، داشتن ارتباط بصری و نبودن مانع فیزیکی است .

ترکیب قفسه های باز (طاقچه/ شلف) با کابینت هایتان فضا را بزرگتر نشان می دهد زیرا قفسه های باز می تواند وزن بصری را کاهش دهد و فضایی گسترده تردر دید بیننده ایجاد نماید . برای بخشیدن ظاهری شفاف و گسترده تر به فضایتان قفسه های معلق یا طاقچه های دیوارکوب برای فضای آشپزخانه خود انتخاب کنید.

استفاده از کابینت های شفاف

برای اینکه فضای کوچک آشپزخانه وسیع تر به نظر برسد ، درهای چوبی یا فلزی کابینت های بالایی را با درهای شیشه ای تعویض کنید زیرا درهای شیشه ای کابینت ها به لحاظ بصری سبک تر به نظر می رسند و به چشم اجازه حرکت به عقب را خواهند داد.توجه کنید که فضای داخلی کابینت ها را با وسایل اضافه و شلخته پر نکنید بلکه وسایل ضروری را داخل این کابینت های در شیشه ای بچینید.

رنگ کابینت آشپزخانه کوچک

کابینت های شیک آشپزخانه کوچک

انتخاب کابینت های یک رنگ

برای بزرگتر به نظر رسیدن فضای آشپزخانه کوچک ، بهتر است رنگ کابینت تان را روشن، کم رنگ یا (pale)انتخاب نمایید زیرا رنگ های روشن نور را منعکس می کنند و فضا را بزرگ نشان می دهند . انتخاب کابینت به رنگ دیوار سبب از بین رفتن مرزهای بصری میان کابینت و دیوار و توقف چشم می شود .

برای انتخاب رنگ کابینت می توانید از رنگ های تیره مانند سیاه، آبی تیره، ذغالی و شکلاتی نیز استفاده نمایید زیرا این رنگ ها ازنظر بصری دورتر به نظر می رسند و در بیننده این تصور را به وجود می آورند که دیوارها دورتر هستند.

بکار بردن آینه بین کابینت آشپزخانه

نصب هوشمندانه آینه ها برای ایجاد توهم وسعت آشپزخانه بسیار تاثیرگذار است و روشنایی اطراف خود را افزایش می دهد و موجب عریض تر نشان دادن دیوا رها می شود. سینی آینه ای سینک نیز ترفند طراحی زیرکانه و بسیار موثری برای بزرگ تر نشان دادن فضای آشپزخانه است.

آشپزخانه کوچک و نقلی

دکوراسیون مدرن و شیک آشپزخانه کوچک

استفاده از روکش های براق و صیقلی

برای جذابیت بخشیدن به فضای آشپزخانه از سطوح بسیار درخشان نظیر استیل ضد زنگ، پلی اورتان دوجزئی(two-pack) و تایل های سرامیکی استفاده نمایید زیرا باعث تقویت نور طبیعی و مصنوعی اتاق می شوند و فضا را بزرگتر نشان می دهند.

کاشی دیوار را کوچک کنید.

برای بلندتر به نظر رسیدن دیوار فضای آشپزخانه بهتر است مرز بین کاشی ها و دیوار ساده رنگ شده واضح و مشخص نباشد و از کاشی های کوچک و ساده از نظر رنگ استفاده کنید که با رنگ دیوار ترکیب شوند. حتی می توانید کاشی ها را تا سقف هم ادامه دهید تا هیچ خط شکستی وجود نداشته باشد.

هود آشپزخانه را نپوشانید.

یک هود زیبا برای آشپزخانه انتخاب کنید که نقطه عطف بین کابینت ها باشد تا عمق کوچکی را ایجاد نماید و آشپزخانه کوچکتان را بزرگ تر نشان دهد.

چیدمان آشپزخانه کوچک

بهترین دکوراسیون آشپزخانه کوچک و نقلی

پرهیز از قرار دادن وسایل اضافی روی کانتر

روی کابینت ها و قفسه ها (شلف ها) و کانتر ، تنها وسایل ضروری و لازم را قرار دهید و با قرار دادن وسایل اضافی بر روی کابینت ها این قسمت را شلوغ نکنید و وسایل اضافی خود را از دید پنهان نمایید تا فضای آشپزخانه شما مرتب و بزرگتر به نظر رسد.

استفاده از خطوط عمودی در آشپزخانه های کوچک

برای اینکه توجه افراد را به سمت ارتفاع و سقف فضا برده و ذهن افراد را از کوچکی ابعاد فضا دور کنید ، از الگوها و عناصر بصری کمک بگیرید و از خطوط عمودی روی دیوار و یا مصالحی با بافت عمودی استفاده نمایید تا فضای آشپزخانه شما بزرگتر دیده شود.

استفاده از نور طبیعی در دکوراسیون آشپزخانه

برای بزرگ جلوه دادن فضا بهتر است آشپزخانه خود را غرق نور کنید و به هیچ وجه حتی اگر چه آشپزخانه تان را با رنگ های روشن رنگ آمیزی کرده اید ، مانع ورود نور نشوید.برای شب که نور خورشید وجود ندارد ، از منابع نور مصنوعی استفاده کرده و فضای آشپزخانه تان را روشن نگه دارید.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک اما دلباز

4.218
این مطلب مفید بود ؟153
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
وبگردی