ذات الریه
ذات الریه یا سینه پهلو یکی از بیماری های شایعی است که بر اثر عفونت ناشی از ویروس و یا باکتری بوجود می آید که در دو دسته به جریان خواهند در آمد.

همه چیز درباره علائم و درمان ذات الریه یا سینه پهلو

در ابتدا درمان ذات الریه به نوع ذات الریه که بیمار ممکن است داشته باشد بستگی دارد. برای انجام این کار، پزشک باید مجموعه ای از عوامل مهم را در نظر بگیرد تا مناسب ترین روش درمان را تعیین کند. در میان این عوامل علایم و سن بیمار وجود دارد.

انواع ذات الریه را میتوان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

ذات الریه اکتسابی از جامعه

بیماران می توانند ذات الریه حاصل از جامعه را در محیط های روزمره خود بگیرند.

ذات الریه اکتسابی از بیمارستان

این نوع ذات الریه به بیمارانی که در هنگام بستری شدن در بیمارستان ذات الریه دارند، اشاره می کند. این موارد بیشتر جدی هستند چون این تنها بیماری نیست که نیاز به درمان دارد. به عبارت دیگر، این مساله به مشکل دیگر تبدیل می شود. عفونت های باکتریایی هستند که در بیمارستان وجود دارند. آن ها نسبت به افرادی که بیمار هستند یا در حال بهبود ز بیماری های دیگر هستند، بسیار مقاوم اند. به همین دلیل، درمان ذات الریه بیمارستان بسیار دشوار است.

همه انواع ذات الریه به عفونت منجر شود که در آن عفونت به جریان خون سرایت می کند. اگر این مورد عفونت، ذات الریه بیماران سالمند، یا بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مبتلا شوند منجر به مرگ می شود. ریسک درمان براساس هر موراد با توجه به نیازهای خاص خود بسیار مهم است.

مناسب ترین فرد برای تعیین بهترین درمان بیمار پزشک است.

علت ذات الریه

برای درک درمان، سه دلیل آسیب شناسی بررسی می شود

ذات الریه می تواند منجر به عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی شود. با توجه به علت، پزشکان می توانند درمان یا سایر موارد را تعیین کنند. بارزترین نمونه این نوع ذات الریه، زمانی است که از ویروس مانند آنفولانزا یا آبله مرغان ناشی می شود.

ذات الریه باکتریایی

شامل موارد زیر است:

 • باکتری گرم منفی
 • استافیلوکوکوس
 • هموفیلوس آنفولانزا
 • کلبسیلا پنومونیه
 • اشریشیا کلی
 • سودوموناس آئروژینوزا

در گروه باکتری، انواع غیر ممعمول نیز وجود دارند. انواع غیر معمول از ذات الریه در مقایسه با موارد عادی، کندتر رشد می کنند. آن ها به راحتی در تصاویر بالینی تشخیص داده نمی شوند و عوامل ایجاد شده به ذات الریه آن کم تر رایج هستند.

ذات الریه

باکتری هایی که باعث ذات الریه غیر معمول می شوند عبارتند از :

 • لژیونلا پنوموفیلا
 • مایکو پلاسما
 • کلامیدوفیلاپنومونیه
 • ذات الریه قارچی

این نوع ذات الریه ناشی از ارگانیسم های قارچی نظیر کاندیدا یا پنوموسیستیس جیرووسی است. این نوع ذات الریه در بیماران با سیستم های ایمنی ضعیف رایج تر است. برای مثال، این بیماری ممکن است بیمارانی با ویروس اچ آی وی ( ویروس انسانی ) یا ایدز ( نقص کاستی اکتسابی ) را درگیر کند.

ذات الریه

درمان پزشکی ذات الریه 

به طور کلی، درمان ذات الریه شامل مصرف آنتی بیوتیک است. بسته به این که چه چیزی باعث عفونت، خصوصیات، وضعیت کلی سلامت بیمار دارد، پزشکان آنتی بیوتیک ویژه ای تجویز می کنند و یا می توانند ترکیبی از چند آنتی بیوتیک را انتخاب کنند.

ذات الریه پنوموکوک و درمان

شایع ترین ذات الریه در این گروه پنومونیه است. برای معالجه این مورد بعضی از پزشکان آموکسی سیلین تجویز می کنند. با این حال، احتمال زیاد مقاومت در برابر این آنتی بیوتیک وجود دارد.

اگر بدن مقاومت نشان دهد، درمان می تواند انواع دیگری از داروها را شامل شود:

سفالوسپورین، کلیندامیسین، سفوروکسیم، اریترومایسین

واکسن برای ذات الریه استرپتو کوکول وجود دارد. هدف حفظ کودکان و افراد بالاتر از 50 سال است. با این حال، ذات الریه ناشی از عوامل مسبب دیگر مانند موارد ذکر شده در بالا جلوگیری نمی کند.

درمان ذات الریه

ذات الریه استافیلو کوک و درمان

در این بین انواع مورد از ذات الریه، علت اصلی استافیلو کوکوس اورئوس است. درمان برای این نوع بیماری پنی سیلین است.

در میان انواع پنی سیلین موجود :

 • فلوکلوگزاسیلین
 • سفالوسپورین حاوی سفالوتین وسفامندول است
 • کلینداماسین تاثیر موثری روی 90 در صد از گونه باکتری دارد

ذات الریه باکتری گرم منفی و درمان

در گروه باکتری گرم منفی، علل اصلی ذات الریه عبارتند از :

 • هموفیلوس آنفولانزا
 • کلبسیلا پنومونیه
 • اشریشیا کلی
 • سودوموناس آئروژینوزا

درمان ذات الریه

درمان های مذکور برای هر کدام از آنها عبارتند از:

هموفیلوس آنفولانزا

 واکسن برای هموفیلوس آنفولانزا وجود دارد. به عنوان اقدام پیشگیرانه، به همه کودکان توصیه می شود واکسن را دریافت کنند. دارو انتخابی کوتریموکسازول است که آنتی بیوتیک است، تری متو پریم و کو تر یمو کسازول را ترکیب می کنند. آنتی بیوتیک های دیگر عبارتند از :سفالو سپورین برای گرم - منفی، آمو کسی سیلین، وfluoroquinolones and azithromycin.

کلبسیلا پنومونیه

این باکتری به دلیل بتاlactamase در برابر آموکسی سیلین مقاوم است

با این حال، نسبت به aminoglycosides و cephalosporins آنتی بیوتیک بسیار حساس است.

اشریشیا کولی

درمان ذات الریه که این باکتری را هدف قرار می دهد، نیازمند بستری شدن بیمار برای کمک تنفسی است. این حمایت می تواند اکسیژن کافی را تامین کند. در این موارد، پزشکان سفالوسپورین وfluoroquinolones مانند، را cefixime, cefpodoxime, ceftibuten and cefdinir انتخاب می کنند.

سودو موناس آئروژینوزا

به منظور ایجاد درمان موثر برای این مورد، پزشکان به نمونه برداری نیاز دارند و باید درمان را از نتایج جدا کنند. این باکتری در برابر انواع مختلف آنتی بیوتیک ها مقاوم است.

مراجعه به پزشک

درمان ذات الریه معمول

ذات الریه لژیونلا پنو موفیلا

داروی انتخابی که با لژیونلا مبارزه می کند اریترو مایسین است. اگر این مشکل جدی باشد ریفامپین به اریترومایسین ملحق می شود.گزینه های دیگر ممکن است ciprofloxacino، azithromycin یا دیگر داروهایی باشد که توسط متخصصان پزشکی انتخاب شده اند.

مایکوپلاسما پنومونیه:

بیشتر بیمارانی که توسط این باکتری آلوده شده اند می توانند بدون درمان، بر این عفونت غلبه کنند. در موارد قبلی، آنتی بیوتیک گزینه اریترومایسین است اما در برخی مواقع پزشک برای درمان این پنومونیه ممکن استاز موارد زیر نیز استفاده کند : تتراسایکلین، آزیترومایسین، کلاریترومایسین

** مثل همیشه خاطرنشان می کنیم که اسامی هر دارو و شیوه ی درمان ذکر شده در مطالب بخش بهداشت و سلامت نمناک تنها جنبه ی افزایش اطلاعات مخاطب را دارد و هرگز جایگزین تشخیص پزشک نخواهد بود و مصرف تمامی این داروها تنها با اجازه و تجویز پزشک متخصص معالج جایز است .**

ذات الریه کلامیدوفیلا پنومونیه

این باکتری معمولا به مواردی که نیاز به بستری شدن داشته باشد، منجر می شود. درمان ها معمولا شامل مصرف داکسی سایکلین، به استثنای مواردی از بیماران مبتلا به بیماری های مزمن مرتبط با حملات قلبی یا مشکلات دیگر است.

داروهای دیگری که اغلب در این نوع عفونت مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از :erythromycin و Tetracycline. درمان معمولا به مدت 10 تا 21 روز طول می کشد.

ذات الریه

درمان ذات الریه ویروسی

وقتی نتایج درمان ذات الریه به شکل یک ویروس شکل می گیرد، داروهای ضد ویروسی مانند اسکوویر برای درمان بیماری های ریه که از تب خال تناسلی، یا ابله مرغان مشتق می شوند، توصیه می شود.

ذات الریه ناشی از سیتومگالوویروس را می توان با گان سیکلوویر درمان کرد. با این حال، نشان داده نشده است که درمان بیماران مبتلا به ایدز موثر باشد.

برخی از بیماران عفونت های باکتریایی ای دارند که نیاز به درمان آنتی بیوتیک دارند. اگر بیمار مبتلا به عفونت ویروسی باشد توصیه می شود، آن ها تب، کاهش درد و سرفه و درمان ذات الریه را بگذرانند.

در این حالت، پزشکان داروهای ضد قارچی را تجویز می کنند:

 • Amphotericin B
 • Fluconazole
 • Itraconazole
 • Flucytosine

این داروها ممکن است منجر به تاثیرات زیان آور شوند. بیماران باید به پزشک خود اطلاع دهند اگر هر کدام از موارد زیر را تجربه کنند:

تب داشتن

درمان ذات الریه با نسخه های خانگی و طب سنتی

آب سبزیجات

سبزیجاتی مانند خیار، چغندر، هویج و اسفناج به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند و سم زداهای خوبی هستند.

آب خیار، آب چغندر و آب هویج را به نسبت 1:1:3 با هم مخلوط کنید. این ترکیب را هر روز با معده ی خالی بنوشید.

آب اسفناج را با آب هویج به نسبتی که طعم و مزه ی مورد علاقه تان را بسازد مخلوط کنید و این ترکیب را چندین بار در روز بنوشید تا نایژه ها پاکسازی شوند.

آب هویج

با استفاده از دستگاه آبمیوه گیری، آب 3 یا 4 هویج را بگیرید. کمی هم فلفل کاین روی آن بپاشید و بعد میل کنید.

سیر

سیر برای بدن بسیار گرم است و بنابراین به کاهش دمای بدن کمک می کند. شاید سیر سبب شود که دهان تان بوی بدی بگیرد، اما سبب خواهد شد که سینه و ریه های تان را پاکسازی کنید. چند حبه سیر را له کنید و یک خمیر از آن آماده کنید و قبل از رفتن به رختخواب آن را روی پای تان بکشید. جوراب تان را بپوشید و بخوابید.

استفاده از سیر

زنجبیل

یک تکه زنجبیل را بردارید و آب آن را بگیرید. سپس آن را با 1 قاشق چایخوری عسل و چند قطره آب لیمو مخلوط کنید. این ترکیب را هر روز قبل از رفتن به رختخواب میل کنید.

ترکیب آب و نمک

دست کم 3 بار در روز با استفاده از آب نمک غرغره کنید. این کار کمک می کند تا دستگاه تنفسی تان پاکسازی شود و دیگر سرفه نکنید.

جوش شیرین

جوش شیرین به حذف سموم از بدن کمک می کند. 1/4 قاشق چایخوری جوش شیرین را با 300 میلی لیتر آب گرم مخلوط کنید و ترکیب حاصل را دو بار در روز بنوشید.

بیماری ذات الریه

زردچوبه

زردچوبه بهترین داروی گیاهی شناخته شده است. این ادویه به عنوان یک عامل ضد قارچ، ضدعفونی کننده، ضد ویروسی و همچنین ضد باکتریایی عمل می کند. زردچوبه یک گیاه دارویی بسیار قدرتمند است که می تواند به راحتی سینه پهلو را درمان کند.

– یک قاشق چایخوری زردچوبه را با یک لیوان شیر گرم یا آب مخلوط کنید و کمی نمک به آن اضافه کنید. هر روز قبل از رفتن به رختخواب این ترکیب را بخورید. اگر شیر را انتخاب می کنید، دست کم به مدت نیم ساعت آب ننوشید.

– کمی آب گرم کنید و 1/4 قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه و یک و نیم قاشق چایخوری زردچوبه به آن اضافه کنید. این ترکیب را یک بار در روز بنوشید تا زمانی که بهبود بیابید.

شربت برای ذات الریه

شربت سرفه خانگی برای درمان سینه پهلو

مواد لازم:

 • 120 میلی لیتر عسل
 • کمی فلفل کاین
 • 120 میلی لیتر آب
 • 2 قاشق چایخوری پودر دارچین
 • 2 قاشق چایخوری پودر زنجبیل
 • 2 قاشق چایخوری برگ خشک رزماری
 • 2 قاشق چایخوری برگ خشک خرگوشک
 • 2 قاشق چایخوری گیاه دارویی گندنای کوهی خشک

روش تهیه:

در ظرف مقداری آب بریزید و سپس تمام مواد را به آن اضافه کنید. آب را بجوشانید و بعد شعله را پایین بکشید و اجازه بدهید ظرف روی حرارت بماند تا اندازه ی آن به نصف برسد. آن را از روی گاز بردارید و صاف کنید. اجازه دهید خنک شود و سپس محلول حاصل را در یخچال قرار دهید. نصف قاشق چایخوری از این دارو را در فواصل دو ساعته میل کنید.

علائم ذات الریه و همه چیز درباره درمان سینه پهلو (پنومونی)

4.647
این مطلب مفید بود ؟434
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /ک/ح.ب
وبگردی